Coronaudmattelse: Presaktioner er faldet markant i verdenstoppen

Klubberne i verdens fire bedste ligaer presser markant mindre, end de gjorde i sidste sæson. Det kan tyde på coronatræthed.



Den lange fodboldpause i foråret 2020 medførte et meget sammenpresset kampprogram, da der igen blev givet grønt lys til at spille fodbold. De mange kampe på kort tid ser ud til at have udmattet spillerne.

Det indikerer data om presspillet i Premier League, La Liga, Serie A og Bundesligaen. Data, som Tipsbladet har fået leveret af Statsbomb, og som er opdateret til og med den seneste weekends kampe i de fire topligaer i Europa.

Over hele linjen er der noteret et markant fald i presaktioner per kamp.

I Premier League er der noteret et fald hos samtlige klubber i forhold til seneste sæson – mest markant er Arsenal med et fald på 30,4 procent. Samlet er antallet af presaktioner i Premier League faldet med 19,2 procent. 

I Serie A er Inter det eneste mandskab, der har flere presaktioner per kamp i forhold til seneste sæson. Serie A er samlet faldet med 10 procent. 

I Bundesligaen har Hoffenheim og Freiburg flere presaktioner, mens alle øvrige mandskaber kan notere et fald. Samlet er antallet af presaktioner i Bundesligaen faldet med 14 procent. 

I La Liga er der også noteret færre presaktioner hos samtlige mandskaber undtagen Celta Vigo – Real Madrid og FC Barcelona presser henholdsvis 2,9 og 7,5 procent mindre end i fjor. Det samlede fald for La Liga er på 9,1 procent.

Det er markant
Det store spørgsmål er naturligvis, hvorfor der tegner sig så markant et billede.

Det er nærliggende at tro, at det skyldes de mange kampe på kort tid, og at spillerne simpelthen er trætte. Den konkluison tør Mounir Akhiat, der er analytiker for det danske A-landshold, ikke entydigt at drage.

– Jeg er forsigtig med at drage konklusioner, for der var muligvis en udvikling i gang, hvor presspillet blev mere nuanceret og varieret, end da det toppede i Europa i 2018/19-sæsonen, siger Mounir Akhiat og tilføjer:

– Men det er markant, at det ikke bare er topholdene men nærmest alle klubber i de store ligaer i Europa, der presser mindre i denne sæson. Og det er nærliggende at tænke over, hvad den kortere træningsopstart og det komprimerede kampprogram har haft af betydning for den forandring, vi ser i denne sæson.

Du kan læse meget mere om presspil i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Viborg-træner Lars Friis, et interview med AC Horsens-træner Jens Berthel Askou, en stille fodboldsnak med Lykke Friis – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_22januar21





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Snestorm kan udfordre OB

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afviser Anderlecht

Sean Dyche fyret

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Hård dom over Franks fremtid

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nægtet Brøndby-skifte

Vild aften! Kun sket én gang før

Liverpool tager smal sejr

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

– Hold nu kæft med Arsenal!

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner