Dansk klub på udenlandske hænder: Her er planerne

Jammerbugt FC forventes at komme på udenlandske hænder, hvis moderklubben Jetsmark IF godkender salget på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.



Flere og flere danske klubber havner i disse år i hænderne på udenlandske investorer, og den seneste klub til at sikre sig udenlandsk kapital kan meget vel blive 2. divisionsklubben Jammerbugt FC, der lige nu frister en tilværelse i toppen af 2. division pulje 1.

Ifølge nordjyske.dk er det en tysk investor ved navn Klaus Müller, der er på vej, og han driver i forvejen nogle fodboldakademier i Nigeria og Mali.

De kommer til at få en central rolle i klubbens nye liv, da det er på tegnebrættet, at der skal hentes spillere fra de afrikanske akademier op til den nordjyske klub.

Men inden det når så langt, så skal salget godkendes af moderklubben Jetsmark IF på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.

Hvis det sker, så vil man ikke se den store revolution lige med det samme, fortæller klubbens manager, Bo Zinck, til nordjyske.dk.

– Jeg skal fortsat være manager i Jammerbugt FC, ligesom Bøje Lundtoft både vil være formand for bestyrelsen og den daglige direktør. Økonomien vil fortsat varetages af Revisionshuset Tal og Tanker med Lars Lundtoft i spidsen, og det er vigtigt, at vi ser en kerne af lokale folk til fortsat at stå i spidsen.

Men for klubben betyder det, at man med et trylleslag bliver gældfrie, og derfor kan bygge videre på det projekt, der allerede er i gang. Ambitionerne er på sigt at rykke op i den bedste danske række, men klubben gearer ikke op lige med det samme.

– Vi har en plan om at rykke op i den næstbedste række, og det er ikke først om 10 år, men det ligger ikke i kortene, at vi skal opjustere til hverken deltid eller fuldtid lige med det samme, siger Bo Zinck.

Heller ikke lønbudgettet kommer fra dag et til at være i toppen af Danmarks tredjebedste række, men Bo Zinck går benhårdt efter at snyde de andre klubber og rykke op i første division allerede denne sæson.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Brasiliansk VM-mavepuster

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps