Dansk stopper tordner mod et gennembrud

Den danske stopper Asger Sørensen gør det rigtig godt i det tjekkiske.



Artiklen er fra Tipsbladets avis fredag den 20. januar

Brian Priskes entré på Letná har været katalysator for et decideret dansk stormløb på Prag, der er anderledes standhaftigt end de flygtige vinterferie-indtog fra ølgale danske gymnasieelever.

Lars Friis og Christian Clarup i trænerteamet og i sommer fik den tidligere AGF’er Casper Højer Nielsen selskab af Asger Sørensen.

Efter et langt tilløb står forsvareren midt i sit internationale gennembrud.

Asger Sørensen bliver fra flere sider udpeget som den store åbenbaring hos Sparta Prag i denne sæson, hvor han binder defensiven sammen og samtidig er målfarlig på dødbolde.

Ni år efter han forlod FC Midtjylland, ser det omsider ud til at lykkes, og det hjælper, at der står en landsmand på sidelinjen.

”Det har været godt at få en dansk træner igen. Både den måde, træningen er, og hvordan holdkemien bliver bygget op på. Det er virkelig meget dansk.”

”Jeg tror også, at tjekkerne er blevet glade for det. De er lidt hen mod tyske mentalitet, hvor man ikke snakker med trænerne så meget. ”Priske får alle med. Det, synes jeg, har været rigtig godt,” siger Asger Sørensen, der var en del af U21-landsholdets trup ved EM i Italien i 2019.

”De tjekkiske og de slovakiske spillere har ikke været vant til, at træneren går ind og joker lidt, eller snakker privat med dem, og omfavner dem. At få alle med og snakke med dem om alle mulige ting, det tror jeg ikke, de har været vant til,” siger Asger Sørensen og omtaler et mere struktureret træningsmiljø end vanligt i Tjekkiet.

Asger Sørensen blev allerede som 16-årig hentet til Red Bull Salzburg. Skader ødelagde en stor del af opholdet der, men siden har han skabt sig et navn i 2. Bundesliga hos både Jahn Regensburg og FC Nürnberg.

I Sparta Prag har han som 26-årig fået karrierens første mulighed for at snuse til medaljer, og det er en øjenåbner, selv om drømmen stadig er at nå Bundesligaen

”Nu gik jeg ind i mit sjette år i 2. Bundesliga, så jeg følte, at jeg havde brug for en ny udfordring. Der så jeg en supergod mulighed for at spille med i toppen af den her liga,” siger Asger Sørensen, der længe har været på radaren i Sparta Prag.

”Jeg hørte fra klubbens headscout, Jiri Rosický, at de havde fulgt mig i tre-fire år, men de trænere, der var her, så ikke lige det perfekte match. Nu passede det med Brian Priske,” konstaterer danskeren, der er overbevist om, at Sparta kan overhale de to rivaler i toppen.

”Selv om der er jo lang vej op, skal vi jo møde Plzen og Slavia to gange mere. Målet er helt klart at hente de syv point. Det er det, vi hele tiden snakker om.”

Sk__rmbillede_2023-01-20_kl._08.26.24





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Sprudler i MLS



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Viborg FF – FC Nordsjælland

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg