En stor drøm er gået i opfydelse.
Så kort kan det siges om Henrik Jensens nye trænereventyr.
Danskeren er nemlig blevet købt af den tidligere Premier League-klub Burnley, hvor han skal agere assistent.
Jensen kommer til klubben fra svenske Kalmar FF.
Det er lidt unikt af Burnley, at de har valgt at få mine kompetencer ind.
Henrik JensenNy Burnley-assistent
Den tidligere FC Midtjylland-træner fortæller i dette længere interview med Tipsbladet om det store job, og han har svært ved at få armene ned.
– For mig er det utrolig stimulerende, og jeg glæder mig til at komme i gang. Det har været en ambition og et mål for mig, siden jeg startede med at være træner, at jeg skulle komme til England og være træner, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
Er hele processen gået stærkt?
– Jeg fik en kontakt til Burnley, og derfra har vi talt. Vi har lavet nogle interviews selvfølgelig. De har lavet en god proces omkring det. De har taget referencer og scoutet på, hvordan jeg er som træner.
– De har været meget grundige og har lavet et godt forarbejde. De ville virkelig gerne have mig ind til rollen som assistent, så det har også været stimulerende at mærke deres energi, selvom de ikke har en cheftræner på plads.
For ganske få dage var Henrik Jensen cheftræner i Kalmar, der er midten af sæsonen i Allsvenskan, og nu kan han pludselig kalde sig Burnley-assistent.
Nordjyden har dog begge ben solidt plantet på jorden.
– Der er sket meget, og man har skullet forholde sig til mange ting. Der har også været en masse praktik med at flytte. Jeg kommer jo helt oppe fra Nordjylland i Pandrup, så jeg synes, at jeg har forsøgt at forholde mig okay roligt med det hele.
– Jeg har en utrolig god følelse i maven, og jeg glæder mig til at komme i gang på mandag.
39-årige Jensen har store ambitioner på holdets vegne.
– Det har været en drøm. Det er jo fodboldens moderland. Man vokser op med engelsk fodbold, så det har altid været en drøm. Jeg ved godt, at det ikke er en særligt realistisk drøm for mange.
– At det er blevet en mulighed for mig er bare fantastisk. Det er utrolig stimulerende at lære Championship at kende. Det helt store mål er komme direkte tilbage i Premier League, så det skal vi arbejde henimod. Det skal lægges en masse hårdt arbejde, men det er målet.
Den nu tidligere Premier League-klub står i en lidt speciel situation, da Burnley faktisk ikke har en cheftræner.
– Det er lidt unikt af Burnley, at de har valgt at få mine kompetencer ind. Det har været vigtigt for dem. Det viser den her 'commitment' med, at de gerne ville have mig ind. Det var fedt at mærke, og det bliver spændende, hvem der bliver cheftræner.
Bliver det ikke specielt at gå fra cheftræner til assistent?
– Det har jeg også tænkt over. Jeg har jo været assistent før, så jeg ved, hvad rollen indebærer, men der er nogle ting, der er anderledes.
– Jeg glæder mig bare til at komme i gang med fodboldspillet og hjælpe Burnley, så meget som jeg kan. Det bliver en stor og fed oplevelse. Jeg er sikker på, at jeg bliver en endnu bedre træner.
Artiklen fortsætter under billedet.
God oplevelse i Kalmar
Danskeren har nu sagt farvel til svensk fodbold, og han kigger tilbage på en lærerig tid i Kalmar. Jensen kom til Kalmar fra FC Midtjylland i sommeren 2022.
– Jeg har haft en fantastisk god tid i Kalmar. Det har været en vild god oplevelse. Vi blev sekser i den første sæson og leverede stærke præstationer. Vi leverede et af de største salg i klubbens historie med Mileta Rajovic til Watford. Vi spillede i kvalikationen til Europa, så jeg har haft mange gode oplevelser i Kalmar.
– Det var bare så unik en mulighed, at jeg ikke kunne sige nej til det. Der har også været en god dialog mellem Kalmar og Burnley, og Kalmar har også fået en rigtig god kompensation for, at jeg skulle herovre. Det blev både en god case for Kalmar og Burnley, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
Tidligere i juni kørte svenske FotbollDirekt en historie om, at der havde været krisemøde i klubben, og spillerne krævede Henrik Jensen fyret. Tipsbladet har spurgt Jensen om historien. Han kalder den useriøs og har ingen yderligere kommentarer.
Jensen har skrevet under på en treårig kontrakt med Burnley.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER