Cornelius’ agent bekræfter: De skylder mig penge

Fodboldagenten bekræfter nu, at storklubben fra Tyrkiet skylder ham penge.



De seneste måneder har flere internationale medier skrevet, at Trabzonspor skylder Andreas Cornelius' agent – Per Steffensen – penge. 

Der har ligeledes været skrevet om, hvorfor storklubben ikke har betalt danskeren. 

Eksempelvis skulle det forfærdelig jordskælv i Tyrkiet være en af årsagerne. Men det passer ikke. 

Det slår Per Steffensen fast i et opslag på Facebook, hvor han ligeledes bekræfter, at Trabzonspor skylder ham penge. 

– Der florerer historier om, at klubben Trabzonspor skylder mig og en del andre penge fra de skriftlige aftaler, der er indgået. At jeg har et tilgodehavende er korrekt, skriver agenten på det sociale medier og fortsætter: 

– Det nævnes, at jordskælvs-tragedien i Tyrkiet skulle være årsagen til det økonomiske rod. Dette er helt forkert, og det er urimeligt, at disse ting blandes sammen. Tilgodehavendet skulle Trabzonspor have betalt mig senest 1. juli 2022.  

Per Steffensen fortæller videre, at den tyrkiske klub ikke skylder Andreas Cornelius penge, og at angriberen intet negativt har at sætte på sin tidligere arbejdsgiver. 

Og så vil danskeren ikke afvise, at Trabzonspor bliver sanktioneret. 

– Min personlige opfattelse er, at når klubber ikke lever op til deres økonomiske forpligtelser, så skal de sanktioneres. Det er ikke sket her. Endnu. 

– Slutteligt vil jeg understrege, at jeg intet personligt har imod Trabzonspor. Jeg ønsker klubben alt godt, og jeg har lært mange søde, hjælpsomme og gode mennesker at kende. Men for en god ordens skyld. Se nu at få betalt.

I opslaget på Facebook afliver Per Steffensen også en myte i professionel fodbold. 

– For at eliminere en fejlagtig myte, så er det ikke kun i Tyrkiet og Grækenland, der kan opleves problemer med lønudbetalinger. I et civiliseret land som f.eks. Italien er det mere reglen end undtagelsen, at løn ofte er flere måneder forsinket, men snoren er lang hos de respektive nationale forbund overfor klubberne. 

Andreas Cornelius skiftede fra Trabzonspor til FC København i slutningen af sommerens transfervindue sidste år.  





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

De køber ham for 740 mio.

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dårligt nyt for Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Portugal – Kroatien

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper