100 millioner kroner.
Fodboldspillere bliver handlet for store beløb, og for kort tid siden blev danske Mika Biereth solgt fra Sturm Graz til Monaco for et kæmpe millionbeløb.
Og det er ikke tilfældigt, at han er røget af sted til en større adresse til et højt beløb.
– Det startede jo i den seneste sæson, da han kom på lån til Sturm Graz. Allerede dengang gjorde han det sindssygt godt. Han havde en god halvsæson fra vinter til sommer, og han kom direkte ind på holdet på en god måde.
– Han var afgørende for os. Det samme kan man sige fra starten af denne sæson. Han er en virkelig effektiv spiller, og han er en af de spillere, der ved, hvor målet står. Det gør det nemmere for alle dem, der spiller omkring ham.
– Man ved, når man spiller den ind i boksen, så står han der. Det er ærgerligt for holdet, at han er røget videre, men det er fuldt fortjent. Han har virkelig gjort det godt, og han har også gjort det godt i Monaco, siden han skiftede.
– Så en stor cadeau til ham, og jeg håber, at han kommer til at stemple igennem ordentligt i Monaco. Det er da et minus for Sturm Graz, der havde god brug af ham, siger Sturm Graz-danskeren William Bøving i et interview med Tipsbladet.
Er du imponeret over, hvor hurtigt det er gået?
– Ja, lidt er jeg. Man ved, at det kan gå sindssygt hurtigt i fodbold, især som angriber, når man scorer mål, og endda mange mål. Så går det lynhurtigt, så en overraskelse var det ikke på den måde. Det kræver, at man gør det godt og scorer mål. Det gjorde han.
Artiklen fortsætter under billedet.

Talte meget sammen
Bøving fortæller, at han fik opbygget et godt forhold til den danske bomber, men de får stadig glæde af hinanden på det danske U21-landshold.
– Vi talte meget sammen. Jeg kendte ikke så meget til Mika, inden han kom til Østrig, men nu er vi sammen på alle landsholdsturene. Vi snakker også en del i klubben, men det foregik mest på engelsk, selvom han er dansker, afslutter den tidligere FCK-spiller.
Biereth har fået en flyvende start på tilværelsen i Monaco, da han har banket fire mål i kassen i de første fire Ligue 1-kampe.
Den danske bomber har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
EKSKLUSIVT