100 millioner kroner.
Fodboldspillere bliver handlet for store beløb, og for kort tid siden blev danske Mika Biereth solgt fra Sturm Graz til Monaco for et kæmpe millionbeløb.
Og det er ikke tilfældigt, at han er røget af sted til en større adresse til et højt beløb.
– Det startede jo i den seneste sæson, da han kom på lån til Sturm Graz. Allerede dengang gjorde han det sindssygt godt. Han havde en god halvsæson fra vinter til sommer, og han kom direkte ind på holdet på en god måde.
– Han var afgørende for os. Det samme kan man sige fra starten af denne sæson. Han er en virkelig effektiv spiller, og han er en af de spillere, der ved, hvor målet står. Det gør det nemmere for alle dem, der spiller omkring ham.
– Man ved, når man spiller den ind i boksen, så står han der. Det er ærgerligt for holdet, at han er røget videre, men det er fuldt fortjent. Han har virkelig gjort det godt, og han har også gjort det godt i Monaco, siden han skiftede.
– Så en stor cadeau til ham, og jeg håber, at han kommer til at stemple igennem ordentligt i Monaco. Det er da et minus for Sturm Graz, der havde god brug af ham, siger Sturm Graz-danskeren William Bøving i et interview med Tipsbladet.
Er du imponeret over, hvor hurtigt det er gået?
– Ja, lidt er jeg. Man ved, at det kan gå sindssygt hurtigt i fodbold, især som angriber, når man scorer mål, og endda mange mål. Så går det lynhurtigt, så en overraskelse var det ikke på den måde. Det kræver, at man gør det godt og scorer mål. Det gjorde han.
Artiklen fortsætter under billedet.

Talte meget sammen
Bøving fortæller, at han fik opbygget et godt forhold til den danske bomber, men de får stadig glæde af hinanden på det danske U21-landshold.
– Vi talte meget sammen. Jeg kendte ikke så meget til Mika, inden han kom til Østrig, men nu er vi sammen på alle landsholdsturene. Vi snakker også en del i klubben, men det foregik mest på engelsk, selvom han er dansker, afslutter den tidligere FCK-spiller.
Biereth har fået en flyvende start på tilværelsen i Monaco, da han har banket fire mål i kassen i de første fire Ligue 1-kampe.
Den danske bomber har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
EKSKLUSIVT