Silas Bjerre er ved at få opbygget sig en karriere i Portugal, og nu kan det tidligere FCK-talent se frem til at tørne ud for en ny klub i landet.
Danskeren har nemlig skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et ekstra år med Torreense i den næstbedste portugisiske række.
Han var i den seneste sæson en del af Maritimo.
Tipsbladet har talt med danskeren om skiftet.
– Jeg spillede før på Maritimos U19-hold, men jeg trænede en del med B-holdet og førsteholdet. De tilbød mig også en kontrakt til førsteholdet, men på det tidspunkt ville jeg gerne væk og prøve noget nyt, fordi vi var ret mange målmænd.
– Jeg fik et godt tilbud, hvor jeg kunne træne fast med førsteholdet. Hvis jeg ikke spiller kampe for førsteholdet, spiller jeg bare kampe for U23-holdet. Nu har jeg været her i en måneds tid, og det har været positivt, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre havde dog flere muligheder blandt andet Mafra, som er FC Midtjyllands søsterklub.
– Der var mange klubber. Min agent var i dialog med rigtig mange klubber. Mafra var blandt andet rigtig interesseret, og det samme var Estorils U23-hold.
– Det kunne have været grineren nok med Mafra, men i Mafra er der regel om, at man ikke må have for mange udenlandske spillere i truppen. Man tæller først som portugisisk spiller, når man har været her i tre år, og nu har jeg kun været her i to år. Derfor kunne de ikke få deres tabel til at gå op, hvis jeg skulle være der.
– Så vil det først være til næste år, men de var rigtig interesseret og ville gerne have haft mig med det samme, men det kunne ikke fungere, og så fik jeg en del bedre tilbud fra Torreense, end Mafra kunne give.
19-årige Bjerre håber, at han kan gøre sig gældende i førsteholdstruppen, men det kan være svært at blive førstemålmand.
– Mine forventninger angående spilletiden på førsteholdet er ikke helt så store i forhold til U23-holdet. Der er tre målmænd på førsteholdet, og to af dem er ældre end mig. Jeg forventer, at jeg kan spille mig på bænken som andenmålmand.
Med skiftet til Torreense bliver han holdkammerat med den tidligere Hvidovre-topscorer Tobias Thomsen, der også lige er kommet til klubben. Derudover er Sydney Powell også en del af klubben. Han er født i Italien, men han snakker dansk.
– Tobias Thomsen skrev til mig i den seneste uge for at høre mig lidt om klubben. Han har jo ikke spillet i Portugal før. Jeg vidste godt, at han kom, og vi har fået snakket. Han er en god fyr, og jeg kan godt mærke, at han er glad for, at der er nogle andre danskere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Har ikke tanker på Danmark
I sommeren 2022 forlod Bjerre FC Nordsjælland til fordel for Maritimo, og det blev starten på et portugisisk eventyr. Det har dog ikke været en dans på roser hele vejen igennem.
– Det første år var ikke det fedeste. Jeg havde hjemve og ville gerne være sammen med min familie. Jeg kunne godt mærke, at det var svært at integrere sig med spillerne, fordi der var ikke så mange, der talte engelsk. Det andet år var dog det bedste år i min karriere. Jeg fik en masse spilletid, og jeg fik slået mit navn i Portugal.
Hvornår Silas Bjerre vender tilbage til dansk fodbold, må tiden vise, men det bliver nok ikke lige foreløbigt.
– Det er ikke min største tanke. Der var også nogle danske klubber, der var interesserede i det her vindue. Der er også nogle, der har skrevet privat til mig eller min mor, da de ikke kendte min agent.
– Det er ikke min store interesse at komme til Danmark nu. Jeg nyder at være i udlandet, og min agent har været rundt i Frankrig og Tyskland, og der har også været interesse. I fremtiden kan jeg godt se mig andre steder end portugisisk fodbold, men dansk fodbold er ikke min målsætning nu, men jeg udelukker ikke noget, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.
Bjerre var en del af FCK indtil sommeren 2021.
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomt transferønske til FCK
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG