13 år i Club Brugge.
Så mange år nåede den tidligere landsholdsspiller Kenneth Brylle at få som scout i den belgiske topklub.
Nu er det dog slut for danskeren. Han har nemlig valgt at forlade klubben med øjeblikkelig virkning.
Tipsbladet har talt med 65-årige Brylle om exittet. Selvom det har været 13 år med mange gode oplevelser, vil den sidste tid i klubben ikke fremstå som den bedste for danskeren.
– Nu er jeg nået 65 år, og i Belgien er man berettiget til pension. Det er en af årsagerne. Det er ikke fordi, jeg behøver at gå på pension. Jeg har været der i 13 år, og for to år siden, hvor vi forrige gang blev mester, fortalte vores direktør, at vi lige ville tage to år sammen, og så stopper vi på toppen. Vi er tre ældre scouts, men direktøren stoppede før jul.
– Den, der kom til, havde hørt, at vi alligevel ville stoppe, fordi vi ville gå på pension, så der var noget undren og misforståelse. Jeg kunne godt blive til slutningen af august og lukke transfervinduet, men der er sket nogle ting. Jeg har ikke lyst til at rode op i det igen, da jeg har haft 13 super gode år i Brugge. Vi sluttede af med mesterskabet for sjette gang, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Hvilke ting er der sket?
– Jeg er også sådan én, der hurtigt kan vende bladet og komme videre. Det er forbi, der er ingen sure miner. Det eneste, som jeg vil sige, er, at der er nogle ting, der er sket, som ikke burde ske. Det er ikke mit problem mere.
Retur til Danmark?
Igennem årene har Brylle været med til at scoute mange talenter heriblandt Andreas Skov Olsen, og han mener derfor, at han har en masse at komme med i en ny klub.
– Jeg håber, at jeg kan fortsætte. Fodbold har været mit liv bortset fra min familie og mine børn. Det er en stor og vigtig ting, og man kan ikke feje det under tæppet og sige, at det er slut fra den ene dag til den anden.
– Den går heller ikke. Jeg kunne godt tænke mig at hjælpe en klub, hvis det er interessant, om det er i Danmark, Holland eller Belgien, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Før tiden i Club Brugge var Brylle cheftræner i Hvidovre IF.
Brylle kan skrive 16 A-landskampe på CV’et i årene 1980 til 1988, og på klubplan var han blandt andet en del af Marseille, PSV, Anderlecht og Club Brugge.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
OPTAKT
Viborg FF – OB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Fin lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED