Dansk rekordhandel – Martin Albrechtsen ellevild

Tammer Bany er rykket til West Bromwich i en rekordhandel for Randers FC, og den tidligere West Bromwich-spiller Martin Albrechtsen mener, at det kan vise sig at være det perfekte skifte.



Kometkarriere.

Sådan kan man passende beskrive Tammer Banys tid som fodboldspiller.

For lidt over et år siden var han i NordicBet Ligaen for B.93. Nu har Bany taget et stort spring til England, da West Bromwich har købt den vævre offensivspiller for hele 30 millioner kroner af Randers FC.

Men hvad kan Bany forvente sig af sin nye engelske klub?

Det har Tipsbladet spurgt den tidligere West Bromwich-spiller Martin Albrechtsen om.

– Det er en meget familiær klub, og det betyder, at man føler sig hurtigt hjemme og velkommen. Jeg følte ikke det store pres fra hjemmepublikummet, da jeg var der.

– Generelt synes jeg, at publikum og hele klubben er rar at være i. Der er ikke hadsk stemning. Der var et godt kammeratskab, og det er en god klub at være i, specielt som ung, når man har brug for tryghed, fortæller Albrechtsen, der nåede at spille hele 138 kampe for den engelske klub.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: West Bromwich

‘Næsten en perfekt klub’

Den tidligere Brøndby- og FCK-spiller vurderer, at det kan vise sig at være et rigtig godt skifte for den 21-årige dansker.

– Det er næsten en perfekt klub at komme til som ung spiller hjemme fra Danmark. Det er en perfekt startklub, hvis man vil spille i England.

– Der er nok mange andre klubber, der er hårdere at komme til, hvor miljøet og presset er større. Jeg tænker, at det er et rigtig godt valg.

Bany bliver en del af en engelsk fodboldkultur, hvor der er smæk på kedlerne, og det var noget, som Albrechtsen nød.

– Generelt er det bare fedt i England. De går op i fodbold med liv og sjæl. Der kan være 28.000, og alle går op i det, om det er indkast, hjørnespark eller scoring. At spille kampe derovre får du ikke bedre.

Man skal dog forberedt på, at det også kan være hårdt i England.

– Man skal have en stærk mentalitet, specielt i England, afslutter Albrechtsen til Tipsbladet.

44-årige Martin Albrechtsen nåede at være fire år i West Bromwich fra 2004 til 2008, og det blev til 55 kampe i Premier League for klubben.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bayern München laver vildt comeback

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

FC Fredericia – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – FC Nordsjælland

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Silkeborg IF – Randers FC