Dansk stjerne på forsiden: Fremtidens kaptajn!

Morten Hjulmand pryder onsdag forsiden på en af Portugals største aviser. Den danske stjerne bliver nemlig en del af anførergruppen i klubben.



Det er ikke hver dag, at en dansker pryder en af Portugals største avisers forside, men det gør Morten Hjulmand altså onsdag.

Sporting CP’s danske midtbanestjerne er blevet smækket på forsiden af A Bola, mens der med store bogstaver står “Fremtidens kaptajn”.

I selve avisen fremgår det, at Morten Hjulmand fra den kommende sæson vil blive en del af anførergruppen i Sporting CP, fordi klubben siger farvel til rutinerede kræfter som Antonio Adan og Neto.

Som A Bola påpeger vil Morten Hjulmand i første omgang være en del af anførergruppen med Sebastian Coates og Goncalo Inacio, men begge ventes at forlade Sporting CP næste år, og så er vejen banet for, at klubben kan udpege danskeren som kaptajn.

Noget, cheftræner Ruben Amorim også tidligere har foreslået.

– Jeg ser Hjulmand som en anfører, fordi han har den personlighed, selvom han er meget ung, sagde Sporting-bossen i november.

Foto: Alamy

– Han er blevet meget indflydelsesrig
Hos journalist Marco Goncalves, der dækker portugisisk fodbold for avisen O Jogo, er der heller ikke tvivl om, at Morten Hjulmand ville være et godt valg som anfører.

– Han har præsteret virkelig godt. Siden starten af sæsonen er han blevet meget indflydelsesrig på holdet. Ikke alene vinder han bolden tilbage meget og stopper modstanderens angreb, men han er en vigtig faktor i det offensive spil, fordi spillet går gennem ham. Han scorer endda vigtige mål!

– Jeg vil sige, at Viktor Gyokeres (angriber fra Sheffield Wednesday, red.) var sæsonens transfer for Sporting, men Morten har været meget vigtig. Han giver noget ekstra til Sportings trup. Og ja, han er en leder. Vi ser det på banen, men også når han taler til pressen med nogle vigtige beskeder om, hvad holdet skal gøre. Jeg synes, det er naturligt, at han kan være kaptajn i fremtiden, siger Marco Goncalves til Tipsbladet.

Det afhænger dog af, om Hjulmand bliver der så længe.

Der har været rygter om interesse for den danske profil, så en transfer kunne forekomme. Det virker dog mere sandsynligt, at andre profiler sælges først, lyder det.

– Måske med den sæson, han havde, kunne nogle klubber være interesserede i ham, men jeg forestiller mig, at Sporting ville lave nogle andre transfers, da Gyokeres og Diomande for eksempel er to af de mest eftersøgte spillere, så jeg forestiller mig, at han kan blive nu, siger Marco Goncalves. 

Morten Hjulmand, 24 år, kom til Sporting CP fra Lecce før den her sæson, og hans aftale i den portugisiske mesterklub løber indtil sommeren 2028. 





Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her skal Sepp Piontek begraves

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Endelig er der godt nyt



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Ekspert med dyster FCK-dom

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Deler godt Brøndby-nyt

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Real Madrid – Benfica

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt