Andreas Jungdal har i tre og et halvt år fristet en tilværelse i AC Milan, som han skiftede til som teenager.
Den danske keeper var på kontrakt i Vejle Boldklub, som han endnu ikke havde debuteret for, da AC Milan slog kløerne i ham. Jungdal husker tydeligt, hvordan henvendelsen fra Milano-klubben slog benene væk under ham.
– Det var en drøm, som gik i opfyldese, da AC Milan ringede til mig. Jeg kunne slet ikke tro det til at starte med. Det var selvfølgelig en unik mulighed, som jeg ikke kunne sig nej til.
20-årig Andreas Jungdal har dog ikke fået meget spilletid siden skiftet til AC Milan, hvor han udelukkende haroptrådt på klubbens forskellige ungdomshold. Debuten på førsteholdet har han fortsat til gode, selvom han flere gange har været med på bænken.
I jagten på spilletid er danskeren i denne måned blevet udlejet til SCR Altach i den østrigske Bundesliga, hvor han indtil videre har optrådt i to testkampe. I begge opgør holdte danskeren buret rent.
– Det vigtigste for mig er at komme til at lære klubbens spillestil og gøre det, som træneren gerne vil have. Jeg forsøger at deltage i opbygningsspillet og holde buret rent. Det er også vigtigt, at vi harmonere som hold. Det er den eneste måde, vi kan være forberedt på de kommende opgaver. Selvfølgelig vil jeg gerne bygge videre på de to clean sheets i ligaen, siger Jungdal til Altachs hjemmeside.
Den danske keeper er udlejet til SCR Altach i Østrig frem til sommer, hvor han endnu har to testkampe til gode, før sæsonen starter op igen den 12. februar mod LASK Linz.
Altach, der har Miroslav Klose som cheftræner, indtager i øjeblikket 10. pladsen i den østrigske Bundesliga. Indtil videre er man et af de hold, som lukker flest mål ind, og det skal Andreas Jungdal være med til at udbedre.
Kontrakten med AC Milan løber frem til 2024, men han har angiveligt en købsoption i sin aftale med Altach.
LIVE
TransferLIVE: Mason Greenwood tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Schweiz sender Colombia ud af VM
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’