Dansk klub i choktransfer

For 14 måneder siden spillede Jonathan Heris mod Kasper Schmeichel og Thomas Delaney i Belgien - nu skal han spille 3. division.



For 14 måneder siden startede han på banen mod Anderlecht, der havde Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg i startopstillingen.

Nu spiller han i Holstebro Boldklub.

Jonathan Heris er manden, som 3. divisionsklubben nu råder over. En 34-årig belgisk centerforsvarer, der de seneste år har spillet Jupiler Pro League og vundet en pokaltitel med det ungarske storhold Újpest FC tidligere i karrieren.

Så hvordan pokker havner sådan et navn i Danmarks fjerdebedste fodboldrække?

– Vores sponsor – en pizzaejer – havde været til frisør, hvor han mødte en, der fortalte om ham spilleren her, siger sportschef i Holstebro Boldklub, Henrik Christensen, til Tipsbladet.

Jonathan Heris er for nyligt flyttet til Struer med sit barn og kone, der har familie i Danmark. Struer er en by ved Limfjorden knap 15 kilometer nord for Holstebro, og i de egne kan en tidligere top-fodboldspiller ikke gemme sig for evigt.

– Jeg fik så hans navn fra pizzamanden her, og så slog jeg ham op på Google: “Hold da kæft, den er sku god nok,” tænkte jeg. Så skrev jeg bare en besked til ham på Messenger, som han besvarede. Sådan startede det.

Ikke længe efter blev cheftræner i Holstebro Boldklub, Kim Kristensen, også gjort opmærksom på navnet.

– Jeg skulle også selv lige ind og tjekke, fordi jeg så også godt, at han havde spillet 90 minutter i den kamp (mod Anderlecht for 14 måneder siden, red.). Det er voldsomt, siger Kim Kristensen til Tipsbladet.

De sidste par uger har Jonathan Heris trænet med i Holstebro Boldklub, som han har lavet en amatøraftale med, mens klubben hjælper ham med at finde et fast job ved siden af.

Jonathan Heris har spillet tæt på 400 kampe i de belgiske og ungarske rækker. Foto: Alamy.

“Ser rigtig god ud”
Lørdag fik Jonathan Heris sine første minutter for Holstebro Boldklub i en træningskamp mod VSK.

Cheftræner, Kim Kristensen, var meget tilfreds med, hvad han så.

– Hans niveau er rigtig godt, selvom han ikke har spillet fodbold i et halvt års tid. Han står rimelig skarpt, så der er ikke noget at sætte på ham. Han er meget professionel og kender sin krop rigtig godt, så han har også passet på sig selv her i de første uger, siger han til Tipsbladet.

Jonathan Heris var senest på kontrakt i Molenbeek, som han hjalp med at rykke op i den bedste belgiske række i 2023. Året efter rykkede klubben ud, og her fik han ikke sin aftale forlænget, hvorfor han har stået uden kontrakt i et halvt år, hvilket nu kommer Holstebro Boldklub til gode.

– Det er ikke ligefrem Holstebro-området, at flest flytter til, så vi havde aldrig forestillet os noget lignende. Nogle gange har man lov til at være heldig, så nu håber vi på, at det hele bliver godt, så vi kan få en masse ud af hinanden. Han er meget seriøs, så der er ikke noget omkring den del, der tilsiger, at han ikke skulle blive en kæmpe gevinst.

Jonathan Heris skal i foråret hjælpe Holstebro Boldklub i kampen om overlevelse i 3. division. Udover evnerne på banen, så får midtstopperen også en vigtig rolle som leder i en meget ung trup.





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort medie: Blev Norge snydt?

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte