Det er ikke hver dag, at en dansker pryder en af Portugals største avisers forside, men det gør Morten Hjulmand altså onsdag.
Sporting CP’s danske midtbanestjerne er blevet smækket på forsiden af A Bola, mens der med store bogstaver står “Fremtidens kaptajn”.
I selve avisen fremgår det, at Morten Hjulmand fra den kommende sæson vil blive en del af anførergruppen i Sporting CP, fordi klubben siger farvel til rutinerede kræfter som Antonio Adan og Neto.
Som A Bola påpeger vil Morten Hjulmand i første omgang være en del af anførergruppen med Sebastian Coates og Goncalo Inacio, men begge ventes at forlade Sporting CP næste år, og så er vejen banet for, at klubben kan udpege danskeren som kaptajn.
Noget, cheftræner Ruben Amorim også tidligere har foreslået.
– Jeg ser Hjulmand som en anfører, fordi han har den personlighed, selvom han er meget ung, sagde Sporting-bossen i november.
– Han er blevet meget indflydelsesrig
Hos journalist Marco Goncalves, der dækker portugisisk fodbold for avisen O Jogo, er der heller ikke tvivl om, at Morten Hjulmand ville være et godt valg som anfører.
– Han har præsteret virkelig godt. Siden starten af sæsonen er han blevet meget indflydelsesrig på holdet. Ikke alene vinder han bolden tilbage meget og stopper modstanderens angreb, men han er en vigtig faktor i det offensive spil, fordi spillet går gennem ham. Han scorer endda vigtige mål!
– Jeg vil sige, at Viktor Gyokeres (angriber fra Sheffield Wednesday, red.) var sæsonens transfer for Sporting, men Morten har været meget vigtig. Han giver noget ekstra til Sportings trup. Og ja, han er en leder. Vi ser det på banen, men også når han taler til pressen med nogle vigtige beskeder om, hvad holdet skal gøre. Jeg synes, det er naturligt, at han kan være kaptajn i fremtiden, siger Marco Goncalves til Tipsbladet.
Det afhænger dog af, om Hjulmand bliver der så længe.
Der har været rygter om interesse for den danske profil, så en transfer kunne forekomme. Det virker dog mere sandsynligt, at andre profiler sælges først, lyder det.
– Måske med den sæson, han havde, kunne nogle klubber være interesserede i ham, men jeg forestiller mig, at Sporting ville lave nogle andre transfers, da Gyokeres og Diomande for eksempel er to af de mest eftersøgte spillere, så jeg forestiller mig, at han kan blive nu, siger Marco Goncalves.
Morten Hjulmand, 24 år, kom til Sporting CP fra Lecce før den her sæson, og hans aftale i den portugisiske mesterklub løber indtil sommeren 2028.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER