Dansker er hypet: Han kan spille på øverste niveau

Den danske profilen opfordres til at fortsætte det hårde arbejde.



Matt O'Riley har længe været en stor profil for Celtic og er i denne sæson kommet flyvende fra start.

Forleden skrev transferguruen Fabrizio Romano, at O'Riley kan ende med at slå skotsk transferrekord, hvis han bliver solgt til januar eller til sommer, og Brian Laudrup har kaldt ham "et kæmpe talent."

Celtic-træner Brendan Rodgers er også meget tilfreds med sin danske profil, men opfordrer ham samtidig til at fortsætte det hårde arbejde. Det sagde han på pressemødet før lørdagens opgør mod Hibernian.

– Jeg har været tilfreds med Matt, fordi han arbejder hårdt på sit spil. Det, han bidrager med, er, hvad man gerne vil have fra en 8'er: en, der kan skabe chancer og score mål. Men han leverer også en enorm defensiv indsats, presser godt og gør meget af det beskidte arbejde.

– Han har enormt stor teknisk kvalitet, og det er fantastisk for ham, for på allerhøjeste niveau har han vist, at han ikke bare kan gøre det i den hjemlige række, men også i Champions League.

– Det er fantastisk for ham (med målene, red.), men endnu mere for holdet. Det er den effektivitet, vi gerne vil have. Spillere i de positioner skal skabe chancer og score. I sidste weekend lavede Matt fremadrettede løb i boksen og scorede. Reo gør det samme og skaber en chance for Daizen. Det er tilfredsstillende, men skal også fortsætte.

Den skotske transferrekord blev slået i sommer, hvor Celtic solgte Jota for 220 millioner kroner til Al-Ittihad.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!