Frederik Høgh var brandvarm for Aarhus Fremad i den seneste sæson.
Hele 19 kasser smækkede han i kassen, og det betød, at han blev suveræn topscorer for Aarhus Fremad.
Nu venter der dog en anden tilværelse for Høgh, da han har skrevet under Hvidovre IF.
Tipsbladet har talt med Aarhus Fremad-cheftræner Morten Dahm Kjærgaard om afgangen af Høgh.
Cheftræneren er ærgerlig over exittet, men klubben har allerede erstatningen klar i form af den tidligere Superliga-spiller Thomas Mikkelsen.
– Vi kommer selvfølgelig til at savne Høgh på og uden for banen, men også på det menneskelige plan. Selvom han var i klubben i et år i denne omgang, havde han stor betydning. Han gik ind og var en del af anførergruppen. Han betød meget for os med sine 19 mål i 2. division. Det stod rimelig hurtigt klart, og vi havde snakkene tidligt i forhold til Høghs alder og karriere samt potentialet. Han ville gerne bruge det som afsæt, og han ville rigtig gerne have været i 1. division med Fremad, og det ville vi alle sammen.
– Vi blev hurtigt enige om, at han skulle afsøge de muligheder, så han kunne tage skridtet, som han har taget nu. Vi gik i gang med at finde hans afløser, og ham fandt vi i Thomas Mikkelsen.
– Det kan næsten ikke være en bedre historie for både Høgh, os og Thomas, at vi har formået at lave sådan en rotation, hvor Høgh får mulighed for at spille på et højt niveau og forhåbentlig blive en profil. Nu får vi en fuldgod erstatning i Thomas, der kommer med den erfaring og kvalitet, som skal være med til at løfte os. Det kan næsten ikke være en bedre historie i forhold til en transferrotation, siger Morten Dahm Kjærgaard til Tipsbladet.
Cheftræneren mener, at Mikkelsen kommer til at gøre en stor forskel for Aarhus-klubben i 2. division. Han har senest været topscorer i Kolding i NordicBet Ligaen.
– Det betyder rigtig meget. Jeg har arbejdet lidt sammen med Thomas før i Fredericia, og vi har holdt kontakten. Han er en karakter, der passer rigtig godt ind i Fremad. Han er afslappet omkring sig selv uden for banen, men han giver sig selv på banen. Han gør, at vi opretter en stor kvalitet på nier-positionen, når han kommer med erfaringen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ønskesigning
Klubben har også sendt Lucas From til Esbjerg, mens den tidligere AGF'er Kasper Lunding er blevet hentet ind som erstatning.
– Vi vidste også rimelig tidligt, at Lucas From stod i en situation, hvor han har været en profil i fire år og været god. Der har været stor interesse for ham i de fleste 1. divisionsklubber. Han havde set frem til, at vi kunne tage skridtet sammen, så han kunne prøve sig af på det næste niveau.
– Vi vidste godt, at han ville afsøge markedet. Da Esbjerg kom på banen, og det føltes rigtigt, så er vi stolte over, at vi har været med til at udvikle en spiller, fra han ikke kunne bruges i Vejle, til han kan bygge videre på sin drøm. Som vi har gjort med Frederik Rieper og Søren Andreasen.
– Vi skulle se, om vi kunne erstatte From, og her fik vi hurtigt øje for Kasper Lunding.
– Der er mange gode Vendsyssel, og vi så, at han ville passe godt i den måde, som vi spiller på. Jeg havde gode snakke med Vendsyssel og Kasper, og det kunne heldigvis lade sig gøre. Vi får en rigtig god spiller med et højt topniveau. Han passer godt på karakter og personlighed i klubben.
Kjærgaard er stolt over at kunne lokke en bestemt spiller til klubben.
– Simon Bækgaard er en ønskesigning, og ham ville vi gerne have tilbage, siger Morten Dahm Kjærgaard til Tipsbladet.
Aarhus Fremad indleder sæsonen mod Ishøj IF 3. august i 2. division.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde