Afslører: Mafra jagtede dansker

Den danske målmand Silas Bjerre har skiftet Maritimo ud med Torreense i Portugal, men keeperen afslører over for Tipsbladet, at Mafra var meget interesseret i at hente ham.



Silas Bjerre er ved at få opbygget sig en karriere i Portugal, og nu kan det tidligere FCK-talent se frem til at tørne ud for en ny klub i landet. 

Danskeren har nemlig skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et ekstra år med Torreense i den næstbedste portugisiske række. 

Han var i den seneste sæson en del af Maritimo.

Tipsbladet har talt med danskeren om skiftet. 

– Jeg spillede før på Maritimos U19-hold, men jeg trænede en del med B-holdet og førsteholdet. De tilbød mig også en kontrakt til førsteholdet, men på det tidspunkt ville jeg gerne væk og prøve noget nyt, fordi vi var ret mange målmænd.

– Jeg fik et godt tilbud, hvor jeg kunne træne fast med førsteholdet. Hvis jeg ikke spiller kampe for førsteholdet, spiller jeg bare kampe for U23-holdet. Nu har jeg været her i en måneds tid, og det har været positivt, siger Silas Bjerre til Tipsbladet.

Bjerre havde dog flere muligheder blandt andet Mafra, som er FC Midtjyllands søsterklub.

– Der var mange klubber. Min agent var i dialog med rigtig mange klubber. Mafra var blandt andet rigtig interesseret, og det samme var Estorils U23-hold.

– Det kunne have været grineren nok med Mafra, men i Mafra er der regel om, at man ikke må have for mange udenlandske spillere i truppen. Man tæller først som portugisisk spiller, når man har været her i tre år, og nu har jeg kun været her i to år. Derfor kunne de ikke få deres tabel til at gå op, hvis jeg skulle være der.

– Så vil det først være til næste år, men de var rigtig interesseret og ville gerne have haft mig med det samme, men det kunne ikke fungere, og så fik jeg en del bedre tilbud fra Torreense, end Mafra kunne give.

19-årige Bjerre håber, at han kan gøre sig gældende i førsteholdstruppen, men det kan være svært at blive førstemålmand.

– Mine forventninger angående spilletiden på førsteholdet er ikke helt så store i forhold til U23-holdet. Der er tre målmænd på førsteholdet, og to af dem er ældre end mig. Jeg forventer, at jeg kan spille mig på bænken som andenmålmand.

Med skiftet til Torreense bliver han holdkammerat med den tidligere Hvidovre-topscorer Tobias Thomsen, der også lige er kommet til klubben. Derudover er Sydney Powell også en del af klubben. Han er født i Italien, men han snakker dansk.

– Tobias Thomsen skrev til mig i den seneste uge for at høre mig lidt om klubben. Han har jo ikke spillet i Portugal før. Jeg vidste godt, at han kom, og vi har fået snakket. Han er en god fyr, og jeg kan godt mærke, at han er glad for, at der er nogle andre danskere.

Artiklen fortsætter under billedet.

7a5e8437662c0d427f3fe5c5ece187ac

Foto: Torreense

Har ikke tanker på Danmark
I sommeren 2022 forlod Bjerre FC Nordsjælland til fordel for Maritimo, og det blev starten på et portugisisk eventyr. Det har dog ikke været en dans på roser hele vejen igennem.

– Det første år var ikke det fedeste. Jeg havde hjemve og ville gerne være sammen med min familie. Jeg kunne godt mærke, at det var svært at integrere sig med spillerne, fordi der var ikke så mange, der talte engelsk. Det andet år var dog det bedste år i min karriere. Jeg fik en masse spilletid, og jeg fik slået mit navn i Portugal.

Hvornår Silas Bjerre vender tilbage til dansk fodbold, må tiden vise, men det bliver nok ikke lige foreløbigt. 

– Det er ikke min største tanke. Der var også nogle danske klubber, der var interesserede i det her vindue. Der er også nogle, der har skrevet privat til mig eller min mor, da de ikke kendte min agent.

– Det er ikke min store interesse at komme til Danmark nu. Jeg nyder at være i udlandet, og min agent har været rundt i Frankrig og Tyskland, og der har også været interesse. I fremtiden kan jeg godt se mig andre steder end portugisisk fodbold, men dansk fodbold er ikke min målsætning nu, men jeg udelukker ikke noget, siger Silas Bjerre til Tipsbladet. 

Bjerre var en del af FCK indtil sommeren 2021.





Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Belgier var fristet af FCK og FCM

Kongen af straffespark på vej til FC København


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

FCK-emne skifter til PSV

FCM jagter Champions League-talenter

FCK forhandler om målmand – koster kassen



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Wrexham klar til at knuse transferrekord

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Rasmus Falk gjorde comeback for OB


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Lindstrøm på blokken i storklub

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Massiv interesse for Horsens-flop

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior



Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?



Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

FC Barcelona-stjerner i chok

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025



Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen