Oliver Abildgaard skiftede denne sommer væk fra Rubin Kazan.
Det skete, da han sent i vinduet på en sæsonlang lejeaftale drog til Celtic. Abildgaards exit var en af flere afgange i Rubin Kazan det seneste halve år, hvor FIFA's sanktioner ramte klubben hårdt, da flere af holdets udenlandske profiler valgte at smutte permanent.
Modsat mange andre som eksempelvis Anders Dreyer så har Oliver Abildgaard suspenderet sin kontrakt for denne sæson. Den beslutning høster store roser fra Rubin Kazans direktør Oleg Yaronivsky, der er uhyre taknemmelig for Oliver Abildgaards valg.
– Han suspenderede sin kontrakt og rejste til Celtic. Vi besluttede at gøre det på den måde, så Rubin om et år kan få et meget bedre tilbud på ham, siger han, og fortsætter.
– Eller også kan Oliver komme tilbage og fortsætte med at spille for os fra næste sommer. Abildgaard gik selv ind for disse muligheder, og handlede på en menneskelig måde.
Oliver Abildgaard, 26 år, har døjet en del med skader, og valgte han et permanent skifte denne sommer, ville transfersummen formentlig ikke være nær så stor, som den Rubin Kazan håber på at få næste sommer efter en forhåbentlig stærk sæson i Celtic.
Den danske midtbanespiller har ellers haft mulighederne for at lave et permanent skifte denne sommer ifølge Oleg Yaronivsky.
– Selvom han modtog endnu federe tilbud fra europæiske ligaer, sagde han: "Jeg forlader kun Rubin for penge". Det har vi umådelig respekt for.
Spiller Oliver Abildgaard en flot sæson, så kan han både sikre sig selv et stort skifte og en solid pose penge til Rubin Kazan næste sommer. Danskeren er i øjeblikket ved at kæmpe sig tilbage fra en skade, inden han kan debutere for Celtic.
I Rubin Kazan løber hans kontrakt frem til sommeren 2024.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED