Det vrimler med danskere i store jobs i udlandet.
I Tottenham er Johan Lange direktør. Thomas Frank er cheftræner i Brentford. Bo Henriksen, Jess Thorup og Bo Svensson er alle trænere i Bundesligaen, hvor Peter Christiansen om lidt bliver sportsdirektør i Wolfsburg. Og Brian Priske er netop blevet træner i Feyenoord.
I Ungarn har en dansk træner også netop landet et topjob. Her er Peter Feher nemlig blevet teknisk direktør for de ungarske ungdomslandshold fra U21-niveau og ned.
En post, han har landet efter nogle år som teknisk direktør i hovedstadsklubben Budapest Honved.
– Først og fremmest er det en ære. Det er specielt, fordi landshold betyder utrolig meget hernede. Det er større end klubhold, så det bliver selvfølgelig en kæmpe opgave, siger Peter Feher til Tipsbladet.
Peter Feher har en fortid som cheftræner i FC Helsingør samt assistenttræner i både FC Nordsjælland, AaB og OB. Og han vil forsøge at bringe noget af den danske fodboldkultur ind i ungarsk fodbold.
– Målet er at skabe nogle værdier og et udtryk, der skal definere ungarsk fodbold. Det er det, jeg fornemmer mangler. Så lærer vi også en masse undervejs, men vi skal samle noget mere. I Danmark er vi gode til at skabe et stærkt fællesskab og have nogle stærke værdier og en stil, og det er vigtigt at skabe, synes jeg, siger Peter Feher og tilføjer:
– Ungarsk fodbold går meget op i individet og glemmer måske nogle gange vigtigheden af holdet. Der er en jagt på at kravle op ad rangstien, og så fodbold bliver lidt et job, hvor man vil præstere og tjene penge, og måske mister man også lidt glæden og hele meningen med, hvorfor man startede til fodbold. Det er noget af det, jeg har erfaret.
Spillere som stjernen Dominik Szoboszlai fra Liverpool, stortalentet Milos Kerkez fra Bournemouth og FC Københavns stjernefrø Hunor Nemeth er nogle eksempler på, at der tydeligvis render en masse talentfulde fodboldspillere med ungarsk pas. Det til trods har landet ikke haft stor fodboldmæssig succes de seneste år.
– Jeg synes, der er masser af talent og en masse dygtige spillere, men på en eller anden måde handler det nogle gange om noget andet end fællesskabet og at have det sjovt, siger Peter Feher.
– Der kan ungarsk fodbold lære af dansk fodbold, at individet får succes, når holdet har succes. Det er Danmark gode til, og det er måske også derfor, at vi ser så mange danske trænere i store jobs i Europa. De er gode til at skabe det her fællesskab.
Peter Feher har som nævnt tidligere været assistenttræner og vikarierende cheftræner i Superligaen, men det seneste halvandet år har han været akademidirektør i Budapest Honved, og nu får han en lignende stilling i det ungarske fodboldforbund.
Så er trænerkarrieren lagt på hylden? Sådan lyder det bestemt ikke på den danske træner med ungarske rødder.
– En stor del af trænerjobbet er også at finde ud af at få det bedste ud af de kommende generationer, og jeg føler, at det her er mit næste skridt, og at det kan gøre mig til en bedre træner og leder. Trænerjobbet er blevet meget mere komplekst, end det var i gamle dage, så det handler om at blive en god leder, og det tror jeg, at jeg bliver gennem det her job, fortæller han.
Ungarn er aktuelt med til EM i fodbold, hvor mandskabet har tabt deres to første kampe til henholdsvis Schweiz og Tyskland.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Slipper for stjerne
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT