Danmark mister toppost – FCK kan ikke gøre krav

Danniel Rommedahls afskedigelse i FC København gør, at Danmark mister en stemme ude i Europa, hvor han besidder flere topposter. En dansk repræsentant eller FC København kan ikke nødvendigvis gøre krav på hans plads.



Daniel Rommedahl er færdig med sine arbejdsopgaver i FC København som Director of Football Operations & International Affairs.

Stillingen er blevet nedlagt, hvilket FC København meddelte onsdag. Dermed stopper Daniel Rommedahl efter 24 år i FC København, og hans afskedigelse får konsekvenser internationalt.

Daniel Rommedahl besidder nemlig en bestyrelsespost i ECA, European Club Association, som varetager klubbers interesser i europæisk fodbold. Den position kan Daniel Rommedahl ikke længere varetage, da han ikke er ansat i FCK.

Det bekræftede han selv overfor B.T. torsdag, og nu uddyber ECA overfor Tipsbladet, at det slet ikke er sikkert, at hverken Danmark eller FCK kommer til at have en repræsentant i ECA fremadrettet.

Hverken FCK eller en dansk repræsentant har nemlig krav på Daniel Rommedahls sæde.

– Daniel Rommedahl sæde i ECA's bestyrelses tilhører Subdivision 3. Hans afløser skal derfor komme fra Subdivision 3 og vil blive valgt af de øvrige medlemmer i Subdivision 3.

– Afløseren er ikke knyttet til Danmark eller FC København. Da der allerede er medlemmer fra Polen, Sverige og Ungarn, kan der ikke komme afløsere fra disse lande, oplyser Robert Faulkner, kommunikationschef i ECA, til Tipsbladet.

For at skabe adspredelse og repræsentanter fra mange forskellige lande og klubber er ECA delt op i Subdivisions baseret på landenes UEFA-rangering. Her er Danmark placeret som nummer 16.

Derfor er Danmark i Subdivision 3 med Tjekkiet, Israel, Grækenland, Kroatien, Sverige, Rusland, Polen, Cypern, Rumænien, Ungarn, Bulgarien og Slovakiet. Derfor skal Daniel Rommedahls afløser komme fra et af disse lande med undtagelse af Polen, Sverige og Ungarn, som allerede har en repræsentant i Subdivision 3.

ECA takker desuden Daniel Rommedahl for hans arbejde i deres organisation.

– Daniel blev valgt ind i ECA's bestyrelse i 2019 og har spillet en meget aktiv og positiv rolle i ECA's paneler og udvalg siden 2014. Han var meget involveret i snakkene med UEFA om turneringsformater og gennem UEFA's Club Competitions Committee hjalp han med at forme de nye formater, oplyser ECA til Tipsbladet.

Daniel Rommedahl vinker også farvel til sin post i UEFA's Club Competitions Committee. Det har han tidligere bekræftet overfor B.T.

I et kort opslag på X har han også selv sat nogle ord på afskeden med FC København – dem kan du læse her.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

FC København – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

– Enten FCK eller også stopper han?

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Utroligt: Brøndby må glæde sig



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Neestrup må undvære profil igen

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Randers FC – Vejle Boldklub

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Vild hæder: Gidsel skriver historie



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Arteta er utilfreds med disciplinen

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

FC København-boss reagerer på tilråb

Hård dom over Franks fremtid

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte