Efter afskeden med Ruben Amorim røg Sporting ind i en resultatmæssig krise, hvor de portugisiske mestre pludselig tabte fire kampe i træk under den nye cheftræner Joao Pereira.
I weekenden kom Sporting dog tilbage på sporet med en 3-2-sejr over Boavista i ligaen og onsdag spillede danskerklubben sig så videre til kvartfinalerne i den portugisiske pokalturnering. Og det skete efter en dramatisk affære, hvor Conrad Harder spillede en afgørende rolle.
Ved stillingen 0-0 kom Conrad Harder på banen i det 72. minut og blot to minutter senere kunne den 19-årige dansker så bringe Sporting i front mod Santa Clara, da han kom først på et indlæg.
Dermed fortsatte Conrad Harder en imponerende stime, idet den tidligere FC Nordsjælland-profil nu har scoret i tre pokalkampe i træk, hvor danskeren i alt har nettet fire gange. I alt har Harder nu scoret syv gange for den portugisiske klub.
I gårsdagens opgør fik Santa Clara dog udlignet i det ottende minut af tillægstiden, hvorfor kampen skulle ud i forlænget spilletid, hvor svenske Viktor Gyökeres blev matchvinder for Sporting.
– Det var en svær kamp. Vi gjorde alt for at vinde, og vi viste, at vi er det bedste hold. Vi gav alt. Træneren gav mig besked på at spille mellem kæderne, da jeg kom ind, og det gjorde jeg, da scorede. Alt tager tid, og vi er stadig ved at tilpasse os til den nye træner. Vi skal ikke nødvendigvis ændre det hele, men vi er i gang med at tilpasse nogle ting, lød det, ifølge Record, fra Conrad Harder efter kampen, hvor Morten Hjulmand spillede fuld tid.
I den hjemlige liga ligger Sporting på førstepladsen, mens danskerklubben aktuelt er på 17. pladsen i Champions Leagues ligafase.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller