Efter afskeden med Ruben Amorim røg Sporting ind i en resultatmæssig krise, hvor de portugisiske mestre pludselig tabte fire kampe i træk under den nye cheftræner Joao Pereira.
I weekenden kom Sporting dog tilbage på sporet med en 3-2-sejr over Boavista i ligaen og onsdag spillede danskerklubben sig så videre til kvartfinalerne i den portugisiske pokalturnering. Og det skete efter en dramatisk affære, hvor Conrad Harder spillede en afgørende rolle.
Ved stillingen 0-0 kom Conrad Harder på banen i det 72. minut og blot to minutter senere kunne den 19-årige dansker så bringe Sporting i front mod Santa Clara, da han kom først på et indlæg.
Dermed fortsatte Conrad Harder en imponerende stime, idet den tidligere FC Nordsjælland-profil nu har scoret i tre pokalkampe i træk, hvor danskeren i alt har nettet fire gange. I alt har Harder nu scoret syv gange for den portugisiske klub.
I gårsdagens opgør fik Santa Clara dog udlignet i det ottende minut af tillægstiden, hvorfor kampen skulle ud i forlænget spilletid, hvor svenske Viktor Gyökeres blev matchvinder for Sporting.
– Det var en svær kamp. Vi gjorde alt for at vinde, og vi viste, at vi er det bedste hold. Vi gav alt. Træneren gav mig besked på at spille mellem kæderne, da jeg kom ind, og det gjorde jeg, da scorede. Alt tager tid, og vi er stadig ved at tilpasse os til den nye træner. Vi skal ikke nødvendigvis ændre det hele, men vi er i gang med at tilpasse nogle ting, lød det, ifølge Record, fra Conrad Harder efter kampen, hvor Morten Hjulmand spillede fuld tid.
I den hjemlige liga ligger Sporting på førstepladsen, mens danskerklubben aktuelt er på 17. pladsen i Champions Leagues ligafase.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED