2. divisionsklubben Aarhus Fremad er blevet opkøbt det amerikanske selskab Decimal Sport, som er ejet af den nigerianske IT-iværksætter Shola Akinlade. Det bekræfter Aarhus Fremad i en pressemeddelese tirsdag middag.
Shola Akinlade, der til dagligt bor i North Carolina, har erhververet sig 55 procent af klubben.
Shola Akinlade er stifter af softwareplatformen Paystack, der hjælper afrikanske erhvervsdrivende til at modtage betalinger elektronisk. I 2020 blev virksomheden opkøbt af det amerikanske ITselskab Stripe. Shola er fortsat direktør i Paystack, men opbygger sideløbende en fodboldklub i Nigeria, Sporting Lagos med fokus på at udvikle fodbold i den by, han kommer fra.
Det er hensigten, at Aarhus Fremad og Sporting Lagos skal arbejde tæt sammen.
Aarhus Fremad fortsætter med det samme setup og den samme organisation, og det betyder blandt andet, at Lars Kruse fortsætter som direktør. Han er glad for den seneste udvikling i Riisvangen.
– Det har været en spændende process fra, da jeg første gang hørte om, at man havde fået øje på os i Fremad helt fra Nigeria til at vi står her nu. At der findes folk med hjertet på det rette sted, der også ser fodbold som en katalysator for en masse andre ting er jo fantastisk – og målt på værdisættet er Sporting Lagos et Nigeriansk Aarhus Fremad.
– Praktisk betyder aftalen jo så også, at vi kan have et meget længere perspektiv i Fremad samt et international ben at arbejde videre med. Alt i alt står jeg med følelsen lige nu, at det her er et virkeligt godt match – og jeg ser frem til at fortsætte udviklingen i vores klub samt samarbejdet med Shola og hans team, siger Lars Kruse.
Aarhus Fremads nye ejer har ligeledes armene i vejret over aftalen.
– Jeg er utrolig beæret og stolt over at begynde dette nye kapitel sammen med Aarhus Fremad og styrke vores fælles engagement i at engagere og styrke lokalsamfundene omkring klubberne. Ved at styrke forholdet mellem Sporting Lagos og Aarhus Fremad ønsker vi at skabe et miljø, der fremmer uddannelse, vækst og muligheder for vores spillere og lokalsamfundet som helhed.
– Jeg har den største tillid til Lars Kruses fortsatte lederskab som administrerende direktør, og sammen vil vi arbejde for at opretholde de værdier og langsigtede mål, der har gjort disse klubber respekterede og værdsatte dele af deres respektive samfund, lyder det fra Shola Akinlade.
Aarhus Fremad er på førstepladsen i 2. division, og tidligere på sæsonen gjorde klubben sig for alvor bemærket ved at gennembanke Brøndby IF 4-0 i pokalturneringen.
Dansk rekordtransfer – ‘det er så sindssygt!’
Röslers ros: OB har et Superliga-hold
Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre
Her er Mads Hermansen bedst af alle i top 5-ligaer
Henrik Meister har klar målsætning i Pisa
Farvel: Nedturen fortsætter for Andrija Pavlovic
Bo Henriksen forklarer spøjst rødt kort
Nej til historisk høj købsoption
Ups! Afslørede AGF’ers transfer ved en fejl
Afsløring: Sassuolo køber Skjellerup i stor handel
Brøndbys første indkøb ventes i næste uge
Kandidat til dansk job: ‘Jeg er da smigret’
Afsløring: Nelsson skal sælges – her er prisen
Ser dansker som et emne for City og Real Madrid
Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser
FCK vælter sig i interne forfremmelser
Lille dansk klub jubler: Får penge fra AaB-salg
Frimanns transferforslag: Det er jo den åbenlyse
AaB har solgt stortalent til Genoa
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
FCK bød sidste år – nu kan målmand skifte
Kæmpe skifte for dansk profil: ‘Det er vildt!’
Ansu Fati i chokskifte?
Menno van Dam roser ham
AGF-profil jubler: Det er et kæmpe signal
Bekræfter: Fantastisk nyt for Brøndby
Frederiksen henter tidligere Superliga-profil
Afsløring: Bertram Kvist får chancen i svensk klub
– Han ville være god i AGF, men…
FCK får grønt lys til brug af ansigtsgenkendelse
Udenlandsk klub byder på AaB-svensker
Frimanns opfordring: Det vil være et scoop, FCK
Sådan gør din klub i vinterpausen
– Brøndby kan nærmest ikke bruge nogen fra AGF
‘FC Midtjylland er bedre end FC København’
Brighton med bundholdskompleks
Angrebs-køb? Sådan vil AGF lukke hullet i front
Thomas Delaney hylder FCK-diamant: ‘En terrier’
Så meget kan Kvistgaarden-salg svække Brøndby
Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup
AGF tror på Leopold Wahlstedt
Fuldstændig vanvittig sensation i Frankrig
Det forhindrer ‘Zanka’ i at blive lønkonge
Vejle-profil afslører sin høje videresalgsklausul
FCK-direktør om ny aftale: ‘Det tog 30 sekunder’
Åben for retur til Superligaen
FC Midtjylland slår Red Bull Salzburg 3-2
Benhård FCK-straf fra UEFA: Ingen fans i Tyskland
Kæmpe Yousef Salech-transfer forgylder dansk klub
Afsløring: Køber dansker for rekordbeløb
Færdig i Brøndby: ‘Det er vemodigt’
Wolfsburg meldes interesseret i FCK-stjerne
Stor jubel: Jesper Sørensen har brug for hjælp
Kæmpe hyldest: Dansk stjernefrø er uundværlig!
Anderson: ‘Det hele var på plads inden CV’