Gustav Ørsøe Christensen er sammen med det danske U20-landshold i Spanien i disse dage, og der hersker ingen tvivl om, at han nyder den tur.
– Det er fedt. Jeg tror også for mig, at når man bor i et andet land, er det altid dejligt at være sammen med nogle andre, der snakker dansk, siger han, da Tipsbladet taler med ham over en videoforbindelse
Den danske angriber fra Hertha BSC har måske også lidt ekstra kriblen i kroppen i denne landsholdssamling. Der er nemlig udsigt til spilletid – noget, han ikke har fået så meget af i denne sæson.
På førsteholdet i Hertha BSC er Gustav Ørsøe Christensen ofte med på bænken, men han har kun fået et enkelt kort indhop. Det er samtidig blevet til seks kampe for U23-holdet, men fordi han ofte er med førsteholdet, er han ikke altid med i U23-holdets kampe.
Det er noget af omvæltning fra sidste sæson, som var hans første i Tyskland, efter at han i sommeren 2023 skiftede fra FC Midtjylland til Hertha BSC. Den første sæson bød nemlig 15 førsteholdskampe samt 12 kampe og otte mål for U23-holdet.
– Jeg synes, at jeg tager det okay. Det er anderledes i forhold til sidste sæson, hvor det gik step by step. Så kom jeg på bænken, så fik jeg debut, så kom der assister, så kom der en startplads og så videre.
– Sådan er fodbold nogle gange. Nogle gange går det op, andre gange går det ned, og lige nu er det lidt surt, siger Gustav Ørsøe til Tipsbladet.
Hvordan er det at skifte frem og tilbage mellem de to hold?
– Jeg synes egentlig, det er okay. Selvfølgelig havde det været mest optimalt, hvis jeg spillede med førsteholdet hver weekend. Det er det, jeg gerne vil. Men jeg er stadigvæk ung og har brug for at spille nogle minutter, og derfor er jeg på U23-holdet i nogle kampe.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Udlejning i januar?
Ad flere omgange har Benjamin Weber, sportsdirektør i Hertha BSC, over for Tipsbladet udtrykt store forventning til og stor tro på Gustav Ørsøe Christensen. Og den tiltro kan den danske angriber også mærke.
– Det er jo klart, at når jeg ikke spiller meget lige nu, kan man føle, at der er nogen, der ikke tror på en, men man er nødt til at kigge på den lange bane. Det handler ikke kun om de næste seks måneder.
– Jeg tror, det er der, mit fokus er. Når jeg snakker med klubben, er jeg ikke i tvivl om, at klubben stadig tror på mig. Det handler om at finde vejen til det der gennembrud, så jeg kan starte inde hver weekend på et tidspunkt. Det kan jo være, at det tager lidt længere tid, når man er i en lidt større klub end derhjemme. Jeg tror, man skal have lidt mere tålmodighed.
I slutningen af oktober fortalte Benjamin Weber, at man holder nøje øje med danskerens spilletid, “fordi spilletid er det vigtigste for udviklingen af en ung spiller”.
Har I været i dialog om, hvad der skal ske med dig i januar, hvis der skal ske noget som helst? Skal du blive eller måske udlejes?
– Vi har ikke snakket konkret om nogle klubber i forhold til udlejning, men det er klart, at når man ikke får mange minutter, tænker man på, om det kunne være en mulighed at blive lejet ud fra vinter til sommer. Det er ikke så langt endnu, men man har tænkt og snakket lidt om det.
Kunne det være Superligaen? Er det en attraktiv liga?
– Det ved jeg ikke, om det kunne. Det kunne godt være, at det er – det kunne også være, at det ikke er.
Hvordan håndterer man den her tid uden så meget spilletid?
– Det er en anderledes tid. Det er klart, når man drømmer om at spille for førsteholdet hver weekend, men jeg tror, at så længe man møder ind og arbejder hårdt hver eneste dag og viser noget glæde og gør sit bedste til træning, skal man nok nå langt.
– Så må vi se til vinter, om jeg skal fortsætte i Hertha indtil sommer, eller om det bliver en udlejning. Lige nu kigger jeg bare på, hvad jeg kan gøre hver dag for at få chancen indtil vinter, siger han.
Trods den begrænsede spilletid i efteråret melder Gustav Ørsøe Christensen klar til at hjælpe U20-landsholdet.
– Jeg synes, at med hensyn til kroppen og formen står jeg skarpt, slår han fast.
Det danske U20-landshold møder Frankrig og Sydkorea i et par venskabskampe i Spanien i løbet af den kommende uges tid.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Afslører kæmpe VM-chok
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW