13 år i Club Brugge.
Så mange år nåede den tidligere landsholdsspiller Kenneth Brylle at få som scout i den belgiske topklub.
Nu er det dog slut for danskeren. Han har nemlig valgt at forlade klubben med øjeblikkelig virkning.
Tipsbladet har talt med 65-årige Brylle om exittet. Selvom det har været 13 år med mange gode oplevelser, vil den sidste tid i klubben ikke fremstå som den bedste for danskeren.
– Nu er jeg nået 65 år, og i Belgien er man berettiget til pension. Det er en af årsagerne. Det er ikke fordi, jeg behøver at gå på pension. Jeg har været der i 13 år, og for to år siden, hvor vi forrige gang blev mester, fortalte vores direktør, at vi lige ville tage to år sammen, og så stopper vi på toppen. Vi er tre ældre scouts, men direktøren stoppede før jul.
– Den, der kom til, havde hørt, at vi alligevel ville stoppe, fordi vi ville gå på pension, så der var noget undren og misforståelse. Jeg kunne godt blive til slutningen af august og lukke transfervinduet, men der er sket nogle ting. Jeg har ikke lyst til at rode op i det igen, da jeg har haft 13 super gode år i Brugge. Vi sluttede af med mesterskabet for sjette gang, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Hvilke ting er der sket?
– Jeg er også sådan én, der hurtigt kan vende bladet og komme videre. Det er forbi, der er ingen sure miner. Det eneste, som jeg vil sige, er, at der er nogle ting, der er sket, som ikke burde ske. Det er ikke mit problem mere.
Retur til Danmark?
Igennem årene har Brylle været med til at scoute mange talenter heriblandt Andreas Skov Olsen, og han mener derfor, at han har en masse at komme med i en ny klub.
– Jeg håber, at jeg kan fortsætte. Fodbold har været mit liv bortset fra min familie og mine børn. Det er en stor og vigtig ting, og man kan ikke feje det under tæppet og sige, at det er slut fra den ene dag til den anden.
– Den går heller ikke. Jeg kunne godt tænke mig at hjælpe en klub, hvis det er interessant, om det er i Danmark, Holland eller Belgien, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.
Før tiden i Club Brugge var Brylle cheftræner i Hvidovre IF.
Brylle kan skrive 16 A-landskampe på CV’et i årene 1980 til 1988, og på klubplan var han blandt andet en del af Marseille, PSV, Anderlecht og Club Brugge.
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Clement Bischoff på tavlen
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’