Hvert år kåres Europas topscorer på tværs af de europæiske ligaer med den prestigefyldte Golden Shoe.
På listen over tidligere vindere finder man store navne som den forsvarende vinder Ciro Immobile, Cristiano Ronaldo og ikke mindst Lionel Messi.
Prisen er ikke tidligere blevet givet til en dansk spiller, men lige nu topper Kasper Junker den prestigefyldte liste. Det gør han foran spillere som Robert Lewandowski, Evertons Dominic Calvert-Lewin og Dortmunds Erling Haaland.
Læs også:Fredagens rygtebørs: Nordmand kan sende Braithwaite ud i kulden
Med 25 sæsontræffere deler han førstepladsen med Kristiansund BK Amahl Pellegrino. Der mangler en runde af den norske liga, og scorer Kasper Junker flere mål end konkurrenten, sparker han sig alene i front af den norske topscorerliste og dermed også den europæiske.
Den europæiske topscorertitel bliver dog ikke kun afgjort på antallet af scoringer fra de enkelte spiller. Scoringerne bliver nemlig ganget med 1,1,5 eller 2 afhængig af ligaens niveau.
Da den norske Elitserien ikke regnes som en af de ypperste i Europa, så bliver antallet af scoringer ganget med halvanden, mens for eksempel Robert Lewandowskis samlede antal scoringer ganges med to, fordi han scorer sine mål i Bundesligaen.
Læs også:Bedre end Messi og Ronaldo: Det er en utrolig følelse
Kasper Junker er noteret for 37,5 point (25*1,5), mens Robert Lewandowski med sine 13 scoringer er noteret for 26 point (13*2). I og med at sæsonen i Norge går på held efter weekenden, skal den tidligere AGF’er håbe på, at ingen af de andre angribere i Europa når op over hans samlede pointtal det næste halve års tid.
Philip Zinckernagel indtager en tredjeplads med 19 scoringer og skal score seks mål mere end Kasper Junker, hvis han skal overhale ham på listen. Også Malmös danske midtbanespiller Anders Christiansen er at finde på listen – dog helt nede på en 21. plads med 12 mål.
Læs også:Overblik: Alle vinderne ved FIFAs prisuddeling
Læs også:Robert Lewandowski kåret som verdens bedste spiller
Læs også:Stjerneparade: Her er årets hold i verden
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
