Dansk klub opkøbt af nigerianer

2. divisionsklubben Aarhus Fremad er kommet på udenlandske hænder. Nigeriansk IT-iværksætter ejer nu 55 procent af klubben.



2. divisionsklubben Aarhus Fremad er blevet opkøbt det amerikanske selskab Decimal Sport, som er ejet af den nigerianske IT-iværksætter Shola Akinlade. Det bekræfter Aarhus Fremad i en pressemeddelese tirsdag middag.

Shola Akinlade, der til dagligt bor i North Carolina, har erhververet sig 55 procent af klubben.

Shola Akinlade er stifter af softwareplatformen Paystack, der hjælper afrikanske erhvervsdrivende til at modtage betalinger elektronisk. I 2020 blev virksomheden opkøbt af det amerikanske ITselskab Stripe. Shola er fortsat direktør i Paystack, men opbygger sideløbende en fodboldklub i Nigeria, Sporting Lagos med fokus på at udvikle fodbold i den by, han kommer fra.

Det er hensigten, at Aarhus Fremad og Sporting Lagos skal arbejde tæt sammen.

Aarhus Fremad fortsætter med det samme setup og den samme organisation, og det betyder blandt andet, at Lars Kruse fortsætter som direktør. Han er glad for den seneste udvikling i Riisvangen.

– Det har været en spændende process fra, da jeg første gang hørte om, at man havde fået øje på os i Fremad helt fra Nigeria til at vi står her nu. At der findes folk med hjertet på det rette sted, der også ser fodbold som en katalysator for en masse andre ting er jo fantastisk – og målt på værdisættet er Sporting Lagos et Nigeriansk Aarhus Fremad.

– Praktisk betyder aftalen jo så også, at vi kan have et meget længere perspektiv i Fremad samt et international ben at arbejde videre med. Alt i alt står jeg med følelsen lige nu, at det her er et virkeligt godt match – og jeg ser frem til at fortsætte udviklingen i vores klub samt samarbejdet med Shola og hans team, siger Lars Kruse.

Aarhus Fremads nye ejer har ligeledes armene i vejret over aftalen.

shola

– Jeg er utrolig beæret og stolt over at begynde dette nye kapitel sammen med Aarhus Fremad og styrke vores fælles engagement i at engagere og styrke lokalsamfundene omkring klubberne. Ved at styrke forholdet mellem Sporting Lagos og Aarhus Fremad ønsker vi at skabe et miljø, der fremmer uddannelse, vækst og muligheder for vores spillere og lokalsamfundet som helhed.

– Jeg har den største tillid til Lars Kruses fortsatte lederskab som administrerende direktør, og sammen vil vi arbejde for at opretholde de værdier og langsigtede mål, der har gjort disse klubber respekterede og værdsatte dele af deres respektive samfund, lyder det fra Shola Akinlade. 

Aarhus Fremad er på førstepladsen i 2. division, og tidligere på sæsonen gjorde klubben sig for alvor bemærket ved at gennembanke Brøndby IF 4-0 i pokalturneringen. 





TransferLIVE: Man Utd spørger på kroatisk træner




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Højlund roser FC Københavns fans

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FC København byder på kantspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby har IKKE budt

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Brøndby forhandler om stor transfer

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Stjerne på vej: Her er han i særklasse



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘Det er ret let at se’

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

– Det er forfærdeligt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Legender med dyster melding

Manchester City køber landsholdsspiller

Tyskere blitzer Nordlondon

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM