Matt O'Riley har længe været en stor profil for Celtic og er i denne sæson kommet flyvende fra start.
Forleden skrev transferguruen Fabrizio Romano, at O'Riley kan ende med at slå skotsk transferrekord, hvis han bliver solgt til januar eller til sommer, og Brian Laudrup har kaldt ham "et kæmpe talent."
Celtic-træner Brendan Rodgers er også meget tilfreds med sin danske profil, men opfordrer ham samtidig til at fortsætte det hårde arbejde. Det sagde han på pressemødet før lørdagens opgør mod Hibernian.
– Jeg har været tilfreds med Matt, fordi han arbejder hårdt på sit spil. Det, han bidrager med, er, hvad man gerne vil have fra en 8'er: en, der kan skabe chancer og score mål. Men han leverer også en enorm defensiv indsats, presser godt og gør meget af det beskidte arbejde.
– Han har enormt stor teknisk kvalitet, og det er fantastisk for ham, for på allerhøjeste niveau har han vist, at han ikke bare kan gøre det i den hjemlige række, men også i Champions League.
– Det er fantastisk for ham (med målene, red.), men endnu mere for holdet. Det er den effektivitet, vi gerne vil have. Spillere i de positioner skal skabe chancer og score. I sidste weekend lavede Matt fremadrettede løb i boksen og scorede. Reo gør det samme og skaber en chance for Daizen. Det er tilfredsstillende, men skal også fortsætte.
Den skotske transferrekord blev slået i sommer, hvor Celtic solgte Jota for 220 millioner kroner til Al-Ittihad.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
NYHEDER
Konge benåder fængslede fans efter AFCON
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
HELT VILDT
Værste i 16 år
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER