Dansk træner solgt til England: Det er lidt unikt

Henrik Jensen er blevet købt af Burnley, og han fortæller til Tipsbladet, at assistentjobbet i Championship-klubben er stort for ham. Burnley var meget opsat på at få ham til klubben, siger danskeren.



En stor drøm er gået i opfydelse.

Så kort kan det siges om Henrik Jensens nye trænereventyr.

Danskeren er nemlig blevet købt af den tidligere Premier League-klub Burnley, hvor han skal agere assistent.

Jensen kommer til klubben fra svenske Kalmar FF.

Det er lidt unikt af Burnley, at de har valgt at få mine kompetencer ind.

Henrik Jensen
Ny Burnley-assistent

Den tidligere FC Midtjylland-træner fortæller i dette længere interview med Tipsbladet om det store job, og han har svært ved at få armene ned.

– For mig er det utrolig stimulerende, og jeg glæder mig til at komme i gang. Det har været en ambition og et mål for mig, siden jeg startede med at være træner, at jeg skulle komme til England og være træner, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.

Er hele processen gået stærkt?

– Jeg fik en kontakt til Burnley, og derfra har vi talt. Vi har lavet nogle interviews selvfølgelig. De har lavet en god proces omkring det. De har taget referencer og scoutet på, hvordan jeg er som træner.

– De har været meget grundige og har lavet et godt forarbejde. De ville virkelig gerne have mig ind til rollen som assistent, så det har også været stimulerende at mærke deres energi, selvom de ikke har en cheftræner på plads.

For ganske få dage var Henrik Jensen cheftræner i Kalmar, der er midten af sæsonen i Allsvenskan, og nu kan han pludselig kalde sig Burnley-assistent.

Nordjyden har dog begge ben solidt plantet på jorden.

– Der er sket meget, og man har skullet forholde sig til mange ting. Der har også været en masse praktik med at flytte. Jeg kommer jo helt oppe fra Nordjylland i Pandrup, så jeg synes, at jeg har forsøgt at forholde mig okay roligt med det hele.

– Jeg har en utrolig god følelse i maven, og jeg glæder mig til at komme i gang på mandag.

39-årige Jensen har store ambitioner på holdets vegne.

– Det har været en drøm. Det er jo fodboldens moderland. Man vokser op med engelsk fodbold, så det har altid været en drøm. Jeg ved godt, at det ikke er en særligt realistisk drøm for mange.

– At det er blevet en mulighed for mig er bare fantastisk. Det er utrolig stimulerende at lære Championship at kende. Det helt store mål er komme direkte tilbage i Premier League, så det skal vi arbejde henimod. Det skal lægges en masse hårdt arbejde, men det er målet.

Den nu tidligere Premier League-klub står i en lidt speciel situation, da Burnley faktisk ikke har en cheftræner.

– Det er lidt unikt af Burnley, at de har valgt at få mine kompetencer ind. Det har været vigtigt for dem. Det viser den her 'commitment' med, at de gerne ville have mig ind. Det var fedt at mærke, og det bliver spændende, hvem der bliver cheftræner.

Bliver det ikke specielt at gå fra cheftræner til assistent?

– Det har jeg også tænkt over. Jeg har jo været assistent før, så jeg ved, hvad rollen indebærer, men der er nogle ting, der er anderledes.

– Jeg glæder mig bare til at komme i gang med fodboldspillet og hjælpe Burnley, så meget som jeg kan. Det bliver en stor og fed oplevelse. Jeg er sikker på, at jeg bliver en endnu bedre træner.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

God oplevelse i Kalmar
Danskeren har nu sagt farvel til svensk fodbold, og han kigger tilbage på en lærerig tid i Kalmar. Jensen kom til Kalmar fra FC Midtjylland i sommeren 2022.

– Jeg har haft en fantastisk god tid i Kalmar. Det har været en vild god oplevelse. Vi blev sekser i den første sæson og leverede stærke præstationer. Vi leverede et af de største salg i klubbens historie med Mileta Rajovic til Watford. Vi spillede i kvalikationen til Europa, så jeg har haft mange gode oplevelser i Kalmar.

– Det var bare så unik en mulighed, at jeg ikke kunne sige nej til det. Der har også været en god dialog mellem Kalmar og Burnley, og Kalmar har også fået en rigtig god kompensation for, at jeg skulle herovre. Det blev både en god case for Kalmar og Burnley, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.

Tidligere i juni kørte svenske FotbollDirekt en historie om, at der havde været krisemøde i klubben, og spillerne krævede Henrik Jensen fyret. Tipsbladet har spurgt Jensen om historien. Han kalder den useriøs og har ingen yderligere kommentarer.

Jensen har skrevet under på en treårig kontrakt med Burnley.







– Han er uden tvivl utilfreds


– Han er uden tvivl utilfreds

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Andreas Christensen roser FC København

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Chok i OB – siger op efter seks dage

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Superliga-profil får trænerlicens

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Landstræner uenig med Ronaldo

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Brøndby-stjerne skadet

Neuers ord ramte Højbjerg

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer