Dansk klub på udenlandske hænder: Her er planerne

Jammerbugt FC forventes at komme på udenlandske hænder, hvis moderklubben Jetsmark IF godkender salget på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.



Flere og flere danske klubber havner i disse år i hænderne på udenlandske investorer, og den seneste klub til at sikre sig udenlandsk kapital kan meget vel blive 2. divisionsklubben Jammerbugt FC, der lige nu frister en tilværelse i toppen af 2. division pulje 1.

Ifølge nordjyske.dk er det en tysk investor ved navn Klaus Müller, der er på vej, og han driver i forvejen nogle fodboldakademier i Nigeria og Mali.

De kommer til at få en central rolle i klubbens nye liv, da det er på tegnebrættet, at der skal hentes spillere fra de afrikanske akademier op til den nordjyske klub.

Men inden det når så langt, så skal salget godkendes af moderklubben Jetsmark IF på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.

Hvis det sker, så vil man ikke se den store revolution lige med det samme, fortæller klubbens manager, Bo Zinck, til nordjyske.dk.

– Jeg skal fortsat være manager i Jammerbugt FC, ligesom Bøje Lundtoft både vil være formand for bestyrelsen og den daglige direktør. Økonomien vil fortsat varetages af Revisionshuset Tal og Tanker med Lars Lundtoft i spidsen, og det er vigtigt, at vi ser en kerne af lokale folk til fortsat at stå i spidsen.

Men for klubben betyder det, at man med et trylleslag bliver gældfrie, og derfor kan bygge videre på det projekt, der allerede er i gang. Ambitionerne er på sigt at rykke op i den bedste danske række, men klubben gearer ikke op lige med det samme.

– Vi har en plan om at rykke op i den næstbedste række, og det er ikke først om 10 år, men det ligger ikke i kortene, at vi skal opjustere til hverken deltid eller fuldtid lige med det samme, siger Bo Zinck.

Heller ikke lønbudgettet kommer fra dag et til at være i toppen af Danmarks tredjebedste række, men Bo Zinck går benhårdt efter at snyde de andre klubber og rykke op i første division allerede denne sæson.





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere