Danmark mister toppost – FCK kan ikke gøre krav

Danniel Rommedahls afskedigelse i FC København gør, at Danmark mister en stemme ude i Europa, hvor han besidder flere topposter. En dansk repræsentant eller FC København kan ikke nødvendigvis gøre krav på hans plads.



Daniel Rommedahl er færdig med sine arbejdsopgaver i FC København som Director of Football Operations & International Affairs.

Stillingen er blevet nedlagt, hvilket FC København meddelte onsdag. Dermed stopper Daniel Rommedahl efter 24 år i FC København, og hans afskedigelse får konsekvenser internationalt.

Daniel Rommedahl besidder nemlig en bestyrelsespost i ECA, European Club Association, som varetager klubbers interesser i europæisk fodbold. Den position kan Daniel Rommedahl ikke længere varetage, da han ikke er ansat i FCK.

Det bekræftede han selv overfor B.T. torsdag, og nu uddyber ECA overfor Tipsbladet, at det slet ikke er sikkert, at hverken Danmark eller FCK kommer til at have en repræsentant i ECA fremadrettet.

Hverken FCK eller en dansk repræsentant har nemlig krav på Daniel Rommedahls sæde.

– Daniel Rommedahl sæde i ECA's bestyrelses tilhører Subdivision 3. Hans afløser skal derfor komme fra Subdivision 3 og vil blive valgt af de øvrige medlemmer i Subdivision 3.

– Afløseren er ikke knyttet til Danmark eller FC København. Da der allerede er medlemmer fra Polen, Sverige og Ungarn, kan der ikke komme afløsere fra disse lande, oplyser Robert Faulkner, kommunikationschef i ECA, til Tipsbladet.

For at skabe adspredelse og repræsentanter fra mange forskellige lande og klubber er ECA delt op i Subdivisions baseret på landenes UEFA-rangering. Her er Danmark placeret som nummer 16.

Derfor er Danmark i Subdivision 3 med Tjekkiet, Israel, Grækenland, Kroatien, Sverige, Rusland, Polen, Cypern, Rumænien, Ungarn, Bulgarien og Slovakiet. Derfor skal Daniel Rommedahls afløser komme fra et af disse lande med undtagelse af Polen, Sverige og Ungarn, som allerede har en repræsentant i Subdivision 3.

ECA takker desuden Daniel Rommedahl for hans arbejde i deres organisation.

– Daniel blev valgt ind i ECA's bestyrelse i 2019 og har spillet en meget aktiv og positiv rolle i ECA's paneler og udvalg siden 2014. Han var meget involveret i snakkene med UEFA om turneringsformater og gennem UEFA's Club Competitions Committee hjalp han med at forme de nye formater, oplyser ECA til Tipsbladet.

Daniel Rommedahl vinker også farvel til sin post i UEFA's Club Competitions Committee. Det har han tidligere bekræftet overfor B.T.

I et kort opslag på X har han også selv sat nogle ord på afskeden med FC København – dem kan du læse her.







LIVE

LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Legende i stor kritik af Brøndby IF

AGF – FC Nordsjælland

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård kritik af FCM-profil

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Liverpool – Fulham

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Barcelona klager til UEFA



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu er han tilbage for Brøndby

Chelsea – Manchester City

– Det er en katastrofe for Brøndby

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Robert trækker overskrifter i udlandet

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!