Legende er åben for job i dansk klub

Brian 'The Beast' Jensen har et godt navn i engelsk fodbold, men en retur til Danmark kan friste med det rigtige tilbud.



25 år.

Så længe har danske Brian ‘The Beast’ Jensen været en del af engelsk fodbold med 485 kampe til følge.

I 2018 lagde den erfarne keeper så handskerne på hylden som 43-årig, og efterfølgende har han været målmandstræner for League One-klubben Screwsbury.

Som målmandstræner er Burnley-legenden i det helt rette element.

– Det er fint. Det var det, som jeg gerne ville. I 2017/2018 begyndte jeg at være spillende målmandstræner, da jeg var Bury og Mansfield Town.

– I det sidste år var jeg i Crusaders, og så trak jeg mig tilbage, men det har hele tiden været planen, at jeg skulle være målmandstræner. I 2019 fik jeg min første professionelle målmandstrænerkontrakt, og jeg har så været i Shrewsbury i fem et halvt år, siger Burnley-legenden til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Må jeg snakke med konen om’

Selvom det er lang tid siden, at 49-årige Jensen har været en del af dansk fodbold, så kan han godt lokkes hjem til Danmark.

– Jeg er åben for hvad som helst. Jeg er også glad, hvor jeg er nu, og jeg har været der i mange år. Der er en god, lille fodboldklub. Der er nogle gode mennesker rundt omkring, men man skal aldrig sige aldrig, om det er Danmark eller hvorledes. Det er, hvad det er, og det kommer an på mulighederne.

– Hvis der kommer noget i Danmark, så kan konen og jeg snakke om det på det tidspunkt. Hvis det er gode muligheder, er det gode muligheder, siger Brian ‘The Beast’ Jensen til Tipsbladet.

Jensen forlod dansk fodbold i 1997, da han tog fra B.93 til AZ Alkmaar, og hans søn Sebastian Jensen er gået i farens fodspor, da han også spiller fodbold.

Fra 2003 til 2013 blev det hele 309 kampe for Burnley FC, og Tipsbladet har også talt med ham om Oliver Sonnes skifte til klubben.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Gammelmandsbold i Toronto

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Det er en interessant spiller’

Her er Jonas Winds nye klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Kolding køber stor profil

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’