Legende er åben for job i dansk klub

Brian 'The Beast' Jensen har et godt navn i engelsk fodbold, men en retur til Danmark kan friste med det rigtige tilbud.



25 år.

Så længe har danske Brian ‘The Beast’ Jensen været en del af engelsk fodbold med 485 kampe til følge.

I 2018 lagde den erfarne keeper så handskerne på hylden som 43-årig, og efterfølgende har han været målmandstræner for League One-klubben Screwsbury.

Som målmandstræner er Burnley-legenden i det helt rette element.

– Det er fint. Det var det, som jeg gerne ville. I 2017/2018 begyndte jeg at være spillende målmandstræner, da jeg var Bury og Mansfield Town.

– I det sidste år var jeg i Crusaders, og så trak jeg mig tilbage, men det har hele tiden været planen, at jeg skulle være målmandstræner. I 2019 fik jeg min første professionelle målmandstrænerkontrakt, og jeg har så været i Shrewsbury i fem et halvt år, siger Burnley-legenden til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Må jeg snakke med konen om’

Selvom det er lang tid siden, at 49-årige Jensen har været en del af dansk fodbold, så kan han godt lokkes hjem til Danmark.

– Jeg er åben for hvad som helst. Jeg er også glad, hvor jeg er nu, og jeg har været der i mange år. Der er en god, lille fodboldklub. Der er nogle gode mennesker rundt omkring, men man skal aldrig sige aldrig, om det er Danmark eller hvorledes. Det er, hvad det er, og det kommer an på mulighederne.

– Hvis der kommer noget i Danmark, så kan konen og jeg snakke om det på det tidspunkt. Hvis det er gode muligheder, er det gode muligheder, siger Brian ‘The Beast’ Jensen til Tipsbladet.

Jensen forlod dansk fodbold i 1997, da han tog fra B.93 til AZ Alkmaar, og hans søn Sebastian Jensen er gået i farens fodspor, da han også spiller fodbold.

Fra 2003 til 2013 blev det hele 309 kampe for Burnley FC, og Tipsbladet har også talt med ham om Oliver Sonnes skifte til klubben.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?