Dansk talent skal vise sig frem i Tyskland

Ung dansk offensivspiller skal de næste 14 dage prævetræne i Karlsruher SC.



Mandag møder den danske offensivspiller Phun Mang fra Esbjerg fB ind i Karlsruher SC.

Her skal han træne med den kommende tid. Det oplyser Esbjerg fB i en pressemeddelelse søndag på klubbens hjemmeside.

– Da vi blev kontaktet af Karlsruher, satte vi os sammen med Phun Mang og hans bagland og talte muligheden godt igennem. Vi blev hurtigt enige om, at det for alle parter ville give god mening at takke ja – også med tanke på den lange vinterpause vi lige har taget hul på på både senior- og ungdomsniveau, siger klubbens Talentchef Anders Brynaa og fortsætter.

– For EfB viser det endnu engang, at vores talenter er attraktive for udenlandske klubber, og det skyldes ikke mindst godt arbejde fra trænerne i dagligdagen, men for Phun er det også en unik chance for at se, hvad der skal til for at klare sig på øverste niveau i en stor, respekteret klub. Vi glæder os til at følge forløbet.

Planen er, at 17-årige Phun Mang, der gør sig på den offensive midtbane eller kanten, skal træne med i Karlsruher SC frem til den 16. december. Her vil han også være en del af klubbens tre træningskampe, hvor Karlsruher SC mulighed for at se den unge dansker an.

Med Phun Mangs ankomst mandag, så får FCK-lejesvenden Mikkel Kaufmann også for en stund en dansk holdkammerat. Det kan så vise sig at blive til et længere samarbejde, hvis Phun Mang overbeviser tyskerne om sine evner.

I denne sæson har Phun Mang fået en enkelt indskiftning for Esbjergs førstehold. Det var i en kamp mod Brabrand IF i 2. division. Offensivspilleren kom til Esbjerg fB fra Rønne IK på Bornholm i 2019.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kalder tronskifte i Danmark

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp