David Ousteds dage i Hammarby IF er efter alt at dømme talte.
Den 36-årige danske keeper har kontraktudløb i Hammarby IF ved udgangen af 2021, og for nylig kunne mediet FotbollDirekt meddele, at den aftale med al sandsynlighed ikke bliver forlænget, selvom han er førstevalg i klubben.
Over for Fotbollskanalen kommenterer David Ousted nu selv på sin situation, og her understreger han også, at han forventer et exit.
– Jeg har ikke modtaget tegn på, at klubben ønsker at forlænge min kontrakt. Vi havde løse samtaler i sommer, og så meddelte jeg, at jeg ville have klar besked om fremtiden, frem for alt for min families skyld. Jeg vil ikke lade situationen være i limbo, når jeg har tre børn. Men efterfølgende har jeg ikke modtaget tegn på, at klubben ønsker at forlænge, så for mig handler det nu om at fokusere hovedsageligt på de sidste kampe, siger David Ousted til Fotbollskanalen og kalder situationen “trist”.
Den danske keeper har en fortid i flere danske klubber – Brøndby IF, SønderjyskE og Randers FC – mens han også har været forbi den amerikanske liga, MLS. Hvis han skal finde en klub, er visse ligaer imidlertid udelukket.
– Jeg har ikke tænkt mig at flytte til Rusland, Kina eller sådan noget med min familie i tankerne, så vi får se, hvad der sker, siger han og åbner for et karrierestop:
– Vi må se. Hvis en klub i Usbekistan er den eneste mulighed, jeg har, kan jeg ikke fortsætte, men vi må se. Jeg har været glad for mine præstationer i år og føler, at jeg stadig holder et meget højt niveau. Så vi ser efter sæsonen.
Ousted og Hammarby er aktuelt nummer syv i den svenske liga.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
