To scoringer, en kåring som kampens spiller og tre vigtige point i Championships topstrid.
Ja, der var en hulens masse at glæde sig over for Coventry Citys danske midtbaneprofil, Victor Torp, i weekenden, og man ville nok ikke klandre ham for at være lidt høj i hatten i disse dage.
Det er den danske midtbaneprofil dog ikke ligefrem, da Tipsbladet fanger ham på en telefonforbindelse mandag eftermiddag. Tværtimod holder han benene solidt plantet på jorden og retter hurtigt fokus væk fra sig selv.
– Det var da dejligt. Det vigtigste er, at vi får tre point, men det er da også dejligt at kunne bidrage med to mål. Vi spiller jo igen tirsdag, og der er mange vigtige kampe for os i øjeblikket, lyder det fra Victor Torp.
Foruden den ovennævnte succes fik den 25-årige midtbanespiller også stor ros fra sin cheftræner i Coventry, Frank Lampard, efter kampen. Chelsea-legenden sagde blandt andet, at danskeren er en fremragende afslutter, meget alsidig og kan spille nærmest alle roller på midtbanen.
Det glæder Torp, der selv mener, at han har lavet fremskridt under Lampards ledelse.
– Jeg har godt læst det. Det er dejligt. Det er altid rart at få anerkendelse, og siden han er kommet ind, er jeg vokset i min rolle på holdet, og min selvtillid er blevet bedre. Jeg har præsteret bedre og mere solidt, og jeg kan mærke, at han tror på mig, og han giver mig den frihed, jeg har brug for til at komme ind i feltet og score nogle mål.
– Jeg nyder bare at arbejde med ham. Han er en rigtig dygtig træner og god person, siger Torp og tilføjer, at det er blevet mere eller mindre hverdag at have en engelsk legende som træner:
– I starten syntes man måske, at det var lidt vildt, men nu er han min træner, og det er sådan, at jeg ser på ham. Det er klart, at man kan suge lidt ekstra til, fordi han har prøvet meget og var midtbanespiller, men det er ikke så specielt mere.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Kæmpe optur – kurs mod Premier League?
Det er desuden ikke kun Victor Torp, der nyder succes. Det gør Coventry City generelt.
Klubben lå i november helt nede som nummer 17 i Championship, men siden er det nærmest kun gået en vej. Og efter ni sejre i de seneste 10 ligakampe er Coventry nu på femtepladsen, som giver adgang til slutspillet om en plads i Premier League.
– Først og fremmest tror jeg, at det bunder i, at vi har rigtig mange dygtige spillere, og så er vi blevet mere solide bagi og blevet svære at score på. Vi har også vundet tre af kampene med et enkelt mål i overtiden, så vi rider også på en god bølge.
– Det er sjældent, at man ser i Championship, at nogle vinder ni ud af 10, så jeg tror bare, at vi er inde i et godt flow og har stor selvtillid i truppen, lyder det fra Victor Torp.
I er kravlet op på en femteplads, og der er mange kampe tilbage, men begynder man at drømme lidt om Premier League?
– Selvfølgelig drømmer man om det, men lige nu gælder det om at se, om man kan ende i playoff-pladserne efter kamp 46, og så må man tage den derfra. Det eneste, man kigger frem mod, er, om man kan ende i top seks og komme i playoff. Derfra kan alt ske. Men det må vi tage til den tid, fortæller danskeren og tilføjer:
– Vi er jo gået fra at ligge nummer 17 eller 18 til at være nummer fem nu, så vi har oplevet på egen krop, hvor hurtigt det kan gå. Selvfølgelig er det en drøm at komme at komme op, men vi går først og fremmest efter at få så mange point som muligt i de sidste ti kampe.
Netop den hårde konkurrence og uforudsigeligheden i Championship er noget, den tidligere FC Midtjylland-spiller er vild med.
– Det er en hård liga. Der er 46 kampe på en sæson, og på papiret er der ikke nogen nemme kampe, hvis man kan sige det sådan. Enhver kamp er intens og har nerve, og alle hold er konkurrencedygtige, slutter Victor Torp.
Coventry City skal i aktion igen tirsdag aften mod Derby, og her kan Victor Torp potentielt fortsætte sin flotte sæson, der hidtil har budt på seks mål i 31 ligakampe.

Roser Chido Obi: ‘Det var jeg ekstremt glad for’

Stærke Gunners sænker spanske dronninger

Dårligt nyt for Højbjerg

Iran er klar til VM

Tidligere FCM-flop udløser stor krise

Seerstorm: Så mange så nederlaget til Portugal

Superliga-talenter sender landshold i ekstase

Ny FCM-profil overrasket over Danmark

Storstilet tyveri: FC Københavns capo-tårn stjålet

Eriksens næste klub? Han vil være fremragende dér

Bekymret: Det kan koste FC Midtjylland guldet

Flere klubber pønser på FCM-transfer

De henter Vendsyssel-boss

Tordner mod linjedommer efter Schmeichel-skade

Voldsomt imponeret: ‘Han smadrer jo alt’

Blatter og Platini frifundet i sag om korruption

Nu lysner det

Flere klubber jagter dansk landstræner

Overraskelse: Mister sportschef til Superliga-klub

– Vi er den klub i Jylland med de dårligste vilkår

Nu får Roony Bardghji comeback

Tid til ny målmand? ‘Sindssygt relevant spørgsmål’

Guldregn – får kongeløn i Real Madrid

Ærgerlig aften for Jacob Friis: ‘Jeg er skuffet’

Stjerner revser hinanden: ‘Den fyr er en joke’

Scoringer i Skopje

Frisparksperle sætter England i gang mod Letland

Røverkøb? Her er prisen på svensk superbomber

Raser efter podcast-udtalelse

Præsenterer millionunderskud

U21-landsholdet spiller uafgjort med Italien

Nu taler han om Brøndby-besøg

– Vi er ved at starte en ny æra

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud

Kæmpe udrensning: Vil af med over 10 spillere

Sådan rangerer Schmeichel ift. andre topkeepere

Hyldes efter bizar blunder

Engelsk Premier League-stjerne overvejer fremtiden

Nedtur for Martin Braithwaite

Dansker rykker til Norge: Fremhæver FCK

Afsløring: AGF afviser Djurgården

Her er Bo Henriksens største svaghed

Kasper Schmeichel på Rundens Hold

Inter-præsident om danskerrygte: ‘God spiller’

Forstår ikke Riemers valg: ‘Jeg er meget kritisk’

Gravesen i stort forsvar af Kasper Schmeichel

Læge giver status på Kasper Schmeichel

Vejen til VM: Her er Danmarks program i 2025

Brøndby har fundet ny gerningsmand

Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’

Fremhæver én dansk fejl: ‘Gør hele forskellen’

Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Eriksen udskiftet: Kunne have spillet 120 minutter

Bekymrende: Her er status på Schmeichel

Riemer slår fast: ‘Det er billigt købt’