Legende er åben for job i dansk klub

Brian 'The Beast' Jensen har et godt navn i engelsk fodbold, men en retur til Danmark kan friste med det rigtige tilbud.



25 år.

Så længe har danske Brian ‘The Beast’ Jensen været en del af engelsk fodbold med 485 kampe til følge.

I 2018 lagde den erfarne keeper så handskerne på hylden som 43-årig, og efterfølgende har han været målmandstræner for League One-klubben Screwsbury.

Som målmandstræner er Burnley-legenden i det helt rette element.

– Det er fint. Det var det, som jeg gerne ville. I 2017/2018 begyndte jeg at være spillende målmandstræner, da jeg var Bury og Mansfield Town.

– I det sidste år var jeg i Crusaders, og så trak jeg mig tilbage, men det har hele tiden været planen, at jeg skulle være målmandstræner. I 2019 fik jeg min første professionelle målmandstrænerkontrakt, og jeg har så været i Shrewsbury i fem et halvt år, siger Burnley-legenden til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Må jeg snakke med konen om’

Selvom det er lang tid siden, at 49-årige Jensen har været en del af dansk fodbold, så kan han godt lokkes hjem til Danmark.

– Jeg er åben for hvad som helst. Jeg er også glad, hvor jeg er nu, og jeg har været der i mange år. Der er en god, lille fodboldklub. Der er nogle gode mennesker rundt omkring, men man skal aldrig sige aldrig, om det er Danmark eller hvorledes. Det er, hvad det er, og det kommer an på mulighederne.

– Hvis der kommer noget i Danmark, så kan konen og jeg snakke om det på det tidspunkt. Hvis det er gode muligheder, er det gode muligheder, siger Brian ‘The Beast’ Jensen til Tipsbladet.

Jensen forlod dansk fodbold i 1997, da han tog fra B.93 til AZ Alkmaar, og hans søn Sebastian Jensen er gået i farens fodspor, da han også spiller fodbold.

Fra 2003 til 2013 blev det hele 309 kampe for Burnley FC, og Tipsbladet har også talt med ham om Oliver Sonnes skifte til klubben.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Schweiz – Algeriet

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby tæt på denne keeper

Jagter stor Liverpool-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen