Dansker blev blæst omkuld af storklubs henvendelse

Dansk keeper kunne ikke tro sine egne øjne, da AC Milan pludselig rettede henvendelse.



Andreas Jungdal har i tre og et halvt år fristet en tilværelse i AC Milan, som han skiftede til som teenager.

Den danske keeper var på kontrakt i Vejle Boldklub, som han endnu ikke havde debuteret for, da AC Milan slog kløerne i ham. Jungdal husker tydeligt, hvordan henvendelsen fra Milano-klubben slog benene væk under ham.

– Det var en drøm, som gik i opfyldese, da AC Milan ringede til mig. Jeg kunne slet ikke tro det til at starte med. Det var selvfølgelig en unik mulighed, som jeg ikke kunne sig nej til.

20-årig Andreas Jungdal har dog ikke fået meget spilletid siden skiftet til AC Milan, hvor han udelukkende haroptrådt på klubbens forskellige ungdomshold. Debuten på førsteholdet har han fortsat til gode, selvom han flere gange har været med på bænken.

I jagten på spilletid er danskeren i denne måned blevet udlejet til SCR Altach i den østrigske Bundesliga, hvor han indtil videre har optrådt i to testkampe. I begge opgør holdte danskeren buret rent.

– Det vigtigste for mig er at komme til at lære klubbens spillestil og gøre det, som træneren gerne vil have. Jeg forsøger at deltage i opbygningsspillet og holde buret rent. Det er også vigtigt, at vi harmonere som hold. Det er den eneste måde, vi kan være forberedt på de kommende opgaver. Selvfølgelig vil jeg gerne bygge videre på de to clean sheets i ligaen, siger Jungdal til Altachs hjemmeside.

Den danske keeper er udlejet til SCR Altach i Østrig frem til sommer, hvor han endnu har to testkampe til gode, før sæsonen starter op igen den 12. februar mod LASK Linz.

Altach, der har Miroslav Klose som cheftræner, indtager i øjeblikket 10. pladsen i den østrigske Bundesliga. Indtil videre er man et af de hold, som lukker flest mål ind, og det skal Andreas Jungdal være med til at udbedre.

Kontrakten med AC Milan løber frem til 2024, men han har angiveligt en købsoption i sin aftale med Altach.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli