Dårlig stemning: Mbappé bekræfter strid med holdkammerat

Kylian Mbappé har nu bekræftet, at han ikke var specielt glad for, at Olivier Giroud brokkede sig til pressen over manglende afleveringer fra holdkammeraterne.



Tidligere på ugen reporterede den franske avis L’Equipe, at Kylian Mbappé var særdeles bitter over en udtalelse, som holdkammeraten Olivier Giroud var kommet med efter tirsdagens 3-0-sejr over Bulgarien.

Efter sejren i testkampen indikerede Giroud således, at holdkammeraterne ikke spillede bolden nok til ham – en udtalelse, der angiveligt faldt Mbappé for brystet. Og Paris Saint-Germain-stjernen har nu bekræftet, at han ikke sætter pris på, at Giroud valgte at tale med medierne om sin frustration.

– Jeg har talt med Olivier Giroud. Alle ved, hvad der skete. Det er sandt, at det påvirkede mig en smule. Men vi skal ikke gøre et stort nummer ud af det, for vi er her for at repræsentere Frankrig. Det er den vigtigste ting. Det var ikke det, han sagde, der gik mig på. Jeg har haft den samme følelse 365 gange i løbet af en kamp, lød det således, ifølge Goal, fra Kylian Mbappé. 

– Jeg lykønskede ham i omklædningsrummet (Giroud scorede to gange i sejren, red.), og der sagde han ikke noget til mig. Og derefter hørte jeg det fra pressen. Han sagde ikke noget slemt. Det var mere det faktum, at han talte offentligt om det. Jeg ville have foretrukket, at han var kommet til mig, og at han var mere tydelig i omklædningsrummet. Men der er ikke noget problem. Det er småting. Holdet har ikke brug for, at vi skaber problemer.

Frankrig indleder EM på tirsdag mod Tyskland i München.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Rival sender stor ros til Bo Svensson