Dansk klub jubler over Rajovic’ drømmeskifte

Mileta Rajovic' skifte til Watford kommer de også til at nyde godt af i Næstved Boldklub.



Når man taler om Mileta Rajovic, så kan man så sandelig tale om en kometkarriere.

At gå fra at spille i de danske divisioner, til at tage Allsvenskan med storm for så at skifte til Watford i Championship for et tocifret millionbeløb er ganske imponerende. Hvis Rajovic niver sig selv i armen, så forstår man udmærket hvorfor. Meldingerne går på, at den engelske traditionsklub har betalt omkring ti millioner kroner for den danske angriber, som nåede at score 13 gange i 26 kampe for Kalmar FF, og den kage får Næstved Boldklub også en bid af. 

Det bekræfter klubbens sportschef, Peter Dinesen, til Tipsbladet.

– Vi har lavet en fin aftale med Kalmar, som vi er tilfredse med. Der er da forskellige ting, som kan hjælpe vores pengepung.

– Men frem for alt er vi mest glade for, at Mileta kan tage endnu et skridt. Han er en dejlig dreng og en dygtig angriber, siger han til Tipsbladet.

Dinesen vil ikke ud med, hvor meget klubben tjener på Rajovic' skifte. Det er dog tydeligt at mærke, at han er i godt humør, da han skal sætte nogle ord på sin tidligere angribers drømmeskifte.

– Da jeg fandt ham i Roskilde, havde jeg nok ikke regnet med, at han i sommeren 2023 skulle sælges til Watford. Men fodbold kan gå stærkt, og hvis man er det rigtige sted og tager det rigtige valg, kan alt ske. Det er en god historie og en vigtig lektie til alle mulige spillere, at drømmen er aldrig slut. Man skal kæmpe for det, så er mulighederne også til stede.

Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand fortalt, at han holder øje med Rajovic, og disse øjne er nok ikke blevet mindre, når modstanderne fremover hedder Jannik Vestergaard, Wout Faes, Conor Coady og Armel Bella-Kotchap i den fysisk hårde liga. 

Selv om modstanden bliver hård, tvivler Peter Dinesen ikke på, at Rajovic nok skal banke mål ind derovre, og det er der flere årsager til.

– Han er stor og stærk. Han er hurtig, kan afslutte med begge ben og med hovedet. Hvad mere vil man have? Samtidig har han mentaliteten, at han også tror, han kan lave mål. Det er måske det halve arbejde, at ligemeget hvem han spiller mod, så er han sikker på, at han nok skal plaffe den i kassen.

Mileta Rajovic nåede at spille i Næstved Boldklub i to år, og bliver han solgt videre fra Watford en dag i fremtiden, så vil der igen falde et beløb af til Næstved i form af solidaritetspenge, fordi klubben har været med til at uddanne ham.





TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører: FCK ringede aldrig

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

I dialog om dansk bomber

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC Barcelona køber VM-angriber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Ny bejler til dansk guldfugl

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-spiller får fem karantænedage

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Curaçao – Elfenbenskysten