Dansk kæmpeskifte – ‘gjort det sindssygt godt’

Den danske angriber Mika Biereth er blevet solgt for hele 100 millioner kroner til Monaco, og hans nu tidligere holdkammerat i Sturm Graz William Bøving glæder sig på danskerens vegne.



100 millioner kroner.

Fodboldspillere bliver handlet for store beløb, og for kort tid siden blev danske Mika Biereth solgt fra Sturm Graz til Monaco for et kæmpe millionbeløb.

Og det er ikke tilfældigt, at han er røget af sted til en større adresse til et højt beløb.

– Det startede jo i den seneste sæson, da han kom på lån til Sturm Graz. Allerede dengang gjorde han det sindssygt godt. Han havde en god halvsæson fra vinter til sommer, og han kom direkte ind på holdet på en god måde.

– Han var afgørende for os. Det samme kan man sige fra starten af denne sæson. Han er en virkelig effektiv spiller, og han er en af de spillere, der ved, hvor målet står. Det gør det nemmere for alle dem, der spiller omkring ham.

– Man ved, når man spiller den ind i boksen, så står han der. Det er ærgerligt for holdet, at han er røget videre, men det er fuldt fortjent. Han har virkelig gjort det godt, og han har også gjort det godt i Monaco, siden han skiftede.

– Så en stor cadeau til ham, og jeg håber, at han kommer til at stemple igennem ordentligt i Monaco. Det er da et minus for Sturm Graz, der havde god brug af ham, siger Sturm Graz-danskeren William Bøving i et interview med Tipsbladet.

Er du imponeret over, hvor hurtigt det er gået?

– Ja, lidt er jeg. Man ved, at det kan gå sindssygt hurtigt i fodbold, især som angriber, når man scorer mål, og endda mange mål. Så går det lynhurtigt, så en overraskelse var det ikke på den måde. Det kræver, at man gør det godt og scorer mål. Det gjorde han.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Talte meget sammen

Bøving fortæller, at han fik opbygget et godt forhold til den danske bomber, men de får stadig glæde af hinanden på det danske U21-landshold.

– Vi talte meget sammen. Jeg kendte ikke så meget til Mika, inden han kom til Østrig, men nu er vi sammen på alle landsholdsturene. Vi snakker også en del i klubben, men det foregik mest på engelsk, selvom han er dansker, afslutter den tidligere FCK-spiller.

Biereth har fået en flyvende start på tilværelsen i Monaco, da han har banket fire mål i kassen i de første fire Ligue 1-kampe.

Den danske bomber har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK-direktør får job i West Ham

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FCK tjener millioner på ung stopper

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på Superliga-profil

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi