Artiklen er fra Tipsbladets avis fredag den 20. januar
Brian Priskes entré på Letná har været katalysator for et decideret dansk stormløb på Prag, der er anderledes standhaftigt end de flygtige vinterferie-indtog fra ølgale danske gymnasieelever.
Lars Friis og Christian Clarup i trænerteamet og i sommer fik den tidligere AGF’er Casper Højer Nielsen selskab af Asger Sørensen.
Efter et langt tilløb står forsvareren midt i sit internationale gennembrud.
Asger Sørensen bliver fra flere sider udpeget som den store åbenbaring hos Sparta Prag i denne sæson, hvor han binder defensiven sammen og samtidig er målfarlig på dødbolde.
Ni år efter han forlod FC Midtjylland, ser det omsider ud til at lykkes, og det hjælper, at der står en landsmand på sidelinjen.
”Det har været godt at få en dansk træner igen. Både den måde, træningen er, og hvordan holdkemien bliver bygget op på. Det er virkelig meget dansk.”
”Jeg tror også, at tjekkerne er blevet glade for det. De er lidt hen mod tyske mentalitet, hvor man ikke snakker med trænerne så meget. ”Priske får alle med. Det, synes jeg, har været rigtig godt,” siger Asger Sørensen, der var en del af U21-landsholdets trup ved EM i Italien i 2019.
”De tjekkiske og de slovakiske spillere har ikke været vant til, at træneren går ind og joker lidt, eller snakker privat med dem, og omfavner dem. At få alle med og snakke med dem om alle mulige ting, det tror jeg ikke, de har været vant til,” siger Asger Sørensen og omtaler et mere struktureret træningsmiljø end vanligt i Tjekkiet.
Asger Sørensen blev allerede som 16-årig hentet til Red Bull Salzburg. Skader ødelagde en stor del af opholdet der, men siden har han skabt sig et navn i 2. Bundesliga hos både Jahn Regensburg og FC Nürnberg.
I Sparta Prag har han som 26-årig fået karrierens første mulighed for at snuse til medaljer, og det er en øjenåbner, selv om drømmen stadig er at nå Bundesligaen
”Nu gik jeg ind i mit sjette år i 2. Bundesliga, så jeg følte, at jeg havde brug for en ny udfordring. Der så jeg en supergod mulighed for at spille med i toppen af den her liga,” siger Asger Sørensen, der længe har været på radaren i Sparta Prag.
”Jeg hørte fra klubbens headscout, Jiri Rosický, at de havde fulgt mig i tre-fire år, men de trænere, der var her, så ikke lige det perfekte match. Nu passede det med Brian Priske,” konstaterer danskeren, der er overbevist om, at Sparta kan overhale de to rivaler i toppen.
”Selv om der er jo lang vej op, skal vi jo møde Plzen og Slavia to gange mere. Målet er helt klart at hente de syv point. Det er det, vi hele tiden snakker om.”

TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Sean Dyche fyret
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER