En stor drøm er gået i opfydelse.
Så kort kan det siges om Henrik Jensens nye trænereventyr.
Danskeren er nemlig blevet købt af den tidligere Premier League-klub Burnley, hvor han skal agere assistent.
Jensen kommer til klubben fra svenske Kalmar FF.
Det er lidt unikt af Burnley, at de har valgt at få mine kompetencer ind.
Henrik JensenNy Burnley-assistent
Den tidligere FC Midtjylland-træner fortæller i dette længere interview med Tipsbladet om det store job, og han har svært ved at få armene ned.
– For mig er det utrolig stimulerende, og jeg glæder mig til at komme i gang. Det har været en ambition og et mål for mig, siden jeg startede med at være træner, at jeg skulle komme til England og være træner, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
Er hele processen gået stærkt?
– Jeg fik en kontakt til Burnley, og derfra har vi talt. Vi har lavet nogle interviews selvfølgelig. De har lavet en god proces omkring det. De har taget referencer og scoutet på, hvordan jeg er som træner.
– De har været meget grundige og har lavet et godt forarbejde. De ville virkelig gerne have mig ind til rollen som assistent, så det har også været stimulerende at mærke deres energi, selvom de ikke har en cheftræner på plads.
For ganske få dage var Henrik Jensen cheftræner i Kalmar, der er midten af sæsonen i Allsvenskan, og nu kan han pludselig kalde sig Burnley-assistent.
Nordjyden har dog begge ben solidt plantet på jorden.
– Der er sket meget, og man har skullet forholde sig til mange ting. Der har også været en masse praktik med at flytte. Jeg kommer jo helt oppe fra Nordjylland i Pandrup, så jeg synes, at jeg har forsøgt at forholde mig okay roligt med det hele.
– Jeg har en utrolig god følelse i maven, og jeg glæder mig til at komme i gang på mandag.
39-årige Jensen har store ambitioner på holdets vegne.
– Det har været en drøm. Det er jo fodboldens moderland. Man vokser op med engelsk fodbold, så det har altid været en drøm. Jeg ved godt, at det ikke er en særligt realistisk drøm for mange.
– At det er blevet en mulighed for mig er bare fantastisk. Det er utrolig stimulerende at lære Championship at kende. Det helt store mål er komme direkte tilbage i Premier League, så det skal vi arbejde henimod. Det skal lægges en masse hårdt arbejde, men det er målet.
Den nu tidligere Premier League-klub står i en lidt speciel situation, da Burnley faktisk ikke har en cheftræner.
– Det er lidt unikt af Burnley, at de har valgt at få mine kompetencer ind. Det har været vigtigt for dem. Det viser den her 'commitment' med, at de gerne ville have mig ind. Det var fedt at mærke, og det bliver spændende, hvem der bliver cheftræner.
Bliver det ikke specielt at gå fra cheftræner til assistent?
– Det har jeg også tænkt over. Jeg har jo været assistent før, så jeg ved, hvad rollen indebærer, men der er nogle ting, der er anderledes.
– Jeg glæder mig bare til at komme i gang med fodboldspillet og hjælpe Burnley, så meget som jeg kan. Det bliver en stor og fed oplevelse. Jeg er sikker på, at jeg bliver en endnu bedre træner.
Artiklen fortsætter under billedet.
God oplevelse i Kalmar
Danskeren har nu sagt farvel til svensk fodbold, og han kigger tilbage på en lærerig tid i Kalmar. Jensen kom til Kalmar fra FC Midtjylland i sommeren 2022.
– Jeg har haft en fantastisk god tid i Kalmar. Det har været en vild god oplevelse. Vi blev sekser i den første sæson og leverede stærke præstationer. Vi leverede et af de største salg i klubbens historie med Mileta Rajovic til Watford. Vi spillede i kvalikationen til Europa, så jeg har haft mange gode oplevelser i Kalmar.
– Det var bare så unik en mulighed, at jeg ikke kunne sige nej til det. Der har også været en god dialog mellem Kalmar og Burnley, og Kalmar har også fået en rigtig god kompensation for, at jeg skulle herovre. Det blev både en god case for Kalmar og Burnley, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
Tidligere i juni kørte svenske FotbollDirekt en historie om, at der havde været krisemøde i klubben, og spillerne krævede Henrik Jensen fyret. Tipsbladet har spurgt Jensen om historien. Han kalder den useriøs og har ingen yderligere kommentarer.
Jensen har skrevet under på en treårig kontrakt med Burnley.
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER