Dansk stjerne i modvind: ‘Patetisk’

Rasmus Højlund får en hård medfart hos flere engelske eksperter.



Rasmus Højlund har været i modvind i den engelske presse i den seneste tid, og efter lørdagens 2-2-kamp fik den danske landsholdsangriber også et par hårde ord med på vejen fra Premier League-legenden Alan Shearer.

I BBC-studiet udtrykte den tidligere bomber stor forbløffelse over presspillet fra Rasmus Højlund og Bruno Fernandes i forbindelse med Evertons 2-0-scoring.

– Se på Manchester United, se på det her. Altså, det her er patetisk. Du har spillere, der går rundt. Det giver ingen mening at presse en eller to mand. Se på al den plads, som Everton får til at spille på, lød det, ifølge Daily Mail, fra Alan Shearer i programmet ‘Match of the Day’.

Efter 2-2-kampen var Manchester United-cheftræner Ruben Amorim da også stærkt utilfreds med præstationen i første halvleg.

– Vi spillede kun én halvleg i dag, og vi formåede at hente en uafgjort. Vi eksisterede ikke i første halvleg, lød det blandt andet fra portugiseren.

Den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand udtrykte også kritik af Rasmus Højlund.

– En af tingene med Højlund er, at jeg bliver frustreret, når jeg ser ham, fordi han altid prøver at slås med forsvarsspilleren og opsøge en kontakt. Nogle gange skal du løsrive dig fra kontakt, når du har en mand på dig, så det er nemmere at modtage bolden og tage bolden med ind i områder, hvor du kan påvirke kampen, lød det, ifølge Goal, fra Rio Ferdinand.

Lokalavisen Manchester Evening News skriver, at Rasmus Højlund var voldsomt skuffende i de 70 minutter, danskeren var på banen, inden han blev erstattet af Chido Obi, der ifølge avisen nåede at vise sig meget bedre frem end Højlund. Ifølge Manchester Evening News risikerer Rasmus Højlund at ryge samme vej som Marcus Rashford, der røg helt ud i kulden og nu er blevet udlejet til Aston Villa.

– Hvis Rashford kan blive skrottet i løbet af mindre end to måneder, så er der ingen grund til, at det samme ikke kan ske med enhver anden United-spiller, inklusive Højlund, skriver Manchester Evening News.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

FC Midtjylland – Viborg FF

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne