Frederik Høgh var brandvarm for Aarhus Fremad i den seneste sæson.
Hele 19 kasser smækkede han i kassen, og det betød, at han blev suveræn topscorer for Aarhus Fremad.
Nu venter der dog en anden tilværelse for Høgh, da han har skrevet under Hvidovre IF.
Tipsbladet har talt med Aarhus Fremad-cheftræner Morten Dahm Kjærgaard om afgangen af Høgh.
Cheftræneren er ærgerlig over exittet, men klubben har allerede erstatningen klar i form af den tidligere Superliga-spiller Thomas Mikkelsen.
– Vi kommer selvfølgelig til at savne Høgh på og uden for banen, men også på det menneskelige plan. Selvom han var i klubben i et år i denne omgang, havde han stor betydning. Han gik ind og var en del af anførergruppen. Han betød meget for os med sine 19 mål i 2. division. Det stod rimelig hurtigt klart, og vi havde snakkene tidligt i forhold til Høghs alder og karriere samt potentialet. Han ville gerne bruge det som afsæt, og han ville rigtig gerne have været i 1. division med Fremad, og det ville vi alle sammen.
– Vi blev hurtigt enige om, at han skulle afsøge de muligheder, så han kunne tage skridtet, som han har taget nu. Vi gik i gang med at finde hans afløser, og ham fandt vi i Thomas Mikkelsen.
– Det kan næsten ikke være en bedre historie for både Høgh, os og Thomas, at vi har formået at lave sådan en rotation, hvor Høgh får mulighed for at spille på et højt niveau og forhåbentlig blive en profil. Nu får vi en fuldgod erstatning i Thomas, der kommer med den erfaring og kvalitet, som skal være med til at løfte os. Det kan næsten ikke være en bedre historie i forhold til en transferrotation, siger Morten Dahm Kjærgaard til Tipsbladet.
Cheftræneren mener, at Mikkelsen kommer til at gøre en stor forskel for Aarhus-klubben i 2. division. Han har senest været topscorer i Kolding i NordicBet Ligaen.
– Det betyder rigtig meget. Jeg har arbejdet lidt sammen med Thomas før i Fredericia, og vi har holdt kontakten. Han er en karakter, der passer rigtig godt ind i Fremad. Han er afslappet omkring sig selv uden for banen, men han giver sig selv på banen. Han gør, at vi opretter en stor kvalitet på nier-positionen, når han kommer med erfaringen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ønskesigning
Klubben har også sendt Lucas From til Esbjerg, mens den tidligere AGF'er Kasper Lunding er blevet hentet ind som erstatning.
– Vi vidste også rimelig tidligt, at Lucas From stod i en situation, hvor han har været en profil i fire år og været god. Der har været stor interesse for ham i de fleste 1. divisionsklubber. Han havde set frem til, at vi kunne tage skridtet sammen, så han kunne prøve sig af på det næste niveau.
– Vi vidste godt, at han ville afsøge markedet. Da Esbjerg kom på banen, og det føltes rigtigt, så er vi stolte over, at vi har været med til at udvikle en spiller, fra han ikke kunne bruges i Vejle, til han kan bygge videre på sin drøm. Som vi har gjort med Frederik Rieper og Søren Andreasen.
– Vi skulle se, om vi kunne erstatte From, og her fik vi hurtigt øje for Kasper Lunding.
– Der er mange gode Vendsyssel, og vi så, at han ville passe godt i den måde, som vi spiller på. Jeg havde gode snakke med Vendsyssel og Kasper, og det kunne heldigvis lade sig gøre. Vi får en rigtig god spiller med et højt topniveau. Han passer godt på karakter og personlighed i klubben.
Kjærgaard er stolt over at kunne lokke en bestemt spiller til klubben.
– Simon Bækgaard er en ønskesigning, og ham ville vi gerne have tilbage, siger Morten Dahm Kjærgaard til Tipsbladet.
Aarhus Fremad indleder sæsonen mod Ishøj IF 3. august i 2. division.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
NYHEDER