Dansk Bundesliga-ekstase: Det var de forkerte øl

Det var et stort øjeblik for Andreas Albers, da han lørdag aften scorede sit første mål i Bundesligaen. Nu har angriberen fået blod på tanden og håber på endnu mere succes.



25 minutter har Andreas Albers spillet i Bundesligaen i denne sæson.

Men den danske angriber, der tidligere hovedsageligt har huseret på næsthøjeste niveau i Danmark og Tyskland, kan nu kalde sig målscorer i Bundesligaen, efter at han lørdag aften blev matchvinder for FC St. Pauli i deres sejr over Hoffenheim på 2-0.

Andreas Albers var derfor i et fremragende humør, da Tipsbladet talte med ham dagen derpå.

– Det var stort! Der er sket mange vilde ting for mig den seneste tid, hvor jeg først fik debut i ligaen, og nu kunne tage det næste naturlige skridt som angriber ved at score et mål. Det er jeg rigtig stolt over. Det var en fed oplevelse!

Scoringen blev sat ind i de døende minutter, hvor Hoffenheim skulle satse alt, men her var den tidligere Silkeborg- og Viborg-angriber frisk til at spurte de 70 meter, der skulle til, inden han blev sendt i himlen på en aflevering fra holdets anfører, Jackson Irvine.

– Jeg tænkte, at nu er det nu, jeg giver den alt, hvad jeg kan. Imens jeg løb ned mod målet, nåede jeg at tænke, at Oliver Baumann (Hoffenheims målmand, red.) er en rigtig dygtig keeper i disse situationer, så jeg var lidt i tvivl om, hvordan jeg skulle afslutte på ham.

– Jeg overvejede at lobbe bolden over ham, men nåede at tænke, at han plejer også at nuppe dem, så jeg valgte at afslutte fladt i stedet, hvilket virkede.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Blev fejret med de forkerte øl
Sejren blev den anden i sæsonen for FC St. Pauli, der dermed spillede sig et lille stykke over nedrykningsstregen. Derfor var der også en glimrende stemning i omklædningsrummet, da kampen var blevet fløjtet af.

– Musikken kørte derudad, og folk var i rigtig godt humør. Der var fest i kabinen, hvor vi fik nogle øl.

– Jeg er mest til Astra-øllen, som er den lokale man drikker i St. Pauli. Desværre måtte vi nøjes med en lokal øl. Normalt står der Astra i omklædningsrummet efter en sejr, men det gør der ikke på udebane, fordi klubben gerne vil travel light.

– Der er en intern forståelse mellem klubberne, at man tilbyder et par kasser af det lokale øl, når man er på udebane i Tyskland.

Scoringen blev den første for Andreas Albers i en nations bedste fodboldrække, siden han tilbage i marts 2017 scorede til 2-0 for Silkeborg i en kamp mod Randers FC, og selvom det var vildt for angriberen at score, så håber han på mere.

– Jeg kan mærke, at vi ikke er færdige endnu, hverken som hold eller personligt. Det har frigivet en masse energi, som gør, at vi tror, vi kan opnå endnu mere. Nu kan man hakke af i boksen, at man har scoret i Bundesligaen, men jeg kan mærke, at jeg er sulten efter mere. Jeg vil gerne vise, at jeg kan lave mere end ét enkelt mål.

Danskeren håber, at scoringen kan være med til at føre til mere spilletid, hvilket kan komme på lørdag, når St. Pauli på hjemmebane tager imod giganterne fra Bayern München.







LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Stjerne på plads i Chelsea

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

AGF i Europa: De venter i næste runde



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Hvor er I vilde, AGF!

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Superliga-rygte afvises

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Færdig i dansk klub efter 55 dage