Dansker blev blæst omkuld af storklubs henvendelse

Dansk keeper kunne ikke tro sine egne øjne, da AC Milan pludselig rettede henvendelse.



Andreas Jungdal har i tre og et halvt år fristet en tilværelse i AC Milan, som han skiftede til som teenager.

Den danske keeper var på kontrakt i Vejle Boldklub, som han endnu ikke havde debuteret for, da AC Milan slog kløerne i ham. Jungdal husker tydeligt, hvordan henvendelsen fra Milano-klubben slog benene væk under ham.

– Det var en drøm, som gik i opfyldese, da AC Milan ringede til mig. Jeg kunne slet ikke tro det til at starte med. Det var selvfølgelig en unik mulighed, som jeg ikke kunne sig nej til.

20-årig Andreas Jungdal har dog ikke fået meget spilletid siden skiftet til AC Milan, hvor han udelukkende haroptrådt på klubbens forskellige ungdomshold. Debuten på førsteholdet har han fortsat til gode, selvom han flere gange har været med på bænken.

I jagten på spilletid er danskeren i denne måned blevet udlejet til SCR Altach i den østrigske Bundesliga, hvor han indtil videre har optrådt i to testkampe. I begge opgør holdte danskeren buret rent.

– Det vigtigste for mig er at komme til at lære klubbens spillestil og gøre det, som træneren gerne vil have. Jeg forsøger at deltage i opbygningsspillet og holde buret rent. Det er også vigtigt, at vi harmonere som hold. Det er den eneste måde, vi kan være forberedt på de kommende opgaver. Selvfølgelig vil jeg gerne bygge videre på de to clean sheets i ligaen, siger Jungdal til Altachs hjemmeside.

Den danske keeper er udlejet til SCR Altach i Østrig frem til sommer, hvor han endnu har to testkampe til gode, før sæsonen starter op igen den 12. februar mod LASK Linz.

Altach, der har Miroslav Klose som cheftræner, indtager i øjeblikket 10. pladsen i den østrigske Bundesliga. Indtil videre er man et af de hold, som lukker flest mål ind, og det skal Andreas Jungdal være med til at udbedre.

Kontrakten med AC Milan løber frem til 2024, men han har angiveligt en købsoption i sin aftale med Altach.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

– Det vil være VM’s største overraskelse!



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Scorer heftig lønstigning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Bekræfter dansk kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Arbejder på Brøndby-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’