To scoringer, en kåring som kampens spiller og tre vigtige point i Championships topstrid.
Ja, der var en hulens masse at glæde sig over for Coventry Citys danske midtbaneprofil, Victor Torp, i weekenden, og man ville nok ikke klandre ham for at være lidt høj i hatten i disse dage.
Det er den danske midtbaneprofil dog ikke ligefrem, da Tipsbladet fanger ham på en telefonforbindelse mandag eftermiddag. Tværtimod holder han benene solidt plantet på jorden og retter hurtigt fokus væk fra sig selv.
– Det var da dejligt. Det vigtigste er, at vi får tre point, men det er da også dejligt at kunne bidrage med to mål. Vi spiller jo igen tirsdag, og der er mange vigtige kampe for os i øjeblikket, lyder det fra Victor Torp.
Foruden den ovennævnte succes fik den 25-årige midtbanespiller også stor ros fra sin cheftræner i Coventry, Frank Lampard, efter kampen. Chelsea-legenden sagde blandt andet, at danskeren er en fremragende afslutter, meget alsidig og kan spille nærmest alle roller på midtbanen.
Det glæder Torp, der selv mener, at han har lavet fremskridt under Lampards ledelse.
– Jeg har godt læst det. Det er dejligt. Det er altid rart at få anerkendelse, og siden han er kommet ind, er jeg vokset i min rolle på holdet, og min selvtillid er blevet bedre. Jeg har præsteret bedre og mere solidt, og jeg kan mærke, at han tror på mig, og han giver mig den frihed, jeg har brug for til at komme ind i feltet og score nogle mål.
– Jeg nyder bare at arbejde med ham. Han er en rigtig dygtig træner og god person, siger Torp og tilføjer, at det er blevet mere eller mindre hverdag at have en engelsk legende som træner:
– I starten syntes man måske, at det var lidt vildt, men nu er han min træner, og det er sådan, at jeg ser på ham. Det er klart, at man kan suge lidt ekstra til, fordi han har prøvet meget og var midtbanespiller, men det er ikke så specielt mere.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Kæmpe optur – kurs mod Premier League?
Det er desuden ikke kun Victor Torp, der nyder succes. Det gør Coventry City generelt.
Klubben lå i november helt nede som nummer 17 i Championship, men siden er det nærmest kun gået en vej. Og efter ni sejre i de seneste 10 ligakampe er Coventry nu på femtepladsen, som giver adgang til slutspillet om en plads i Premier League.
– Først og fremmest tror jeg, at det bunder i, at vi har rigtig mange dygtige spillere, og så er vi blevet mere solide bagi og blevet svære at score på. Vi har også vundet tre af kampene med et enkelt mål i overtiden, så vi rider også på en god bølge.
– Det er sjældent, at man ser i Championship, at nogle vinder ni ud af 10, så jeg tror bare, at vi er inde i et godt flow og har stor selvtillid i truppen, lyder det fra Victor Torp.
I er kravlet op på en femteplads, og der er mange kampe tilbage, men begynder man at drømme lidt om Premier League?
– Selvfølgelig drømmer man om det, men lige nu gælder det om at se, om man kan ende i playoff-pladserne efter kamp 46, og så må man tage den derfra. Det eneste, man kigger frem mod, er, om man kan ende i top seks og komme i playoff. Derfra kan alt ske. Men det må vi tage til den tid, fortæller danskeren og tilføjer:
– Vi er jo gået fra at ligge nummer 17 eller 18 til at være nummer fem nu, så vi har oplevet på egen krop, hvor hurtigt det kan gå. Selvfølgelig er det en drøm at komme at komme op, men vi går først og fremmest efter at få så mange point som muligt i de sidste ti kampe.
Netop den hårde konkurrence og uforudsigeligheden i Championship er noget, den tidligere FC Midtjylland-spiller er vild med.
– Det er en hård liga. Der er 46 kampe på en sæson, og på papiret er der ikke nogen nemme kampe, hvis man kan sige det sådan. Enhver kamp er intens og har nerve, og alle hold er konkurrencedygtige, slutter Victor Torp.
Coventry City skal i aktion igen tirsdag aften mod Derby, og her kan Victor Torp potentielt fortsætte sin flotte sæson, der hidtil har budt på seks mål i 31 ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
Stjernetransfer på plads alligevel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER