Cornelius’ agent bekræfter: De skylder mig penge

Fodboldagenten bekræfter nu, at storklubben fra Tyrkiet skylder ham penge.



De seneste måneder har flere internationale medier skrevet, at Trabzonspor skylder Andreas Cornelius' agent – Per Steffensen – penge. 

Der har ligeledes været skrevet om, hvorfor storklubben ikke har betalt danskeren. 

Eksempelvis skulle det forfærdelig jordskælv i Tyrkiet være en af årsagerne. Men det passer ikke. 

Det slår Per Steffensen fast i et opslag på Facebook, hvor han ligeledes bekræfter, at Trabzonspor skylder ham penge. 

– Der florerer historier om, at klubben Trabzonspor skylder mig og en del andre penge fra de skriftlige aftaler, der er indgået. At jeg har et tilgodehavende er korrekt, skriver agenten på det sociale medier og fortsætter: 

– Det nævnes, at jordskælvs-tragedien i Tyrkiet skulle være årsagen til det økonomiske rod. Dette er helt forkert, og det er urimeligt, at disse ting blandes sammen. Tilgodehavendet skulle Trabzonspor have betalt mig senest 1. juli 2022.  

Per Steffensen fortæller videre, at den tyrkiske klub ikke skylder Andreas Cornelius penge, og at angriberen intet negativt har at sætte på sin tidligere arbejdsgiver. 

Og så vil danskeren ikke afvise, at Trabzonspor bliver sanktioneret. 

– Min personlige opfattelse er, at når klubber ikke lever op til deres økonomiske forpligtelser, så skal de sanktioneres. Det er ikke sket her. Endnu. 

– Slutteligt vil jeg understrege, at jeg intet personligt har imod Trabzonspor. Jeg ønsker klubben alt godt, og jeg har lært mange søde, hjælpsomme og gode mennesker at kende. Men for en god ordens skyld. Se nu at få betalt.

I opslaget på Facebook afliver Per Steffensen også en myte i professionel fodbold. 

– For at eliminere en fejlagtig myte, så er det ikke kun i Tyrkiet og Grækenland, der kan opleves problemer med lønudbetalinger. I et civiliseret land som f.eks. Italien er det mere reglen end undtagelsen, at løn ofte er flere måneder forsinket, men snoren er lang hos de respektive nationale forbund overfor klubberne. 

Andreas Cornelius skiftede fra Trabzonspor til FC København i slutningen af sommerens transfervindue sidste år.  





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Meldes varm på ung Superliga-profil

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen