Dansk klub i choktransfer

For 14 måneder siden spillede Jonathan Heris mod Kasper Schmeichel og Thomas Delaney i Belgien - nu skal han spille 3. division.



For 14 måneder siden startede han på banen mod Anderlecht, der havde Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg i startopstillingen.

Nu spiller han i Holstebro Boldklub.

Jonathan Heris er manden, som 3. divisionsklubben nu råder over. En 34-årig belgisk centerforsvarer, der de seneste år har spillet Jupiler Pro League og vundet en pokaltitel med det ungarske storhold Újpest FC tidligere i karrieren.

Så hvordan pokker havner sådan et navn i Danmarks fjerdebedste fodboldrække?

– Vores sponsor – en pizzaejer – havde været til frisør, hvor han mødte en, der fortalte om ham spilleren her, siger sportschef i Holstebro Boldklub, Henrik Christensen, til Tipsbladet.

Jonathan Heris er for nyligt flyttet til Struer med sit barn og kone, der har familie i Danmark. Struer er en by ved Limfjorden knap 15 kilometer nord for Holstebro, og i de egne kan en tidligere top-fodboldspiller ikke gemme sig for evigt.

– Jeg fik så hans navn fra pizzamanden her, og så slog jeg ham op på Google: “Hold da kæft, den er sku god nok,” tænkte jeg. Så skrev jeg bare en besked til ham på Messenger, som han besvarede. Sådan startede det.

Ikke længe efter blev cheftræner i Holstebro Boldklub, Kim Kristensen, også gjort opmærksom på navnet.

– Jeg skulle også selv lige ind og tjekke, fordi jeg så også godt, at han havde spillet 90 minutter i den kamp (mod Anderlecht for 14 måneder siden, red.). Det er voldsomt, siger Kim Kristensen til Tipsbladet.

De sidste par uger har Jonathan Heris trænet med i Holstebro Boldklub, som han har lavet en amatøraftale med, mens klubben hjælper ham med at finde et fast job ved siden af.

Jonathan Heris har spillet tæt på 400 kampe i de belgiske og ungarske rækker. Foto: Alamy.

“Ser rigtig god ud”
Lørdag fik Jonathan Heris sine første minutter for Holstebro Boldklub i en træningskamp mod VSK.

Cheftræner, Kim Kristensen, var meget tilfreds med, hvad han så.

– Hans niveau er rigtig godt, selvom han ikke har spillet fodbold i et halvt års tid. Han står rimelig skarpt, så der er ikke noget at sætte på ham. Han er meget professionel og kender sin krop rigtig godt, så han har også passet på sig selv her i de første uger, siger han til Tipsbladet.

Jonathan Heris var senest på kontrakt i Molenbeek, som han hjalp med at rykke op i den bedste belgiske række i 2023. Året efter rykkede klubben ud, og her fik han ikke sin aftale forlænget, hvorfor han har stået uden kontrakt i et halvt år, hvilket nu kommer Holstebro Boldklub til gode.

– Det er ikke ligefrem Holstebro-området, at flest flytter til, så vi havde aldrig forestillet os noget lignende. Nogle gange har man lov til at være heldig, så nu håber vi på, at det hele bliver godt, så vi kan få en masse ud af hinanden. Han er meget seriøs, så der er ikke noget omkring den del, der tilsiger, at han ikke skulle blive en kæmpe gevinst.

Jonathan Heris skal i foråret hjælpe Holstebro Boldklub i kampen om overlevelse i 3. division. Udover evnerne på banen, så får midtstopperen også en vigtig rolle som leder i en meget ung trup.





Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’


Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Tour de France-hold lukker og slukker

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

– Han er på radaren hos de allerstørste

Vil sprænge banken for Harry Kane

Stor mystik omkring Emil Højlund

Elver bliver hjemme fra VM-test

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Silkeborg IF – FC København

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Viktor Claesson siger stop

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Antonsen i overraskende exit

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Legende revser Højlund-beslutning

– Det skal I ikke sige til FCK!

Afsløret på video

Stor FCK-bet: Profiler ude

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Hylder Christian Eriksen

Holger Rune vinder sikkert

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Tung topkamp i Paris

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Langgaber i Lissabon