Et rekordsalg.
B.93 scorede et stort beløb i sommer for deres profil Jeppe Erenbjerg, da danskeren blev solgt til belgiske Zulte Waregem.
Men der var faktisk andre klubber inde i billedet. Flere Superliga-klubber ville nemlig gerne have fat i danskeren, fortæller han om i et interview med Tipsbladet.
– Jeg hørte lidt forskelligt fra Danmark og udlandet, men skiftet skete nærmest også lige med det samme i transfervinduet. Det var også lidt begrænset, hvad der kunne komme af andre konkrete ting. De var meget intereserede i at få det gjort hurtigt, og det var jeg også. Jeg hørte lidt fra Superligaen og toppen af 1. division.
Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt.
Jeppe ErenbjergZulte Waregem-spiller
Jeppe Erenbjerg er en rigtig B.93-dreng, der har været med på hele klubbens rejse op i 1. division, hvor man nu er ved at etablere sig.
– Det er dejligt at kunne givet noget rent økonomisk tilbage til B.93 som tak for, hvad de har gjort for mig gennem årene og den tillid, de har vist mig. Jeg ved, at det betyder meget for B.93 at sælge spillere, der har været igennem deres ungdomssystem. Det er en god historie.
De første par måneder har været en stor succes for danskeren i Belgien. Han har scoret hele fire mål og lavet fem oplæg i 11 kampe for Zulte Waregem i den næstbedste række, ligesom han er faldet til i landet.
– Jeg synes også, at det har været en god start uden for banen. Det har været en god og nem tilvænningsperiode. Jeg synes, at alle har været gode til at tage imod mig. Det er også en større klub end B.93.
Artiklen fortsætter under billedet.

Efterladt kæreste, familie og venner i Danmark
Den tidligere B.93-profil har allerede udviklet sig meget af at være i udlandet. Alt har dog ikke været nemt.
– Jeg tror, at det var meget sundt med luftforandring og prøve noget lidt andet, så nogle andre øjne kunne kigge på én. Det er en stor klub i Belgien, der nu er i den næstbedste række, men det kan vi forhåbentlig lave om på, siger Jeppe Erenbjerg og tilføjer:
– Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt. Dem savner jeg helt vildt, men det er godt, at der er nogle landsholdspauser, og vi snakker sammen hver dag. Der er heller ikke længere hjem end en time i fly.
Planen er dog, at Erenbjerg gerne vil flytte sammen med kæresten, der spiller fodbold i FC Nordsjælland.
Lige nu har danskeren en kontrakt til sommeren 2026, og han håber, at der kan vente noget stort.
– Den gode start har selvfølgelig givet blod på tanden for endnu mere. Det har givet en god indikation på, at der er flere skridt at tage i min karriere. Jeg håber, at Zulte Waregem kan blive startskuddet til en god udlandskarriere, afslutter Erenbjerg med til Tipsbladet.
Zulte Waregem indtager lige nu andenpladsen i den næstbedste række i Belgien. Både første- og andenpladsen i Challenger Pro League giver direkte adgang til Belgiens bedste række.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
‘Det er dramatisk!’
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW