Dansk stjerne på forsiden: Fremtidens kaptajn!

Morten Hjulmand pryder onsdag forsiden på en af Portugals største aviser. Den danske stjerne bliver nemlig en del af anførergruppen i klubben.



Det er ikke hver dag, at en dansker pryder en af Portugals største avisers forside, men det gør Morten Hjulmand altså onsdag.

Sporting CP’s danske midtbanestjerne er blevet smækket på forsiden af A Bola, mens der med store bogstaver står “Fremtidens kaptajn”.

I selve avisen fremgår det, at Morten Hjulmand fra den kommende sæson vil blive en del af anførergruppen i Sporting CP, fordi klubben siger farvel til rutinerede kræfter som Antonio Adan og Neto.

Som A Bola påpeger vil Morten Hjulmand i første omgang være en del af anførergruppen med Sebastian Coates og Goncalo Inacio, men begge ventes at forlade Sporting CP næste år, og så er vejen banet for, at klubben kan udpege danskeren som kaptajn.

Noget, cheftræner Ruben Amorim også tidligere har foreslået.

– Jeg ser Hjulmand som en anfører, fordi han har den personlighed, selvom han er meget ung, sagde Sporting-bossen i november.

Foto: Alamy

– Han er blevet meget indflydelsesrig
Hos journalist Marco Goncalves, der dækker portugisisk fodbold for avisen O Jogo, er der heller ikke tvivl om, at Morten Hjulmand ville være et godt valg som anfører.

– Han har præsteret virkelig godt. Siden starten af sæsonen er han blevet meget indflydelsesrig på holdet. Ikke alene vinder han bolden tilbage meget og stopper modstanderens angreb, men han er en vigtig faktor i det offensive spil, fordi spillet går gennem ham. Han scorer endda vigtige mål!

– Jeg vil sige, at Viktor Gyokeres (angriber fra Sheffield Wednesday, red.) var sæsonens transfer for Sporting, men Morten har været meget vigtig. Han giver noget ekstra til Sportings trup. Og ja, han er en leder. Vi ser det på banen, men også når han taler til pressen med nogle vigtige beskeder om, hvad holdet skal gøre. Jeg synes, det er naturligt, at han kan være kaptajn i fremtiden, siger Marco Goncalves til Tipsbladet.

Det afhænger dog af, om Hjulmand bliver der så længe.

Der har været rygter om interesse for den danske profil, så en transfer kunne forekomme. Det virker dog mere sandsynligt, at andre profiler sælges først, lyder det.

– Måske med den sæson, han havde, kunne nogle klubber være interesserede i ham, men jeg forestiller mig, at Sporting ville lave nogle andre transfers, da Gyokeres og Diomande for eksempel er to af de mest eftersøgte spillere, så jeg forestiller mig, at han kan blive nu, siger Marco Goncalves. 

Morten Hjulmand, 24 år, kom til Sporting CP fra Lecce før den her sæson, og hans aftale i den portugisiske mesterklub løber indtil sommeren 2028. 





LIVE

TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Knuser transferrekord

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica