Et rekordsalg.
B.93 scorede et stort beløb i sommer for deres profil Jeppe Erenbjerg, da danskeren blev solgt til belgiske Zulte Waregem.
Men der var faktisk andre klubber inde i billedet. Flere Superliga-klubber ville nemlig gerne have fat i danskeren, fortæller han om i et interview med Tipsbladet.
– Jeg hørte lidt forskelligt fra Danmark og udlandet, men skiftet skete nærmest også lige med det samme i transfervinduet. Det var også lidt begrænset, hvad der kunne komme af andre konkrete ting. De var meget intereserede i at få det gjort hurtigt, og det var jeg også. Jeg hørte lidt fra Superligaen og toppen af 1. division.
Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt.
Jeppe ErenbjergZulte Waregem-spiller
Jeppe Erenbjerg er en rigtig B.93-dreng, der har været med på hele klubbens rejse op i 1. division, hvor man nu er ved at etablere sig.
– Det er dejligt at kunne givet noget rent økonomisk tilbage til B.93 som tak for, hvad de har gjort for mig gennem årene og den tillid, de har vist mig. Jeg ved, at det betyder meget for B.93 at sælge spillere, der har været igennem deres ungdomssystem. Det er en god historie.
De første par måneder har været en stor succes for danskeren i Belgien. Han har scoret hele fire mål og lavet fem oplæg i 11 kampe for Zulte Waregem i den næstbedste række, ligesom han er faldet til i landet.
– Jeg synes også, at det har været en god start uden for banen. Det har været en god og nem tilvænningsperiode. Jeg synes, at alle har været gode til at tage imod mig. Det er også en større klub end B.93.
Artiklen fortsætter under billedet.

Efterladt kæreste, familie og venner i Danmark
Den tidligere B.93-profil har allerede udviklet sig meget af at være i udlandet. Alt har dog ikke været nemt.
– Jeg tror, at det var meget sundt med luftforandring og prøve noget lidt andet, så nogle andre øjne kunne kigge på én. Det er en stor klub i Belgien, der nu er i den næstbedste række, men det kan vi forhåbentlig lave om på, siger Jeppe Erenbjerg og tilføjer:
– Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt. Dem savner jeg helt vildt, men det er godt, at der er nogle landsholdspauser, og vi snakker sammen hver dag. Der er heller ikke længere hjem end en time i fly.
Planen er dog, at Erenbjerg gerne vil flytte sammen med kæresten, der spiller fodbold i FC Nordsjælland.
Lige nu har danskeren en kontrakt til sommeren 2026, og han håber, at der kan vente noget stort.
– Den gode start har selvfølgelig givet blod på tanden for endnu mere. Det har givet en god indikation på, at der er flere skridt at tage i min karriere. Jeg håber, at Zulte Waregem kan blive startskuddet til en god udlandskarriere, afslutter Erenbjerg med til Tipsbladet.
Zulte Waregem indtager lige nu andenpladsen i den næstbedste række i Belgien. Både første- og andenpladsen i Challenger Pro League giver direkte adgang til Belgiens bedste række.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
På rov i FC København
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale