Dansk profil blev kimet ned, indtil han sagde ja

AEK Athen var vedholdende i deres jagt af Jens Jønsson, der først efter overvejelser var frisk på et skifte til den græske storklub.



“Åh nej, ikke igen.”

Hvis Jens Jønsson har tænkt det en gang eller to, når han i løbet af de seneste måneder har hevet telefonen frem fra lommen og set AEK Athen ringe, så forstår man ham egentlig godt.

– De jagtede mig i otte måneder og ringede nærmest dagligt, men jeg var ikke interesseret i et skifte dertil. Det var jeg faktisk heller ikke rigtig den her sommer, fortæller den danske landsholdsbobler til Tipsbladet.

Vedholdenhed betaler sig imidlertid af og til, og det gjorde det altså for AEK Athen.

Charmeoffensiven endte med, at Jønsson for godt to uger siden skrev under på en kontrakt med den græske hovedstadsklub, efter at han kort forinden havde forladt spanske Cadiz ved kontraktudløb.

– Jo mere pågående AEK blev, jo mere begyndte jeg at sætte mig ind i det. Og jeg begyndte også at tænke over lidt andre ting om min karriere. Hvis jeg nogen sinde skulle prøve at spille i en storklub og spille med for første gang om medaljer og titler, var det nok ikke i Spanien eller andre steder.

– Så projektet endte med at tiltale mig. Og så er det en klub og en træner, der gjorde meget for at få mig. Det var den bedste samlede pakke, lyder det fra Jønsson.

Ikke mindst udsigten til at spille om titler frem for at undgå nedrykning, som Jønsson primært har gjort i sine tidligere klubber, har fristet.

– Det er jo næsten hovedessensen i skiftet. Det bliver jo noget helt nyt for mig at prøve. Det er det, man spiller fodbold for: For at vinde og spille med om det sjove. Det kommer jeg forhåbentlig til her. Det er i hvert fald målet for mig og klubben, så ja, det har været en af de helt store faktorer for skiftet.

Kan gavne i forhold til landsholdet
For Jens Jønssons vedkommende lå det ellers længe i kortene, at karrieren ville fortsætte i Spanien, hvor Valencia var en af klubberne, der viste interesse efter danskerens præstationer i Cadiz. 

Men i januar røg den 29-årige midtbanespiller på bænken, efter at Cadiz skiftede ud på trænerposten, og langt størstedelen af foråret blev tilbragt på bænken. 

– Der skete nogle ting i januar, som jeg ikke lige vil komme nærmere ind på, i Cadiz, og det hjalp ikke på min situation, at jeg røg på bænken. Jeg vidste jo godt, at det ikke var fordi de større klubber stod på spring, når jeg ikke havde vist mig frem i fire måneder.

– Så det var valget mellem at kæmpe om overlevelse, måske i en spansk klub, eller prøve noget andet i en anden liga. Når det så er sagt, ville jeg have elsket at være blevet i Spanien, siger Jønsson.

Hvad med et comeback til Danmark? Var det aktuelt? 

– Nej, det var det ikke. 

Og selvom den tidligere AGF-profil erkender, at skiftet fra La Liga til den græske Super League er et step ned, er der særligt ét punkt, hvor skiftet kan gavne hans chancer for en plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup.

– De evner, jeg bliver udtaget på, kommer jeg ikke til at lave om på. Jeg bliver matchet på et mindre niveau, når vi møder de dårligere hold, men når vi møder toppen, er det jo stadig et højt niveau.

– Omvendt kommer jeg til at spille på et hold, der gerne vil dominere kampene. Det har jeg jo ikke prøvet i to år. Jeg har jo spillet på et hold, der havde noget nær 25 procents boldbesiddelse i hver kamp, og det skifte, tror jeg, kan gavne i forhold til landsholdet. Men det er klart, at jeg skal spille rigtig, rigtig god fodbold for at kompensere for, at jeg er gået et skridt ned ligamæssigt, vurderer han.

Før Jønsson skal tænke på en eventuel landsholdsudtagelse til efterårets kamp, skal sæsonen i Grækenland lige i gang. Her kan århusianeren se frem til at opleve de berygtede græske fans i aktion.   

–  Hvad jeg ligesom kan fornemme og høre på folk, går det rigtig vildt for sig på lægterne. Jeg har prøvet mange vilde ting med Konyaspor i Tyrkiet, så jeg ved ikke, om jeg kan blive overrasket, men de siger, at det går vildt for sig, griner landsholdsbobleren.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.



Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby IF – FC Fredericia

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

FC København-handling går verden rundt 

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-træner forlænger kontrakten

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Endelig er der godt nyt!

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr