For 14 måneder siden startede han på banen mod Anderlecht, der havde Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg i startopstillingen.
Nu spiller han i Holstebro Boldklub.
Jonathan Heris er manden, som 3. divisionsklubben nu råder over. En 34-årig belgisk centerforsvarer, der de seneste år har spillet Jupiler Pro League og vundet en pokaltitel med det ungarske storhold Újpest FC tidligere i karrieren.
Så hvordan pokker havner sådan et navn i Danmarks fjerdebedste fodboldrække?
– Vores sponsor – en pizzaejer – havde været til frisør, hvor han mødte en, der fortalte om ham spilleren her, siger sportschef i Holstebro Boldklub, Henrik Christensen, til Tipsbladet.
Jonathan Heris er for nyligt flyttet til Struer med sit barn og kone, der har familie i Danmark. Struer er en by ved Limfjorden knap 15 kilometer nord for Holstebro, og i de egne kan en tidligere top-fodboldspiller ikke gemme sig for evigt.
– Jeg fik så hans navn fra pizzamanden her, og så slog jeg ham op på Google: “Hold da kæft, den er sku god nok,” tænkte jeg. Så skrev jeg bare en besked til ham på Messenger, som han besvarede. Sådan startede det.
Ikke længe efter blev cheftræner i Holstebro Boldklub, Kim Kristensen, også gjort opmærksom på navnet.
– Jeg skulle også selv lige ind og tjekke, fordi jeg så også godt, at han havde spillet 90 minutter i den kamp (mod Anderlecht for 14 måneder siden, red.). Det er voldsomt, siger Kim Kristensen til Tipsbladet.
De sidste par uger har Jonathan Heris trænet med i Holstebro Boldklub, som han har lavet en amatøraftale med, mens klubben hjælper ham med at finde et fast job ved siden af.

“Ser rigtig god ud”
Lørdag fik Jonathan Heris sine første minutter for Holstebro Boldklub i en træningskamp mod VSK.
Cheftræner, Kim Kristensen, var meget tilfreds med, hvad han så.
– Hans niveau er rigtig godt, selvom han ikke har spillet fodbold i et halvt års tid. Han står rimelig skarpt, så der er ikke noget at sætte på ham. Han er meget professionel og kender sin krop rigtig godt, så han har også passet på sig selv her i de første uger, siger han til Tipsbladet.
Jonathan Heris var senest på kontrakt i Molenbeek, som han hjalp med at rykke op i den bedste belgiske række i 2023. Året efter rykkede klubben ud, og her fik han ikke sin aftale forlænget, hvorfor han har stået uden kontrakt i et halvt år, hvilket nu kommer Holstebro Boldklub til gode.
– Det er ikke ligefrem Holstebro-området, at flest flytter til, så vi havde aldrig forestillet os noget lignende. Nogle gange har man lov til at være heldig, så nu håber vi på, at det hele bliver godt, så vi kan få en masse ud af hinanden. Han er meget seriøs, så der er ikke noget omkring den del, der tilsiger, at han ikke skulle blive en kæmpe gevinst.
Jonathan Heris skal i foråret hjælpe Holstebro Boldklub i kampen om overlevelse i 3. division. Udover evnerne på banen, så får midtstopperen også en vigtig rolle som leder i en meget ung trup.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
NYHEDER