Det er ikke hver dag, at en dansker pryder en af Portugals største avisers forside, men det gør Morten Hjulmand altså onsdag.
Sporting CP’s danske midtbanestjerne er blevet smækket på forsiden af A Bola, mens der med store bogstaver står “Fremtidens kaptajn”.
I selve avisen fremgår det, at Morten Hjulmand fra den kommende sæson vil blive en del af anførergruppen i Sporting CP, fordi klubben siger farvel til rutinerede kræfter som Antonio Adan og Neto.
Som A Bola påpeger vil Morten Hjulmand i første omgang være en del af anførergruppen med Sebastian Coates og Goncalo Inacio, men begge ventes at forlade Sporting CP næste år, og så er vejen banet for, at klubben kan udpege danskeren som kaptajn.
Noget, cheftræner Ruben Amorim også tidligere har foreslået.
– Jeg ser Hjulmand som en anfører, fordi han har den personlighed, selvom han er meget ung, sagde Sporting-bossen i november.
– Han er blevet meget indflydelsesrig
Hos journalist Marco Goncalves, der dækker portugisisk fodbold for avisen O Jogo, er der heller ikke tvivl om, at Morten Hjulmand ville være et godt valg som anfører.
– Han har præsteret virkelig godt. Siden starten af sæsonen er han blevet meget indflydelsesrig på holdet. Ikke alene vinder han bolden tilbage meget og stopper modstanderens angreb, men han er en vigtig faktor i det offensive spil, fordi spillet går gennem ham. Han scorer endda vigtige mål!
– Jeg vil sige, at Viktor Gyokeres (angriber fra Sheffield Wednesday, red.) var sæsonens transfer for Sporting, men Morten har været meget vigtig. Han giver noget ekstra til Sportings trup. Og ja, han er en leder. Vi ser det på banen, men også når han taler til pressen med nogle vigtige beskeder om, hvad holdet skal gøre. Jeg synes, det er naturligt, at han kan være kaptajn i fremtiden, siger Marco Goncalves til Tipsbladet.
Det afhænger dog af, om Hjulmand bliver der så længe.
Der har været rygter om interesse for den danske profil, så en transfer kunne forekomme. Det virker dog mere sandsynligt, at andre profiler sælges først, lyder det.
– Måske med den sæson, han havde, kunne nogle klubber være interesserede i ham, men jeg forestiller mig, at Sporting ville lave nogle andre transfers, da Gyokeres og Diomande for eksempel er to af de mest eftersøgte spillere, så jeg forestiller mig, at han kan blive nu, siger Marco Goncalves.
Morten Hjulmand, 24 år, kom til Sporting CP fra Lecce før den her sæson, og hans aftale i den portugisiske mesterklub løber indtil sommeren 2028.
LIVE
LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
I chok: Har aldrig set lignende
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Vil have ham væk fra FC København
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Neestrup chokerer med sin startopstilling
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Her kan du se Viborg FF mod FC København
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse