Coronaudmattelse: Presaktioner er faldet markant i verdenstoppen

Klubberne i verdens fire bedste ligaer presser markant mindre, end de gjorde i sidste sæson. Det kan tyde på coronatræthed.



Den lange fodboldpause i foråret 2020 medførte et meget sammenpresset kampprogram, da der igen blev givet grønt lys til at spille fodbold. De mange kampe på kort tid ser ud til at have udmattet spillerne.

Det indikerer data om presspillet i Premier League, La Liga, Serie A og Bundesligaen. Data, som Tipsbladet har fået leveret af Statsbomb, og som er opdateret til og med den seneste weekends kampe i de fire topligaer i Europa.

Over hele linjen er der noteret et markant fald i presaktioner per kamp.

I Premier League er der noteret et fald hos samtlige klubber i forhold til seneste sæson – mest markant er Arsenal med et fald på 30,4 procent. Samlet er antallet af presaktioner i Premier League faldet med 19,2 procent. 

I Serie A er Inter det eneste mandskab, der har flere presaktioner per kamp i forhold til seneste sæson. Serie A er samlet faldet med 10 procent. 

I Bundesligaen har Hoffenheim og Freiburg flere presaktioner, mens alle øvrige mandskaber kan notere et fald. Samlet er antallet af presaktioner i Bundesligaen faldet med 14 procent. 

I La Liga er der også noteret færre presaktioner hos samtlige mandskaber undtagen Celta Vigo – Real Madrid og FC Barcelona presser henholdsvis 2,9 og 7,5 procent mindre end i fjor. Det samlede fald for La Liga er på 9,1 procent.

Det er markant
Det store spørgsmål er naturligvis, hvorfor der tegner sig så markant et billede.

Det er nærliggende at tro, at det skyldes de mange kampe på kort tid, og at spillerne simpelthen er trætte. Den konkluison tør Mounir Akhiat, der er analytiker for det danske A-landshold, ikke entydigt at drage.

– Jeg er forsigtig med at drage konklusioner, for der var muligvis en udvikling i gang, hvor presspillet blev mere nuanceret og varieret, end da det toppede i Europa i 2018/19-sæsonen, siger Mounir Akhiat og tilføjer:

– Men det er markant, at det ikke bare er topholdene men nærmest alle klubber i de store ligaer i Europa, der presser mindre i denne sæson. Og det er nærliggende at tænke over, hvad den kortere træningsopstart og det komprimerede kampprogram har haft af betydning for den forandring, vi ser i denne sæson.

Du kan læse meget mere om presspil i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Viborg-træner Lars Friis, et interview med AC Horsens-træner Jens Berthel Askou, en stille fodboldsnak med Lykke Friis – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_22januar21





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Det må for alt i verden ikke ske!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Køber engelsk klub

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Skræmmende Chido Obi-scener



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Arne Slot dybt frustreret

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– Det vil jeg aldrig gøre!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Han tisser isterninger’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Bo Henriksen lander TV-job

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds