Dansker frarøvet scoring? Håber ikke på målbonus

Den danske angriber scorede igen i England. Eller gjorde han?



Emil Riis har efter en stærk sæson for Preston North End haft svært ved at finde vej til netmaskerne de seneste måneder.

Lørdag løftede han armene over hovedet, da han troede, at han havde bragt sit mandskab foran mod Queens Park Rangers. Scoringen er siden blev takseret som et selvmål:

– Vi giver Emil målet, men lad os da ikke håbe på, at han er tæt på en målbonus, siger cheftræner, Ryan Lowe, til Lancashire Post efter kampen.

Den danske angriber modtog et indlæg tæt under mål, som han vippede ind i netmaskerne. Kuglen ramte gæsternes Jimmy Dunne, som står noteret for scoringen.

– Vi har arbejdet på at komme i position på indlæggene til fredagens træning. Det viste vi, at vi har opnået. For mig var det Emils mål. Vi må vente og se omfanget af hans skade til efter scanningerne, siger Ryan Lowe.

Den tidligere Randers FC-angriber måtte kort tid efter scoringen lade sig udskifte med muskelproblemer. Fra tribunen kunne han se holdkammeraten Cameron Archer udbygge føringen, inden QPR fik reduceret til slutresultatet 2-1.

De tre point rykker ikke ved meget i den samlede stilling, hvor Preston er placeret midt i tabellen uden fare for nedrykning. Emil Riis har haft en flot sæson indtil videre, hvor han står noteret for 17 sæsonscoringer. Fire af dem kom i pokalturneringen, hvor han også blev indlemmet på turneringens hold.

2022 er ikke helt så succesfuldt for Emil Riis, der blot har leveret en enkelt scoring mod Bournemouth. Han kan tilgengæld glæde sig over sin danske holdkammerat Daniel Iversen, der kronede en række flotte præstationer med en landsholdsudtagelse senest. Leicester-lejesvenden stod hele opgøret mod QPR.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC Midtjylland – Brøndby IF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Transferbombe i Real Madrid?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

AGF – Viborg FF

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC København – Randers FC

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

FC Fredericia – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland