Dansk Bundesliga-ekstase: Det var de forkerte øl

Det var et stort øjeblik for Andreas Albers, da han lørdag aften scorede sit første mål i Bundesligaen. Nu har angriberen fået blod på tanden og håber på endnu mere succes.



25 minutter har Andreas Albers spillet i Bundesligaen i denne sæson.

Men den danske angriber, der tidligere hovedsageligt har huseret på næsthøjeste niveau i Danmark og Tyskland, kan nu kalde sig målscorer i Bundesligaen, efter at han lørdag aften blev matchvinder for FC St. Pauli i deres sejr over Hoffenheim på 2-0.

Andreas Albers var derfor i et fremragende humør, da Tipsbladet talte med ham dagen derpå.

– Det var stort! Der er sket mange vilde ting for mig den seneste tid, hvor jeg først fik debut i ligaen, og nu kunne tage det næste naturlige skridt som angriber ved at score et mål. Det er jeg rigtig stolt over. Det var en fed oplevelse!

Scoringen blev sat ind i de døende minutter, hvor Hoffenheim skulle satse alt, men her var den tidligere Silkeborg- og Viborg-angriber frisk til at spurte de 70 meter, der skulle til, inden han blev sendt i himlen på en aflevering fra holdets anfører, Jackson Irvine.

– Jeg tænkte, at nu er det nu, jeg giver den alt, hvad jeg kan. Imens jeg løb ned mod målet, nåede jeg at tænke, at Oliver Baumann (Hoffenheims målmand, red.) er en rigtig dygtig keeper i disse situationer, så jeg var lidt i tvivl om, hvordan jeg skulle afslutte på ham.

– Jeg overvejede at lobbe bolden over ham, men nåede at tænke, at han plejer også at nuppe dem, så jeg valgte at afslutte fladt i stedet, hvilket virkede.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Blev fejret med de forkerte øl
Sejren blev den anden i sæsonen for FC St. Pauli, der dermed spillede sig et lille stykke over nedrykningsstregen. Derfor var der også en glimrende stemning i omklædningsrummet, da kampen var blevet fløjtet af.

– Musikken kørte derudad, og folk var i rigtig godt humør. Der var fest i kabinen, hvor vi fik nogle øl.

– Jeg er mest til Astra-øllen, som er den lokale man drikker i St. Pauli. Desværre måtte vi nøjes med en lokal øl. Normalt står der Astra i omklædningsrummet efter en sejr, men det gør der ikke på udebane, fordi klubben gerne vil travel light.

– Der er en intern forståelse mellem klubberne, at man tilbyder et par kasser af det lokale øl, når man er på udebane i Tyskland.

Scoringen blev den første for Andreas Albers i en nations bedste fodboldrække, siden han tilbage i marts 2017 scorede til 2-0 for Silkeborg i en kamp mod Randers FC, og selvom det var vildt for angriberen at score, så håber han på mere.

– Jeg kan mærke, at vi ikke er færdige endnu, hverken som hold eller personligt. Det har frigivet en masse energi, som gør, at vi tror, vi kan opnå endnu mere. Nu kan man hakke af i boksen, at man har scoret i Bundesligaen, men jeg kan mærke, at jeg er sulten efter mere. Jeg vil gerne vise, at jeg kan lave mere end ét enkelt mål.

Danskeren håber, at scoringen kan være med til at føre til mere spilletid, hvilket kan komme på lørdag, når St. Pauli på hjemmebane tager imod giganterne fra Bayern München.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Ikke sket i 70 år

Kevin Diks skriver historie

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Han stiller ultimative krav

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

United overvejer disse fem managers

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Markant transfermelding om Højlund

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham