Dansk klub jubler over Rajovic’ drømmeskifte

Mileta Rajovic' skifte til Watford kommer de også til at nyde godt af i Næstved Boldklub.



Når man taler om Mileta Rajovic, så kan man så sandelig tale om en kometkarriere.

At gå fra at spille i de danske divisioner, til at tage Allsvenskan med storm for så at skifte til Watford i Championship for et tocifret millionbeløb er ganske imponerende. Hvis Rajovic niver sig selv i armen, så forstår man udmærket hvorfor. Meldingerne går på, at den engelske traditionsklub har betalt omkring ti millioner kroner for den danske angriber, som nåede at score 13 gange i 26 kampe for Kalmar FF, og den kage får Næstved Boldklub også en bid af. 

Det bekræfter klubbens sportschef, Peter Dinesen, til Tipsbladet.

– Vi har lavet en fin aftale med Kalmar, som vi er tilfredse med. Der er da forskellige ting, som kan hjælpe vores pengepung.

– Men frem for alt er vi mest glade for, at Mileta kan tage endnu et skridt. Han er en dejlig dreng og en dygtig angriber, siger han til Tipsbladet.

Dinesen vil ikke ud med, hvor meget klubben tjener på Rajovic' skifte. Det er dog tydeligt at mærke, at han er i godt humør, da han skal sætte nogle ord på sin tidligere angribers drømmeskifte.

– Da jeg fandt ham i Roskilde, havde jeg nok ikke regnet med, at han i sommeren 2023 skulle sælges til Watford. Men fodbold kan gå stærkt, og hvis man er det rigtige sted og tager det rigtige valg, kan alt ske. Det er en god historie og en vigtig lektie til alle mulige spillere, at drømmen er aldrig slut. Man skal kæmpe for det, så er mulighederne også til stede.

Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand fortalt, at han holder øje med Rajovic, og disse øjne er nok ikke blevet mindre, når modstanderne fremover hedder Jannik Vestergaard, Wout Faes, Conor Coady og Armel Bella-Kotchap i den fysisk hårde liga. 

Selv om modstanden bliver hård, tvivler Peter Dinesen ikke på, at Rajovic nok skal banke mål ind derovre, og det er der flere årsager til.

– Han er stor og stærk. Han er hurtig, kan afslutte med begge ben og med hovedet. Hvad mere vil man have? Samtidig har han mentaliteten, at han også tror, han kan lave mål. Det er måske det halve arbejde, at ligemeget hvem han spiller mod, så er han sikker på, at han nok skal plaffe den i kassen.

Mileta Rajovic nåede at spille i Næstved Boldklub i to år, og bliver han solgt videre fra Watford en dag i fremtiden, så vil der igen falde et beløb af til Næstved i form af solidaritetspenge, fordi klubben har været med til at uddanne ham.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Brøndby med opløftende nyt om profil

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Store spørgsmålstegn inden FCK

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny melding om fremtiden

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor