Dansk million-transfer: ‘Mange er skuffede’

I Göteborg er fansene både overraskede og skuffede over at miste danskeren nu, lyder det fra journalist.



I sommer var Henrik Meisters kæmpeskifte fra Sarpsborg til Rennes den helt store overraskelse. 

Helt samme chokfaktor når Laurs Skjellerup store skifte fra IFK Göteborg til Sassuolo, som Tipsbladet har kunnet afsløre, næppe. Men det er om ikke andet et opsigtsvækkende skifte af den 22-årige angriber. 

Laurs Skjellerup har aldrig kunnet kalde sig Superliga-profil. I stedet har han optrådt for Hobro IK i 1. division og IFK Göteborg i Allsvenskan, og præstationerne her har altså fået Sassuolo til at kaste knap 30 millioner kroner efter danskeren

En transfer, der kommer bag på folk i det svenske. 

– Jeg tror, ​​at mange i Göteborg er overrasket over, at han allerede rejser. Det blev kun til et år i klubben, og trods skuffelsen over hans 2024-sæson, fik hans sæsonafslutning folk til at ville se mere.

– Min fornemmelse er også, at mange er skuffede over, at han rejser så hurtigt, siger Fredrik de Ron, der er redaktør på FotbollDirekt, til Tipsbladet. 

Og hvorfor kaldes han ene sæson i IFK Göteborg, hvor det blev til fire mål i 19 ligakampe, så en “skuffelse”? Jo, det skyldes ikke mindst skader. 

– Skjellerup har haft en meget hård sæson. Han blev skadet næsten umiddelbart efter at han kom til IFK Göteborg, og næsten hele sæsonen har handlet om at komme tilbage til kampfitness. De sidste syv-otte kampe i Allsvenskan var reelt den eneste periode, hvor angriberen uge efter uge kunne spille 90 minutter, og i den tid så han godt ud og scorede nogle mål.

Vi har ikke rigtig set, hvad han er i stand til
Som nævnt nåede Laurs Skjellerup kun et år i IFK Göteborg, som i januar 2024 hentede danskeren i Hobro for knap to millioner kroner. Og dengang var det ikke alle, der var lige vilde med signingen, fortæller FotbollDirekt-redaktøren. 

– Da han kom til IFK Göteborg for godt et år siden, var det en ret splittende signing Mange satte spørgsmålstegn ved signingen, da han ankom, siger han og tilføjer:

– Samtidig er den danske 1. division blevet en god kilde til spillere, og der er kommet mange rigtig gode spillere til Allsvenskan derfra, så mange synes også, Skjellerup så lovende ud. Jeg kan huske, at IFK Göteborg-spilleren Oscar Wendt forudsagde, at angriberen ville vinde topscorertitlen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Laurs Skjellerup. Foto: Alamy

Hvad er hans styrker og svagheder?

– Hans største styrke er helt klart hans fysiske spil. Han er en utrolig hurtig og stærk angriber, der næsten alene kan optage et helt forsvar, og han er meget afhængig af sin fysik. Ironisk nok er Skjellerups største svaghed også hans fysik. Det har nærmest været umuligt for ham at holde sig i form, og han har som nævnt været plaget af skader i næsten hele sæsonen.

– Det er også klart, at han måske ikke er færdigudviklet som spiller endnu. I ny og næ træffer han nogle beslutninger, der må betragtes som mærkelige, og givet sine målchancer burde han nok have scoret to-tre mål mere i løbet af sæsonen, siger Fredrik de Ron og tilføjer:

– På grund af hans konstante skadesproblemer, tror jeg ikke Sverige rigtig har set, hvad Skjellerup er i stand til endnu. Når han har været rask og kunne spille 90 minutter, har han set godt ud og fået meget ros. Problemet er også, at han har spillet på et Göteborg-hold, der har været utrolig dysfunktionelt, hvilket ikke har gjort hans liv nemmere.

Så vil han blive savnet i IFK Göteborg?

– Jeg tror bestemt, at han vil blive savnet. Han viste lovende tegn, når han kunne spille, og følelsen er, at han var på vej mod noget, der kunne have været rigtig godt. 

– Lige nu er IFK Göteborg også i gang med en omstrukturering, og klubben forsøger at bygge noget nyt op efter de seneste års konstante skuffelser. Træner Stefan Billborn får sin første hele sæson til at arbejde med holdet, og der har været mange ændringer i truppen, både afgange og ankomster. Jeg tror, ​​at Skjellerup kunne være blevet en vigtig byggesten i det “nye” Göteborg, slutter han. 

Laurs Skjellerup, 22 år, blev mandag præsenteret i Sassuolo. Sassuolo er aktuelt tophold i Serie B og skal sandsynligvis spille Serie A næste sæson.



Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Han er verdens bedste fodboldspiller

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Aldrig set før

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Brendan Rodgers i chokskifte

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Har Brøndby-spiller på blokken

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Konkurrent hylder Vingegaard

Lukas Lerager tæt på denne klub