Dansk klub jubler over Rajovic’ drømmeskifte

Mileta Rajovic' skifte til Watford kommer de også til at nyde godt af i Næstved Boldklub.



Når man taler om Mileta Rajovic, så kan man så sandelig tale om en kometkarriere.

At gå fra at spille i de danske divisioner, til at tage Allsvenskan med storm for så at skifte til Watford i Championship for et tocifret millionbeløb er ganske imponerende. Hvis Rajovic niver sig selv i armen, så forstår man udmærket hvorfor. Meldingerne går på, at den engelske traditionsklub har betalt omkring ti millioner kroner for den danske angriber, som nåede at score 13 gange i 26 kampe for Kalmar FF, og den kage får Næstved Boldklub også en bid af. 

Det bekræfter klubbens sportschef, Peter Dinesen, til Tipsbladet.

– Vi har lavet en fin aftale med Kalmar, som vi er tilfredse med. Der er da forskellige ting, som kan hjælpe vores pengepung.

– Men frem for alt er vi mest glade for, at Mileta kan tage endnu et skridt. Han er en dejlig dreng og en dygtig angriber, siger han til Tipsbladet.

Dinesen vil ikke ud med, hvor meget klubben tjener på Rajovic' skifte. Det er dog tydeligt at mærke, at han er i godt humør, da han skal sætte nogle ord på sin tidligere angribers drømmeskifte.

– Da jeg fandt ham i Roskilde, havde jeg nok ikke regnet med, at han i sommeren 2023 skulle sælges til Watford. Men fodbold kan gå stærkt, og hvis man er det rigtige sted og tager det rigtige valg, kan alt ske. Det er en god historie og en vigtig lektie til alle mulige spillere, at drømmen er aldrig slut. Man skal kæmpe for det, så er mulighederne også til stede.

Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand fortalt, at han holder øje med Rajovic, og disse øjne er nok ikke blevet mindre, når modstanderne fremover hedder Jannik Vestergaard, Wout Faes, Conor Coady og Armel Bella-Kotchap i den fysisk hårde liga. 

Selv om modstanden bliver hård, tvivler Peter Dinesen ikke på, at Rajovic nok skal banke mål ind derovre, og det er der flere årsager til.

– Han er stor og stærk. Han er hurtig, kan afslutte med begge ben og med hovedet. Hvad mere vil man have? Samtidig har han mentaliteten, at han også tror, han kan lave mål. Det er måske det halve arbejde, at ligemeget hvem han spiller mod, så er han sikker på, at han nok skal plaffe den i kassen.

Mileta Rajovic nåede at spille i Næstved Boldklub i to år, og bliver han solgt videre fra Watford en dag i fremtiden, så vil der igen falde et beløb af til Næstved i form af solidaritetspenge, fordi klubben har været med til at uddanne ham.







LIVE

TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF – Brøndby IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Bundesliga-klub enig med dansker

Nu taler Messi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Viborg FF – OB

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes