I sommer var Henrik Meisters kæmpeskifte fra Sarpsborg til Rennes den helt store overraskelse.
Helt samme chokfaktor når Laurs Skjellerup store skifte fra IFK Göteborg til Sassuolo, som Tipsbladet har kunnet afsløre, næppe. Men det er om ikke andet et opsigtsvækkende skifte af den 22-årige angriber.
Laurs Skjellerup har aldrig kunnet kalde sig Superliga-profil. I stedet har han optrådt for Hobro IK i 1. division og IFK Göteborg i Allsvenskan, og præstationerne her har altså fået Sassuolo til at kaste knap 30 millioner kroner efter danskeren
En transfer, der kommer bag på folk i det svenske.
– Jeg tror, at mange i Göteborg er overrasket over, at han allerede rejser. Det blev kun til et år i klubben, og trods skuffelsen over hans 2024-sæson, fik hans sæsonafslutning folk til at ville se mere.
– Min fornemmelse er også, at mange er skuffede over, at han rejser så hurtigt, siger Fredrik de Ron, der er redaktør på FotbollDirekt, til Tipsbladet.
Og hvorfor kaldes han ene sæson i IFK Göteborg, hvor det blev til fire mål i 19 ligakampe, så en “skuffelse”? Jo, det skyldes ikke mindst skader.
– Skjellerup har haft en meget hård sæson. Han blev skadet næsten umiddelbart efter at han kom til IFK Göteborg, og næsten hele sæsonen har handlet om at komme tilbage til kampfitness. De sidste syv-otte kampe i Allsvenskan var reelt den eneste periode, hvor angriberen uge efter uge kunne spille 90 minutter, og i den tid så han godt ud og scorede nogle mål.
– Vi har ikke rigtig set, hvad han er i stand til
Som nævnt nåede Laurs Skjellerup kun et år i IFK Göteborg, som i januar 2024 hentede danskeren i Hobro for knap to millioner kroner. Og dengang var det ikke alle, der var lige vilde med signingen, fortæller FotbollDirekt-redaktøren.
– Da han kom til IFK Göteborg for godt et år siden, var det en ret splittende signing Mange satte spørgsmålstegn ved signingen, da han ankom, siger han og tilføjer:
– Samtidig er den danske 1. division blevet en god kilde til spillere, og der er kommet mange rigtig gode spillere til Allsvenskan derfra, så mange synes også, Skjellerup så lovende ud. Jeg kan huske, at IFK Göteborg-spilleren Oscar Wendt forudsagde, at angriberen ville vinde topscorertitlen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvad er hans styrker og svagheder?
– Hans største styrke er helt klart hans fysiske spil. Han er en utrolig hurtig og stærk angriber, der næsten alene kan optage et helt forsvar, og han er meget afhængig af sin fysik. Ironisk nok er Skjellerups største svaghed også hans fysik. Det har nærmest været umuligt for ham at holde sig i form, og han har som nævnt været plaget af skader i næsten hele sæsonen.
– Det er også klart, at han måske ikke er færdigudviklet som spiller endnu. I ny og næ træffer han nogle beslutninger, der må betragtes som mærkelige, og givet sine målchancer burde han nok have scoret to-tre mål mere i løbet af sæsonen, siger Fredrik de Ron og tilføjer:
– På grund af hans konstante skadesproblemer, tror jeg ikke Sverige rigtig har set, hvad Skjellerup er i stand til endnu. Når han har været rask og kunne spille 90 minutter, har han set godt ud og fået meget ros. Problemet er også, at han har spillet på et Göteborg-hold, der har været utrolig dysfunktionelt, hvilket ikke har gjort hans liv nemmere.
Så vil han blive savnet i IFK Göteborg?
– Jeg tror bestemt, at han vil blive savnet. Han viste lovende tegn, når han kunne spille, og følelsen er, at han var på vej mod noget, der kunne have været rigtig godt.
– Lige nu er IFK Göteborg også i gang med en omstrukturering, og klubben forsøger at bygge noget nyt op efter de seneste års konstante skuffelser. Træner Stefan Billborn får sin første hele sæson til at arbejde med holdet, og der har været mange ændringer i truppen, både afgange og ankomster. Jeg tror, at Skjellerup kunne være blevet en vigtig byggesten i det “nye” Göteborg, slutter han.
Laurs Skjellerup, 22 år, blev mandag præsenteret i Sassuolo. Sassuolo er aktuelt tophold i Serie B og skal sandsynligvis spille Serie A næste sæson.
LIVE
LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Harry Maguire ryger i skammekrogen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER