En stor drøm er gået i opfydelse.
Så kort kan det siges om Henrik Jensens nye trænereventyr.
Danskeren er nemlig blevet købt af den tidligere Premier League-klub Burnley, hvor han skal agere assistent.
Jensen kommer til klubben fra svenske Kalmar FF.
Det er lidt unikt af Burnley, at de har valgt at få mine kompetencer ind.
Henrik JensenNy Burnley-assistent
Den tidligere FC Midtjylland-træner fortæller i dette længere interview med Tipsbladet om det store job, og han har svært ved at få armene ned.
– For mig er det utrolig stimulerende, og jeg glæder mig til at komme i gang. Det har været en ambition og et mål for mig, siden jeg startede med at være træner, at jeg skulle komme til England og være træner, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
Er hele processen gået stærkt?
– Jeg fik en kontakt til Burnley, og derfra har vi talt. Vi har lavet nogle interviews selvfølgelig. De har lavet en god proces omkring det. De har taget referencer og scoutet på, hvordan jeg er som træner.
– De har været meget grundige og har lavet et godt forarbejde. De ville virkelig gerne have mig ind til rollen som assistent, så det har også været stimulerende at mærke deres energi, selvom de ikke har en cheftræner på plads.
For ganske få dage var Henrik Jensen cheftræner i Kalmar, der er midten af sæsonen i Allsvenskan, og nu kan han pludselig kalde sig Burnley-assistent.
Nordjyden har dog begge ben solidt plantet på jorden.
– Der er sket meget, og man har skullet forholde sig til mange ting. Der har også været en masse praktik med at flytte. Jeg kommer jo helt oppe fra Nordjylland i Pandrup, så jeg synes, at jeg har forsøgt at forholde mig okay roligt med det hele.
– Jeg har en utrolig god følelse i maven, og jeg glæder mig til at komme i gang på mandag.
39-årige Jensen har store ambitioner på holdets vegne.
– Det har været en drøm. Det er jo fodboldens moderland. Man vokser op med engelsk fodbold, så det har altid været en drøm. Jeg ved godt, at det ikke er en særligt realistisk drøm for mange.
– At det er blevet en mulighed for mig er bare fantastisk. Det er utrolig stimulerende at lære Championship at kende. Det helt store mål er komme direkte tilbage i Premier League, så det skal vi arbejde henimod. Det skal lægges en masse hårdt arbejde, men det er målet.
Den nu tidligere Premier League-klub står i en lidt speciel situation, da Burnley faktisk ikke har en cheftræner.
– Det er lidt unikt af Burnley, at de har valgt at få mine kompetencer ind. Det har været vigtigt for dem. Det viser den her 'commitment' med, at de gerne ville have mig ind. Det var fedt at mærke, og det bliver spændende, hvem der bliver cheftræner.
Bliver det ikke specielt at gå fra cheftræner til assistent?
– Det har jeg også tænkt over. Jeg har jo været assistent før, så jeg ved, hvad rollen indebærer, men der er nogle ting, der er anderledes.
– Jeg glæder mig bare til at komme i gang med fodboldspillet og hjælpe Burnley, så meget som jeg kan. Det bliver en stor og fed oplevelse. Jeg er sikker på, at jeg bliver en endnu bedre træner.
Artiklen fortsætter under billedet.
God oplevelse i Kalmar
Danskeren har nu sagt farvel til svensk fodbold, og han kigger tilbage på en lærerig tid i Kalmar. Jensen kom til Kalmar fra FC Midtjylland i sommeren 2022.
– Jeg har haft en fantastisk god tid i Kalmar. Det har været en vild god oplevelse. Vi blev sekser i den første sæson og leverede stærke præstationer. Vi leverede et af de største salg i klubbens historie med Mileta Rajovic til Watford. Vi spillede i kvalikationen til Europa, så jeg har haft mange gode oplevelser i Kalmar.
– Det var bare så unik en mulighed, at jeg ikke kunne sige nej til det. Der har også været en god dialog mellem Kalmar og Burnley, og Kalmar har også fået en rigtig god kompensation for, at jeg skulle herovre. Det blev både en god case for Kalmar og Burnley, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
Tidligere i juni kørte svenske FotbollDirekt en historie om, at der havde været krisemøde i klubben, og spillerne krævede Henrik Jensen fyret. Tipsbladet har spurgt Jensen om historien. Han kalder den useriøs og har ingen yderligere kommentarer.
Jensen har skrevet under på en treårig kontrakt med Burnley.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER