De seneste måneder har flere internationale medier skrevet, at Trabzonspor skylder Andreas Cornelius' agent – Per Steffensen – penge.
Der har ligeledes været skrevet om, hvorfor storklubben ikke har betalt danskeren.
Eksempelvis skulle det forfærdelig jordskælv i Tyrkiet være en af årsagerne. Men det passer ikke.
Det slår Per Steffensen fast i et opslag på Facebook, hvor han ligeledes bekræfter, at Trabzonspor skylder ham penge.
– Der florerer historier om, at klubben Trabzonspor skylder mig og en del andre penge fra de skriftlige aftaler, der er indgået. At jeg har et tilgodehavende er korrekt, skriver agenten på det sociale medier og fortsætter:
– Det nævnes, at jordskælvs-tragedien i Tyrkiet skulle være årsagen til det økonomiske rod. Dette er helt forkert, og det er urimeligt, at disse ting blandes sammen. Tilgodehavendet skulle Trabzonspor have betalt mig senest 1. juli 2022.
Per Steffensen fortæller videre, at den tyrkiske klub ikke skylder Andreas Cornelius penge, og at angriberen intet negativt har at sætte på sin tidligere arbejdsgiver.
Og så vil danskeren ikke afvise, at Trabzonspor bliver sanktioneret.
– Min personlige opfattelse er, at når klubber ikke lever op til deres økonomiske forpligtelser, så skal de sanktioneres. Det er ikke sket her. Endnu.
– Slutteligt vil jeg understrege, at jeg intet personligt har imod Trabzonspor. Jeg ønsker klubben alt godt, og jeg har lært mange søde, hjælpsomme og gode mennesker at kende. Men for en god ordens skyld. Se nu at få betalt.
I opslaget på Facebook afliver Per Steffensen også en myte i professionel fodbold.
– For at eliminere en fejlagtig myte, så er det ikke kun i Tyrkiet og Grækenland, der kan opleves problemer med lønudbetalinger. I et civiliseret land som f.eks. Italien er det mere reglen end undtagelsen, at løn ofte er flere måneder forsinket, men snoren er lang hos de respektive nationale forbund overfor klubberne.
Andreas Cornelius skiftede fra Trabzonspor til FC København i slutningen af sommerens transfervindue sidste år.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER