De seneste måneder har flere internationale medier skrevet, at Trabzonspor skylder Andreas Cornelius' agent – Per Steffensen – penge.
Der har ligeledes været skrevet om, hvorfor storklubben ikke har betalt danskeren.
Eksempelvis skulle det forfærdelig jordskælv i Tyrkiet være en af årsagerne. Men det passer ikke.
Det slår Per Steffensen fast i et opslag på Facebook, hvor han ligeledes bekræfter, at Trabzonspor skylder ham penge.
– Der florerer historier om, at klubben Trabzonspor skylder mig og en del andre penge fra de skriftlige aftaler, der er indgået. At jeg har et tilgodehavende er korrekt, skriver agenten på det sociale medier og fortsætter:
– Det nævnes, at jordskælvs-tragedien i Tyrkiet skulle være årsagen til det økonomiske rod. Dette er helt forkert, og det er urimeligt, at disse ting blandes sammen. Tilgodehavendet skulle Trabzonspor have betalt mig senest 1. juli 2022.
Per Steffensen fortæller videre, at den tyrkiske klub ikke skylder Andreas Cornelius penge, og at angriberen intet negativt har at sætte på sin tidligere arbejdsgiver.
Og så vil danskeren ikke afvise, at Trabzonspor bliver sanktioneret.
– Min personlige opfattelse er, at når klubber ikke lever op til deres økonomiske forpligtelser, så skal de sanktioneres. Det er ikke sket her. Endnu.
– Slutteligt vil jeg understrege, at jeg intet personligt har imod Trabzonspor. Jeg ønsker klubben alt godt, og jeg har lært mange søde, hjælpsomme og gode mennesker at kende. Men for en god ordens skyld. Se nu at få betalt.
I opslaget på Facebook afliver Per Steffensen også en myte i professionel fodbold.
– For at eliminere en fejlagtig myte, så er det ikke kun i Tyrkiet og Grækenland, der kan opleves problemer med lønudbetalinger. I et civiliseret land som f.eks. Italien er det mere reglen end undtagelsen, at løn ofte er flere måneder forsinket, men snoren er lang hos de respektive nationale forbund overfor klubberne.
Andreas Cornelius skiftede fra Trabzonspor til FC København i slutningen af sommerens transfervindue sidste år.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT