Dansk klub på udenlandske hænder: Her er planerne

Jammerbugt FC forventes at komme på udenlandske hænder, hvis moderklubben Jetsmark IF godkender salget på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.



Flere og flere danske klubber havner i disse år i hænderne på udenlandske investorer, og den seneste klub til at sikre sig udenlandsk kapital kan meget vel blive 2. divisionsklubben Jammerbugt FC, der lige nu frister en tilværelse i toppen af 2. division pulje 1.

Ifølge nordjyske.dk er det en tysk investor ved navn Klaus Müller, der er på vej, og han driver i forvejen nogle fodboldakademier i Nigeria og Mali.

De kommer til at få en central rolle i klubbens nye liv, da det er på tegnebrættet, at der skal hentes spillere fra de afrikanske akademier op til den nordjyske klub.

Men inden det når så langt, så skal salget godkendes af moderklubben Jetsmark IF på en ekstraordinær generalforsamling den 27. april.

Hvis det sker, så vil man ikke se den store revolution lige med det samme, fortæller klubbens manager, Bo Zinck, til nordjyske.dk.

– Jeg skal fortsat være manager i Jammerbugt FC, ligesom Bøje Lundtoft både vil være formand for bestyrelsen og den daglige direktør. Økonomien vil fortsat varetages af Revisionshuset Tal og Tanker med Lars Lundtoft i spidsen, og det er vigtigt, at vi ser en kerne af lokale folk til fortsat at stå i spidsen.

Men for klubben betyder det, at man med et trylleslag bliver gældfrie, og derfor kan bygge videre på det projekt, der allerede er i gang. Ambitionerne er på sigt at rykke op i den bedste danske række, men klubben gearer ikke op lige med det samme.

– Vi har en plan om at rykke op i den næstbedste række, og det er ikke først om 10 år, men det ligger ikke i kortene, at vi skal opjustere til hverken deltid eller fuldtid lige med det samme, siger Bo Zinck.

Heller ikke lønbudgettet kommer fra dag et til at være i toppen af Danmarks tredjebedste række, men Bo Zinck går benhårdt efter at snyde de andre klubber og rykke op i første division allerede denne sæson.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

FC København – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Topchef får nyt job i FCK

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viborg FF – FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

“Ingen er uerstattelige”

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Så blev det officielt

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Benhård Brian Riemer-melding

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Randers FC – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Barcelona – Rayo Vallecano

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører vild transfer-historie

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark