CV vil hente FCK og FCM: Mere til transfers

Carsten V. Jensen har arbejdet i tre af ligaens storklubber, og i AGF er han ikke i tvivl om, at pengene til at hente spillere bliver vigtige ved siden af det daglige og strategiske arbejde.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er dyrt at drive en Superliga-klub, ikke mindst når man skal købe profiler til startopstillingen og aflønne dem.

Det har Carsten V. Jensen ikke bare oplevet men været hovedansvarlig for som sportsdirektør i FC København, FC Nordsjælland og Brøndby IF, og nu er det den samme type opgave, der venter ham i AGF.

I Tipsbladets halvårlige gennemgange har AGF gennem flere år ligget omtrent side om side med FC Nordsjælland som Superligaens fjerde- eller femtestørste hold målt på spillerbudget, og AGF har især langt op til FC København og til FC Midtjylland, der har langt flere penge til transfers end resten af Superliga-konkurrenterne.

Læs om AGF’s spillerbudget her

Nu skal Carsten V. Jensen styre den sportslige del af klubben som ny fodbolddirektør, hvilket betyder farvel til sportschef Stig Inge Bjørnebye.

Og mens den nye leder bruger de første dage og uger på at sætte sig ind i en lang række områder og har hundredvis af faktorer, der påvirker AGF’s resultater og slutplaceringer i de næste år, er pengene til transfers og til lønninger særdeles vigtige, når AGF skal samle et hold, der også i de kommende år udfordrer i toppen af Superligaen og i pokalturneringen.

– Det er fint at have en flot by, men det er ikke nok til at trække en fodboldspiller til. Man skal også have en flot fodboldklub, man skal også have et anlæg, der fungerer, som kan sammenligne sig med andre, siger Carsten V. Jensen.

– Det er jo ikke alle, man kan tiltrække Superligaen. Hverken FCK eller Brøndby kan bare hente spillere til. Det har noget at gøre med, at er man interessant for en topklub i Superligaen, så er man også lige pludselig interessant for semi-topklubber i Holland, Belgien, store klubber i Schweiz, Østrig, og så videre. Så der ryger man ind i en ny konkurrence.

Flere penge
Og til den konkurrence får AGF brug for penge, uanset at man selvsagt også arbejder hårdt på at blive dygtigere til talentarbejdet med et nyt akademi og arbejder med en lang række andre områder end spillerkøb og salg.

– Og så er der pengene. Uanset, hvad man arbejder med, ser man på den samlede pakke. Og den pakke er jo blevet bedre og bedre, også i Århus, gennem en længere periode. Men der skal stadig klikkes på, for hver eneste gang man kan forbedre sådan en pakke, så har man muligheden for at række ud på højre hylder, siger Carsten V. Jensen.

Med et dyrt og opmærksomhedskrævende stadionprojekt, der har givet en masse uro og ballade i Århus på grund af enorme ekstraregninger, og med udsigt til to år på et midlertidigt stadion i Vejlby, kommer AGF helt sikkert ikke til at svømme i et hav af ekstra penge i de næste sæsoner.

Men planen er, at AGF vil nærme sig konkurrenterne på transfermarkedet, uden at man inden for en overskuelig årrække står til at få lige så store beløb til køb som markedsførende FC København.

– Så der hvor AGF er lige nu, der kæmper man jo med på mange spillere, men på de allerbedste, dem som lige i øjeblikket går til FCK eller Midtjylland, de har måske lige lidt mere, når der skal lægges noget kasse, og det er både på transfer og på lønpakker.

– Ressourcer og økonomi afgør i høj grad, hvor hurtigt vi kan lukke hullet. AGF har gennem et stykke tid kontinuerligt lagt på. Planen er, at det skal vi fortsætte med. Selvfølgelig skal vi udvikle økonomien. Det hænger sammen, og klubben har også vist i de seneste år, at den er i stand til at lukke noget af hullet, siger Carsten V. Jensen.

Den nye fodbolddirektør får AGF-mandskabet af se i aktion torsdag, hvor man er vært for en træningskamp mod OB.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tottenham jagter choktransfer

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

– Vi har alle fejlet

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal-træner er rasende

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

AC Milan kigger på dansker