25 minutter har Andreas Albers spillet i Bundesligaen i denne sæson.
Men den danske angriber, der tidligere hovedsageligt har huseret på næsthøjeste niveau i Danmark og Tyskland, kan nu kalde sig målscorer i Bundesligaen, efter at han lørdag aften blev matchvinder for FC St. Pauli i deres sejr over Hoffenheim på 2-0.
Andreas Albers var derfor i et fremragende humør, da Tipsbladet talte med ham dagen derpå.
– Det var stort! Der er sket mange vilde ting for mig den seneste tid, hvor jeg først fik debut i ligaen, og nu kunne tage det næste naturlige skridt som angriber ved at score et mål. Det er jeg rigtig stolt over. Det var en fed oplevelse!
Scoringen blev sat ind i de døende minutter, hvor Hoffenheim skulle satse alt, men her var den tidligere Silkeborg- og Viborg-angriber frisk til at spurte de 70 meter, der skulle til, inden han blev sendt i himlen på en aflevering fra holdets anfører, Jackson Irvine.
– Jeg tænkte, at nu er det nu, jeg giver den alt, hvad jeg kan. Imens jeg løb ned mod målet, nåede jeg at tænke, at Oliver Baumann (Hoffenheims målmand, red.) er en rigtig dygtig keeper i disse situationer, så jeg var lidt i tvivl om, hvordan jeg skulle afslutte på ham.
– Jeg overvejede at lobbe bolden over ham, men nåede at tænke, at han plejer også at nuppe dem, så jeg valgte at afslutte fladt i stedet, hvilket virkede.
Artiklen fortsætter under billedet.
Blev fejret med de forkerte øl
Sejren blev den anden i sæsonen for FC St. Pauli, der dermed spillede sig et lille stykke over nedrykningsstregen. Derfor var der også en glimrende stemning i omklædningsrummet, da kampen var blevet fløjtet af.
– Musikken kørte derudad, og folk var i rigtig godt humør. Der var fest i kabinen, hvor vi fik nogle øl.
– Jeg er mest til Astra-øllen, som er den lokale man drikker i St. Pauli. Desværre måtte vi nøjes med en lokal øl. Normalt står der Astra i omklædningsrummet efter en sejr, men det gør der ikke på udebane, fordi klubben gerne vil travel light.
– Der er en intern forståelse mellem klubberne, at man tilbyder et par kasser af det lokale øl, når man er på udebane i Tyskland.
Scoringen blev den første for Andreas Albers i en nations bedste fodboldrække, siden han tilbage i marts 2017 scorede til 2-0 for Silkeborg i en kamp mod Randers FC, og selvom det var vildt for angriberen at score, så håber han på mere.
– Jeg kan mærke, at vi ikke er færdige endnu, hverken som hold eller personligt. Det har frigivet en masse energi, som gør, at vi tror, vi kan opnå endnu mere. Nu kan man hakke af i boksen, at man har scoret i Bundesligaen, men jeg kan mærke, at jeg er sulten efter mere. Jeg vil gerne vise, at jeg kan lave mere end ét enkelt mål.
Danskeren håber, at scoringen kan være med til at føre til mere spilletid, hvilket kan komme på lørdag, når St. Pauli på hjemmebane tager imod giganterne fra Bayern München.
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
Wrexham slår Premier League-klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring