Dansk duo bedre end Lewandowski: Toppen af Europa

De to danskere i norske Bodø/Glimt, Kasper Junker og Philip Zinckernagel, ligger henholdsvis nummer et og tre på den europæiske topscorerliste.



Hvert år kåres Europas topscorer på tværs af de europæiske ligaer med den prestigefyldte Golden Shoe.

På listen over tidligere vindere finder man store navne som den forsvarende vinder Ciro Immobile, Cristiano Ronaldo og ikke mindst Lionel Messi.

Prisen er ikke tidligere blevet givet til en dansk spiller, men lige nu topper Kasper Junker den prestigefyldte liste. Det gør han foran spillere som Robert Lewandowski, Evertons Dominic Calvert-Lewin og Dortmunds Erling Haaland.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Nordmand kan sende Braithwaite ud i kulden

Med 25 sæsontræffere deler han førstepladsen med Kristiansund BK Amahl Pellegrino. Der mangler en runde af den norske liga, og scorer Kasper Junker flere mål end konkurrenten, sparker han sig alene i front af den norske topscorerliste og dermed også den europæiske.

Den europæiske topscorertitel bliver dog ikke kun afgjort på antallet af scoringer fra de enkelte spiller. Scoringerne bliver nemlig ganget med 1,1,5 eller 2 afhængig af ligaens niveau.

Da den norske Elitserien ikke regnes som en af de ypperste i Europa, så bliver antallet af scoringer ganget med halvanden, mens for eksempel Robert Lewandowskis samlede antal scoringer ganges med to, fordi han scorer sine mål i Bundesligaen.

Læs også:Bedre end Messi og Ronaldo: Det er en utrolig følelse

Kasper Junker er noteret for 37,5 point (25*1,5), mens Robert Lewandowski med sine 13 scoringer er noteret for 26 point (13*2). I og med at sæsonen i Norge går på held efter weekenden, skal den tidligere AGF’er håbe på, at ingen af de andre angribere i Europa når op over hans samlede pointtal det næste halve års tid.

Philip Zinckernagel indtager en tredjeplads med 19 scoringer og skal score seks mål mere end Kasper Junker, hvis han skal overhale ham på listen. Også Malmös danske midtbanespiller Anders Christiansen er at finde på listen – dog helt nede på en 21. plads med 12 mål.

Læs også:Overblik: Alle vinderne ved FIFAs prisuddeling
Læs også:Robert Lewandowski kåret som verdens bedste spiller
Læs også:Stjerneparade: Her er årets hold i verden





TransferLIVE: Forlænger med Brøndby




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Jordan – Argentina

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Kroatien – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde – Saudi-Arabien

AaB dæmper superligaforventninger