Dårlig stemning: Mbappé bekræfter strid med holdkammerat

Kylian Mbappé har nu bekræftet, at han ikke var specielt glad for, at Olivier Giroud brokkede sig til pressen over manglende afleveringer fra holdkammeraterne.



Tidligere på ugen reporterede den franske avis L’Equipe, at Kylian Mbappé var særdeles bitter over en udtalelse, som holdkammeraten Olivier Giroud var kommet med efter tirsdagens 3-0-sejr over Bulgarien.

Efter sejren i testkampen indikerede Giroud således, at holdkammeraterne ikke spillede bolden nok til ham – en udtalelse, der angiveligt faldt Mbappé for brystet. Og Paris Saint-Germain-stjernen har nu bekræftet, at han ikke sætter pris på, at Giroud valgte at tale med medierne om sin frustration.

– Jeg har talt med Olivier Giroud. Alle ved, hvad der skete. Det er sandt, at det påvirkede mig en smule. Men vi skal ikke gøre et stort nummer ud af det, for vi er her for at repræsentere Frankrig. Det er den vigtigste ting. Det var ikke det, han sagde, der gik mig på. Jeg har haft den samme følelse 365 gange i løbet af en kamp, lød det således, ifølge Goal, fra Kylian Mbappé. 

– Jeg lykønskede ham i omklædningsrummet (Giroud scorede to gange i sejren, red.), og der sagde han ikke noget til mig. Og derefter hørte jeg det fra pressen. Han sagde ikke noget slemt. Det var mere det faktum, at han talte offentligt om det. Jeg ville have foretrukket, at han var kommet til mig, og at han var mere tydelig i omklædningsrummet. Men der er ikke noget problem. Det er småting. Holdet har ikke brug for, at vi skaber problemer.

Frankrig indleder EM på tirsdag mod Tyskland i München.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning