Den lange fodboldpause i foråret 2020 medførte et meget sammenpresset kampprogram, da der igen blev givet grønt lys til at spille fodbold. De mange kampe på kort tid ser ud til at have udmattet spillerne.
Det indikerer data om presspillet i Premier League, La Liga, Serie A og Bundesligaen. Data, som Tipsbladet har fået leveret af Statsbomb, og som er opdateret til og med den seneste weekends kampe i de fire topligaer i Europa.
Over hele linjen er der noteret et markant fald i presaktioner per kamp.
I Premier League er der noteret et fald hos samtlige klubber i forhold til seneste sæson – mest markant er Arsenal med et fald på 30,4 procent. Samlet er antallet af presaktioner i Premier League faldet med 19,2 procent.
I Serie A er Inter det eneste mandskab, der har flere presaktioner per kamp i forhold til seneste sæson. Serie A er samlet faldet med 10 procent.
I Bundesligaen har Hoffenheim og Freiburg flere presaktioner, mens alle øvrige mandskaber kan notere et fald. Samlet er antallet af presaktioner i Bundesligaen faldet med 14 procent.
I La Liga er der også noteret færre presaktioner hos samtlige mandskaber undtagen Celta Vigo – Real Madrid og FC Barcelona presser henholdsvis 2,9 og 7,5 procent mindre end i fjor. Det samlede fald for La Liga er på 9,1 procent.
Det er markant
Det store spørgsmål er naturligvis, hvorfor der tegner sig så markant et billede.
Det er nærliggende at tro, at det skyldes de mange kampe på kort tid, og at spillerne simpelthen er trætte. Den konkluison tør Mounir Akhiat, der er analytiker for det danske A-landshold, ikke entydigt at drage.
– Jeg er forsigtig med at drage konklusioner, for der var muligvis en udvikling i gang, hvor presspillet blev mere nuanceret og varieret, end da det toppede i Europa i 2018/19-sæsonen, siger Mounir Akhiat og tilføjer:
– Men det er markant, at det ikke bare er topholdene men nærmest alle klubber i de store ligaer i Europa, der presser mindre i denne sæson. Og det er nærliggende at tænke over, hvad den kortere træningsopstart og det komprimerede kampprogram har haft af betydning for den forandring, vi ser i denne sæson.
Du kan læse meget mere om presspil i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Viborg-træner Lars Friis, et interview med AC Horsens-træner Jens Berthel Askou, en stille fodboldsnak med Lykke Friis – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Her begynder næste sæson i Superligaen
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
