Emil Riis var her, der og alle vegne i sidste sæson for Preston North End.
Han blev klubbens topscorer med 20 fuldtræffere i alle turneringer, hvilket sikrede Preston overlevelse i The Championship og ham selv en plads på turneringens hold i Carabao Cuppen.
Da denne sæson startede var det i løbet af august med 24-årige Emil Riis på bænken. Derfor begyndte rygterne at svirre omkring et skifte væk fra Preston North End.
Særligt Middlesbrough blev af flere omgange nævnt, som den varmeste bejler til den tidligere Randers FC-spiller. BT kunne også fortælle i transfervinduets sidste dage, at Preston havde modtaget et bud på 65 millioner kroner for angriberen.
Engelske medier kunne sidenhen skyde rygterne ned, men nu fortæller danskeren selv om sin sommer, hvor han pludselig blev centrum for en masse transferspekulationer.
– Jeg vil bare gerne spille fodbold, og jeg spillede ikke her. Der var et stort tilbud på mig, så hvorfor ikke? Men det er godt stadig at være her. Hvis ikke jeg spiller her, så vil jeg gerne videre. Jeg scorede en masse mål i sidste sæson, og jeg ønsker at spille og score mål, siger Emi Riis til Lancashire Post.
– At blive indskiftet i de sidste 10 eller 15 minutter var hårdt for mig. I sidste ende er jeg glad for at blive her. Jeg synes helt klart, at det er det rigtige valg.
Emil Riis er blot blevet brugt fire gange fra start i denne sæson i ligaen, hvor Preston aktuelt ligger midt i tabellen. Senere lørdag får han mulighed for at overbevise cheftræner Ryan Lowe om mere spilletid, når Sheffield United kommer på besøg.
Efter successæsonen i fjord, hvor Riis blev klubbens topscorer, er det blot blevet til et mål i sæsonens første 11 kampe. Kontrakten løber frem til 2025. Den blev forlænget sidste efterår.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
