Dansker forventer skifte: Ikke Rusland eller Kina

Den danske keeper agter ikke at fortsætte karrieren i eksempelvis Rusland eller Kina, men meget tyder på et vinterskifte.



David Ousteds dage i Hammarby IF er efter alt at dømme talte.

Den 36-årige danske keeper har kontraktudløb i Hammarby IF ved udgangen af 2021, og for nylig kunne mediet FotbollDirekt meddele, at den aftale med al sandsynlighed ikke bliver forlænget, selvom han er førstevalg i klubben.

Over for Fotbollskanalen kommenterer David Ousted nu selv på sin situation, og her understreger han også, at han forventer et exit.

– Jeg har ikke modtaget tegn på, at klubben ønsker at forlænge min kontrakt. Vi havde løse samtaler i sommer, og så meddelte jeg, at jeg ville have klar besked om fremtiden, frem for alt for min families skyld. Jeg vil ikke lade situationen være i limbo, når jeg har tre børn. Men efterfølgende har jeg ikke modtaget tegn på, at klubben ønsker at forlænge, ​​så for mig handler det nu om at fokusere hovedsageligt på de sidste kampe, siger David Ousted til Fotbollskanalen og kalder situationen “trist”.

Den danske keeper har en fortid i flere danske klubber – Brøndby IF, SønderjyskE og Randers FC – mens han også har været forbi den amerikanske liga, MLS. Hvis han skal finde en klub, er visse ligaer imidlertid udelukket.

– Jeg har ikke tænkt mig at flytte til Rusland, Kina eller sådan noget med min familie i tankerne, så vi får se, hvad der sker, siger han og åbner for et karrierestop:

– Vi må se. Hvis en klub i Usbekistan er den eneste mulighed, jeg har, kan jeg ikke fortsætte, men vi må se. Jeg har været glad for mine præstationer i år og føler, at jeg stadig holder et meget højt niveau. Så vi ser efter sæsonen.

Ousted og Hammarby er aktuelt nummer syv i den svenske liga. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Jess Thorup på vej til denne klub

FC København i intense transferforhandlinger

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Hylder FC København og Brøndby

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCM-flop i chokskifte

FCK-spiller har revet skulderen af led

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum