Dansker hyldes for sit valg i mulig millionjackpot

Den danske midtbanespiller lykkedes med at skifte klub denne sommer, men det skete på baggrund af en god og sund dialog med klubben.



Oliver Abildgaard skiftede denne sommer væk fra Rubin Kazan.

Det skete, da han sent i vinduet på en sæsonlang lejeaftale drog til Celtic. Abildgaards exit var en af flere afgange i Rubin Kazan det seneste halve år, hvor FIFA's sanktioner ramte klubben hårdt, da flere af holdets udenlandske profiler valgte at smutte permanent.

Modsat mange andre som eksempelvis Anders Dreyer så har Oliver Abildgaard suspenderet sin kontrakt for denne sæson. Den beslutning høster store roser fra Rubin Kazans direktør Oleg Yaronivsky, der er uhyre taknemmelig for Oliver Abildgaards valg.

– Han suspenderede sin kontrakt og rejste til Celtic. Vi besluttede at gøre det på den måde, så Rubin om et år kan få et meget bedre tilbud på ham, siger han, og fortsætter.

– Eller også kan Oliver komme tilbage og fortsætte med at spille for os fra næste sommer. Abildgaard gik selv ind for disse muligheder, og handlede på en menneskelig måde.

Oliver Abildgaard, 26 år, har døjet en del med skader, og valgte han et permanent skifte denne sommer, ville transfersummen formentlig ikke være nær så stor, som den Rubin Kazan håber på at få næste sommer efter en forhåbentlig stærk sæson i Celtic.

Den danske midtbanespiller har ellers haft mulighederne for at lave et permanent skifte denne sommer ifølge Oleg Yaronivsky.

– Selvom han modtog endnu federe tilbud fra europæiske ligaer, sagde han: "Jeg forlader kun Rubin for penge". Det har vi umådelig respekt for.

Spiller Oliver Abildgaard en flot sæson, så kan han både sikre sig selv et stort skifte og en solid pose penge til Rubin Kazan næste sommer. Danskeren er i øjeblikket ved at kæmpe sig tilbage fra en skade, inden han kan debutere for Celtic.

I Rubin Kazan løber hans kontrakt frem til sommeren 2024.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Klar besked om AGF

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FC Midtjylland er ude

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

John Stones tager sydpå

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub