Dansker afslører: Derfor fejlede stort skifte

Det danske kæmpetalent Tochi Chukwuani var i foråret millimeter fra et skifte til Serie A-klubben Hellas Verona, og nu sætter danskeren ord på hvad der gik galt.



Den 19-årige midtbanespiller Tochi Chukwuani var, i foråret, blot et lægetjek væk fra et skifte til Serie A-klubben Hellas Verona, men i sidste sekund faldt det til jorden. 

Der er længe blevet spekuleret i, hvad der gik galt, og i den nye TV2-dokumentar, "Drømmen om landsholdet", sætter danskeren selv ord på episoden. 

– Så snakker vi med klubdoktoren, og han fortæller så, at der var noget de fandt inde på medical-tjekket. Hvilket var en nerve, som giver et ekstra slag i hjertet, så af den grund kunne jeg ikke foretage transferen. Det er ærgerligt at man ikke bare kunne overstå det hurtigere, skrive under, og så starte med det samme. Men selvfølgelig er det her noget jeg ikke kan kontrollere, fortæller danskeren.

Chukwuani, der på daværende tidspunkt spillede for FC Nordsjælland, fortæller også om, hvad Veronas plan var for ham, før den norditalienske klub måtte stoppe skiftet, på grund af danskerens hjertefejl.

– Hellas Veronas plan er, at jeg kommer ind omkring førsteholdet, og forhåbentlig viser og præsterer, så jeg kan komme på et andet niveau, hvorefter jeg kan blive solgt videre, siger han. 

Den unge dansker blev da også solgt videre i sommer, men det var næppe det store gennembrud han havde håbet på.

Efter at skiftet til Italien mislykkedes, røg Chuckwuani nemlig til Superligaklubben Lyngby BK, som ikke har haft en særlig overbevisende halvsæson.

Klubben har blot formået at skrabe 8 point sammen på de første 17 runder, og det danske talent har startet inde i 6 kampe, hvor han hverken har bidraget med mål eller assist.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De overvejer Christian Eriksen

LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen