Silas Bjerre er ved at få opbygget sig en karriere i Portugal, og nu kan det tidligere FCK-talent se frem til at tørne ud for en ny klub i landet.
Danskeren har nemlig skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et ekstra år med Torreense i den næstbedste portugisiske række.
Han var i den seneste sæson en del af Maritimo.
Tipsbladet har talt med danskeren om skiftet.
– Jeg spillede før på Maritimos U19-hold, men jeg trænede en del med B-holdet og førsteholdet. De tilbød mig også en kontrakt til førsteholdet, men på det tidspunkt ville jeg gerne væk og prøve noget nyt, fordi vi var ret mange målmænd.
– Jeg fik et godt tilbud, hvor jeg kunne træne fast med førsteholdet. Hvis jeg ikke spiller kampe for førsteholdet, spiller jeg bare kampe for U23-holdet. Nu har jeg været her i en måneds tid, og det har været positivt, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre havde dog flere muligheder blandt andet Mafra, som er FC Midtjyllands søsterklub.
– Der var mange klubber. Min agent var i dialog med rigtig mange klubber. Mafra var blandt andet rigtig interesseret, og det samme var Estorils U23-hold.
– Det kunne have været grineren nok med Mafra, men i Mafra er der regel om, at man ikke må have for mange udenlandske spillere i truppen. Man tæller først som portugisisk spiller, når man har været her i tre år, og nu har jeg kun været her i to år. Derfor kunne de ikke få deres tabel til at gå op, hvis jeg skulle være der.
– Så vil det først være til næste år, men de var rigtig interesseret og ville gerne have haft mig med det samme, men det kunne ikke fungere, og så fik jeg en del bedre tilbud fra Torreense, end Mafra kunne give.
19-årige Bjerre håber, at han kan gøre sig gældende i førsteholdstruppen, men det kan være svært at blive førstemålmand.
– Mine forventninger angående spilletiden på førsteholdet er ikke helt så store i forhold til U23-holdet. Der er tre målmænd på førsteholdet, og to af dem er ældre end mig. Jeg forventer, at jeg kan spille mig på bænken som andenmålmand.
Med skiftet til Torreense bliver han holdkammerat med den tidligere Hvidovre-topscorer Tobias Thomsen, der også lige er kommet til klubben. Derudover er Sydney Powell også en del af klubben. Han er født i Italien, men han snakker dansk.
– Tobias Thomsen skrev til mig i den seneste uge for at høre mig lidt om klubben. Han har jo ikke spillet i Portugal før. Jeg vidste godt, at han kom, og vi har fået snakket. Han er en god fyr, og jeg kan godt mærke, at han er glad for, at der er nogle andre danskere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har ikke tanker på Danmark
I sommeren 2022 forlod Bjerre FC Nordsjælland til fordel for Maritimo, og det blev starten på et portugisisk eventyr. Det har dog ikke været en dans på roser hele vejen igennem.
– Det første år var ikke det fedeste. Jeg havde hjemve og ville gerne være sammen med min familie. Jeg kunne godt mærke, at det var svært at integrere sig med spillerne, fordi der var ikke så mange, der talte engelsk. Det andet år var dog det bedste år i min karriere. Jeg fik en masse spilletid, og jeg fik slået mit navn i Portugal.
Hvornår Silas Bjerre vender tilbage til dansk fodbold, må tiden vise, men det bliver nok ikke lige foreløbigt.
– Det er ikke min største tanke. Der var også nogle danske klubber, der var interesserede i det her vindue. Der er også nogle, der har skrevet privat til mig eller min mor, da de ikke kendte min agent.
– Det er ikke min store interesse at komme til Danmark nu. Jeg nyder at være i udlandet, og min agent har været rundt i Frankrig og Tyskland, og der har også været interesse. I fremtiden kan jeg godt se mig andre steder end portugisisk fodbold, men dansk fodbold er ikke min målsætning nu, men jeg udelukker ikke noget, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre var en del af FCK indtil sommeren 2021.
LIVE
TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT