Artiklen er fra Tipsbladets avis fredag den 20. januar
Brian Priskes entré på Letná har været katalysator for et decideret dansk stormløb på Prag, der er anderledes standhaftigt end de flygtige vinterferie-indtog fra ølgale danske gymnasieelever.
Lars Friis og Christian Clarup i trænerteamet og i sommer fik den tidligere AGF’er Casper Højer Nielsen selskab af Asger Sørensen.
Efter et langt tilløb står forsvareren midt i sit internationale gennembrud.
Asger Sørensen bliver fra flere sider udpeget som den store åbenbaring hos Sparta Prag i denne sæson, hvor han binder defensiven sammen og samtidig er målfarlig på dødbolde.
Ni år efter han forlod FC Midtjylland, ser det omsider ud til at lykkes, og det hjælper, at der står en landsmand på sidelinjen.
”Det har været godt at få en dansk træner igen. Både den måde, træningen er, og hvordan holdkemien bliver bygget op på. Det er virkelig meget dansk.”
”Jeg tror også, at tjekkerne er blevet glade for det. De er lidt hen mod tyske mentalitet, hvor man ikke snakker med trænerne så meget. ”Priske får alle med. Det, synes jeg, har været rigtig godt,” siger Asger Sørensen, der var en del af U21-landsholdets trup ved EM i Italien i 2019.
”De tjekkiske og de slovakiske spillere har ikke været vant til, at træneren går ind og joker lidt, eller snakker privat med dem, og omfavner dem. At få alle med og snakke med dem om alle mulige ting, det tror jeg ikke, de har været vant til,” siger Asger Sørensen og omtaler et mere struktureret træningsmiljø end vanligt i Tjekkiet.
Asger Sørensen blev allerede som 16-årig hentet til Red Bull Salzburg. Skader ødelagde en stor del af opholdet der, men siden har han skabt sig et navn i 2. Bundesliga hos både Jahn Regensburg og FC Nürnberg.
I Sparta Prag har han som 26-årig fået karrierens første mulighed for at snuse til medaljer, og det er en øjenåbner, selv om drømmen stadig er at nå Bundesligaen
”Nu gik jeg ind i mit sjette år i 2. Bundesliga, så jeg følte, at jeg havde brug for en ny udfordring. Der så jeg en supergod mulighed for at spille med i toppen af den her liga,” siger Asger Sørensen, der længe har været på radaren i Sparta Prag.
”Jeg hørte fra klubbens headscout, Jiri Rosický, at de havde fulgt mig i tre-fire år, men de trænere, der var her, så ikke lige det perfekte match. Nu passede det med Brian Priske,” konstaterer danskeren, der er overbevist om, at Sparta kan overhale de to rivaler i toppen.
”Selv om der er jo lang vej op, skal vi jo møde Plzen og Slavia to gange mere. Målet er helt klart at hente de syv point. Det er det, vi hele tiden snakker om.”

TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER