Det vrimler med danskere i store jobs i udlandet.
I Tottenham er Johan Lange direktør. Thomas Frank er cheftræner i Brentford. Bo Henriksen, Jess Thorup og Bo Svensson er alle trænere i Bundesligaen, hvor Peter Christiansen om lidt bliver sportsdirektør i Wolfsburg. Og Brian Priske er netop blevet træner i Feyenoord.
I Ungarn har en dansk træner også netop landet et topjob. Her er Peter Feher nemlig blevet teknisk direktør for de ungarske ungdomslandshold fra U21-niveau og ned.
En post, han har landet efter nogle år som teknisk direktør i hovedstadsklubben Budapest Honved.
– Først og fremmest er det en ære. Det er specielt, fordi landshold betyder utrolig meget hernede. Det er større end klubhold, så det bliver selvfølgelig en kæmpe opgave, siger Peter Feher til Tipsbladet.
Peter Feher har en fortid som cheftræner i FC Helsingør samt assistenttræner i både FC Nordsjælland, AaB og OB. Og han vil forsøge at bringe noget af den danske fodboldkultur ind i ungarsk fodbold.
– Målet er at skabe nogle værdier og et udtryk, der skal definere ungarsk fodbold. Det er det, jeg fornemmer mangler. Så lærer vi også en masse undervejs, men vi skal samle noget mere. I Danmark er vi gode til at skabe et stærkt fællesskab og have nogle stærke værdier og en stil, og det er vigtigt at skabe, synes jeg, siger Peter Feher og tilføjer:
– Ungarsk fodbold går meget op i individet og glemmer måske nogle gange vigtigheden af holdet. Der er en jagt på at kravle op ad rangstien, og så fodbold bliver lidt et job, hvor man vil præstere og tjene penge, og måske mister man også lidt glæden og hele meningen med, hvorfor man startede til fodbold. Det er noget af det, jeg har erfaret.
Spillere som stjernen Dominik Szoboszlai fra Liverpool, stortalentet Milos Kerkez fra Bournemouth og FC Københavns stjernefrø Hunor Nemeth er nogle eksempler på, at der tydeligvis render en masse talentfulde fodboldspillere med ungarsk pas. Det til trods har landet ikke haft stor fodboldmæssig succes de seneste år.
– Jeg synes, der er masser af talent og en masse dygtige spillere, men på en eller anden måde handler det nogle gange om noget andet end fællesskabet og at have det sjovt, siger Peter Feher.
– Der kan ungarsk fodbold lære af dansk fodbold, at individet får succes, når holdet har succes. Det er Danmark gode til, og det er måske også derfor, at vi ser så mange danske trænere i store jobs i Europa. De er gode til at skabe det her fællesskab.
Peter Feher har som nævnt tidligere været assistenttræner og vikarierende cheftræner i Superligaen, men det seneste halvandet år har han været akademidirektør i Budapest Honved, og nu får han en lignende stilling i det ungarske fodboldforbund.
Så er trænerkarrieren lagt på hylden? Sådan lyder det bestemt ikke på den danske træner med ungarske rødder.
– En stor del af trænerjobbet er også at finde ud af at få det bedste ud af de kommende generationer, og jeg føler, at det her er mit næste skridt, og at det kan gøre mig til en bedre træner og leder. Trænerjobbet er blevet meget mere komplekst, end det var i gamle dage, så det handler om at blive en god leder, og det tror jeg, at jeg bliver gennem det her job, fortæller han.
Ungarn er aktuelt med til EM i fodbold, hvor mandskabet har tabt deres to første kampe til henholdsvis Schweiz og Tyskland.
LIVE
LIVE: Nu bekræfter FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
AVIS
Klar på chokskifte
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vild stime før Danmark-brag
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Ser I med, Brøndby?
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Sendt hjem fra FC København-træning
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT