På Arsenals akademi har de en ung mand løbende rundt ved navn Chidozie Martin-Obi eller bare Chido Obi. Selvom navnet ikke umiddelbart klinger dansk, så er angriberen født og opvokset i Danmark og spiller på det danske ungdomslandshold.
Det skal vi formentlig være glade for, da Chido Obi, 16 år, hamrer mål ind på stribe. I efteråret scorede han hele ti gange i en U16-kamp mod Liverpool, og siden er han bare fortsat med at få netmaskerne til at blafre.
I marts scorede han fire mål i to kampe i streg på U18-niveau og for nyligt blev det så til fem fuldtræffere mod West Ham. Men hvad pokker er det, der gør angriberen så ustyrligt målfarlig.
Det er Jeorge Bird, der har sin egen hjemmeside, hvor han følger Arsenals akademispillere tæt, en af de bedste til at svare på.
– En af Chidos bedste egenskaber er, at han er så rolig en afslutter. Der har været ungdomsspillere før, som har scoret mange mål, men han gør det med en stor lethed. Han har tangeret rekorden for flest mål for en Arsenal-spiller på U18-niveau, så det er næsten aldrig set før, siger han til Tipsbladet.

16 mål i sine seneste fem kampe står angriberen noteret for på U18-niveau og 20 mål i 14 kampe har han i alt lavet i denne sæson på samme alderstrin. Men det er også blevet til minutter på U21-holdet og træningspas med førsteholdet.
– Hans måde at spille på, hvad angår hans afslutninger, minder lidt om (Erling) Haaland, da han arbejder meget inde i straffesparksfeltet. Der er også nogle ligheder med (Nicolas) Anelka. Han skal stadig spille sig fast på U21-holdet, så der er et stykke endnu, men trænerteamet på førsteholdet holder øje med ham. Så hvis han gør det godt på U21-niveau, så kan han komme tættere på (førsteholdet, red.) i næste sæson, lyder det fra Jeorge Bird.
En anden af Chido Obis store styrker er, at han fysisk er på et noget andet niveau end sine jævnaldrende. Den del kommer naturligvis til at udligne sig med alderen.
Det er her, han for alvor bliver testet, mener Jeorge Bird.
– Han har helt sikkert potentialet til at komme rigtig langt. Men det bliver interessant at se, hvordan han gør det, når han kommer op mod nogen på sin egen størrelse. Hans bevægelser og teknik er af så høj kvalitet, at jeg tror, han vil klare det.
Indtil videre har Chido Obi, der bliver 17 senere på året, ikke vist andet, end at han har, hvad der skal til. Udover at være en målmaskine på klubplan, så går det også meget godt i landsholdsregi.
Angriberen kan både spille for England og Nigeria men har altså valgt Danmark, hvor han har scoret 14 mål i 22 ungdomslandskampe på U16- og U18-niveau.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Afviser mesterskabssnak
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Bayern slår rekord i ny storsejr
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT