Emil Riis har efter en stærk sæson for Preston North End haft svært ved at finde vej til netmaskerne de seneste måneder.
Lørdag løftede han armene over hovedet, da han troede, at han havde bragt sit mandskab foran mod Queens Park Rangers. Scoringen er siden blev takseret som et selvmål:
– Vi giver Emil målet, men lad os da ikke håbe på, at han er tæt på en målbonus, siger cheftræner, Ryan Lowe, til Lancashire Post efter kampen.
Den danske angriber modtog et indlæg tæt under mål, som han vippede ind i netmaskerne. Kuglen ramte gæsternes Jimmy Dunne, som står noteret for scoringen.
– Vi har arbejdet på at komme i position på indlæggene til fredagens træning. Det viste vi, at vi har opnået. For mig var det Emils mål. Vi må vente og se omfanget af hans skade til efter scanningerne, siger Ryan Lowe.
Den tidligere Randers FC-angriber måtte kort tid efter scoringen lade sig udskifte med muskelproblemer. Fra tribunen kunne han se holdkammeraten Cameron Archer udbygge føringen, inden QPR fik reduceret til slutresultatet 2-1.
De tre point rykker ikke ved meget i den samlede stilling, hvor Preston er placeret midt i tabellen uden fare for nedrykning. Emil Riis har haft en flot sæson indtil videre, hvor han står noteret for 17 sæsonscoringer. Fire af dem kom i pokalturneringen, hvor han også blev indlemmet på turneringens hold.
2022 er ikke helt så succesfuldt for Emil Riis, der blot har leveret en enkelt scoring mod Bournemouth. Han kan tilgengæld glæde sig over sin danske holdkammerat Daniel Iversen, der kronede en række flotte præstationer med en landsholdsudtagelse senest. Leicester-lejesvenden stod hele opgøret mod QPR.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
