Dansk klub jubler over Rajovic’ drømmeskifte

Mileta Rajovic' skifte til Watford kommer de også til at nyde godt af i Næstved Boldklub.



Når man taler om Mileta Rajovic, så kan man så sandelig tale om en kometkarriere.

At gå fra at spille i de danske divisioner, til at tage Allsvenskan med storm for så at skifte til Watford i Championship for et tocifret millionbeløb er ganske imponerende. Hvis Rajovic niver sig selv i armen, så forstår man udmærket hvorfor. Meldingerne går på, at den engelske traditionsklub har betalt omkring ti millioner kroner for den danske angriber, som nåede at score 13 gange i 26 kampe for Kalmar FF, og den kage får Næstved Boldklub også en bid af. 

Det bekræfter klubbens sportschef, Peter Dinesen, til Tipsbladet.

– Vi har lavet en fin aftale med Kalmar, som vi er tilfredse med. Der er da forskellige ting, som kan hjælpe vores pengepung.

– Men frem for alt er vi mest glade for, at Mileta kan tage endnu et skridt. Han er en dejlig dreng og en dygtig angriber, siger han til Tipsbladet.

Dinesen vil ikke ud med, hvor meget klubben tjener på Rajovic' skifte. Det er dog tydeligt at mærke, at han er i godt humør, da han skal sætte nogle ord på sin tidligere angribers drømmeskifte.

– Da jeg fandt ham i Roskilde, havde jeg nok ikke regnet med, at han i sommeren 2023 skulle sælges til Watford. Men fodbold kan gå stærkt, og hvis man er det rigtige sted og tager det rigtige valg, kan alt ske. Det er en god historie og en vigtig lektie til alle mulige spillere, at drømmen er aldrig slut. Man skal kæmpe for det, så er mulighederne også til stede.

Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand fortalt, at han holder øje med Rajovic, og disse øjne er nok ikke blevet mindre, når modstanderne fremover hedder Jannik Vestergaard, Wout Faes, Conor Coady og Armel Bella-Kotchap i den fysisk hårde liga. 

Selv om modstanden bliver hård, tvivler Peter Dinesen ikke på, at Rajovic nok skal banke mål ind derovre, og det er der flere årsager til.

– Han er stor og stærk. Han er hurtig, kan afslutte med begge ben og med hovedet. Hvad mere vil man have? Samtidig har han mentaliteten, at han også tror, han kan lave mål. Det er måske det halve arbejde, at ligemeget hvem han spiller mod, så er han sikker på, at han nok skal plaffe den i kassen.

Mileta Rajovic nåede at spille i Næstved Boldklub i to år, og bliver han solgt videre fra Watford en dag i fremtiden, så vil der igen falde et beløb af til Næstved i form af solidaritetspenge, fordi klubben har været med til at uddanne ham.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Verdensstjerne roser Højlund

Sejr sender AGF på guldkurs



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Simeone fatter det ikke

Superliga-ekspert i svime over FCK

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Langer ud efter Superliga-stjerne

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Færdig i Manchester City

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København – Silkeborg IF

Blandt dette årtusindes bedste

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Der er ingen undskyldninger’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger