På Arsenals akademi har de en ung mand løbende rundt ved navn Chidozie Martin-Obi eller bare Chido Obi. Selvom navnet ikke umiddelbart klinger dansk, så er angriberen født og opvokset i Danmark og spiller på det danske ungdomslandshold.
Det skal vi formentlig være glade for, da Chido Obi, 16 år, hamrer mål ind på stribe. I efteråret scorede han hele ti gange i en U16-kamp mod Liverpool, og siden er han bare fortsat med at få netmaskerne til at blafre.
I marts scorede han fire mål i to kampe i streg på U18-niveau og for nyligt blev det så til fem fuldtræffere mod West Ham. Men hvad pokker er det, der gør angriberen så ustyrligt målfarlig.
Det er Jeorge Bird, der har sin egen hjemmeside, hvor han følger Arsenals akademispillere tæt, en af de bedste til at svare på.
– En af Chidos bedste egenskaber er, at han er så rolig en afslutter. Der har været ungdomsspillere før, som har scoret mange mål, men han gør det med en stor lethed. Han har tangeret rekorden for flest mål for en Arsenal-spiller på U18-niveau, så det er næsten aldrig set før, siger han til Tipsbladet.

16 mål i sine seneste fem kampe står angriberen noteret for på U18-niveau og 20 mål i 14 kampe har han i alt lavet i denne sæson på samme alderstrin. Men det er også blevet til minutter på U21-holdet og træningspas med førsteholdet.
– Hans måde at spille på, hvad angår hans afslutninger, minder lidt om (Erling) Haaland, da han arbejder meget inde i straffesparksfeltet. Der er også nogle ligheder med (Nicolas) Anelka. Han skal stadig spille sig fast på U21-holdet, så der er et stykke endnu, men trænerteamet på førsteholdet holder øje med ham. Så hvis han gør det godt på U21-niveau, så kan han komme tættere på (førsteholdet, red.) i næste sæson, lyder det fra Jeorge Bird.
En anden af Chido Obis store styrker er, at han fysisk er på et noget andet niveau end sine jævnaldrende. Den del kommer naturligvis til at udligne sig med alderen.
Det er her, han for alvor bliver testet, mener Jeorge Bird.
– Han har helt sikkert potentialet til at komme rigtig langt. Men det bliver interessant at se, hvordan han gør det, når han kommer op mod nogen på sin egen størrelse. Hans bevægelser og teknik er af så høj kvalitet, at jeg tror, han vil klare det.
Indtil videre har Chido Obi, der bliver 17 senere på året, ikke vist andet, end at han har, hvad der skal til. Udover at være en målmaskine på klubplan, så går det også meget godt i landsholdsregi.
Angriberen kan både spille for England og Nigeria men har altså valgt Danmark, hvor han har scoret 14 mål i 22 ungdomslandskampe på U16- og U18-niveau.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner