I sommer var Henrik Meisters kæmpeskifte fra Sarpsborg til Rennes den helt store overraskelse.
Helt samme chokfaktor når Laurs Skjellerup store skifte fra IFK Göteborg til Sassuolo, som Tipsbladet har kunnet afsløre, næppe. Men det er om ikke andet et opsigtsvækkende skifte af den 22-årige angriber.
Laurs Skjellerup har aldrig kunnet kalde sig Superliga-profil. I stedet har han optrådt for Hobro IK i 1. division og IFK Göteborg i Allsvenskan, og præstationerne her har altså fået Sassuolo til at kaste knap 30 millioner kroner efter danskeren
En transfer, der kommer bag på folk i det svenske.
– Jeg tror, at mange i Göteborg er overrasket over, at han allerede rejser. Det blev kun til et år i klubben, og trods skuffelsen over hans 2024-sæson, fik hans sæsonafslutning folk til at ville se mere.
– Min fornemmelse er også, at mange er skuffede over, at han rejser så hurtigt, siger Fredrik de Ron, der er redaktør på FotbollDirekt, til Tipsbladet.
Og hvorfor kaldes han ene sæson i IFK Göteborg, hvor det blev til fire mål i 19 ligakampe, så en “skuffelse”? Jo, det skyldes ikke mindst skader.
– Skjellerup har haft en meget hård sæson. Han blev skadet næsten umiddelbart efter at han kom til IFK Göteborg, og næsten hele sæsonen har handlet om at komme tilbage til kampfitness. De sidste syv-otte kampe i Allsvenskan var reelt den eneste periode, hvor angriberen uge efter uge kunne spille 90 minutter, og i den tid så han godt ud og scorede nogle mål.
– Vi har ikke rigtig set, hvad han er i stand til
Som nævnt nåede Laurs Skjellerup kun et år i IFK Göteborg, som i januar 2024 hentede danskeren i Hobro for knap to millioner kroner. Og dengang var det ikke alle, der var lige vilde med signingen, fortæller FotbollDirekt-redaktøren.
– Da han kom til IFK Göteborg for godt et år siden, var det en ret splittende signing Mange satte spørgsmålstegn ved signingen, da han ankom, siger han og tilføjer:
– Samtidig er den danske 1. division blevet en god kilde til spillere, og der er kommet mange rigtig gode spillere til Allsvenskan derfra, så mange synes også, Skjellerup så lovende ud. Jeg kan huske, at IFK Göteborg-spilleren Oscar Wendt forudsagde, at angriberen ville vinde topscorertitlen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvad er hans styrker og svagheder?
– Hans største styrke er helt klart hans fysiske spil. Han er en utrolig hurtig og stærk angriber, der næsten alene kan optage et helt forsvar, og han er meget afhængig af sin fysik. Ironisk nok er Skjellerups største svaghed også hans fysik. Det har nærmest været umuligt for ham at holde sig i form, og han har som nævnt været plaget af skader i næsten hele sæsonen.
– Det er også klart, at han måske ikke er færdigudviklet som spiller endnu. I ny og næ træffer han nogle beslutninger, der må betragtes som mærkelige, og givet sine målchancer burde han nok have scoret to-tre mål mere i løbet af sæsonen, siger Fredrik de Ron og tilføjer:
– På grund af hans konstante skadesproblemer, tror jeg ikke Sverige rigtig har set, hvad Skjellerup er i stand til endnu. Når han har været rask og kunne spille 90 minutter, har han set godt ud og fået meget ros. Problemet er også, at han har spillet på et Göteborg-hold, der har været utrolig dysfunktionelt, hvilket ikke har gjort hans liv nemmere.
Så vil han blive savnet i IFK Göteborg?
– Jeg tror bestemt, at han vil blive savnet. Han viste lovende tegn, når han kunne spille, og følelsen er, at han var på vej mod noget, der kunne have været rigtig godt.
– Lige nu er IFK Göteborg også i gang med en omstrukturering, og klubben forsøger at bygge noget nyt op efter de seneste års konstante skuffelser. Træner Stefan Billborn får sin første hele sæson til at arbejde med holdet, og der har været mange ændringer i truppen, både afgange og ankomster. Jeg tror, at Skjellerup kunne være blevet en vigtig byggesten i det “nye” Göteborg, slutter han.
Laurs Skjellerup, 22 år, blev mandag præsenteret i Sassuolo. Sassuolo er aktuelt tophold i Serie B og skal sandsynligvis spille Serie A næste sæson.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER