Rasmus Højlund har været i modvind i den engelske presse i den seneste tid, og efter lørdagens 2-2-kamp fik den danske landsholdsangriber også et par hårde ord med på vejen fra Premier League-legenden Alan Shearer.
I BBC-studiet udtrykte den tidligere bomber stor forbløffelse over presspillet fra Rasmus Højlund og Bruno Fernandes i forbindelse med Evertons 2-0-scoring.
– Se på Manchester United, se på det her. Altså, det her er patetisk. Du har spillere, der går rundt. Det giver ingen mening at presse en eller to mand. Se på al den plads, som Everton får til at spille på, lød det, ifølge Daily Mail, fra Alan Shearer i programmet ‘Match of the Day’.
Efter 2-2-kampen var Manchester United-cheftræner Ruben Amorim da også stærkt utilfreds med præstationen i første halvleg.
– Vi spillede kun én halvleg i dag, og vi formåede at hente en uafgjort. Vi eksisterede ikke i første halvleg, lød det blandt andet fra portugiseren.
Den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand udtrykte også kritik af Rasmus Højlund.
– En af tingene med Højlund er, at jeg bliver frustreret, når jeg ser ham, fordi han altid prøver at slås med forsvarsspilleren og opsøge en kontakt. Nogle gange skal du løsrive dig fra kontakt, når du har en mand på dig, så det er nemmere at modtage bolden og tage bolden med ind i områder, hvor du kan påvirke kampen, lød det, ifølge Goal, fra Rio Ferdinand.
Lokalavisen Manchester Evening News skriver, at Rasmus Højlund var voldsomt skuffende i de 70 minutter, danskeren var på banen, inden han blev erstattet af Chido Obi, der ifølge avisen nåede at vise sig meget bedre frem end Højlund. Ifølge Manchester Evening News risikerer Rasmus Højlund at ryge samme vej som Marcus Rashford, der røg helt ud i kulden og nu er blevet udlejet til Aston Villa.
– Hvis Rashford kan blive skrottet i løbet af mindre end to måneder, så er der ingen grund til, at det samme ikke kan ske med enhver anden United-spiller, inklusive Højlund, skriver Manchester Evening News.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Spændende melding