Danmark mister toppost – FCK kan ikke gøre krav

Danniel Rommedahls afskedigelse i FC København gør, at Danmark mister en stemme ude i Europa, hvor han besidder flere topposter. En dansk repræsentant eller FC København kan ikke nødvendigvis gøre krav på hans plads.



Daniel Rommedahl er færdig med sine arbejdsopgaver i FC København som Director of Football Operations & International Affairs.

Stillingen er blevet nedlagt, hvilket FC København meddelte onsdag. Dermed stopper Daniel Rommedahl efter 24 år i FC København, og hans afskedigelse får konsekvenser internationalt.

Daniel Rommedahl besidder nemlig en bestyrelsespost i ECA, European Club Association, som varetager klubbers interesser i europæisk fodbold. Den position kan Daniel Rommedahl ikke længere varetage, da han ikke er ansat i FCK.

Det bekræftede han selv overfor B.T. torsdag, og nu uddyber ECA overfor Tipsbladet, at det slet ikke er sikkert, at hverken Danmark eller FCK kommer til at have en repræsentant i ECA fremadrettet.

Hverken FCK eller en dansk repræsentant har nemlig krav på Daniel Rommedahls sæde.

– Daniel Rommedahl sæde i ECA's bestyrelses tilhører Subdivision 3. Hans afløser skal derfor komme fra Subdivision 3 og vil blive valgt af de øvrige medlemmer i Subdivision 3.

– Afløseren er ikke knyttet til Danmark eller FC København. Da der allerede er medlemmer fra Polen, Sverige og Ungarn, kan der ikke komme afløsere fra disse lande, oplyser Robert Faulkner, kommunikationschef i ECA, til Tipsbladet.

For at skabe adspredelse og repræsentanter fra mange forskellige lande og klubber er ECA delt op i Subdivisions baseret på landenes UEFA-rangering. Her er Danmark placeret som nummer 16.

Derfor er Danmark i Subdivision 3 med Tjekkiet, Israel, Grækenland, Kroatien, Sverige, Rusland, Polen, Cypern, Rumænien, Ungarn, Bulgarien og Slovakiet. Derfor skal Daniel Rommedahls afløser komme fra et af disse lande med undtagelse af Polen, Sverige og Ungarn, som allerede har en repræsentant i Subdivision 3.

ECA takker desuden Daniel Rommedahl for hans arbejde i deres organisation.

– Daniel blev valgt ind i ECA's bestyrelse i 2019 og har spillet en meget aktiv og positiv rolle i ECA's paneler og udvalg siden 2014. Han var meget involveret i snakkene med UEFA om turneringsformater og gennem UEFA's Club Competitions Committee hjalp han med at forme de nye formater, oplyser ECA til Tipsbladet.

Daniel Rommedahl vinker også farvel til sin post i UEFA's Club Competitions Committee. Det har han tidligere bekræftet overfor B.T.

I et kort opslag på X har han også selv sat nogle ord på afskeden med FC København – dem kan du læse her.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

AGF køber ham

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Spottet i København

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Han tager hjem fra VM

Elfenbenskysten – Ecuador

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Qatar – Schweiz

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Rasende stjerne vil flå kontrakten over