Dansk målmager bekræfter: Der var et stort tilbud

I timerne op til transfervinduets lukkedag blev den danske angriber rygtet på vej væk. I sidste ende blev han i Preston Nord End, men han bekræfter, at der var et stort tilbud.



Emil Riis var her, der og alle vegne i sidste sæson for Preston North End.

Han blev klubbens topscorer med 20 fuldtræffere i alle turneringer, hvilket sikrede Preston overlevelse i The Championship og ham selv en plads på turneringens hold i Carabao Cuppen.

Da denne sæson startede var det i løbet af august med 24-årige Emil Riis på bænken. Derfor begyndte rygterne at svirre omkring et skifte væk fra Preston North End.

Særligt Middlesbrough blev af flere omgange nævnt, som den varmeste bejler til den tidligere Randers FC-spiller. BT kunne også fortælle i transfervinduets sidste dage, at Preston havde modtaget et bud på 65 millioner kroner for angriberen.

Engelske medier kunne sidenhen skyde rygterne ned, men nu fortæller danskeren selv om sin sommer, hvor han pludselig blev centrum for en masse transferspekulationer.

– Jeg vil bare gerne spille fodbold, og jeg spillede ikke her. Der var et stort tilbud på mig, så hvorfor ikke? Men det er godt stadig at være her. Hvis ikke jeg spiller her, så vil jeg gerne videre. Jeg scorede en masse mål i sidste sæson, og jeg ønsker at spille og score mål, siger Emi Riis til Lancashire Post.

– At blive indskiftet i de sidste 10 eller 15 minutter var hårdt for mig. I sidste ende er jeg glad for at blive her. Jeg synes helt klart, at det er det rigtige valg.

Emil Riis er blot blevet brugt fire gange fra start i denne sæson i ligaen, hvor Preston aktuelt ligger midt i tabellen. Senere lørdag får han mulighed for at overbevise cheftræner Ryan Lowe om mere spilletid, når Sheffield United kommer på besøg.

Efter successæsonen i fjord, hvor Riis blev klubbens topscorer, er det blot blevet til et mål i sæsonens første 11 kampe. Kontrakten løber frem til 2025. Den blev forlænget sidste efterår.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Stor ændring i AGF?

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob