Conrad Harder fortsætter imponerende stime

Conrad Harder kom onsdag på tavlen for tredje pokalkamp i træk, da Sporting måtte ud i forlænget spilletid for at besejre Santa Clara i ottendedelsfinalen.



Efter afskeden med Ruben Amorim røg Sporting ind i en resultatmæssig krise, hvor de portugisiske mestre pludselig tabte fire kampe i træk under den nye cheftræner Joao Pereira.

I weekenden kom Sporting dog tilbage på sporet med en 3-2-sejr over Boavista i ligaen og onsdag spillede danskerklubben sig så videre til kvartfinalerne i den portugisiske pokalturnering. Og det skete efter en dramatisk affære, hvor Conrad Harder spillede en afgørende rolle.

Ved stillingen 0-0 kom Conrad Harder på banen i det 72. minut og blot to minutter senere kunne den 19-årige dansker så bringe Sporting i front mod Santa Clara, da han kom først på et indlæg.

Dermed fortsatte Conrad Harder en imponerende stime, idet den tidligere FC Nordsjælland-profil nu har scoret i tre pokalkampe i træk, hvor danskeren i alt har nettet fire gange. I alt har Harder nu scoret syv gange for den portugisiske klub.

I gårsdagens opgør fik Santa Clara dog udlignet i det ottende minut af tillægstiden, hvorfor kampen skulle ud i forlænget spilletid, hvor svenske Viktor Gyökeres blev matchvinder for Sporting.

– Det var en svær kamp. Vi gjorde alt for at vinde, og vi viste, at vi er det bedste hold. Vi gav alt. Træneren gav mig besked på at spille mellem kæderne, da jeg kom ind, og det gjorde jeg, da scorede. Alt tager tid, og vi er stadig ved at tilpasse os til den nye træner. Vi skal ikke nødvendigvis ændre det hele, men vi er i gang med at tilpasse nogle ting, lød det, ifølge Record, fra Conrad Harder efter kampen, hvor Morten Hjulmand spillede fuld tid.

I den hjemlige liga ligger Sporting på førstepladsen, mens danskerklubben aktuelt er på 17. pladsen i Champions Leagues ligafase.







LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93

Melder Lindstrøm helt færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp