Dansk stjerne på forsiden: Fremtidens kaptajn!

Morten Hjulmand pryder onsdag forsiden på en af Portugals største aviser. Den danske stjerne bliver nemlig en del af anførergruppen i klubben.



Det er ikke hver dag, at en dansker pryder en af Portugals største avisers forside, men det gør Morten Hjulmand altså onsdag.

Sporting CP’s danske midtbanestjerne er blevet smækket på forsiden af A Bola, mens der med store bogstaver står “Fremtidens kaptajn”.

I selve avisen fremgår det, at Morten Hjulmand fra den kommende sæson vil blive en del af anførergruppen i Sporting CP, fordi klubben siger farvel til rutinerede kræfter som Antonio Adan og Neto.

Som A Bola påpeger vil Morten Hjulmand i første omgang være en del af anførergruppen med Sebastian Coates og Goncalo Inacio, men begge ventes at forlade Sporting CP næste år, og så er vejen banet for, at klubben kan udpege danskeren som kaptajn.

Noget, cheftræner Ruben Amorim også tidligere har foreslået.

– Jeg ser Hjulmand som en anfører, fordi han har den personlighed, selvom han er meget ung, sagde Sporting-bossen i november.

Foto: Alamy

– Han er blevet meget indflydelsesrig
Hos journalist Marco Goncalves, der dækker portugisisk fodbold for avisen O Jogo, er der heller ikke tvivl om, at Morten Hjulmand ville være et godt valg som anfører.

– Han har præsteret virkelig godt. Siden starten af sæsonen er han blevet meget indflydelsesrig på holdet. Ikke alene vinder han bolden tilbage meget og stopper modstanderens angreb, men han er en vigtig faktor i det offensive spil, fordi spillet går gennem ham. Han scorer endda vigtige mål!

– Jeg vil sige, at Viktor Gyokeres (angriber fra Sheffield Wednesday, red.) var sæsonens transfer for Sporting, men Morten har været meget vigtig. Han giver noget ekstra til Sportings trup. Og ja, han er en leder. Vi ser det på banen, men også når han taler til pressen med nogle vigtige beskeder om, hvad holdet skal gøre. Jeg synes, det er naturligt, at han kan være kaptajn i fremtiden, siger Marco Goncalves til Tipsbladet.

Det afhænger dog af, om Hjulmand bliver der så længe.

Der har været rygter om interesse for den danske profil, så en transfer kunne forekomme. Det virker dog mere sandsynligt, at andre profiler sælges først, lyder det.

– Måske med den sæson, han havde, kunne nogle klubber være interesserede i ham, men jeg forestiller mig, at Sporting ville lave nogle andre transfers, da Gyokeres og Diomande for eksempel er to af de mest eftersøgte spillere, så jeg forestiller mig, at han kan blive nu, siger Marco Goncalves. 

Morten Hjulmand, 24 år, kom til Sporting CP fra Lecce før den her sæson, og hans aftale i den portugisiske mesterklub løber indtil sommeren 2028. 






Voldsomt skænderi i FC København




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sønderjyske – OB

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chokpris på Victor Froholdt

FC København – Randers FC

Vejle Boldklub – AGF

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Arsenal – Chelsea

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Froholdt-video trækker overskrifter

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

‘Han er tilgivet’

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

‘Jeg hadede verden’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Lamine Yamal med karrierens første

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland