På Arsenals akademi har de en ung mand løbende rundt ved navn Chidozie Martin-Obi eller bare Chido Obi. Selvom navnet ikke umiddelbart klinger dansk, så er angriberen født og opvokset i Danmark og spiller på det danske ungdomslandshold.
Det skal vi formentlig være glade for, da Chido Obi, 16 år, hamrer mål ind på stribe. I efteråret scorede han hele ti gange i en U16-kamp mod Liverpool, og siden er han bare fortsat med at få netmaskerne til at blafre.
I marts scorede han fire mål i to kampe i streg på U18-niveau og for nyligt blev det så til fem fuldtræffere mod West Ham. Men hvad pokker er det, der gør angriberen så ustyrligt målfarlig.
Det er Jeorge Bird, der har sin egen hjemmeside, hvor han følger Arsenals akademispillere tæt, en af de bedste til at svare på.
– En af Chidos bedste egenskaber er, at han er så rolig en afslutter. Der har været ungdomsspillere før, som har scoret mange mål, men han gør det med en stor lethed. Han har tangeret rekorden for flest mål for en Arsenal-spiller på U18-niveau, så det er næsten aldrig set før, siger han til Tipsbladet.

16 mål i sine seneste fem kampe står angriberen noteret for på U18-niveau og 20 mål i 14 kampe har han i alt lavet i denne sæson på samme alderstrin. Men det er også blevet til minutter på U21-holdet og træningspas med førsteholdet.
– Hans måde at spille på, hvad angår hans afslutninger, minder lidt om (Erling) Haaland, da han arbejder meget inde i straffesparksfeltet. Der er også nogle ligheder med (Nicolas) Anelka. Han skal stadig spille sig fast på U21-holdet, så der er et stykke endnu, men trænerteamet på førsteholdet holder øje med ham. Så hvis han gør det godt på U21-niveau, så kan han komme tættere på (førsteholdet, red.) i næste sæson, lyder det fra Jeorge Bird.
En anden af Chido Obis store styrker er, at han fysisk er på et noget andet niveau end sine jævnaldrende. Den del kommer naturligvis til at udligne sig med alderen.
Det er her, han for alvor bliver testet, mener Jeorge Bird.
– Han har helt sikkert potentialet til at komme rigtig langt. Men det bliver interessant at se, hvordan han gør det, når han kommer op mod nogen på sin egen størrelse. Hans bevægelser og teknik er af så høj kvalitet, at jeg tror, han vil klare det.
Indtil videre har Chido Obi, der bliver 17 senere på året, ikke vist andet, end at han har, hvad der skal til. Udover at være en målmaskine på klubplan, så går det også meget godt i landsholdsregi.
Angriberen kan både spille for England og Nigeria men har altså valgt Danmark, hvor han har scoret 14 mål i 22 ungdomslandskampe på U16- og U18-niveau.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Landsholdet forsinket
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne