100 millioner kroner.
Fodboldspillere bliver handlet for store beløb, og for kort tid siden blev danske Mika Biereth solgt fra Sturm Graz til Monaco for et kæmpe millionbeløb.
Og det er ikke tilfældigt, at han er røget af sted til en større adresse til et højt beløb.
– Det startede jo i den seneste sæson, da han kom på lån til Sturm Graz. Allerede dengang gjorde han det sindssygt godt. Han havde en god halvsæson fra vinter til sommer, og han kom direkte ind på holdet på en god måde.
– Han var afgørende for os. Det samme kan man sige fra starten af denne sæson. Han er en virkelig effektiv spiller, og han er en af de spillere, der ved, hvor målet står. Det gør det nemmere for alle dem, der spiller omkring ham.
– Man ved, når man spiller den ind i boksen, så står han der. Det er ærgerligt for holdet, at han er røget videre, men det er fuldt fortjent. Han har virkelig gjort det godt, og han har også gjort det godt i Monaco, siden han skiftede.
– Så en stor cadeau til ham, og jeg håber, at han kommer til at stemple igennem ordentligt i Monaco. Det er da et minus for Sturm Graz, der havde god brug af ham, siger Sturm Graz-danskeren William Bøving i et interview med Tipsbladet.
Er du imponeret over, hvor hurtigt det er gået?
– Ja, lidt er jeg. Man ved, at det kan gå sindssygt hurtigt i fodbold, især som angriber, når man scorer mål, og endda mange mål. Så går det lynhurtigt, så en overraskelse var det ikke på den måde. Det kræver, at man gør det godt og scorer mål. Det gjorde han.
Artiklen fortsætter under billedet.

Talte meget sammen
Bøving fortæller, at han fik opbygget et godt forhold til den danske bomber, men de får stadig glæde af hinanden på det danske U21-landshold.
– Vi talte meget sammen. Jeg kendte ikke så meget til Mika, inden han kom til Østrig, men nu er vi sammen på alle landsholdsturene. Vi snakker også en del i klubben, men det foregik mest på engelsk, selvom han er dansker, afslutter den tidligere FCK-spiller.
Biereth har fået en flyvende start på tilværelsen i Monaco, da han har banket fire mål i kassen i de første fire Ligue 1-kampe.
Den danske bomber har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan