Sorgen i Buenos Aires gader er ikke til at tage fejl af.
Dagen efter nyheden om fodboldlegenden Diego Armando Maradonas død har argentinere i hobetal søgt mod de mest ikoniske bygninger og steder, der kan forbindes med Maradona.
Det fortæller Danmarks ambassadør i Argentina, Søren Vøhtz, som bor i Buenos Aires.
– Ved Boca Juniors’ stadion, ved obelisken i centrum af byen, ved Diego Maradonas barndomshjem, i byen La Plata, hvor Maradona til sidst var træner i Gimnasia, og nu er de så rigtig mange mennesker samlet ved Casa Rosada, siger han.
Ved Casa Rosada, præsidentpaladset i Buenos Aires, ligger Maradonas kiste. Her forventes det, at mindst en million mennesker torsdag vil gå forbi kisten for at sige farvel, oplyser en regeringskilde ifølge avisen The Guardian.
Læs også:Mindst en million ventes torsdag at besøge Maradonas kiste
– Jeg cyklede op forbi her til morgen, og der er mange mennesker. Altså rigtig, rigtig mange mennesker, som står i kø i mange hundrede meter, så det er virkelig stort.
– De står i en lang, bred kø. Der er et stort fremmøde af pressefolk og politi. Der bliver solgt hotdogs på gaderne og trøjer med Diego Maradona, så der er en meget stor bevægelse, siger Søren Vøhtz.
Maradona døde onsdag af et hjertestop. Kort efter erklærede landets præsident, Alberto Fernandez, tre dages landesorg for at markere ikonets bortgang.
Præsidenten og flere andre politikere har ryddet kalenderen, og folk holder fri for at besøge Maradonas kiste. Med andre ord er Argentina gået i stå for en stund.
– Der er mange, der siger, at det er, som om en i deres familie er død. Maradona er også så menneskelig. Han havde sin personlighed uden på trøjen. Han var en person med succes og en person med store menneskelige fejl. Det kan folk identificere sig med. Det er ikke kun fodbolden, de elsker ham for, forklarer Søren Vøhtz.
Læs også:Danske legender hylder Maradona: Han vandt jo næsten VM på egen hånd
Maradona kunne noget, som de færreste formår, forklarer ambassadøren.
– Argentina er et land, hvor der er store politiske og sociale modsætninger. Men alle – uanset politisk farve eller ståsted – er berørte af det her. Det samler befolkningen.
– Folk har den tilgang, at det måske ikke betyder så meget, hvad Maradona har gjort ved sit eget liv. Det, der betyder noget, er, hvad han har gjort i folks liv, siger han.
Diego Maradona blev 60 år. Han skal begraves torsdag den 3. december på kirkegården Jardin de Paz i udkanten af Buenos Aires. Her ligger også Diego Maradonas forældre begravet. Det oplyser Maradonas talsmand, Sebastian Sanchi, til nyhedsbureauet AFP.
/ritzau/
Læs også:Napoli sørger over Maradona: Vi er som en knockoutet bokser
Læs også:Argentina minder Maradona med tre dages landesorg
Læs også:Diego Maradona er død
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE
