Foto: Getty Images
Generelle

Dansk klub får samarbejdsklub i Brasilien

Planen er blandt andet,at der skal udveksles ungdomssspillere mellem de to klubber.

Esbjerg fB har lavet en samarbejdsaftale med Serrano FC fra Brasilien, der til dagligt spiller i landets tredjebedste række - præcis som vestjyderne.

Det fortæller talentchef Anders Brynaa til klubbens hjemmeside.

- Efter mange gode snakke og møder siden kontakten opstod, har vi nu fået rammerne på plads og fået lavet en officiel samarbejdsaftale. Man kan nærmest ikke sige Brasilien uden at sige fodbold, og historien alene fortæller alt om en fodboldgal nation, der har udviklet et hav af dygtige fodboldspillere.

- Vi har i løbet af 2022 haft besøg af flere ungdomsspillere fra Serrano og med egne øjne set, hvor meget talent disse drenge indeholder, og vi tror og håber på, vi med tiden vil få gavn af dette på både ungdoms- og seniorniveau her i Esbjerg.

- Vi kan lære meget om tilgangen til fodboldspillet af brasilianerne, ligesom de kan lære meget rent fodboldfagligt om, hvordan vi udvikler talenter, der beviseligt gennem årene har nået store adresser rundt om i Europa, lyder det fra talentchefen.

Også Serrano FC's direktør Kleber Leite ser store perspektiver i samarbejdet med Esbjerg fB.

- Det er to ambitiøse klubber, der begge vil frem i rækkerne i henholdsvis Brasilien og Danmark, så matchet er spændende og godt. Vi glæder os meget til at tage hul på samarbejdet og hjælpe hinanden, siger han til klubbens hjemmeside.