To danske teenagere skal til prøvetræning hos spansk topklub

Getafe, der ligger på femtepladsen i La Liga, har inviteret to 15-årige danskere til prøvetræning. De rejser til Spanien i næste uge.



Der er kun fire hold, der er bedre placeret end Getafe i La Liga: Barcelona, Real Madrid, Atlético Madrid og Sevilla. Alle spillere, trænere og ledere er professionelle, og klubben er vant til at handle med Europas største.

Brøndby Strand IK er en lille klub på den københavnske vestegn, der som regel sender sine bedste ungdomsspillere til Brøndby IF’s Masterclass og ellers forsøger at være noget for de unge i området. Førsteholdet spiller i serie 2 i foråret.

Desto større er det, at to af BSI’s U16-spillere om en uge skal tilbringe fire dage i Madrid, hvor de skal træne med i Getafe. Formand Henrik Rasmussens umiddelbare reaktion, da han taler med tipsbladet.dk, er da heller ikke til at tage fejl af.

– Det er helt fantastisk!

Til daglig spiller Mahdi Fatahi og Ali Shah på Brøndby Strand IK’s U16-hold, men fra mandag i næste uge får de chancen for at snuse til livet på et stort akademi. De er begge 15 år; Fatahi er 10’er, og Shah er kantspiller.

Den anerkendelse, der ligger i invitationen fra en La Liga-klub, betyder meget for en klub som Brøndby Strand. De mennesker, der bor i nærheden, har for manges vedkommende indvandrerbaggrund, og det afspejler sig i klubben.

– Det fylder mig med stolthed, fordi det viser, at det har båret frugt, at vi har fundet en tilgang til unge mennesker med anden etnisk baggrund, som for en stor dels vedkommende er rekrutterede fra “fodboldbure” eller fodboldpladser i vores nærområde, hvor mange har rendt rundt, da de var yngre. Der har vi haft fingeren på pulsen, inviteret dem ind i klubben og tilbudt dem fodbold under mere strukturerede former, siger Henrik Rasmussen.

– Vi har har haft folk dernede, som har forstået balancen at træne lidt utilpassede gadebørn, forstået på den måde, at de tidligere har haft en lidt anarkistisk gadekutlrur, som der er kommet lidt form på hos os. Vi har kunnet se i de fodboldbure, at de kunne nogle ting, de kunne nogle driblinger, de havde nogle individuelle kvaliteter, som vi fandt det værdifuldt at bibeholde i træningen, samtidig med man prøvede at implementere dansk kollektiv tænkning.

BSI-formanden fortæller, at klubben for fem-seks år siden gik gennem et paradigmeskifte, hvor mange personer med anden etnisk baggrund kom med i bestyrelsen, og hvor klubben fik mere struktur på sit arbejde med de unge.

Det var blandt andet i erkendelse af, at mange talentfulde spillere med indvandrerbaggrund som Mahdi Fatahi og Ali Shah ikke slog igennem som professionelle.

– Det har vi undret os meget over i klubben. Hvad sker der med de individuelle kvaliteter? Hvorfor falder de fra? Det er på den måde, vi arbejder, siger Henrik Rasmussen.

– Vi har unge fra Pakistan, Indien, de arabiske lande, Tyrkiet, og det er noget, vi arbejder med som niche. Min egen stolthed går på det setup. Vi er nødt til at finde trænere, der har den psykologiske tæft til at tage fat i de unge mennesker.

– Man er nødt til at have en form for specialdesignet tilgang til unge med anden etnisk baggrund, som har stort talent, men som mangler nogle af de andre sider, der fordres af dansk fodbold på højeste niveau.

15-årige Mahdi Fatahi og Ali Shah er lige præcis den slags spillere, som Henrik Rasmussen og co. gerne vil hjælpe frem. Det betyder ifølge formande meget for de andre drenge i BSI, at de kan se, at man får chancen for at drive sit talent videre end fodboldburene ved boligblokkene.

– De er et pragteksempel på det. Det er et nåleøje, men der er små succeshistorier hist og pist som med de to her, siger BSI-formand Henrik Rasmussen.

Fatahi og Shah rejser til Madrid mandag den 18. februar og vender tilbage 22. februar.





Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland




LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Giver to spillere livstidskarantæne

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Betyder det David Nielsen-fyring?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Mileta Rajovic i stor optur

Brian Riemer giver klar besked

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Vil have ham væk fra FC København

Han er Eriksen og co’s nye træner

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Var direkte fra træningsbanen

23 røde kort i vanvidskamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Han har måske været lagt lidt på is

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Kæmpe kærlighedserklæring

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’