Dansk stjerne i modvind: ‘Patetisk’

Rasmus Højlund får en hård medfart hos flere engelske eksperter.



Rasmus Højlund har været i modvind i den engelske presse i den seneste tid, og efter lørdagens 2-2-kamp fik den danske landsholdsangriber også et par hårde ord med på vejen fra Premier League-legenden Alan Shearer.

I BBC-studiet udtrykte den tidligere bomber stor forbløffelse over presspillet fra Rasmus Højlund og Bruno Fernandes i forbindelse med Evertons 2-0-scoring.

– Se på Manchester United, se på det her. Altså, det her er patetisk. Du har spillere, der går rundt. Det giver ingen mening at presse en eller to mand. Se på al den plads, som Everton får til at spille på, lød det, ifølge Daily Mail, fra Alan Shearer i programmet ‘Match of the Day’.

Efter 2-2-kampen var Manchester United-cheftræner Ruben Amorim da også stærkt utilfreds med præstationen i første halvleg.

– Vi spillede kun én halvleg i dag, og vi formåede at hente en uafgjort. Vi eksisterede ikke i første halvleg, lød det blandt andet fra portugiseren.

Den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand udtrykte også kritik af Rasmus Højlund.

– En af tingene med Højlund er, at jeg bliver frustreret, når jeg ser ham, fordi han altid prøver at slås med forsvarsspilleren og opsøge en kontakt. Nogle gange skal du løsrive dig fra kontakt, når du har en mand på dig, så det er nemmere at modtage bolden og tage bolden med ind i områder, hvor du kan påvirke kampen, lød det, ifølge Goal, fra Rio Ferdinand.

Lokalavisen Manchester Evening News skriver, at Rasmus Højlund var voldsomt skuffende i de 70 minutter, danskeren var på banen, inden han blev erstattet af Chido Obi, der ifølge avisen nåede at vise sig meget bedre frem end Højlund. Ifølge Manchester Evening News risikerer Rasmus Højlund at ryge samme vej som Marcus Rashford, der røg helt ud i kulden og nu er blevet udlejet til Aston Villa.

– Hvis Rashford kan blive skrottet i løbet af mindre end to måneder, så er der ingen grund til, at det samme ikke kan ske med enhver anden United-spiller, inklusive Højlund, skriver Manchester Evening News.







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCM’s Europa League-modstander

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Portugal – DR Congo

England – Kroatien

Rangerer AGF over Lech Poznan

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

De lurer på Kjærgaard

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Brøndby henter keeper – her er planen

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’