Frederik Høgh var brandvarm for Aarhus Fremad i den seneste sæson.
Hele 19 kasser smækkede han i kassen, og det betød, at han blev suveræn topscorer for Aarhus Fremad.
Nu venter der dog en anden tilværelse for Høgh, da han har skrevet under Hvidovre IF.
Tipsbladet har talt med Aarhus Fremad-cheftræner Morten Dahm Kjærgaard om afgangen af Høgh.
Cheftræneren er ærgerlig over exittet, men klubben har allerede erstatningen klar i form af den tidligere Superliga-spiller Thomas Mikkelsen.
– Vi kommer selvfølgelig til at savne Høgh på og uden for banen, men også på det menneskelige plan. Selvom han var i klubben i et år i denne omgang, havde han stor betydning. Han gik ind og var en del af anførergruppen. Han betød meget for os med sine 19 mål i 2. division. Det stod rimelig hurtigt klart, og vi havde snakkene tidligt i forhold til Høghs alder og karriere samt potentialet. Han ville gerne bruge det som afsæt, og han ville rigtig gerne have været i 1. division med Fremad, og det ville vi alle sammen.
– Vi blev hurtigt enige om, at han skulle afsøge de muligheder, så han kunne tage skridtet, som han har taget nu. Vi gik i gang med at finde hans afløser, og ham fandt vi i Thomas Mikkelsen.
– Det kan næsten ikke være en bedre historie for både Høgh, os og Thomas, at vi har formået at lave sådan en rotation, hvor Høgh får mulighed for at spille på et højt niveau og forhåbentlig blive en profil. Nu får vi en fuldgod erstatning i Thomas, der kommer med den erfaring og kvalitet, som skal være med til at løfte os. Det kan næsten ikke være en bedre historie i forhold til en transferrotation, siger Morten Dahm Kjærgaard til Tipsbladet.
Cheftræneren mener, at Mikkelsen kommer til at gøre en stor forskel for Aarhus-klubben i 2. division. Han har senest været topscorer i Kolding i NordicBet Ligaen.
– Det betyder rigtig meget. Jeg har arbejdet lidt sammen med Thomas før i Fredericia, og vi har holdt kontakten. Han er en karakter, der passer rigtig godt ind i Fremad. Han er afslappet omkring sig selv uden for banen, men han giver sig selv på banen. Han gør, at vi opretter en stor kvalitet på nier-positionen, når han kommer med erfaringen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ønskesigning
Klubben har også sendt Lucas From til Esbjerg, mens den tidligere AGF'er Kasper Lunding er blevet hentet ind som erstatning.
– Vi vidste også rimelig tidligt, at Lucas From stod i en situation, hvor han har været en profil i fire år og været god. Der har været stor interesse for ham i de fleste 1. divisionsklubber. Han havde set frem til, at vi kunne tage skridtet sammen, så han kunne prøve sig af på det næste niveau.
– Vi vidste godt, at han ville afsøge markedet. Da Esbjerg kom på banen, og det føltes rigtigt, så er vi stolte over, at vi har været med til at udvikle en spiller, fra han ikke kunne bruges i Vejle, til han kan bygge videre på sin drøm. Som vi har gjort med Frederik Rieper og Søren Andreasen.
– Vi skulle se, om vi kunne erstatte From, og her fik vi hurtigt øje for Kasper Lunding.
– Der er mange gode Vendsyssel, og vi så, at han ville passe godt i den måde, som vi spiller på. Jeg havde gode snakke med Vendsyssel og Kasper, og det kunne heldigvis lade sig gøre. Vi får en rigtig god spiller med et højt topniveau. Han passer godt på karakter og personlighed i klubben.
Kjærgaard er stolt over at kunne lokke en bestemt spiller til klubben.
– Simon Bækgaard er en ønskesigning, og ham ville vi gerne have tilbage, siger Morten Dahm Kjærgaard til Tipsbladet.
Aarhus Fremad indleder sæsonen mod Ishøj IF 3. august i 2. division.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
‘Schmedes er under pres’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM