Dansker blev blæst omkuld af storklubs henvendelse

Dansk keeper kunne ikke tro sine egne øjne, da AC Milan pludselig rettede henvendelse.



Andreas Jungdal har i tre og et halvt år fristet en tilværelse i AC Milan, som han skiftede til som teenager.

Den danske keeper var på kontrakt i Vejle Boldklub, som han endnu ikke havde debuteret for, da AC Milan slog kløerne i ham. Jungdal husker tydeligt, hvordan henvendelsen fra Milano-klubben slog benene væk under ham.

– Det var en drøm, som gik i opfyldese, da AC Milan ringede til mig. Jeg kunne slet ikke tro det til at starte med. Det var selvfølgelig en unik mulighed, som jeg ikke kunne sig nej til.

20-årig Andreas Jungdal har dog ikke fået meget spilletid siden skiftet til AC Milan, hvor han udelukkende haroptrådt på klubbens forskellige ungdomshold. Debuten på førsteholdet har han fortsat til gode, selvom han flere gange har været med på bænken.

I jagten på spilletid er danskeren i denne måned blevet udlejet til SCR Altach i den østrigske Bundesliga, hvor han indtil videre har optrådt i to testkampe. I begge opgør holdte danskeren buret rent.

– Det vigtigste for mig er at komme til at lære klubbens spillestil og gøre det, som træneren gerne vil have. Jeg forsøger at deltage i opbygningsspillet og holde buret rent. Det er også vigtigt, at vi harmonere som hold. Det er den eneste måde, vi kan være forberedt på de kommende opgaver. Selvfølgelig vil jeg gerne bygge videre på de to clean sheets i ligaen, siger Jungdal til Altachs hjemmeside.

Den danske keeper er udlejet til SCR Altach i Østrig frem til sommer, hvor han endnu har to testkampe til gode, før sæsonen starter op igen den 12. februar mod LASK Linz.

Altach, der har Miroslav Klose som cheftræner, indtager i øjeblikket 10. pladsen i den østrigske Bundesliga. Indtil videre er man et af de hold, som lukker flest mål ind, og det skal Andreas Jungdal være med til at udbedre.

Kontrakten med AC Milan løber frem til 2024, men han har angiveligt en købsoption i sin aftale med Altach.







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

I dag er det sidste chance for FC København

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Slipper for stjerne

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Beijmo med kontant AGF-udmelding