Mandag møder den danske offensivspiller Phun Mang fra Esbjerg fB ind i Karlsruher SC.
Her skal han træne med den kommende tid. Det oplyser Esbjerg fB i en pressemeddelelse søndag på klubbens hjemmeside.
– Da vi blev kontaktet af Karlsruher, satte vi os sammen med Phun Mang og hans bagland og talte muligheden godt igennem. Vi blev hurtigt enige om, at det for alle parter ville give god mening at takke ja – også med tanke på den lange vinterpause vi lige har taget hul på på både senior- og ungdomsniveau, siger klubbens Talentchef Anders Brynaa og fortsætter.
– For EfB viser det endnu engang, at vores talenter er attraktive for udenlandske klubber, og det skyldes ikke mindst godt arbejde fra trænerne i dagligdagen, men for Phun er det også en unik chance for at se, hvad der skal til for at klare sig på øverste niveau i en stor, respekteret klub. Vi glæder os til at følge forløbet.
Planen er, at 17-årige Phun Mang, der gør sig på den offensive midtbane eller kanten, skal træne med i Karlsruher SC frem til den 16. december. Her vil han også være en del af klubbens tre træningskampe, hvor Karlsruher SC mulighed for at se den unge dansker an.
Med Phun Mangs ankomst mandag, så får FCK-lejesvenden Mikkel Kaufmann også for en stund en dansk holdkammerat. Det kan så vise sig at blive til et længere samarbejde, hvis Phun Mang overbeviser tyskerne om sine evner.
I denne sæson har Phun Mang fået en enkelt indskiftning for Esbjergs førstehold. Det var i en kamp mod Brabrand IF i 2. division. Offensivspilleren kom til Esbjerg fB fra Rønne IK på Bornholm i 2019.
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
