Dansk klub teaser: ‘Ny cheftræner i næste uge’

FC Helsingør har så godt som fundet afløseren for spanske Manolo Sanlucar, der blev fyret som cheftræner torsdag.



FC Helsingør fyrede torsdag klubbens cheftræner Manolo Sanlucar efter blot to måneders samarbejde. 

Helsingoranerne har fået en skuffende start på sæsonen efter nedrykningen fra NordicBet Ligaen i fjor og indtager blot en tiendeplads i 2. division efter seks kampe. Det har fået klubbens ledelse til at handle hurtigt og fyre den spanske træner.

Én ting er de skuffende resultater – noget andet er, at Manolo Sanlucar heller ikke følte sig hjemme i Danmark. Det fortæller FC Helsingørs direktør Bo Bay Hougaard. 

– Han (Manolo Sanlucar, red.) har hidtil kun været træner i Spanien, og han havde simpelthen svært ved at integrere sig og falde til. Derfor blev vi enige om, at det nok er bedst, han tager tilbage til Spanien, så han kan få det godt igen, siger Bo Bay Hougaard til Tipsbladet og tilføjer:

– Det har været meget, meget turbulent for os det seneste år, så vi har brug for noget stabilitet, men omvendt kunne vi se, at det var svært for ham at få det til at virke, og så blev vi nødt til at træffe den beslutning, der er bedst for klubben – men i bund og grund også bedst for Manolo.

FC Helsingør-direktøren fastslår, at Manolo Sanlucar har efterladt mange positive aftryk i klubben, selv om det altså kun blev til et ultrakort ophold. 

Nu er det store spørgsmål naturligvis, hvem der bliver ny cheftræner i 2. divisionsklubben. Det vil Bo Bay Hougaard ikke ud med, men han vil gerne afsløre, at afløseren for Manolo Sanlucar stort set er på plads.

– Jeg forventer, at vi i næste uge har en ny cheftræner på plads. Vi har selvfølgelig forberedt os, siger Hougaard, der gerne vil løfte sløret for, at Marc Velasco, som er blevet forfremmet fra assistenttræner til midlertidig cheftræner efter fyrigen af Sanlucar, ikke bliver Helsingør-træner permanent.

Bo Bay Hougaard vil ikke fortælle, om FC Helsingør går efter en dansk træner, eller om valget igen falder på en udlænding. 

Næste opgave for FC Helsingør er søndag på udebane mod Frem. 





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point