13 år i Club Brugge.
Så mange år nåede den tidligere landsholdsspiller Kenneth Brylle at få som scout i den belgiske topklub.
Nu er det dog slut for danskeren. Han har nemlig valgt at forlade klubben med øjeblikkelig virkning.
Tipsbladet har talt med 65-årige Brylle om exittet. Selvom det har været 13 år med mange gode oplevelser, vil den sidste tid i klubben ikke fremstå som den bedste for danskeren.
– Nu er jeg nået 65 år, og i Belgien er man berettiget til pension. Det er en af årsagerne. Det er ikke fordi, jeg behøver at gå på pension. Jeg har været der i 13 år, og for to år siden, hvor vi forrige gang blev mester, fortalte vores direktør, at vi lige ville tage to år sammen, og så stopper vi på toppen. Vi er tre ældre scouts, men direktøren stoppede før jul.
– Den, der kom til, havde hørt, at vi alligevel ville stoppe, fordi vi ville gå på pension, så der var noget undren og misforståelse. Jeg kunne godt blive til slutningen af august og lukke transfervinduet, men der er sket nogle ting. Jeg har ikke lyst til at rode op i det igen, da jeg har haft 13 super gode år i Brugge. Vi sluttede af med mesterskabet for sjette gang, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Hvilke ting er der sket?
– Jeg er også sådan én, der hurtigt kan vende bladet og komme videre. Det er forbi, der er ingen sure miner. Det eneste, som jeg vil sige, er, at der er nogle ting, der er sket, som ikke burde ske. Det er ikke mit problem mere.
Retur til Danmark?
Igennem årene har Brylle været med til at scoute mange talenter heriblandt Andreas Skov Olsen, og han mener derfor, at han har en masse at komme med i en ny klub.
– Jeg håber, at jeg kan fortsætte. Fodbold har været mit liv bortset fra min familie og mine børn. Det er en stor og vigtig ting, og man kan ikke feje det under tæppet og sige, at det er slut fra den ene dag til den anden.
– Den går heller ikke. Jeg kunne godt tænke mig at hjælpe en klub, hvis det er interessant, om det er i Danmark, Holland eller Belgien, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Før tiden i Club Brugge var Brylle cheftræner i Hvidovre IF.
Brylle kan skrive 16 A-landskampe på CV’et i årene 1980 til 1988, og på klubplan var han blandt andet en del af Marseille, PSV, Anderlecht og Club Brugge.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE