Dansk stjerne i modvind: ‘Patetisk’

Rasmus Højlund får en hård medfart hos flere engelske eksperter.



Rasmus Højlund har været i modvind i den engelske presse i den seneste tid, og efter lørdagens 2-2-kamp fik den danske landsholdsangriber også et par hårde ord med på vejen fra Premier League-legenden Alan Shearer.

I BBC-studiet udtrykte den tidligere bomber stor forbløffelse over presspillet fra Rasmus Højlund og Bruno Fernandes i forbindelse med Evertons 2-0-scoring.

– Se på Manchester United, se på det her. Altså, det her er patetisk. Du har spillere, der går rundt. Det giver ingen mening at presse en eller to mand. Se på al den plads, som Everton får til at spille på, lød det, ifølge Daily Mail, fra Alan Shearer i programmet ‘Match of the Day’.

Efter 2-2-kampen var Manchester United-cheftræner Ruben Amorim da også stærkt utilfreds med præstationen i første halvleg.

– Vi spillede kun én halvleg i dag, og vi formåede at hente en uafgjort. Vi eksisterede ikke i første halvleg, lød det blandt andet fra portugiseren.

Den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand udtrykte også kritik af Rasmus Højlund.

– En af tingene med Højlund er, at jeg bliver frustreret, når jeg ser ham, fordi han altid prøver at slås med forsvarsspilleren og opsøge en kontakt. Nogle gange skal du løsrive dig fra kontakt, når du har en mand på dig, så det er nemmere at modtage bolden og tage bolden med ind i områder, hvor du kan påvirke kampen, lød det, ifølge Goal, fra Rio Ferdinand.

Lokalavisen Manchester Evening News skriver, at Rasmus Højlund var voldsomt skuffende i de 70 minutter, danskeren var på banen, inden han blev erstattet af Chido Obi, der ifølge avisen nåede at vise sig meget bedre frem end Højlund. Ifølge Manchester Evening News risikerer Rasmus Højlund at ryge samme vej som Marcus Rashford, der røg helt ud i kulden og nu er blevet udlejet til Aston Villa.

– Hvis Rashford kan blive skrottet i løbet af mindre end to måneder, så er der ingen grund til, at det samme ikke kan ske med enhver anden United-spiller, inklusive Højlund, skriver Manchester Evening News.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig