Dansk klub på udenlandske hænder: Her er planerne

Jammerbugt FC forventes at komme på udenlandske hænder, hvis moderklubben Jetsmark IF godkender salget på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.



Flere og flere danske klubber havner i disse år i hænderne på udenlandske investorer, og den seneste klub til at sikre sig udenlandsk kapital kan meget vel blive 2. divisionsklubben Jammerbugt FC, der lige nu frister en tilværelse i toppen af 2. division pulje 1.

Ifølge nordjyske.dk er det en tysk investor ved navn Klaus Müller, der er på vej, og han driver i forvejen nogle fodboldakademier i Nigeria og Mali.

De kommer til at få en central rolle i klubbens nye liv, da det er på tegnebrættet, at der skal hentes spillere fra de afrikanske akademier op til den nordjyske klub.

Men inden det når så langt, så skal salget godkendes af moderklubben Jetsmark IF på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.

Hvis det sker, så vil man ikke se den store revolution lige med det samme, fortæller klubbens manager, Bo Zinck, til nordjyske.dk.

– Jeg skal fortsat være manager i Jammerbugt FC, ligesom Bøje Lundtoft både vil være formand for bestyrelsen og den daglige direktør. Økonomien vil fortsat varetages af Revisionshuset Tal og Tanker med Lars Lundtoft i spidsen, og det er vigtigt, at vi ser en kerne af lokale folk til fortsat at stå i spidsen.

Men for klubben betyder det, at man med et trylleslag bliver gældfrie, og derfor kan bygge videre på det projekt, der allerede er i gang. Ambitionerne er på sigt at rykke op i den bedste danske række, men klubben gearer ikke op lige med det samme.

– Vi har en plan om at rykke op i den næstbedste række, og det er ikke først om 10 år, men det ligger ikke i kortene, at vi skal opjustere til hverken deltid eller fuldtid lige med det samme, siger Bo Zinck.

Heller ikke lønbudgettet kommer fra dag et til at være i toppen af Danmarks tredjebedste række, men Bo Zinck går benhårdt efter at snyde de andre klubber og rykke op i første division allerede denne sæson.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Atletico Madrid interesseret i dansker

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Wolfsburg – Bayern

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Barcelona – Real Madrid

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney