Danmark mister toppost – FCK kan ikke gøre krav

Danniel Rommedahls afskedigelse i FC København gør, at Danmark mister en stemme ude i Europa, hvor han besidder flere topposter. En dansk repræsentant eller FC København kan ikke nødvendigvis gøre krav på hans plads.



Daniel Rommedahl er færdig med sine arbejdsopgaver i FC København som Director of Football Operations & International Affairs.

Stillingen er blevet nedlagt, hvilket FC København meddelte onsdag. Dermed stopper Daniel Rommedahl efter 24 år i FC København, og hans afskedigelse får konsekvenser internationalt.

Daniel Rommedahl besidder nemlig en bestyrelsespost i ECA, European Club Association, som varetager klubbers interesser i europæisk fodbold. Den position kan Daniel Rommedahl ikke længere varetage, da han ikke er ansat i FCK.

Det bekræftede han selv overfor B.T. torsdag, og nu uddyber ECA overfor Tipsbladet, at det slet ikke er sikkert, at hverken Danmark eller FCK kommer til at have en repræsentant i ECA fremadrettet.

Hverken FCK eller en dansk repræsentant har nemlig krav på Daniel Rommedahls sæde.

– Daniel Rommedahl sæde i ECA's bestyrelses tilhører Subdivision 3. Hans afløser skal derfor komme fra Subdivision 3 og vil blive valgt af de øvrige medlemmer i Subdivision 3.

– Afløseren er ikke knyttet til Danmark eller FC København. Da der allerede er medlemmer fra Polen, Sverige og Ungarn, kan der ikke komme afløsere fra disse lande, oplyser Robert Faulkner, kommunikationschef i ECA, til Tipsbladet.

For at skabe adspredelse og repræsentanter fra mange forskellige lande og klubber er ECA delt op i Subdivisions baseret på landenes UEFA-rangering. Her er Danmark placeret som nummer 16.

Derfor er Danmark i Subdivision 3 med Tjekkiet, Israel, Grækenland, Kroatien, Sverige, Rusland, Polen, Cypern, Rumænien, Ungarn, Bulgarien og Slovakiet. Derfor skal Daniel Rommedahls afløser komme fra et af disse lande med undtagelse af Polen, Sverige og Ungarn, som allerede har en repræsentant i Subdivision 3.

ECA takker desuden Daniel Rommedahl for hans arbejde i deres organisation.

– Daniel blev valgt ind i ECA's bestyrelse i 2019 og har spillet en meget aktiv og positiv rolle i ECA's paneler og udvalg siden 2014. Han var meget involveret i snakkene med UEFA om turneringsformater og gennem UEFA's Club Competitions Committee hjalp han med at forme de nye formater, oplyser ECA til Tipsbladet.

Daniel Rommedahl vinker også farvel til sin post i UEFA's Club Competitions Committee. Det har han tidligere bekræftet overfor B.T.

I et kort opslag på X har han også selv sat nogle ord på afskeden med FC København – dem kan du læse her.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?