Dansk klub teaser: ‘Ny cheftræner i næste uge’

FC Helsingør har så godt som fundet afløseren for spanske Manolo Sanlucar, der blev fyret som cheftræner torsdag.



FC Helsingør fyrede torsdag klubbens cheftræner Manolo Sanlucar efter blot to måneders samarbejde. 

Helsingoranerne har fået en skuffende start på sæsonen efter nedrykningen fra NordicBet Ligaen i fjor og indtager blot en tiendeplads i 2. division efter seks kampe. Det har fået klubbens ledelse til at handle hurtigt og fyre den spanske træner.

Én ting er de skuffende resultater – noget andet er, at Manolo Sanlucar heller ikke følte sig hjemme i Danmark. Det fortæller FC Helsingørs direktør Bo Bay Hougaard. 

– Han (Manolo Sanlucar, red.) har hidtil kun været træner i Spanien, og han havde simpelthen svært ved at integrere sig og falde til. Derfor blev vi enige om, at det nok er bedst, han tager tilbage til Spanien, så han kan få det godt igen, siger Bo Bay Hougaard til Tipsbladet og tilføjer:

– Det har været meget, meget turbulent for os det seneste år, så vi har brug for noget stabilitet, men omvendt kunne vi se, at det var svært for ham at få det til at virke, og så blev vi nødt til at træffe den beslutning, der er bedst for klubben – men i bund og grund også bedst for Manolo.

FC Helsingør-direktøren fastslår, at Manolo Sanlucar har efterladt mange positive aftryk i klubben, selv om det altså kun blev til et ultrakort ophold. 

Nu er det store spørgsmål naturligvis, hvem der bliver ny cheftræner i 2. divisionsklubben. Det vil Bo Bay Hougaard ikke ud med, men han vil gerne afsløre, at afløseren for Manolo Sanlucar stort set er på plads.

– Jeg forventer, at vi i næste uge har en ny cheftræner på plads. Vi har selvfølgelig forberedt os, siger Hougaard, der gerne vil løfte sløret for, at Marc Velasco, som er blevet forfremmet fra assistenttræner til midlertidig cheftræner efter fyrigen af Sanlucar, ikke bliver Helsingør-træner permanent.

Bo Bay Hougaard vil ikke fortælle, om FC Helsingør går efter en dansk træner, eller om valget igen falder på en udlænding. 

Næste opgave for FC Helsingør er søndag på udebane mod Frem. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Overraskende melding om Oliver Christensen

Qatar – Schweiz

Elias Jelert færdig

Brøndby henter Alexander Drexel

Optakt: USA – Paraguay

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte