To scoringer, en kåring som kampens spiller og tre vigtige point i Championships topstrid.
Ja, der var en hulens masse at glæde sig over for Coventry Citys danske midtbaneprofil, Victor Torp, i weekenden, og man ville nok ikke klandre ham for at være lidt høj i hatten i disse dage.
Det er den danske midtbaneprofil dog ikke ligefrem, da Tipsbladet fanger ham på en telefonforbindelse mandag eftermiddag. Tværtimod holder han benene solidt plantet på jorden og retter hurtigt fokus væk fra sig selv.
– Det var da dejligt. Det vigtigste er, at vi får tre point, men det er da også dejligt at kunne bidrage med to mål. Vi spiller jo igen tirsdag, og der er mange vigtige kampe for os i øjeblikket, lyder det fra Victor Torp.
Foruden den ovennævnte succes fik den 25-årige midtbanespiller også stor ros fra sin cheftræner i Coventry, Frank Lampard, efter kampen. Chelsea-legenden sagde blandt andet, at danskeren er en fremragende afslutter, meget alsidig og kan spille nærmest alle roller på midtbanen.
Det glæder Torp, der selv mener, at han har lavet fremskridt under Lampards ledelse.
– Jeg har godt læst det. Det er dejligt. Det er altid rart at få anerkendelse, og siden han er kommet ind, er jeg vokset i min rolle på holdet, og min selvtillid er blevet bedre. Jeg har præsteret bedre og mere solidt, og jeg kan mærke, at han tror på mig, og han giver mig den frihed, jeg har brug for til at komme ind i feltet og score nogle mål.
– Jeg nyder bare at arbejde med ham. Han er en rigtig dygtig træner og god person, siger Torp og tilføjer, at det er blevet mere eller mindre hverdag at have en engelsk legende som træner:
– I starten syntes man måske, at det var lidt vildt, men nu er han min træner, og det er sådan, at jeg ser på ham. Det er klart, at man kan suge lidt ekstra til, fordi han har prøvet meget og var midtbanespiller, men det er ikke så specielt mere.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Kæmpe optur – kurs mod Premier League?
Det er desuden ikke kun Victor Torp, der nyder succes. Det gør Coventry City generelt.
Klubben lå i november helt nede som nummer 17 i Championship, men siden er det nærmest kun gået en vej. Og efter ni sejre i de seneste 10 ligakampe er Coventry nu på femtepladsen, som giver adgang til slutspillet om en plads i Premier League.
– Først og fremmest tror jeg, at det bunder i, at vi har rigtig mange dygtige spillere, og så er vi blevet mere solide bagi og blevet svære at score på. Vi har også vundet tre af kampene med et enkelt mål i overtiden, så vi rider også på en god bølge.
– Det er sjældent, at man ser i Championship, at nogle vinder ni ud af 10, så jeg tror bare, at vi er inde i et godt flow og har stor selvtillid i truppen, lyder det fra Victor Torp.
I er kravlet op på en femteplads, og der er mange kampe tilbage, men begynder man at drømme lidt om Premier League?
– Selvfølgelig drømmer man om det, men lige nu gælder det om at se, om man kan ende i playoff-pladserne efter kamp 46, og så må man tage den derfra. Det eneste, man kigger frem mod, er, om man kan ende i top seks og komme i playoff. Derfra kan alt ske. Men det må vi tage til den tid, fortæller danskeren og tilføjer:
– Vi er jo gået fra at ligge nummer 17 eller 18 til at være nummer fem nu, så vi har oplevet på egen krop, hvor hurtigt det kan gå. Selvfølgelig er det en drøm at komme at komme op, men vi går først og fremmest efter at få så mange point som muligt i de sidste ti kampe.
Netop den hårde konkurrence og uforudsigeligheden i Championship er noget, den tidligere FC Midtjylland-spiller er vild med.
– Det er en hård liga. Der er 46 kampe på en sæson, og på papiret er der ikke nogen nemme kampe, hvis man kan sige det sådan. Enhver kamp er intens og har nerve, og alle hold er konkurrencedygtige, slutter Victor Torp.
Coventry City skal i aktion igen tirsdag aften mod Derby, og her kan Victor Torp potentielt fortsætte sin flotte sæson, der hidtil har budt på seks mål i 31 ligakampe.
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Trist melding om Emil Højlund
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton