Dansker stråler i udlandet: Det er en god historie

Jeppe Erenbjerg valgte i sommer at skifte fra B.93 i NordicBet Ligaen til belgiske Zulte Waregem, men flere Superliga-klubber viste interesse, fortæller danskeren.



Et rekordsalg. 

B.93 scorede et stort beløb i sommer for deres profil Jeppe Erenbjerg, da danskeren blev solgt til belgiske Zulte Waregem.

Men der var faktisk andre klubber inde i billedet. Flere Superliga-klubber ville nemlig gerne have fat i danskeren, fortæller han om i et interview med Tipsbladet.

– Jeg hørte lidt forskelligt fra Danmark og udlandet, men skiftet skete nærmest også lige med det samme i transfervinduet. Det var også lidt begrænset, hvad der kunne komme af andre konkrete ting. De var meget intereserede i at få det gjort hurtigt, og det var jeg også. Jeg hørte lidt fra Superligaen og toppen af 1. division.

Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt.

Jeppe Erenbjerg
Zulte Waregem-spiller

Jeppe Erenbjerg er en rigtig B.93-dreng, der har været med på hele klubbens rejse op i 1. division, hvor man nu er ved at etablere sig.

– Det er dejligt at kunne givet noget rent økonomisk tilbage til B.93 som tak for, hvad de har gjort for mig gennem årene og den tillid, de har vist mig. Jeg ved, at det betyder meget for B.93 at sælge spillere, der har været igennem deres ungdomssystem. Det er en god historie.

De første par måneder har været en stor succes for danskeren i Belgien. Han har scoret hele fire mål og lavet fem oplæg i 11 kampe for Zulte Waregem i den næstbedste række, ligesom han er faldet til i landet. 

– Jeg synes også, at det har været en god start uden for banen. Det har været en god og nem tilvænningsperiode. Jeg synes, at alle har været gode til at tage imod mig. Det er også en større klub end B.93.

Artiklen fortsætter under billedet.

2YDG8PX

Foto: Alamy

Efterladt kæreste, familie og venner i Danmark
Den tidligere B.93-profil har allerede udviklet sig meget af at være i udlandet. Alt har dog ikke været nemt.

– Jeg tror, at det var meget sundt med luftforandring og prøve noget lidt andet, så nogle andre øjne kunne kigge på én. Det er en stor klub i Belgien, der nu er i den næstbedste række, men det kan vi forhåbentlig lave om på, siger Jeppe Erenbjerg og tilføjer:

– Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt. Dem savner jeg helt vildt, men det er godt, at der er nogle landsholdspauser, og vi snakker sammen hver dag. Der er heller ikke længere hjem end en time i fly.

Planen er dog, at Erenbjerg gerne vil flytte sammen med kæresten, der spiller fodbold i FC Nordsjælland. 

Lige nu har danskeren en kontrakt til sommeren 2026, og han håber, at der kan vente noget stort.

– Den gode start har selvfølgelig givet blod på tanden for endnu mere. Det har givet en god indikation på, at der er flere skridt at tage i min karriere. Jeg håber, at Zulte Waregem kan blive startskuddet til en god udlandskarriere, afslutter Erenbjerg med til Tipsbladet. 

Zulte Waregem indtager lige nu andenpladsen i den næstbedste række i Belgien. Både første- og andenpladsen i Challenger Pro League giver direkte adgang til Belgiens bedste række.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Sender stikpille til FC København-flop



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC København – Vejle Boldklub

Det var vanvittigt brutalt

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Inter skuffer stort mod Torino

Smider Salah-bombe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Her er startopstillingerne til guldbraget