Dansker hyldes for sit valg i mulig millionjackpot

Den danske midtbanespiller lykkedes med at skifte klub denne sommer, men det skete på baggrund af en god og sund dialog med klubben.



Oliver Abildgaard skiftede denne sommer væk fra Rubin Kazan.

Det skete, da han sent i vinduet på en sæsonlang lejeaftale drog til Celtic. Abildgaards exit var en af flere afgange i Rubin Kazan det seneste halve år, hvor FIFA's sanktioner ramte klubben hårdt, da flere af holdets udenlandske profiler valgte at smutte permanent.

Modsat mange andre som eksempelvis Anders Dreyer så har Oliver Abildgaard suspenderet sin kontrakt for denne sæson. Den beslutning høster store roser fra Rubin Kazans direktør Oleg Yaronivsky, der er uhyre taknemmelig for Oliver Abildgaards valg.

– Han suspenderede sin kontrakt og rejste til Celtic. Vi besluttede at gøre det på den måde, så Rubin om et år kan få et meget bedre tilbud på ham, siger han, og fortsætter.

– Eller også kan Oliver komme tilbage og fortsætte med at spille for os fra næste sommer. Abildgaard gik selv ind for disse muligheder, og handlede på en menneskelig måde.

Oliver Abildgaard, 26 år, har døjet en del med skader, og valgte han et permanent skifte denne sommer, ville transfersummen formentlig ikke være nær så stor, som den Rubin Kazan håber på at få næste sommer efter en forhåbentlig stærk sæson i Celtic.

Den danske midtbanespiller har ellers haft mulighederne for at lave et permanent skifte denne sommer ifølge Oleg Yaronivsky.

– Selvom han modtog endnu federe tilbud fra europæiske ligaer, sagde han: "Jeg forlader kun Rubin for penge". Det har vi umådelig respekt for.

Spiller Oliver Abildgaard en flot sæson, så kan han både sikre sig selv et stort skifte og en solid pose penge til Rubin Kazan næste sommer. Danskeren er i øjeblikket ved at kæmpe sig tilbage fra en skade, inden han kan debutere for Celtic.

I Rubin Kazan løber hans kontrakt frem til sommeren 2024.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brasiliansk VM-mavepuster

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal