To danske teenagere skal til prøvetræning hos spansk topklub

Getafe, der ligger på femtepladsen i La Liga, har inviteret to 15-årige danskere til prøvetræning. De rejser til Spanien i næste uge.



Der er kun fire hold, der er bedre placeret end Getafe i La Liga: Barcelona, Real Madrid, Atlético Madrid og Sevilla. Alle spillere, trænere og ledere er professionelle, og klubben er vant til at handle med Europas største.

Brøndby Strand IK er en lille klub på den københavnske vestegn, der som regel sender sine bedste ungdomsspillere til Brøndby IF’s Masterclass og ellers forsøger at være noget for de unge i området. Førsteholdet spiller i serie 2 i foråret.

Desto større er det, at to af BSI’s U16-spillere om en uge skal tilbringe fire dage i Madrid, hvor de skal træne med i Getafe. Formand Henrik Rasmussens umiddelbare reaktion, da han taler med tipsbladet.dk, er da heller ikke til at tage fejl af.

– Det er helt fantastisk!

Til daglig spiller Mahdi Fatahi og Ali Shah på Brøndby Strand IK’s U16-hold, men fra mandag i næste uge får de chancen for at snuse til livet på et stort akademi. De er begge 15 år; Fatahi er 10’er, og Shah er kantspiller.

Den anerkendelse, der ligger i invitationen fra en La Liga-klub, betyder meget for en klub som Brøndby Strand. De mennesker, der bor i nærheden, har for manges vedkommende indvandrerbaggrund, og det afspejler sig i klubben.

– Det fylder mig med stolthed, fordi det viser, at det har båret frugt, at vi har fundet en tilgang til unge mennesker med anden etnisk baggrund, som for en stor dels vedkommende er rekrutterede fra “fodboldbure” eller fodboldpladser i vores nærområde, hvor mange har rendt rundt, da de var yngre. Der har vi haft fingeren på pulsen, inviteret dem ind i klubben og tilbudt dem fodbold under mere strukturerede former, siger Henrik Rasmussen.

– Vi har har haft folk dernede, som har forstået balancen at træne lidt utilpassede gadebørn, forstået på den måde, at de tidligere har haft en lidt anarkistisk gadekutlrur, som der er kommet lidt form på hos os. Vi har kunnet se i de fodboldbure, at de kunne nogle ting, de kunne nogle driblinger, de havde nogle individuelle kvaliteter, som vi fandt det værdifuldt at bibeholde i træningen, samtidig med man prøvede at implementere dansk kollektiv tænkning.

BSI-formanden fortæller, at klubben for fem-seks år siden gik gennem et paradigmeskifte, hvor mange personer med anden etnisk baggrund kom med i bestyrelsen, og hvor klubben fik mere struktur på sit arbejde med de unge.

Det var blandt andet i erkendelse af, at mange talentfulde spillere med indvandrerbaggrund som Mahdi Fatahi og Ali Shah ikke slog igennem som professionelle.

– Det har vi undret os meget over i klubben. Hvad sker der med de individuelle kvaliteter? Hvorfor falder de fra? Det er på den måde, vi arbejder, siger Henrik Rasmussen.

– Vi har unge fra Pakistan, Indien, de arabiske lande, Tyrkiet, og det er noget, vi arbejder med som niche. Min egen stolthed går på det setup. Vi er nødt til at finde trænere, der har den psykologiske tæft til at tage fat i de unge mennesker.

– Man er nødt til at have en form for specialdesignet tilgang til unge med anden etnisk baggrund, som har stort talent, men som mangler nogle af de andre sider, der fordres af dansk fodbold på højeste niveau.

15-årige Mahdi Fatahi og Ali Shah er lige præcis den slags spillere, som Henrik Rasmussen og co. gerne vil hjælpe frem. Det betyder ifølge formande meget for de andre drenge i BSI, at de kan se, at man får chancen for at drive sit talent videre end fodboldburene ved boligblokkene.

– De er et pragteksempel på det. Det er et nåleøje, men der er små succeshistorier hist og pist som med de to her, siger BSI-formand Henrik Rasmussen.

Fatahi og Shah rejser til Madrid mandag den 18. februar og vender tilbage 22. februar.





Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Stor ros til FC Midtjylland

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Bekræftet: Færdig

Belønnes af FC København

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

– Det er lidt kaotisk

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’