Matt O'Riley har længe været en stor profil for Celtic og er i denne sæson kommet flyvende fra start.
Forleden skrev transferguruen Fabrizio Romano, at O'Riley kan ende med at slå skotsk transferrekord, hvis han bliver solgt til januar eller til sommer, og Brian Laudrup har kaldt ham "et kæmpe talent."
Celtic-træner Brendan Rodgers er også meget tilfreds med sin danske profil, men opfordrer ham samtidig til at fortsætte det hårde arbejde. Det sagde han på pressemødet før lørdagens opgør mod Hibernian.
– Jeg har været tilfreds med Matt, fordi han arbejder hårdt på sit spil. Det, han bidrager med, er, hvad man gerne vil have fra en 8'er: en, der kan skabe chancer og score mål. Men han leverer også en enorm defensiv indsats, presser godt og gør meget af det beskidte arbejde.
– Han har enormt stor teknisk kvalitet, og det er fantastisk for ham, for på allerhøjeste niveau har han vist, at han ikke bare kan gøre det i den hjemlige række, men også i Champions League.
– Det er fantastisk for ham (med målene, red.), men endnu mere for holdet. Det er den effektivitet, vi gerne vil have. Spillere i de positioner skal skabe chancer og score. I sidste weekend lavede Matt fremadrettede løb i boksen og scorede. Reo gør det samme og skaber en chance for Daizen. Det er tilfredsstillende, men skal også fortsætte.
Den skotske transferrekord blev slået i sommer, hvor Celtic solgte Jota for 220 millioner kroner til Al-Ittihad.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE