Cornelius’ agent bekræfter: De skylder mig penge

Fodboldagenten bekræfter nu, at storklubben fra Tyrkiet skylder ham penge.



De seneste måneder har flere internationale medier skrevet, at Trabzonspor skylder Andreas Cornelius' agent – Per Steffensen – penge. 

Der har ligeledes været skrevet om, hvorfor storklubben ikke har betalt danskeren. 

Eksempelvis skulle det forfærdelig jordskælv i Tyrkiet være en af årsagerne. Men det passer ikke. 

Det slår Per Steffensen fast i et opslag på Facebook, hvor han ligeledes bekræfter, at Trabzonspor skylder ham penge. 

– Der florerer historier om, at klubben Trabzonspor skylder mig og en del andre penge fra de skriftlige aftaler, der er indgået. At jeg har et tilgodehavende er korrekt, skriver agenten på det sociale medier og fortsætter: 

– Det nævnes, at jordskælvs-tragedien i Tyrkiet skulle være årsagen til det økonomiske rod. Dette er helt forkert, og det er urimeligt, at disse ting blandes sammen. Tilgodehavendet skulle Trabzonspor have betalt mig senest 1. juli 2022.  

Per Steffensen fortæller videre, at den tyrkiske klub ikke skylder Andreas Cornelius penge, og at angriberen intet negativt har at sætte på sin tidligere arbejdsgiver. 

Og så vil danskeren ikke afvise, at Trabzonspor bliver sanktioneret. 

– Min personlige opfattelse er, at når klubber ikke lever op til deres økonomiske forpligtelser, så skal de sanktioneres. Det er ikke sket her. Endnu. 

– Slutteligt vil jeg understrege, at jeg intet personligt har imod Trabzonspor. Jeg ønsker klubben alt godt, og jeg har lært mange søde, hjælpsomme og gode mennesker at kende. Men for en god ordens skyld. Se nu at få betalt.

I opslaget på Facebook afliver Per Steffensen også en myte i professionel fodbold. 

– For at eliminere en fejlagtig myte, så er det ikke kun i Tyrkiet og Grækenland, der kan opleves problemer med lønudbetalinger. I et civiliseret land som f.eks. Italien er det mere reglen end undtagelsen, at løn ofte er flere måneder forsinket, men snoren er lang hos de respektive nationale forbund overfor klubberne. 

Andreas Cornelius skiftede fra Trabzonspor til FC København i slutningen af sommerens transfervindue sidste år.  





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Arsenal vinder Premier League

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Napoli-chok på vej

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Thomas Delaney teaser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Godt nyt for Jess Thorup

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg