CV vil hente FCK og FCM: Mere til transfers

Carsten V. Jensen har arbejdet i tre af ligaens storklubber, og i AGF er han ikke i tvivl om, at pengene til at hente spillere bliver vigtige ved siden af det daglige og strategiske arbejde.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er dyrt at drive en Superliga-klub, ikke mindst når man skal købe profiler til startopstillingen og aflønne dem.

Det har Carsten V. Jensen ikke bare oplevet men været hovedansvarlig for som sportsdirektør i FC København, FC Nordsjælland og Brøndby IF, og nu er det den samme type opgave, der venter ham i AGF.

I Tipsbladets halvårlige gennemgange har AGF gennem flere år ligget omtrent side om side med FC Nordsjælland som Superligaens fjerde- eller femtestørste hold målt på spillerbudget, og AGF har især langt op til FC København og til FC Midtjylland, der har langt flere penge til transfers end resten af Superliga-konkurrenterne.

Læs om AGF’s spillerbudget her

Nu skal Carsten V. Jensen styre den sportslige del af klubben som ny fodbolddirektør, hvilket betyder farvel til sportschef Stig Inge Bjørnebye.

Og mens den nye leder bruger de første dage og uger på at sætte sig ind i en lang række områder og har hundredvis af faktorer, der påvirker AGF’s resultater og slutplaceringer i de næste år, er pengene til transfers og til lønninger særdeles vigtige, når AGF skal samle et hold, der også i de kommende år udfordrer i toppen af Superligaen og i pokalturneringen.

– Det er fint at have en flot by, men det er ikke nok til at trække en fodboldspiller til. Man skal også have en flot fodboldklub, man skal også have et anlæg, der fungerer, som kan sammenligne sig med andre, siger Carsten V. Jensen.

– Det er jo ikke alle, man kan tiltrække Superligaen. Hverken FCK eller Brøndby kan bare hente spillere til. Det har noget at gøre med, at er man interessant for en topklub i Superligaen, så er man også lige pludselig interessant for semi-topklubber i Holland, Belgien, store klubber i Schweiz, Østrig, og så videre. Så der ryger man ind i en ny konkurrence.

Flere penge
Og til den konkurrence får AGF brug for penge, uanset at man selvsagt også arbejder hårdt på at blive dygtigere til talentarbejdet med et nyt akademi og arbejder med en lang række andre områder end spillerkøb og salg.

– Og så er der pengene. Uanset, hvad man arbejder med, ser man på den samlede pakke. Og den pakke er jo blevet bedre og bedre, også i Århus, gennem en længere periode. Men der skal stadig klikkes på, for hver eneste gang man kan forbedre sådan en pakke, så har man muligheden for at række ud på højre hylder, siger Carsten V. Jensen.

Med et dyrt og opmærksomhedskrævende stadionprojekt, der har givet en masse uro og ballade i Århus på grund af enorme ekstraregninger, og med udsigt til to år på et midlertidigt stadion i Vejlby, kommer AGF helt sikkert ikke til at svømme i et hav af ekstra penge i de næste sæsoner.

Men planen er, at AGF vil nærme sig konkurrenterne på transfermarkedet, uden at man inden for en overskuelig årrække står til at få lige så store beløb til køb som markedsførende FC København.

– Så der hvor AGF er lige nu, der kæmper man jo med på mange spillere, men på de allerbedste, dem som lige i øjeblikket går til FCK eller Midtjylland, de har måske lige lidt mere, når der skal lægges noget kasse, og det er både på transfer og på lønpakker.

– Ressourcer og økonomi afgør i høj grad, hvor hurtigt vi kan lukke hullet. AGF har gennem et stykke tid kontinuerligt lagt på. Planen er, at det skal vi fortsætte med. Selvfølgelig skal vi udvikle økonomien. Det hænger sammen, og klubben har også vist i de seneste år, at den er i stand til at lukke noget af hullet, siger Carsten V. Jensen.

Den nye fodbolddirektør får AGF-mandskabet af se i aktion torsdag, hvor man er vært for en træningskamp mod OB.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Trist: Marios Oikonomou er død

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning