Video : Tipsbladet
Generelle

Dansk back afslører: Jeg forlader hollandsk klub

Danske Victor Dedes fortæller til Tipsbladet, at han forlader hollandske Zwolle efter én sæson. Han mener ikke, at han fik nok chancer for at vise sig frem.

- Det har været lidt surrealistisk.

Det har været noget af en rejse for Victor Dedes.

I sommeren 2023 skiftede backen nemlig HIK i 2. division ud med Æresdivisionsklubben Zwolle.

Her et år efter skal danskeren dog finde en ny arbejdsgiver.

Det har været skuffende, at det ikke blev til mere på førsteholdet.

Victor Dedes
Tidligere Zwolle-spiller

Dedes fortæller nemlig til Tipsbladet, at hans tid i den hollandske klub er forbi.

- Det er gået godt, og det har været et godt og lærerigt år, men jeg ved godt, at jeg ikke skal fortsætte i Zwolle. Jeg skal finde et nyt sted.

- Det var en beslutning fra klubbens side. Jeg havde en 1+1 (et års kontrakt med option på et år, red.), og det ender nu, siger Victor Dedes til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Zwolle

Skuffende
Dedes troede, at han ville kunne gøre sig gældende omkring førsteholdet i Æresdivisionen, men træneren valgte andre spillere. Det er noget, der skuffer den danske back.

- Jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at det er slut. Jeg synes, at jeg har præsteret til at få mere ud af det. På den anden side er det sådan, at når en dør lukker, så åbner en anden dør. Det var ikke her, at jeg skulle få et gennembrud, men jeg har fået en masse ud af det.

- Jeg er blevet en bedre fodboldspiller, og jeg har udviklet mig. Derudover har jeg udviklet mig en del som menneske ved at stå på egne ben i et nyt land, hvor jeg skulle opsøge folk for at få det til at fungere.

Mener du, at du fik nok chancer?

- Nej, det synes jeg ikke. Jeg havde egentlig fornemmelse efter preseason, at jeg ville være på et niveau, hvor jeg kunne forvente noget spilletid. Jeg tror, at jeg havde flest assists efter preseason.

- Det har været skuffende, at det ikke blev til mere på førsteholdet efter en god første halvsæson med U21-holdet. Det virkede som om, at det ikke gav pote, og jeg fik ikke en belønning med minutter på førsteholdet.

Dedes synes, at det vil være oplagt at fortsætte i hollandsk fodbold, men han har ikke sat sig fast på noget.

- Jeg er meget åben. Nu har jeg en hollandsk agent, og jeg har lige været her. Det ville give mening at fortsætte her. Hvis der skulle komme noget i Danmark, er jeg åben for det, siger Victor Dedes til Tipsbladet.

21-årige Dedes nåede ikke at få debut i Æresdivisionen, men han huserede primært på klubbens U21-hold.

Backen har tidligere været en del af FC København som ungdomsspiller.