Oliver Abildgaard skiftede denne sommer væk fra Rubin Kazan.
Det skete, da han sent i vinduet på en sæsonlang lejeaftale drog til Celtic. Abildgaards exit var en af flere afgange i Rubin Kazan det seneste halve år, hvor FIFA's sanktioner ramte klubben hårdt, da flere af holdets udenlandske profiler valgte at smutte permanent.
Modsat mange andre som eksempelvis Anders Dreyer så har Oliver Abildgaard suspenderet sin kontrakt for denne sæson. Den beslutning høster store roser fra Rubin Kazans direktør Oleg Yaronivsky, der er uhyre taknemmelig for Oliver Abildgaards valg.
– Han suspenderede sin kontrakt og rejste til Celtic. Vi besluttede at gøre det på den måde, så Rubin om et år kan få et meget bedre tilbud på ham, siger han, og fortsætter.
– Eller også kan Oliver komme tilbage og fortsætte med at spille for os fra næste sommer. Abildgaard gik selv ind for disse muligheder, og handlede på en menneskelig måde.
Oliver Abildgaard, 26 år, har døjet en del med skader, og valgte han et permanent skifte denne sommer, ville transfersummen formentlig ikke være nær så stor, som den Rubin Kazan håber på at få næste sommer efter en forhåbentlig stærk sæson i Celtic.
Den danske midtbanespiller har ellers haft mulighederne for at lave et permanent skifte denne sommer ifølge Oleg Yaronivsky.
– Selvom han modtog endnu federe tilbud fra europæiske ligaer, sagde han: "Jeg forlader kun Rubin for penge". Det har vi umådelig respekt for.
Spiller Oliver Abildgaard en flot sæson, så kan han både sikre sig selv et stort skifte og en solid pose penge til Rubin Kazan næste sommer. Danskeren er i øjeblikket ved at kæmpe sig tilbage fra en skade, inden han kan debutere for Celtic.
I Rubin Kazan løber hans kontrakt frem til sommeren 2024.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT