Silas Bjerre er ved at få opbygget sig en karriere i Portugal, og nu kan det tidligere FCK-talent se frem til at tørne ud for en ny klub i landet.
Danskeren har nemlig skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et ekstra år med Torreense i den næstbedste portugisiske række.
Han var i den seneste sæson en del af Maritimo.
Tipsbladet har talt med danskeren om skiftet.
– Jeg spillede før på Maritimos U19-hold, men jeg trænede en del med B-holdet og førsteholdet. De tilbød mig også en kontrakt til førsteholdet, men på det tidspunkt ville jeg gerne væk og prøve noget nyt, fordi vi var ret mange målmænd.
– Jeg fik et godt tilbud, hvor jeg kunne træne fast med førsteholdet. Hvis jeg ikke spiller kampe for førsteholdet, spiller jeg bare kampe for U23-holdet. Nu har jeg været her i en måneds tid, og det har været positivt, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre havde dog flere muligheder blandt andet Mafra, som er FC Midtjyllands søsterklub.
– Der var mange klubber. Min agent var i dialog med rigtig mange klubber. Mafra var blandt andet rigtig interesseret, og det samme var Estorils U23-hold.
– Det kunne have været grineren nok med Mafra, men i Mafra er der regel om, at man ikke må have for mange udenlandske spillere i truppen. Man tæller først som portugisisk spiller, når man har været her i tre år, og nu har jeg kun været her i to år. Derfor kunne de ikke få deres tabel til at gå op, hvis jeg skulle være der.
– Så vil det først være til næste år, men de var rigtig interesseret og ville gerne have haft mig med det samme, men det kunne ikke fungere, og så fik jeg en del bedre tilbud fra Torreense, end Mafra kunne give.
19-årige Bjerre håber, at han kan gøre sig gældende i førsteholdstruppen, men det kan være svært at blive førstemålmand.
– Mine forventninger angående spilletiden på førsteholdet er ikke helt så store i forhold til U23-holdet. Der er tre målmænd på førsteholdet, og to af dem er ældre end mig. Jeg forventer, at jeg kan spille mig på bænken som andenmålmand.
Med skiftet til Torreense bliver han holdkammerat med den tidligere Hvidovre-topscorer Tobias Thomsen, der også lige er kommet til klubben. Derudover er Sydney Powell også en del af klubben. Han er født i Italien, men han snakker dansk.
– Tobias Thomsen skrev til mig i den seneste uge for at høre mig lidt om klubben. Han har jo ikke spillet i Portugal før. Jeg vidste godt, at han kom, og vi har fået snakket. Han er en god fyr, og jeg kan godt mærke, at han er glad for, at der er nogle andre danskere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har ikke tanker på Danmark
I sommeren 2022 forlod Bjerre FC Nordsjælland til fordel for Maritimo, og det blev starten på et portugisisk eventyr. Det har dog ikke været en dans på roser hele vejen igennem.
– Det første år var ikke det fedeste. Jeg havde hjemve og ville gerne være sammen med min familie. Jeg kunne godt mærke, at det var svært at integrere sig med spillerne, fordi der var ikke så mange, der talte engelsk. Det andet år var dog det bedste år i min karriere. Jeg fik en masse spilletid, og jeg fik slået mit navn i Portugal.
Hvornår Silas Bjerre vender tilbage til dansk fodbold, må tiden vise, men det bliver nok ikke lige foreløbigt.
– Det er ikke min største tanke. Der var også nogle danske klubber, der var interesserede i det her vindue. Der er også nogle, der har skrevet privat til mig eller min mor, da de ikke kendte min agent.
– Det er ikke min store interesse at komme til Danmark nu. Jeg nyder at være i udlandet, og min agent har været rundt i Frankrig og Tyskland, og der har også været interesse. I fremtiden kan jeg godt se mig andre steder end portugisisk fodbold, men dansk fodbold er ikke min målsætning nu, men jeg udelukker ikke noget, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre var en del af FCK indtil sommeren 2021.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her kan du se Argentina mod Østrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT