• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Lasse Sylvest Mikkelsen

Dansk klub på udenlandske hænder: Her er planerne

Foto: Jammerbugt FC

Jammerbugt FC forventes at komme på udenlandske hænder, hvis moderklubben Jetsmark IF godkender salget på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Flere og flere danske klubber havner i disse år i hænderne på udenlandske investorer, og den seneste klub til at sikre sig udenlandsk kapital kan meget vel blive 2. divisionsklubben Jammerbugt FC, der lige nu frister en tilværelse i toppen af 2. division pulje 1.

Ifølge nordjyske.dk er det en tysk investor ved navn Klaus Müller, der er på vej, og han driver i forvejen nogle fodboldakademier i Nigeria og Mali.

De kommer til at få en central rolle i klubbens nye liv, da det er på tegnebrættet, at der skal hentes spillere fra de afrikanske akademier op til den nordjyske klub.

Men inden det når så langt, så skal salget godkendes af moderklubben Jetsmark IF på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.

Hvis det sker, så vil man ikke se den store revolution lige med det samme, fortæller klubbens manager, Bo Zinck, til nordjyske.dk.

- Jeg skal fortsat være manager i Jammerbugt FC, ligesom Bøje Lundtoft både vil være formand for bestyrelsen og den daglige direktør. Økonomien vil fortsat varetages af Revisionshuset Tal og Tanker med Lars Lundtoft i spidsen, og det er vigtigt, at vi ser en kerne af lokale folk til fortsat at stå i spidsen.

Men for klubben betyder det, at man med et trylleslag bliver gældfrie, og derfor kan bygge videre på det projekt, der allerede er i gang. Ambitionerne er på sigt at rykke op i den bedste danske række, men klubben gearer ikke op lige med det samme.

- Vi har en plan om at rykke op i den næstbedste række, og det er ikke først om 10 år, men det ligger ikke i kortene, at vi skal opjustere til hverken deltid eller fuldtid lige med det samme, siger Bo Zinck.

Heller ikke lønbudgettet kommer fra dag et til at være i toppen af Danmarks tredjebedste række, men Bo Zinck går benhårdt efter at snyde de andre klubber og rykke op i første division allerede denne sæson.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Mere Superliga

Fokus