Dansker frarøvet scoring? Håber ikke på målbonus

Den danske angriber scorede igen i England. Eller gjorde han?



Emil Riis har efter en stærk sæson for Preston North End haft svært ved at finde vej til netmaskerne de seneste måneder.

Lørdag løftede han armene over hovedet, da han troede, at han havde bragt sit mandskab foran mod Queens Park Rangers. Scoringen er siden blev takseret som et selvmål:

– Vi giver Emil målet, men lad os da ikke håbe på, at han er tæt på en målbonus, siger cheftræner, Ryan Lowe, til Lancashire Post efter kampen.

Den danske angriber modtog et indlæg tæt under mål, som han vippede ind i netmaskerne. Kuglen ramte gæsternes Jimmy Dunne, som står noteret for scoringen.

– Vi har arbejdet på at komme i position på indlæggene til fredagens træning. Det viste vi, at vi har opnået. For mig var det Emils mål. Vi må vente og se omfanget af hans skade til efter scanningerne, siger Ryan Lowe.

Den tidligere Randers FC-angriber måtte kort tid efter scoringen lade sig udskifte med muskelproblemer. Fra tribunen kunne han se holdkammeraten Cameron Archer udbygge føringen, inden QPR fik reduceret til slutresultatet 2-1.

De tre point rykker ikke ved meget i den samlede stilling, hvor Preston er placeret midt i tabellen uden fare for nedrykning. Emil Riis har haft en flot sæson indtil videre, hvor han står noteret for 17 sæsonscoringer. Fire af dem kom i pokalturneringen, hvor han også blev indlemmet på turneringens hold.

2022 er ikke helt så succesfuldt for Emil Riis, der blot har leveret en enkelt scoring mod Bournemouth. Han kan tilgengæld glæde sig over sin danske holdkammerat Daniel Iversen, der kronede en række flotte præstationer med en landsholdsudtagelse senest. Leicester-lejesvenden stod hele opgøret mod QPR.







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe