Thomas Juel-Nielsen griner i røret, da han skal genfortælle nogle af sine oplevelser i Rumænien.
– Det var sjovt at se. Jeg kan huske et par gange, hvor der kom dobbeltløn ind, og så var der nærmest fest i omklædningsrummet. Det kan jeg ikke lade være med at smile ad nu, siger han.
De euforiske scener i Gaz Metans omklædningsrum skyldtes dog ikke, at spillerne havde fået mere i løn, end de burde. Spillerne var bare glade for, at de penge, de havde ventet på i måneder, endelig tikkede ind.
– Jeg kan tage sindssygt mange ting med, også erfaringer med ting, som man ikke gør som i Skandinavien. For eksempel ledelsen. De har en klubpræsident, som har ekstremt meget magt og har rigtig meget at sige, fortæller Thomas Juel-Nielsen.
– Og sådan noget som lønninger kommer ikke regelmæssigt som i Danmark. Det var sjovt at opleve, hvordan det foregik. Der kunne godt gå noget tid, før den kom, nogle gange var den flere måneder forsinket, og andre gange kom der to lønninger ind, og så var det, der var fest i omklædningsrummet. Sådan noget tager vi jo som en selvfølge i Danmark.
Da Thomas Juel-Nielsen forlod Gaz Metan i begyndelsen af august, skyldte klubben ham stadig penge.
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
– Det var først, da den nye præsident kom ind, det løste sig. Der var en masse med tv-penge, der var forsinket på grund af coronapausen, og en hovedsponsor, der holdt tæt på pengene på grund af en konflikt med den daværende præsident. Men der er ryddet op i det nu, siger han.
Juel-Nielsen, der har en fortid i AGF og SønderjyskE, husker dog samlet set tilbage en tiden i Rumænien med glæde, selv om den også gav ham erfaringer med at håndtere uvante situationer. Førnævnte klubpræsident er et godt eksempel.
– Vi fik et helt nyt trænerteam efter coronapausen, fordi der var konflikt mellem den tidligere cheftræner og den daværende klubpræsident. Den nye træner er faktisk også blevet byttet ud nu med portugisisk træner. Det vidner om de udfordringer og det kaos, det kan være, siger Thomas Juel-Nielsen.
Hvordan var det at navigere i for dig?
– Det er selvfølgelig en udfordring. Mest fordi man som spiller føler … Rent ledelsesmæsisgt er det ikke smart ikke at betale løn til sine medarbejdere. Det skaber ikke motivation og drive og et godt forhold til medarbejderne. Det gør, at man føler, at der ikke er styr på sagerne, at man ikke bliver respekteret, og at der ikke bliver overholdt de aftaler, der er indgået. Det ødelægger forholdet mellem spillere og klubben, siger han.
Mens Thomas Juel-Nielsen trods alt klarede sig, selv om han måtte vente på pengene, kunne han ved selvsyn konstatere, at nogle af hans holdkammerater havde sværere ved at vente i måneder på at få løn.
– Der var en masse spillere, som stod for hele indtægten for familien, og det er ikke sikkert, de har flere millioner på kontoen. Så det gav også usikkerhed for dem, der havde en familie, når man ikke vidste, hvor mange måneder der gik, før man fik lønnen. Så det mentale i det var en ny udfordring, men for mit vedkommende klarede jeg det fint.
Thomas Juel-Nielsen har spillet i den bedste række i både Danmark, Sverige og Norge. Siden han forlod AGF i 2017, har han også været forbi Israel, USA og senest Rumænien, og selv om det har været mere ustabilt end planlagt, er han ikke bange for flere eventyr.
– Jeg er ret åben geografisk for den næste udfordring. Jeg viste mig frem i top 6-slutspillet i Rumænien, som er et godt niveau og nogle gode hold, man møder der. Cluj, Steaua Bukarest, Craiova. Det håber jeg, at jeg kan lukrere på med nyt spændende tilbud. Jeg har ikke mange kampe, men det er friske kampe. Omvendt er det to måneder siden, så jeg håber, der snart sker noget, siger han.
– Når transfervinduerne lukker nu her, håber jeg, at de frie spillere står endnu mere forrest i køen for at få attraktive tilbud. Jeg lukker ikke nogen døre, hverken Skandinavien eller Europa. Jeg har prøvet at være forskellige lande efterhånden og er ret omstillingsparat.
Og heldigvis kan man jo grine af oplevelserne bagefter.
Læs også:Forlod SønderjyskE i sommer: Vil gerne finde klub uden for Skandinavien
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
Manchester United skuffer efter trænerfyring
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
