Efter afskeden med Ruben Amorim røg Sporting ind i en resultatmæssig krise, hvor de portugisiske mestre pludselig tabte fire kampe i træk under den nye cheftræner Joao Pereira.
I weekenden kom Sporting dog tilbage på sporet med en 3-2-sejr over Boavista i ligaen og onsdag spillede danskerklubben sig så videre til kvartfinalerne i den portugisiske pokalturnering. Og det skete efter en dramatisk affære, hvor Conrad Harder spillede en afgørende rolle.
Ved stillingen 0-0 kom Conrad Harder på banen i det 72. minut og blot to minutter senere kunne den 19-årige dansker så bringe Sporting i front mod Santa Clara, da han kom først på et indlæg.
Dermed fortsatte Conrad Harder en imponerende stime, idet den tidligere FC Nordsjælland-profil nu har scoret i tre pokalkampe i træk, hvor danskeren i alt har nettet fire gange. I alt har Harder nu scoret syv gange for den portugisiske klub.
I gårsdagens opgør fik Santa Clara dog udlignet i det ottende minut af tillægstiden, hvorfor kampen skulle ud i forlænget spilletid, hvor svenske Viktor Gyökeres blev matchvinder for Sporting.
– Det var en svær kamp. Vi gjorde alt for at vinde, og vi viste, at vi er det bedste hold. Vi gav alt. Træneren gav mig besked på at spille mellem kæderne, da jeg kom ind, og det gjorde jeg, da scorede. Alt tager tid, og vi er stadig ved at tilpasse os til den nye træner. Vi skal ikke nødvendigvis ændre det hele, men vi er i gang med at tilpasse nogle ting, lød det, ifølge Record, fra Conrad Harder efter kampen, hvor Morten Hjulmand spillede fuld tid.
I den hjemlige liga ligger Sporting på førstepladsen, mens danskerklubben aktuelt er på 17. pladsen i Champions Leagues ligafase.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’