Dansk Bundesliga-ekstase: Det var de forkerte øl

Det var et stort øjeblik for Andreas Albers, da han lørdag aften scorede sit første mål i Bundesligaen. Nu har angriberen fået blod på tanden og håber på endnu mere succes.



25 minutter har Andreas Albers spillet i Bundesligaen i denne sæson.

Men den danske angriber, der tidligere hovedsageligt har huseret på næsthøjeste niveau i Danmark og Tyskland, kan nu kalde sig målscorer i Bundesligaen, efter at han lørdag aften blev matchvinder for FC St. Pauli i deres sejr over Hoffenheim på 2-0.

Andreas Albers var derfor i et fremragende humør, da Tipsbladet talte med ham dagen derpå.

– Det var stort! Der er sket mange vilde ting for mig den seneste tid, hvor jeg først fik debut i ligaen, og nu kunne tage det næste naturlige skridt som angriber ved at score et mål. Det er jeg rigtig stolt over. Det var en fed oplevelse!

Scoringen blev sat ind i de døende minutter, hvor Hoffenheim skulle satse alt, men her var den tidligere Silkeborg- og Viborg-angriber frisk til at spurte de 70 meter, der skulle til, inden han blev sendt i himlen på en aflevering fra holdets anfører, Jackson Irvine.

– Jeg tænkte, at nu er det nu, jeg giver den alt, hvad jeg kan. Imens jeg løb ned mod målet, nåede jeg at tænke, at Oliver Baumann (Hoffenheims målmand, red.) er en rigtig dygtig keeper i disse situationer, så jeg var lidt i tvivl om, hvordan jeg skulle afslutte på ham.

– Jeg overvejede at lobbe bolden over ham, men nåede at tænke, at han plejer også at nuppe dem, så jeg valgte at afslutte fladt i stedet, hvilket virkede.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Blev fejret med de forkerte øl
Sejren blev den anden i sæsonen for FC St. Pauli, der dermed spillede sig et lille stykke over nedrykningsstregen. Derfor var der også en glimrende stemning i omklædningsrummet, da kampen var blevet fløjtet af.

– Musikken kørte derudad, og folk var i rigtig godt humør. Der var fest i kabinen, hvor vi fik nogle øl.

– Jeg er mest til Astra-øllen, som er den lokale man drikker i St. Pauli. Desværre måtte vi nøjes med en lokal øl. Normalt står der Astra i omklædningsrummet efter en sejr, men det gør der ikke på udebane, fordi klubben gerne vil travel light.

– Der er en intern forståelse mellem klubberne, at man tilbyder et par kasser af det lokale øl, når man er på udebane i Tyskland.

Scoringen blev den første for Andreas Albers i en nations bedste fodboldrække, siden han tilbage i marts 2017 scorede til 2-0 for Silkeborg i en kamp mod Randers FC, og selvom det var vildt for angriberen at score, så håber han på mere.

– Jeg kan mærke, at vi ikke er færdige endnu, hverken som hold eller personligt. Det har frigivet en masse energi, som gør, at vi tror, vi kan opnå endnu mere. Nu kan man hakke af i boksen, at man har scoret i Bundesligaen, men jeg kan mærke, at jeg er sulten efter mere. Jeg vil gerne vise, at jeg kan lave mere end ét enkelt mål.

Danskeren håber, at scoringen kan være med til at føre til mere spilletid, hvilket kan komme på lørdag, når St. Pauli på hjemmebane tager imod giganterne fra Bayern München.





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Semenyo scorer igen mod Spurs

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Lerager overrasket over én ting efter skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Froholdt med klar transfermelding

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Stjerne flirter med Brøndby

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Kan købes til spotpris

FCK-profil holder VM-drøm i live

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

Liverpool tager storsejr

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

– En sindssygt fed følelse