Hvert år kåres Europas topscorer på tværs af de europæiske ligaer med den prestigefyldte Golden Shoe.
På listen over tidligere vindere finder man store navne som den forsvarende vinder Ciro Immobile, Cristiano Ronaldo og ikke mindst Lionel Messi.
Prisen er ikke tidligere blevet givet til en dansk spiller, men lige nu topper Kasper Junker den prestigefyldte liste. Det gør han foran spillere som Robert Lewandowski, Evertons Dominic Calvert-Lewin og Dortmunds Erling Haaland.
Læs også:Fredagens rygtebørs: Nordmand kan sende Braithwaite ud i kulden
Med 25 sæsontræffere deler han førstepladsen med Kristiansund BK Amahl Pellegrino. Der mangler en runde af den norske liga, og scorer Kasper Junker flere mål end konkurrenten, sparker han sig alene i front af den norske topscorerliste og dermed også den europæiske.
Den europæiske topscorertitel bliver dog ikke kun afgjort på antallet af scoringer fra de enkelte spiller. Scoringerne bliver nemlig ganget med 1,1,5 eller 2 afhængig af ligaens niveau.
Da den norske Elitserien ikke regnes som en af de ypperste i Europa, så bliver antallet af scoringer ganget med halvanden, mens for eksempel Robert Lewandowskis samlede antal scoringer ganges med to, fordi han scorer sine mål i Bundesligaen.
Læs også:Bedre end Messi og Ronaldo: Det er en utrolig følelse
Kasper Junker er noteret for 37,5 point (25*1,5), mens Robert Lewandowski med sine 13 scoringer er noteret for 26 point (13*2). I og med at sæsonen i Norge går på held efter weekenden, skal den tidligere AGF’er håbe på, at ingen af de andre angribere i Europa når op over hans samlede pointtal det næste halve års tid.
Philip Zinckernagel indtager en tredjeplads med 19 scoringer og skal score seks mål mere end Kasper Junker, hvis han skal overhale ham på listen. Også Malmös danske midtbanespiller Anders Christiansen er at finde på listen – dog helt nede på en 21. plads med 12 mål.
Læs også:Overblik: Alle vinderne ved FIFAs prisuddeling
Læs også:Robert Lewandowski kåret som verdens bedste spiller
Læs også:Stjerneparade: Her er årets hold i verden
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
LIVE
Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
