Når man taler om Mileta Rajovic, så kan man så sandelig tale om en kometkarriere.
At gå fra at spille i de danske divisioner, til at tage Allsvenskan med storm for så at skifte til Watford i Championship for et tocifret millionbeløb er ganske imponerende. Hvis Rajovic niver sig selv i armen, så forstår man udmærket hvorfor. Meldingerne går på, at den engelske traditionsklub har betalt omkring ti millioner kroner for den danske angriber, som nåede at score 13 gange i 26 kampe for Kalmar FF, og den kage får Næstved Boldklub også en bid af.
Det bekræfter klubbens sportschef, Peter Dinesen, til Tipsbladet.
– Vi har lavet en fin aftale med Kalmar, som vi er tilfredse med. Der er da forskellige ting, som kan hjælpe vores pengepung.
– Men frem for alt er vi mest glade for, at Mileta kan tage endnu et skridt. Han er en dejlig dreng og en dygtig angriber, siger han til Tipsbladet.
Dinesen vil ikke ud med, hvor meget klubben tjener på Rajovic' skifte. Det er dog tydeligt at mærke, at han er i godt humør, da han skal sætte nogle ord på sin tidligere angribers drømmeskifte.
– Da jeg fandt ham i Roskilde, havde jeg nok ikke regnet med, at han i sommeren 2023 skulle sælges til Watford. Men fodbold kan gå stærkt, og hvis man er det rigtige sted og tager det rigtige valg, kan alt ske. Det er en god historie og en vigtig lektie til alle mulige spillere, at drømmen er aldrig slut. Man skal kæmpe for det, så er mulighederne også til stede.
Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand fortalt, at han holder øje med Rajovic, og disse øjne er nok ikke blevet mindre, når modstanderne fremover hedder Jannik Vestergaard, Wout Faes, Conor Coady og Armel Bella-Kotchap i den fysisk hårde liga.
Selv om modstanden bliver hård, tvivler Peter Dinesen ikke på, at Rajovic nok skal banke mål ind derovre, og det er der flere årsager til.
– Han er stor og stærk. Han er hurtig, kan afslutte med begge ben og med hovedet. Hvad mere vil man have? Samtidig har han mentaliteten, at han også tror, han kan lave mål. Det er måske det halve arbejde, at ligemeget hvem han spiller mod, så er han sikker på, at han nok skal plaffe den i kassen.
Mileta Rajovic nåede at spille i Næstved Boldklub i to år, og bliver han solgt videre fra Watford en dag i fremtiden, så vil der igen falde et beløb af til Næstved i form af solidaritetspenge, fordi klubben har været med til at uddanne ham.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
– Det er et møghold!
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Her begynder næste sæson i Superligaen
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?