Silas Bjerre er ved at få opbygget sig en karriere i Portugal, og nu kan det tidligere FCK-talent se frem til at tørne ud for en ny klub i landet.
Danskeren har nemlig skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et ekstra år med Torreense i den næstbedste portugisiske række.
Han var i den seneste sæson en del af Maritimo.
Tipsbladet har talt med danskeren om skiftet.
– Jeg spillede før på Maritimos U19-hold, men jeg trænede en del med B-holdet og førsteholdet. De tilbød mig også en kontrakt til førsteholdet, men på det tidspunkt ville jeg gerne væk og prøve noget nyt, fordi vi var ret mange målmænd.
– Jeg fik et godt tilbud, hvor jeg kunne træne fast med førsteholdet. Hvis jeg ikke spiller kampe for førsteholdet, spiller jeg bare kampe for U23-holdet. Nu har jeg været her i en måneds tid, og det har været positivt, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre havde dog flere muligheder blandt andet Mafra, som er FC Midtjyllands søsterklub.
– Der var mange klubber. Min agent var i dialog med rigtig mange klubber. Mafra var blandt andet rigtig interesseret, og det samme var Estorils U23-hold.
– Det kunne have været grineren nok med Mafra, men i Mafra er der regel om, at man ikke må have for mange udenlandske spillere i truppen. Man tæller først som portugisisk spiller, når man har været her i tre år, og nu har jeg kun været her i to år. Derfor kunne de ikke få deres tabel til at gå op, hvis jeg skulle være der.
– Så vil det først være til næste år, men de var rigtig interesseret og ville gerne have haft mig med det samme, men det kunne ikke fungere, og så fik jeg en del bedre tilbud fra Torreense, end Mafra kunne give.
19-årige Bjerre håber, at han kan gøre sig gældende i førsteholdstruppen, men det kan være svært at blive førstemålmand.
– Mine forventninger angående spilletiden på førsteholdet er ikke helt så store i forhold til U23-holdet. Der er tre målmænd på førsteholdet, og to af dem er ældre end mig. Jeg forventer, at jeg kan spille mig på bænken som andenmålmand.
Med skiftet til Torreense bliver han holdkammerat med den tidligere Hvidovre-topscorer Tobias Thomsen, der også lige er kommet til klubben. Derudover er Sydney Powell også en del af klubben. Han er født i Italien, men han snakker dansk.
– Tobias Thomsen skrev til mig i den seneste uge for at høre mig lidt om klubben. Han har jo ikke spillet i Portugal før. Jeg vidste godt, at han kom, og vi har fået snakket. Han er en god fyr, og jeg kan godt mærke, at han er glad for, at der er nogle andre danskere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har ikke tanker på Danmark
I sommeren 2022 forlod Bjerre FC Nordsjælland til fordel for Maritimo, og det blev starten på et portugisisk eventyr. Det har dog ikke været en dans på roser hele vejen igennem.
– Det første år var ikke det fedeste. Jeg havde hjemve og ville gerne være sammen med min familie. Jeg kunne godt mærke, at det var svært at integrere sig med spillerne, fordi der var ikke så mange, der talte engelsk. Det andet år var dog det bedste år i min karriere. Jeg fik en masse spilletid, og jeg fik slået mit navn i Portugal.
Hvornår Silas Bjerre vender tilbage til dansk fodbold, må tiden vise, men det bliver nok ikke lige foreløbigt.
– Det er ikke min største tanke. Der var også nogle danske klubber, der var interesserede i det her vindue. Der er også nogle, der har skrevet privat til mig eller min mor, da de ikke kendte min agent.
– Det er ikke min store interesse at komme til Danmark nu. Jeg nyder at være i udlandet, og min agent har været rundt i Frankrig og Tyskland, og der har også været interesse. I fremtiden kan jeg godt se mig andre steder end portugisisk fodbold, men dansk fodbold er ikke min målsætning nu, men jeg udelukker ikke noget, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre var en del af FCK indtil sommeren 2021.
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
I svime over Oscar Schwartau
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra