Dansker i Argentina: Folk står i kø for at sige farvel til Maradona

Argentina er gået i stå efter Diego Maradonas død, fortæller Danmarks ambassadør i Buenos Aires.



Sorgen i Buenos Aires gader er ikke til at tage fejl af.

Dagen efter nyheden om fodboldlegenden Diego Armando Maradonas død har argentinere i hobetal søgt mod de mest ikoniske bygninger og steder, der kan forbindes med Maradona.

Det fortæller Danmarks ambassadør i Argentina, Søren Vøhtz, som bor i Buenos Aires.

– Ved Boca Juniors’ stadion, ved obelisken i centrum af byen, ved Diego Maradonas barndomshjem, i byen La Plata, hvor Maradona til sidst var træner i Gimnasia, og nu er de så rigtig mange mennesker samlet ved Casa Rosada, siger han.

Ved Casa Rosada, præsidentpaladset i Buenos Aires, ligger Maradonas kiste. Her forventes det, at mindst en million mennesker torsdag vil gå forbi kisten for at sige farvel, oplyser en regeringskilde ifølge avisen The Guardian.

Læs også:Mindst en million ventes torsdag at besøge Maradonas kiste

– Jeg cyklede op forbi her til morgen, og der er mange mennesker. Altså rigtig, rigtig mange mennesker, som står i kø i mange hundrede meter, så det er virkelig stort.

– De står i en lang, bred kø. Der er et stort fremmøde af pressefolk og politi. Der bliver solgt hotdogs på gaderne og trøjer med Diego Maradona, så der er en meget stor bevægelse, siger Søren Vøhtz.

Maradona døde onsdag af et hjertestop. Kort efter erklærede landets præsident, Alberto Fernandez, tre dages landesorg for at markere ikonets bortgang.

Præsidenten og flere andre politikere har ryddet kalenderen, og folk holder fri for at besøge Maradonas kiste. Med andre ord er Argentina gået i stå for en stund.

– Der er mange, der siger, at det er, som om en i deres familie er død. Maradona er også så menneskelig. Han havde sin personlighed uden på trøjen. Han var en person med succes og en person med store menneskelige fejl. Det kan folk identificere sig med. Det er ikke kun fodbolden, de elsker ham for, forklarer Søren Vøhtz.

Læs også:Danske legender hylder Maradona: Han vandt jo næsten VM på egen hånd

Maradona kunne noget, som de færreste formår, forklarer ambassadøren.

– Argentina er et land, hvor der er store politiske og sociale modsætninger. Men alle – uanset politisk farve eller ståsted – er berørte af det her. Det samler befolkningen.

– Folk har den tilgang, at det måske ikke betyder så meget, hvad Maradona har gjort ved sit eget liv. Det, der betyder noget, er, hvad han har gjort i folks liv, siger han.

Diego Maradona blev 60 år. Han skal begraves torsdag den 3. december på kirkegården Jardin de Paz i udkanten af Buenos Aires. Her ligger også Diego Maradonas forældre begravet. Det oplyser Maradonas talsmand, Sebastian Sanchi, til nyhedsbureauet AFP.

/ritzau/

Læs også:Napoli sørger over Maradona: Vi er som en knockoutet bokser
Læs også:Argentina minder Maradona med tre dages landesorg
Læs også:Diego Maradona er død




Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

FC Midtjylland – AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’