Andreas Jungdal har i tre og et halvt år fristet en tilværelse i AC Milan, som han skiftede til som teenager.
Den danske keeper var på kontrakt i Vejle Boldklub, som han endnu ikke havde debuteret for, da AC Milan slog kløerne i ham. Jungdal husker tydeligt, hvordan henvendelsen fra Milano-klubben slog benene væk under ham.
– Det var en drøm, som gik i opfyldese, da AC Milan ringede til mig. Jeg kunne slet ikke tro det til at starte med. Det var selvfølgelig en unik mulighed, som jeg ikke kunne sig nej til.
20-årig Andreas Jungdal har dog ikke fået meget spilletid siden skiftet til AC Milan, hvor han udelukkende haroptrådt på klubbens forskellige ungdomshold. Debuten på førsteholdet har han fortsat til gode, selvom han flere gange har været med på bænken.
I jagten på spilletid er danskeren i denne måned blevet udlejet til SCR Altach i den østrigske Bundesliga, hvor han indtil videre har optrådt i to testkampe. I begge opgør holdte danskeren buret rent.
– Det vigtigste for mig er at komme til at lære klubbens spillestil og gøre det, som træneren gerne vil have. Jeg forsøger at deltage i opbygningsspillet og holde buret rent. Det er også vigtigt, at vi harmonere som hold. Det er den eneste måde, vi kan være forberedt på de kommende opgaver. Selvfølgelig vil jeg gerne bygge videre på de to clean sheets i ligaen, siger Jungdal til Altachs hjemmeside.
Den danske keeper er udlejet til SCR Altach i Østrig frem til sommer, hvor han endnu har to testkampe til gode, før sæsonen starter op igen den 12. februar mod LASK Linz.
Altach, der har Miroslav Klose som cheftræner, indtager i øjeblikket 10. pladsen i den østrigske Bundesliga. Indtil videre er man et af de hold, som lukker flest mål ind, og det skal Andreas Jungdal være med til at udbedre.
Kontrakten med AC Milan løber frem til 2024, men han har angiveligt en købsoption i sin aftale med Altach.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED