100 millioner kroner.
Fodboldspillere bliver handlet for store beløb, og for kort tid siden blev danske Mika Biereth solgt fra Sturm Graz til Monaco for et kæmpe millionbeløb.
Og det er ikke tilfældigt, at han er røget af sted til en større adresse til et højt beløb.
– Det startede jo i den seneste sæson, da han kom på lån til Sturm Graz. Allerede dengang gjorde han det sindssygt godt. Han havde en god halvsæson fra vinter til sommer, og han kom direkte ind på holdet på en god måde.
– Han var afgørende for os. Det samme kan man sige fra starten af denne sæson. Han er en virkelig effektiv spiller, og han er en af de spillere, der ved, hvor målet står. Det gør det nemmere for alle dem, der spiller omkring ham.
– Man ved, når man spiller den ind i boksen, så står han der. Det er ærgerligt for holdet, at han er røget videre, men det er fuldt fortjent. Han har virkelig gjort det godt, og han har også gjort det godt i Monaco, siden han skiftede.
– Så en stor cadeau til ham, og jeg håber, at han kommer til at stemple igennem ordentligt i Monaco. Det er da et minus for Sturm Graz, der havde god brug af ham, siger Sturm Graz-danskeren William Bøving i et interview med Tipsbladet.
Er du imponeret over, hvor hurtigt det er gået?
– Ja, lidt er jeg. Man ved, at det kan gå sindssygt hurtigt i fodbold, især som angriber, når man scorer mål, og endda mange mål. Så går det lynhurtigt, så en overraskelse var det ikke på den måde. Det kræver, at man gør det godt og scorer mål. Det gjorde han.
Artiklen fortsætter under billedet.

Talte meget sammen
Bøving fortæller, at han fik opbygget et godt forhold til den danske bomber, men de får stadig glæde af hinanden på det danske U21-landshold.
– Vi talte meget sammen. Jeg kendte ikke så meget til Mika, inden han kom til Østrig, men nu er vi sammen på alle landsholdsturene. Vi snakker også en del i klubben, men det foregik mest på engelsk, selvom han er dansker, afslutter den tidligere FCK-spiller.
Biereth har fået en flyvende start på tilværelsen i Monaco, da han har banket fire mål i kassen i de første fire Ligue 1-kampe.
Den danske bomber har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2029.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern