Dansker forventer skifte: Ikke Rusland eller Kina

Den danske keeper agter ikke at fortsætte karrieren i eksempelvis Rusland eller Kina, men meget tyder på et vinterskifte.



David Ousteds dage i Hammarby IF er efter alt at dømme talte.

Den 36-årige danske keeper har kontraktudløb i Hammarby IF ved udgangen af 2021, og for nylig kunne mediet FotbollDirekt meddele, at den aftale med al sandsynlighed ikke bliver forlænget, selvom han er førstevalg i klubben.

Over for Fotbollskanalen kommenterer David Ousted nu selv på sin situation, og her understreger han også, at han forventer et exit.

– Jeg har ikke modtaget tegn på, at klubben ønsker at forlænge min kontrakt. Vi havde løse samtaler i sommer, og så meddelte jeg, at jeg ville have klar besked om fremtiden, frem for alt for min families skyld. Jeg vil ikke lade situationen være i limbo, når jeg har tre børn. Men efterfølgende har jeg ikke modtaget tegn på, at klubben ønsker at forlænge, ​​så for mig handler det nu om at fokusere hovedsageligt på de sidste kampe, siger David Ousted til Fotbollskanalen og kalder situationen “trist”.

Den danske keeper har en fortid i flere danske klubber – Brøndby IF, SønderjyskE og Randers FC – mens han også har været forbi den amerikanske liga, MLS. Hvis han skal finde en klub, er visse ligaer imidlertid udelukket.

– Jeg har ikke tænkt mig at flytte til Rusland, Kina eller sådan noget med min familie i tankerne, så vi får se, hvad der sker, siger han og åbner for et karrierestop:

– Vi må se. Hvis en klub i Usbekistan er den eneste mulighed, jeg har, kan jeg ikke fortsætte, men vi må se. Jeg har været glad for mine præstationer i år og føler, at jeg stadig holder et meget højt niveau. Så vi ser efter sæsonen.

Ousted og Hammarby er aktuelt nummer syv i den svenske liga. 







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF – Brøndby IF

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Paulinho tager hjem til Brasilien

Viborg FF – OB

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Nu taler Messi

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Sønderjyske – FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Bundesliga-klub enig med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England