13 år i Club Brugge.
Så mange år nåede den tidligere landsholdsspiller Kenneth Brylle at få som scout i den belgiske topklub.
Nu er det dog slut for danskeren. Han har nemlig valgt at forlade klubben med øjeblikkelig virkning.
Tipsbladet har talt med 65-årige Brylle om exittet. Selvom det har været 13 år med mange gode oplevelser, vil den sidste tid i klubben ikke fremstå som den bedste for danskeren.
– Nu er jeg nået 65 år, og i Belgien er man berettiget til pension. Det er en af årsagerne. Det er ikke fordi, jeg behøver at gå på pension. Jeg har været der i 13 år, og for to år siden, hvor vi forrige gang blev mester, fortalte vores direktør, at vi lige ville tage to år sammen, og så stopper vi på toppen. Vi er tre ældre scouts, men direktøren stoppede før jul.
– Den, der kom til, havde hørt, at vi alligevel ville stoppe, fordi vi ville gå på pension, så der var noget undren og misforståelse. Jeg kunne godt blive til slutningen af august og lukke transfervinduet, men der er sket nogle ting. Jeg har ikke lyst til at rode op i det igen, da jeg har haft 13 super gode år i Brugge. Vi sluttede af med mesterskabet for sjette gang, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Hvilke ting er der sket?
– Jeg er også sådan én, der hurtigt kan vende bladet og komme videre. Det er forbi, der er ingen sure miner. Det eneste, som jeg vil sige, er, at der er nogle ting, der er sket, som ikke burde ske. Det er ikke mit problem mere.
Retur til Danmark?
Igennem årene har Brylle været med til at scoute mange talenter heriblandt Andreas Skov Olsen, og han mener derfor, at han har en masse at komme med i en ny klub.
– Jeg håber, at jeg kan fortsætte. Fodbold har været mit liv bortset fra min familie og mine børn. Det er en stor og vigtig ting, og man kan ikke feje det under tæppet og sige, at det er slut fra den ene dag til den anden.
– Den går heller ikke. Jeg kunne godt tænke mig at hjælpe en klub, hvis det er interessant, om det er i Danmark, Holland eller Belgien, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Før tiden i Club Brugge var Brylle cheftræner i Hvidovre IF.
Brylle kan skrive 16 A-landskampe på CV’et i årene 1980 til 1988, og på klubplan var han blandt andet en del af Marseille, PSV, Anderlecht og Club Brugge.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER