Dansker afslører: Derfor fejlede stort skifte

Det danske kæmpetalent Tochi Chukwuani var i foråret millimeter fra et skifte til Serie A-klubben Hellas Verona, og nu sætter danskeren ord på hvad der gik galt.



Den 19-årige midtbanespiller Tochi Chukwuani var, i foråret, blot et lægetjek væk fra et skifte til Serie A-klubben Hellas Verona, men i sidste sekund faldt det til jorden. 

Der er længe blevet spekuleret i, hvad der gik galt, og i den nye TV2-dokumentar, "Drømmen om landsholdet", sætter danskeren selv ord på episoden. 

– Så snakker vi med klubdoktoren, og han fortæller så, at der var noget de fandt inde på medical-tjekket. Hvilket var en nerve, som giver et ekstra slag i hjertet, så af den grund kunne jeg ikke foretage transferen. Det er ærgerligt at man ikke bare kunne overstå det hurtigere, skrive under, og så starte med det samme. Men selvfølgelig er det her noget jeg ikke kan kontrollere, fortæller danskeren.

Chukwuani, der på daværende tidspunkt spillede for FC Nordsjælland, fortæller også om, hvad Veronas plan var for ham, før den norditalienske klub måtte stoppe skiftet, på grund af danskerens hjertefejl.

– Hellas Veronas plan er, at jeg kommer ind omkring førsteholdet, og forhåbentlig viser og præsterer, så jeg kan komme på et andet niveau, hvorefter jeg kan blive solgt videre, siger han. 

Den unge dansker blev da også solgt videre i sommer, men det var næppe det store gennembrud han havde håbet på.

Efter at skiftet til Italien mislykkedes, røg Chuckwuani nemlig til Superligaklubben Lyngby BK, som ikke har haft en særlig overbevisende halvsæson.

Klubben har blot formået at skrabe 8 point sammen på de første 17 runder, og det danske talent har startet inde i 6 kampe, hvor han hverken har bidraget med mål eller assist.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Crystal Palace vinder Conference League

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Messi-statue fjernes

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Oliver Sonne vender tilbage