Dårlig stemning: Mbappé bekræfter strid med holdkammerat

Kylian Mbappé har nu bekræftet, at han ikke var specielt glad for, at Olivier Giroud brokkede sig til pressen over manglende afleveringer fra holdkammeraterne.



Tidligere på ugen reporterede den franske avis L’Equipe, at Kylian Mbappé var særdeles bitter over en udtalelse, som holdkammeraten Olivier Giroud var kommet med efter tirsdagens 3-0-sejr over Bulgarien.

Efter sejren i testkampen indikerede Giroud således, at holdkammeraterne ikke spillede bolden nok til ham – en udtalelse, der angiveligt faldt Mbappé for brystet. Og Paris Saint-Germain-stjernen har nu bekræftet, at han ikke sætter pris på, at Giroud valgte at tale med medierne om sin frustration.

– Jeg har talt med Olivier Giroud. Alle ved, hvad der skete. Det er sandt, at det påvirkede mig en smule. Men vi skal ikke gøre et stort nummer ud af det, for vi er her for at repræsentere Frankrig. Det er den vigtigste ting. Det var ikke det, han sagde, der gik mig på. Jeg har haft den samme følelse 365 gange i løbet af en kamp, lød det således, ifølge Goal, fra Kylian Mbappé. 

– Jeg lykønskede ham i omklædningsrummet (Giroud scorede to gange i sejren, red.), og der sagde han ikke noget til mig. Og derefter hørte jeg det fra pressen. Han sagde ikke noget slemt. Det var mere det faktum, at han talte offentligt om det. Jeg ville have foretrukket, at han var kommet til mig, og at han var mere tydelig i omklædningsrummet. Men der er ikke noget problem. Det er småting. Holdet har ikke brug for, at vi skaber problemer.

Frankrig indleder EM på tirsdag mod Tyskland i München.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Nordsjælland – AGF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen