13 år i Club Brugge.
Så mange år nåede den tidligere landsholdsspiller Kenneth Brylle at få som scout i den belgiske topklub.
Nu er det dog slut for danskeren. Han har nemlig valgt at forlade klubben med øjeblikkelig virkning.
Tipsbladet har talt med 65-årige Brylle om exittet. Selvom det har været 13 år med mange gode oplevelser, vil den sidste tid i klubben ikke fremstå som den bedste for danskeren.
– Nu er jeg nået 65 år, og i Belgien er man berettiget til pension. Det er en af årsagerne. Det er ikke fordi, jeg behøver at gå på pension. Jeg har været der i 13 år, og for to år siden, hvor vi forrige gang blev mester, fortalte vores direktør, at vi lige ville tage to år sammen, og så stopper vi på toppen. Vi er tre ældre scouts, men direktøren stoppede før jul.
– Den, der kom til, havde hørt, at vi alligevel ville stoppe, fordi vi ville gå på pension, så der var noget undren og misforståelse. Jeg kunne godt blive til slutningen af august og lukke transfervinduet, men der er sket nogle ting. Jeg har ikke lyst til at rode op i det igen, da jeg har haft 13 super gode år i Brugge. Vi sluttede af med mesterskabet for sjette gang, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Hvilke ting er der sket?
– Jeg er også sådan én, der hurtigt kan vende bladet og komme videre. Det er forbi, der er ingen sure miner. Det eneste, som jeg vil sige, er, at der er nogle ting, der er sket, som ikke burde ske. Det er ikke mit problem mere.
Retur til Danmark?
Igennem årene har Brylle været med til at scoute mange talenter heriblandt Andreas Skov Olsen, og han mener derfor, at han har en masse at komme med i en ny klub.
– Jeg håber, at jeg kan fortsætte. Fodbold har været mit liv bortset fra min familie og mine børn. Det er en stor og vigtig ting, og man kan ikke feje det under tæppet og sige, at det er slut fra den ene dag til den anden.
– Den går heller ikke. Jeg kunne godt tænke mig at hjælpe en klub, hvis det er interessant, om det er i Danmark, Holland eller Belgien, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Før tiden i Club Brugge var Brylle cheftræner i Hvidovre IF.
Brylle kan skrive 16 A-landskampe på CV’et i årene 1980 til 1988, og på klubplan var han blandt andet en del af Marseille, PSV, Anderlecht og Club Brugge.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER