Dansker er hypet: Han kan spille på øverste niveau

Den danske profilen opfordres til at fortsætte det hårde arbejde.



Matt O'Riley har længe været en stor profil for Celtic og er i denne sæson kommet flyvende fra start.

Forleden skrev transferguruen Fabrizio Romano, at O'Riley kan ende med at slå skotsk transferrekord, hvis han bliver solgt til januar eller til sommer, og Brian Laudrup har kaldt ham "et kæmpe talent."

Celtic-træner Brendan Rodgers er også meget tilfreds med sin danske profil, men opfordrer ham samtidig til at fortsætte det hårde arbejde. Det sagde han på pressemødet før lørdagens opgør mod Hibernian.

– Jeg har været tilfreds med Matt, fordi han arbejder hårdt på sit spil. Det, han bidrager med, er, hvad man gerne vil have fra en 8'er: en, der kan skabe chancer og score mål. Men han leverer også en enorm defensiv indsats, presser godt og gør meget af det beskidte arbejde.

– Han har enormt stor teknisk kvalitet, og det er fantastisk for ham, for på allerhøjeste niveau har han vist, at han ikke bare kan gøre det i den hjemlige række, men også i Champions League.

– Det er fantastisk for ham (med målene, red.), men endnu mere for holdet. Det er den effektivitet, vi gerne vil have. Spillere i de positioner skal skabe chancer og score. I sidste weekend lavede Matt fremadrettede løb i boksen og scorede. Reo gør det samme og skaber en chance for Daizen. Det er tilfredsstillende, men skal også fortsætte.

Den skotske transferrekord blev slået i sommer, hvor Celtic solgte Jota for 220 millioner kroner til Al-Ittihad.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Morten Wieghorst stopper på landsholdet