Når man taler om Mileta Rajovic, så kan man så sandelig tale om en kometkarriere.
At gå fra at spille i de danske divisioner, til at tage Allsvenskan med storm for så at skifte til Watford i Championship for et tocifret millionbeløb er ganske imponerende. Hvis Rajovic niver sig selv i armen, så forstår man udmærket hvorfor. Meldingerne går på, at den engelske traditionsklub har betalt omkring ti millioner kroner for den danske angriber, som nåede at score 13 gange i 26 kampe for Kalmar FF, og den kage får Næstved Boldklub også en bid af.
Det bekræfter klubbens sportschef, Peter Dinesen, til Tipsbladet.
– Vi har lavet en fin aftale med Kalmar, som vi er tilfredse med. Der er da forskellige ting, som kan hjælpe vores pengepung.
– Men frem for alt er vi mest glade for, at Mileta kan tage endnu et skridt. Han er en dejlig dreng og en dygtig angriber, siger han til Tipsbladet.
Dinesen vil ikke ud med, hvor meget klubben tjener på Rajovic' skifte. Det er dog tydeligt at mærke, at han er i godt humør, da han skal sætte nogle ord på sin tidligere angribers drømmeskifte.
– Da jeg fandt ham i Roskilde, havde jeg nok ikke regnet med, at han i sommeren 2023 skulle sælges til Watford. Men fodbold kan gå stærkt, og hvis man er det rigtige sted og tager det rigtige valg, kan alt ske. Det er en god historie og en vigtig lektie til alle mulige spillere, at drømmen er aldrig slut. Man skal kæmpe for det, så er mulighederne også til stede.
Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand fortalt, at han holder øje med Rajovic, og disse øjne er nok ikke blevet mindre, når modstanderne fremover hedder Jannik Vestergaard, Wout Faes, Conor Coady og Armel Bella-Kotchap i den fysisk hårde liga.
Selv om modstanden bliver hård, tvivler Peter Dinesen ikke på, at Rajovic nok skal banke mål ind derovre, og det er der flere årsager til.
– Han er stor og stærk. Han er hurtig, kan afslutte med begge ben og med hovedet. Hvad mere vil man have? Samtidig har han mentaliteten, at han også tror, han kan lave mål. Det er måske det halve arbejde, at ligemeget hvem han spiller mod, så er han sikker på, at han nok skal plaffe den i kassen.
Mileta Rajovic nåede at spille i Næstved Boldklub i to år, og bliver han solgt videre fra Watford en dag i fremtiden, så vil der igen falde et beløb af til Næstved i form af solidaritetspenge, fordi klubben har været med til at uddanne ham.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
INTERVIEW