Den lange fodboldpause i foråret 2020 medførte et meget sammenpresset kampprogram, da der igen blev givet grønt lys til at spille fodbold. De mange kampe på kort tid ser ud til at have udmattet spillerne.
Det indikerer data om presspillet i Premier League, La Liga, Serie A og Bundesligaen. Data, som Tipsbladet har fået leveret af Statsbomb, og som er opdateret til og med den seneste weekends kampe i de fire topligaer i Europa.
Over hele linjen er der noteret et markant fald i presaktioner per kamp.
I Premier League er der noteret et fald hos samtlige klubber i forhold til seneste sæson – mest markant er Arsenal med et fald på 30,4 procent. Samlet er antallet af presaktioner i Premier League faldet med 19,2 procent.
I Serie A er Inter det eneste mandskab, der har flere presaktioner per kamp i forhold til seneste sæson. Serie A er samlet faldet med 10 procent.
I Bundesligaen har Hoffenheim og Freiburg flere presaktioner, mens alle øvrige mandskaber kan notere et fald. Samlet er antallet af presaktioner i Bundesligaen faldet med 14 procent.
I La Liga er der også noteret færre presaktioner hos samtlige mandskaber undtagen Celta Vigo – Real Madrid og FC Barcelona presser henholdsvis 2,9 og 7,5 procent mindre end i fjor. Det samlede fald for La Liga er på 9,1 procent.
Det er markant
Det store spørgsmål er naturligvis, hvorfor der tegner sig så markant et billede.
Det er nærliggende at tro, at det skyldes de mange kampe på kort tid, og at spillerne simpelthen er trætte. Den konkluison tør Mounir Akhiat, der er analytiker for det danske A-landshold, ikke entydigt at drage.
– Jeg er forsigtig med at drage konklusioner, for der var muligvis en udvikling i gang, hvor presspillet blev mere nuanceret og varieret, end da det toppede i Europa i 2018/19-sæsonen, siger Mounir Akhiat og tilføjer:
– Men det er markant, at det ikke bare er topholdene men nærmest alle klubber i de store ligaer i Europa, der presser mindre i denne sæson. Og det er nærliggende at tænke over, hvad den kortere træningsopstart og det komprimerede kampprogram har haft af betydning for den forandring, vi ser i denne sæson.
Du kan læse meget mere om presspil i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Viborg-træner Lars Friis, et interview med AC Horsens-træner Jens Berthel Askou, en stille fodboldsnak med Lykke Friis – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
LIVE
Superliga-LIVE: Har slettet alt om Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
MEDIE
