Dansk legende færdig i Belgien: Burde ikke ske!

Kenneth Brylle vinker farvel til Club Brugge efter hele 13 år som scout. Tipsbladet har talt med den tidligere landsholdsspiller, og han mener, at der er sket ting i klubben, som ikke burde finde sted.



13 år i Club Brugge.

Så mange år nåede den tidligere landsholdsspiller Kenneth Brylle at få som scout i den belgiske topklub.

Nu er det dog slut for danskeren. Han har nemlig valgt at forlade klubben med øjeblikkelig virkning.

Tipsbladet har talt med 65-årige Brylle om exittet. Selvom det har været 13 år med mange gode oplevelser, vil den sidste tid i klubben ikke fremstå som den bedste for danskeren.

– Nu er jeg nået 65 år, og i Belgien er man berettiget til pension. Det er en af årsagerne. Det er ikke fordi, jeg behøver at gå på pension. Jeg har været der i 13 år, og for to år siden, hvor vi forrige gang blev mester, fortalte vores direktør, at vi lige ville tage to år sammen, og så stopper vi på toppen. Vi er tre ældre scouts, men direktøren stoppede før jul.

– Den, der kom til, havde hørt, at vi alligevel ville stoppe, fordi vi ville gå på pension, så der var noget undren og misforståelse. Jeg kunne godt blive til slutningen af august og lukke transfervinduet, men der er sket nogle ting. Jeg har ikke lyst til at rode op i det igen, da jeg har haft 13 super gode år i Brugge. Vi sluttede af med mesterskabet for sjette gang, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.

Hvilke ting er der sket?

– Jeg er også sådan én, der hurtigt kan vende bladet og komme videre. Det er forbi, der er ingen sure miner. Det eneste, som jeg vil sige, er, at der er nogle ting, der er sket, som ikke burde ske. Det er ikke mit problem mere.

Retur til Danmark?
Igennem årene har Brylle været med til at scoute mange talenter heriblandt Andreas Skov Olsen, og han mener derfor, at han har en masse at komme med i en ny klub.

– Jeg håber, at jeg kan fortsætte. Fodbold har været mit liv bortset fra min familie og mine børn. Det er en stor og vigtig ting, og man kan ikke feje det under tæppet og sige, at det er slut fra den ene dag til den anden.

– Den går heller ikke. Jeg kunne godt tænke mig at hjælpe en klub, hvis det er interessant, om det er i Danmark, Holland eller Belgien, siger Kenneth Brylle til Tipsbladet.

Før tiden i Club Brugge var Brylle cheftræner i Hvidovre IF.

Brylle kan skrive 16 A-landskampe på CV’et i årene 1980 til 1988, og på klubplan var han blandt andet en del af Marseille, PSV, Anderlecht og Club Brugge.





Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Celtic genansætter populær veteran

Rygter om AC Horsens-legende

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Her er Ajax-danskers millionløn

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Falske Brøndby-rygter i omløb

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Målkongen Biereth på vild liste

Hård udmelding fra Thomas Frank

Medier fælder dom over Dorgu

Derfor blev Ruben Amorim fyret

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

‘En stor fejltagelse’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Nu kan han spille for FC København

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Vil købe tidligere Superliga-profil

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Trist melding om Emil Højlund

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

Egypten i kvartfinalen

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Nye skader i Manchester City

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Manchester City ramt af stort problem

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Glasgow kysser The Dons

Nordfransk point i Sydfrankrig

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City