Legende er åben for job i dansk klub

Brian 'The Beast' Jensen har et godt navn i engelsk fodbold, men en retur til Danmark kan friste med det rigtige tilbud.



25 år.

Så længe har danske Brian ‘The Beast’ Jensen været en del af engelsk fodbold med 485 kampe til følge.

I 2018 lagde den erfarne keeper så handskerne på hylden som 43-årig, og efterfølgende har han været målmandstræner for League One-klubben Screwsbury.

Som målmandstræner er Burnley-legenden i det helt rette element.

– Det er fint. Det var det, som jeg gerne ville. I 2017/2018 begyndte jeg at være spillende målmandstræner, da jeg var Bury og Mansfield Town.

– I det sidste år var jeg i Crusaders, og så trak jeg mig tilbage, men det har hele tiden været planen, at jeg skulle være målmandstræner. I 2019 fik jeg min første professionelle målmandstrænerkontrakt, og jeg har så været i Shrewsbury i fem et halvt år, siger Burnley-legenden til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Må jeg snakke med konen om’

Selvom det er lang tid siden, at 49-årige Jensen har været en del af dansk fodbold, så kan han godt lokkes hjem til Danmark.

– Jeg er åben for hvad som helst. Jeg er også glad, hvor jeg er nu, og jeg har været der i mange år. Der er en god, lille fodboldklub. Der er nogle gode mennesker rundt omkring, men man skal aldrig sige aldrig, om det er Danmark eller hvorledes. Det er, hvad det er, og det kommer an på mulighederne.

– Hvis der kommer noget i Danmark, så kan konen og jeg snakke om det på det tidspunkt. Hvis det er gode muligheder, er det gode muligheder, siger Brian ‘The Beast’ Jensen til Tipsbladet.

Jensen forlod dansk fodbold i 1997, da han tog fra B.93 til AZ Alkmaar, og hans søn Sebastian Jensen er gået i farens fodspor, da han også spiller fodbold.

Fra 2003 til 2013 blev det hele 309 kampe for Burnley FC, og Tipsbladet har også talt med ham om Oliver Sonnes skifte til klubben.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM