Efter afskeden med Ruben Amorim røg Sporting ind i en resultatmæssig krise, hvor de portugisiske mestre pludselig tabte fire kampe i træk under den nye cheftræner Joao Pereira.
I weekenden kom Sporting dog tilbage på sporet med en 3-2-sejr over Boavista i ligaen og onsdag spillede danskerklubben sig så videre til kvartfinalerne i den portugisiske pokalturnering. Og det skete efter en dramatisk affære, hvor Conrad Harder spillede en afgørende rolle.
Ved stillingen 0-0 kom Conrad Harder på banen i det 72. minut og blot to minutter senere kunne den 19-årige dansker så bringe Sporting i front mod Santa Clara, da han kom først på et indlæg.
Dermed fortsatte Conrad Harder en imponerende stime, idet den tidligere FC Nordsjælland-profil nu har scoret i tre pokalkampe i træk, hvor danskeren i alt har nettet fire gange. I alt har Harder nu scoret syv gange for den portugisiske klub.
I gårsdagens opgør fik Santa Clara dog udlignet i det ottende minut af tillægstiden, hvorfor kampen skulle ud i forlænget spilletid, hvor svenske Viktor Gyökeres blev matchvinder for Sporting.
– Det var en svær kamp. Vi gjorde alt for at vinde, og vi viste, at vi er det bedste hold. Vi gav alt. Træneren gav mig besked på at spille mellem kæderne, da jeg kom ind, og det gjorde jeg, da scorede. Alt tager tid, og vi er stadig ved at tilpasse os til den nye træner. Vi skal ikke nødvendigvis ændre det hele, men vi er i gang med at tilpasse nogle ting, lød det, ifølge Record, fra Conrad Harder efter kampen, hvor Morten Hjulmand spillede fuld tid.
I den hjemlige liga ligger Sporting på førstepladsen, mens danskerklubben aktuelt er på 17. pladsen i Champions Leagues ligafase.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Snart kan det give rødt kort
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER