Legende er åben for job i dansk klub

Brian 'The Beast' Jensen har et godt navn i engelsk fodbold, men en retur til Danmark kan friste med det rigtige tilbud.



25 år.

Så længe har danske Brian ‘The Beast’ Jensen været en del af engelsk fodbold med 485 kampe til følge.

I 2018 lagde den erfarne keeper så handskerne på hylden som 43-årig, og efterfølgende har han været målmandstræner for League One-klubben Screwsbury.

Som målmandstræner er Burnley-legenden i det helt rette element.

– Det er fint. Det var det, som jeg gerne ville. I 2017/2018 begyndte jeg at være spillende målmandstræner, da jeg var Bury og Mansfield Town.

– I det sidste år var jeg i Crusaders, og så trak jeg mig tilbage, men det har hele tiden været planen, at jeg skulle være målmandstræner. I 2019 fik jeg min første professionelle målmandstrænerkontrakt, og jeg har så været i Shrewsbury i fem et halvt år, siger Burnley-legenden til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Må jeg snakke med konen om’

Selvom det er lang tid siden, at 49-årige Jensen har været en del af dansk fodbold, så kan han godt lokkes hjem til Danmark.

– Jeg er åben for hvad som helst. Jeg er også glad, hvor jeg er nu, og jeg har været der i mange år. Der er en god, lille fodboldklub. Der er nogle gode mennesker rundt omkring, men man skal aldrig sige aldrig, om det er Danmark eller hvorledes. Det er, hvad det er, og det kommer an på mulighederne.

– Hvis der kommer noget i Danmark, så kan konen og jeg snakke om det på det tidspunkt. Hvis det er gode muligheder, er det gode muligheder, siger Brian ‘The Beast’ Jensen til Tipsbladet.

Jensen forlod dansk fodbold i 1997, da han tog fra B.93 til AZ Alkmaar, og hans søn Sebastian Jensen er gået i farens fodspor, da han også spiller fodbold.

Fra 2003 til 2013 blev det hele 309 kampe for Burnley FC, og Tipsbladet har også talt med ham om Oliver Sonnes skifte til klubben.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Brasilien – Marokko

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’