25 minutter har Andreas Albers spillet i Bundesligaen i denne sæson.
Men den danske angriber, der tidligere hovedsageligt har huseret på næsthøjeste niveau i Danmark og Tyskland, kan nu kalde sig målscorer i Bundesligaen, efter at han lørdag aften blev matchvinder for FC St. Pauli i deres sejr over Hoffenheim på 2-0.
Andreas Albers var derfor i et fremragende humør, da Tipsbladet talte med ham dagen derpå.
– Det var stort! Der er sket mange vilde ting for mig den seneste tid, hvor jeg først fik debut i ligaen, og nu kunne tage det næste naturlige skridt som angriber ved at score et mål. Det er jeg rigtig stolt over. Det var en fed oplevelse!
Scoringen blev sat ind i de døende minutter, hvor Hoffenheim skulle satse alt, men her var den tidligere Silkeborg- og Viborg-angriber frisk til at spurte de 70 meter, der skulle til, inden han blev sendt i himlen på en aflevering fra holdets anfører, Jackson Irvine.
– Jeg tænkte, at nu er det nu, jeg giver den alt, hvad jeg kan. Imens jeg løb ned mod målet, nåede jeg at tænke, at Oliver Baumann (Hoffenheims målmand, red.) er en rigtig dygtig keeper i disse situationer, så jeg var lidt i tvivl om, hvordan jeg skulle afslutte på ham.
– Jeg overvejede at lobbe bolden over ham, men nåede at tænke, at han plejer også at nuppe dem, så jeg valgte at afslutte fladt i stedet, hvilket virkede.
Artiklen fortsætter under billedet.
Blev fejret med de forkerte øl
Sejren blev den anden i sæsonen for FC St. Pauli, der dermed spillede sig et lille stykke over nedrykningsstregen. Derfor var der også en glimrende stemning i omklædningsrummet, da kampen var blevet fløjtet af.
– Musikken kørte derudad, og folk var i rigtig godt humør. Der var fest i kabinen, hvor vi fik nogle øl.
– Jeg er mest til Astra-øllen, som er den lokale man drikker i St. Pauli. Desværre måtte vi nøjes med en lokal øl. Normalt står der Astra i omklædningsrummet efter en sejr, men det gør der ikke på udebane, fordi klubben gerne vil travel light.
– Der er en intern forståelse mellem klubberne, at man tilbyder et par kasser af det lokale øl, når man er på udebane i Tyskland.
Scoringen blev den første for Andreas Albers i en nations bedste fodboldrække, siden han tilbage i marts 2017 scorede til 2-0 for Silkeborg i en kamp mod Randers FC, og selvom det var vildt for angriberen at score, så håber han på mere.
– Jeg kan mærke, at vi ikke er færdige endnu, hverken som hold eller personligt. Det har frigivet en masse energi, som gør, at vi tror, vi kan opnå endnu mere. Nu kan man hakke af i boksen, at man har scoret i Bundesligaen, men jeg kan mærke, at jeg er sulten efter mere. Jeg vil gerne vise, at jeg kan lave mere end ét enkelt mål.
Danskeren håber, at scoringen kan være med til at føre til mere spilletid, hvilket kan komme på lørdag, når St. Pauli på hjemmebane tager imod giganterne fra Bayern München.
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER