Andreas Cornelius hædrer: Jeg elsker mit kælenavn

Den danske angriber har haft en forrygende sæson, som har budt på et tyrkisk mesterskab og et hav af mål. Det har skabt et særligt bånd til klubbens fans, som han sætter stor pris på.



Andreas Cornelius har prøvet at vinde mesterskaber med FC København tidligere i sin karriere, men mesterskabet med Trabzonspor var ulige noget, han har prøvet hidtil i sin karriere.

Danskeren har haft stor andel i mesterskabssæonen, hvor han har bidraget med 15 ligamål. De flotte præstationer har også skabt et særligt forhold til klubbens fans.

– Jeg elsker det kælenavn, som Trabzonspors fans har givet mig. De kalder mig ‘King of the North, siger Andreas Cornelius til nyhedsbureauet İhlas News Agency ifølge haber365.

– Om vores fans kan jeg sige, at de virkelig viste, hvordan et mesterskab skal fejres og hvordan man støtter et hold. Det var en fantastisk følelse, og jeg vil aldrig glemme den her sæson.

Det lignede længe, at Andreas Cornelius og Trabzonspor skulle krydre sæsonen med endnu et trofæ. Efter en sejr på 1-0 i den første pokalsemifinale mod Kayserispor fik de ørerne i maskinen i det omvendte opgør, som Kayserispor vandt med 4-2.

Dermed er torsdagens pokalfinale uden dansk deltagelse, når Kayserispor og Sivasspor tørner sammen.

Andreas Cornelius har dog flere muligheder for at opnå tyrkisk pokaltriumf, da han har en lang aftale med Trabzonspor. Da han kom fra Parma sidste sommer, underskrev den 29-årige angriber en kontrakt frem til 2025.

I denne sæson er det blevet til 42 kampe, 17 mål og fem assists. Tirsdag blev han også udtaget af Kasper Hjulmand til Danmarks kommende Nations League-kampe.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

OB – Vejle Boldklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner