Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Patrick Mortensen var en lykkelig mand, da han mødte pressen på bagkant af, at mesterskabet var kørt i hus for AGF.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Endelig lykkedes det for Patrick Mortensen.

AGF-angriberen har været en stor stjerne i Østjylland siden sin ankomst dertil, men han har manglet en særlig ting, der kom i hus søndag aften på Brøndby Stadion.

– Jeg har arbejdet stenhårdt på det her i hele min karriere. Jeg havde et mål, da jeg kom til AGF i januar 2019, det var at vinde en titel med klubben. Det er derfor, at det gjorde så satans ondt, at vi tabte pokalfinalen. Det er unikt, det er voldsomt og fantastisk, der er så mange tillægsord, jeg kunne lægge på det her.

– Først og fremmest tror jeg bare, at jeg er lettet, fordi vi har arbejdet så hårdt på det gennem hele sæsonen. Det med at bevare fokus på det, vi selv kan gøre noget ved, er ikke altid lige nemt, når omverdenen skriger på alt muligt, og vi har en masse fans, der drømmer. Så lettet, men også utrolig stolt, siger Patrick Mortensen til Tipsbladet og den resterende presse.

En stor fejring venter i Aarhus, hvilket anføreren allerede har løftet sløret lidt for, men særligt reaktionen fra en person påvirkede ham følelsesmæssigt, da det stod klart, at AGF for første gang i 40 år kunne kalde sig danske mestre.

– Jamen det bliver voldsomt. Jeg glæder mig helt vildt. Jeg græd egentlig ikke efter slutfløjt, men jeg så min lillebror stå deroppe og være helt færdig af glædestårer og græde, der knækkede filmen fuldstændig for mig. Det er fantastisk at se ens egen bror være så stolt og glad på ens vegne. Det varmer mit hjerte helt vildt.

– Jeg glæder mig bare til at komme hjem til Aarhus og suge det hele til mig og nyde det hele, hele den her uge. Jeg synes, at det er fucking fedt, at vi kan køre den over målstregen, når vi havde muligheden. Det er jeg fandme stolt af.

Udover to titler som ligatopscorer har Patrick Mortensen aldrig før vundet en titel.





Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Randers FC – OB

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga