Dansker forventer skifte: Ikke Rusland eller Kina

Den danske keeper agter ikke at fortsætte karrieren i eksempelvis Rusland eller Kina, men meget tyder på et vinterskifte.



David Ousteds dage i Hammarby IF er efter alt at dømme talte.

Den 36-årige danske keeper har kontraktudløb i Hammarby IF ved udgangen af 2021, og for nylig kunne mediet FotbollDirekt meddele, at den aftale med al sandsynlighed ikke bliver forlænget, selvom han er førstevalg i klubben.

Over for Fotbollskanalen kommenterer David Ousted nu selv på sin situation, og her understreger han også, at han forventer et exit.

– Jeg har ikke modtaget tegn på, at klubben ønsker at forlænge min kontrakt. Vi havde løse samtaler i sommer, og så meddelte jeg, at jeg ville have klar besked om fremtiden, frem for alt for min families skyld. Jeg vil ikke lade situationen være i limbo, når jeg har tre børn. Men efterfølgende har jeg ikke modtaget tegn på, at klubben ønsker at forlænge, ​​så for mig handler det nu om at fokusere hovedsageligt på de sidste kampe, siger David Ousted til Fotbollskanalen og kalder situationen “trist”.

Den danske keeper har en fortid i flere danske klubber – Brøndby IF, SønderjyskE og Randers FC – mens han også har været forbi den amerikanske liga, MLS. Hvis han skal finde en klub, er visse ligaer imidlertid udelukket.

– Jeg har ikke tænkt mig at flytte til Rusland, Kina eller sådan noget med min familie i tankerne, så vi får se, hvad der sker, siger han og åbner for et karrierestop:

– Vi må se. Hvis en klub i Usbekistan er den eneste mulighed, jeg har, kan jeg ikke fortsætte, men vi må se. Jeg har været glad for mine præstationer i år og føler, at jeg stadig holder et meget højt niveau. Så vi ser efter sæsonen.

Ousted og Hammarby er aktuelt nummer syv i den svenske liga. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Overraskende melding om Oliver Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Stolt over dansk transfer

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Optakt: USA – Paraguay

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Nu melder Christian Eriksen ud

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Alexander Drexel

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina