Silas Bjerre er ved at få opbygget sig en karriere i Portugal, og nu kan det tidligere FCK-talent se frem til at tørne ud for en ny klub i landet.
Danskeren har nemlig skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et ekstra år med Torreense i den næstbedste portugisiske række.
Han var i den seneste sæson en del af Maritimo.
Tipsbladet har talt med danskeren om skiftet.
– Jeg spillede før på Maritimos U19-hold, men jeg trænede en del med B-holdet og førsteholdet. De tilbød mig også en kontrakt til førsteholdet, men på det tidspunkt ville jeg gerne væk og prøve noget nyt, fordi vi var ret mange målmænd.
– Jeg fik et godt tilbud, hvor jeg kunne træne fast med førsteholdet. Hvis jeg ikke spiller kampe for førsteholdet, spiller jeg bare kampe for U23-holdet. Nu har jeg været her i en måneds tid, og det har været positivt, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre havde dog flere muligheder blandt andet Mafra, som er FC Midtjyllands søsterklub.
– Der var mange klubber. Min agent var i dialog med rigtig mange klubber. Mafra var blandt andet rigtig interesseret, og det samme var Estorils U23-hold.
– Det kunne have været grineren nok med Mafra, men i Mafra er der regel om, at man ikke må have for mange udenlandske spillere i truppen. Man tæller først som portugisisk spiller, når man har været her i tre år, og nu har jeg kun været her i to år. Derfor kunne de ikke få deres tabel til at gå op, hvis jeg skulle være der.
– Så vil det først være til næste år, men de var rigtig interesseret og ville gerne have haft mig med det samme, men det kunne ikke fungere, og så fik jeg en del bedre tilbud fra Torreense, end Mafra kunne give.
19-årige Bjerre håber, at han kan gøre sig gældende i førsteholdstruppen, men det kan være svært at blive førstemålmand.
– Mine forventninger angående spilletiden på førsteholdet er ikke helt så store i forhold til U23-holdet. Der er tre målmænd på førsteholdet, og to af dem er ældre end mig. Jeg forventer, at jeg kan spille mig på bænken som andenmålmand.
Med skiftet til Torreense bliver han holdkammerat med den tidligere Hvidovre-topscorer Tobias Thomsen, der også lige er kommet til klubben. Derudover er Sydney Powell også en del af klubben. Han er født i Italien, men han snakker dansk.
– Tobias Thomsen skrev til mig i den seneste uge for at høre mig lidt om klubben. Han har jo ikke spillet i Portugal før. Jeg vidste godt, at han kom, og vi har fået snakket. Han er en god fyr, og jeg kan godt mærke, at han er glad for, at der er nogle andre danskere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har ikke tanker på Danmark
I sommeren 2022 forlod Bjerre FC Nordsjælland til fordel for Maritimo, og det blev starten på et portugisisk eventyr. Det har dog ikke været en dans på roser hele vejen igennem.
– Det første år var ikke det fedeste. Jeg havde hjemve og ville gerne være sammen med min familie. Jeg kunne godt mærke, at det var svært at integrere sig med spillerne, fordi der var ikke så mange, der talte engelsk. Det andet år var dog det bedste år i min karriere. Jeg fik en masse spilletid, og jeg fik slået mit navn i Portugal.
Hvornår Silas Bjerre vender tilbage til dansk fodbold, må tiden vise, men det bliver nok ikke lige foreløbigt.
– Det er ikke min største tanke. Der var også nogle danske klubber, der var interesserede i det her vindue. Der er også nogle, der har skrevet privat til mig eller min mor, da de ikke kendte min agent.
– Det er ikke min store interesse at komme til Danmark nu. Jeg nyder at være i udlandet, og min agent har været rundt i Frankrig og Tyskland, og der har også været interesse. I fremtiden kan jeg godt se mig andre steder end portugisisk fodbold, men dansk fodbold er ikke min målsætning nu, men jeg udelukker ikke noget, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre var en del af FCK indtil sommeren 2021.
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
Solbakken har blandede følelser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
Deadline overskredet: FC København melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Ghana – Panama
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk