Danmark mister toppost – FCK kan ikke gøre krav

Danniel Rommedahls afskedigelse i FC København gør, at Danmark mister en stemme ude i Europa, hvor han besidder flere topposter. En dansk repræsentant eller FC København kan ikke nødvendigvis gøre krav på hans plads.



Daniel Rommedahl er færdig med sine arbejdsopgaver i FC København som Director of Football Operations & International Affairs.

Stillingen er blevet nedlagt, hvilket FC København meddelte onsdag. Dermed stopper Daniel Rommedahl efter 24 år i FC København, og hans afskedigelse får konsekvenser internationalt.

Daniel Rommedahl besidder nemlig en bestyrelsespost i ECA, European Club Association, som varetager klubbers interesser i europæisk fodbold. Den position kan Daniel Rommedahl ikke længere varetage, da han ikke er ansat i FCK.

Det bekræftede han selv overfor B.T. torsdag, og nu uddyber ECA overfor Tipsbladet, at det slet ikke er sikkert, at hverken Danmark eller FCK kommer til at have en repræsentant i ECA fremadrettet.

Hverken FCK eller en dansk repræsentant har nemlig krav på Daniel Rommedahls sæde.

– Daniel Rommedahl sæde i ECA's bestyrelses tilhører Subdivision 3. Hans afløser skal derfor komme fra Subdivision 3 og vil blive valgt af de øvrige medlemmer i Subdivision 3.

– Afløseren er ikke knyttet til Danmark eller FC København. Da der allerede er medlemmer fra Polen, Sverige og Ungarn, kan der ikke komme afløsere fra disse lande, oplyser Robert Faulkner, kommunikationschef i ECA, til Tipsbladet.

For at skabe adspredelse og repræsentanter fra mange forskellige lande og klubber er ECA delt op i Subdivisions baseret på landenes UEFA-rangering. Her er Danmark placeret som nummer 16.

Derfor er Danmark i Subdivision 3 med Tjekkiet, Israel, Grækenland, Kroatien, Sverige, Rusland, Polen, Cypern, Rumænien, Ungarn, Bulgarien og Slovakiet. Derfor skal Daniel Rommedahls afløser komme fra et af disse lande med undtagelse af Polen, Sverige og Ungarn, som allerede har en repræsentant i Subdivision 3.

ECA takker desuden Daniel Rommedahl for hans arbejde i deres organisation.

– Daniel blev valgt ind i ECA's bestyrelse i 2019 og har spillet en meget aktiv og positiv rolle i ECA's paneler og udvalg siden 2014. Han var meget involveret i snakkene med UEFA om turneringsformater og gennem UEFA's Club Competitions Committee hjalp han med at forme de nye formater, oplyser ECA til Tipsbladet.

Daniel Rommedahl vinker også farvel til sin post i UEFA's Club Competitions Committee. Det har han tidligere bekræftet overfor B.T.

I et kort opslag på X har han også selv sat nogle ord på afskeden med FC København – dem kan du læse her.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Fortid i Brøndby? Der er dialog



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC København vil bruge mere data i transfers

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC København afviser konspirationsteori

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Dybt bekymret over VM i USA

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Skal han med Bo Svensson til FC København?

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Klar på chokskifte

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Thomsen jubler over direktør-job

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Varme rygter: Han har været i FC København

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op