Et rekordsalg.
B.93 scorede et stort beløb i sommer for deres profil Jeppe Erenbjerg, da danskeren blev solgt til belgiske Zulte Waregem.
Men der var faktisk andre klubber inde i billedet. Flere Superliga-klubber ville nemlig gerne have fat i danskeren, fortæller han om i et interview med Tipsbladet.
– Jeg hørte lidt forskelligt fra Danmark og udlandet, men skiftet skete nærmest også lige med det samme i transfervinduet. Det var også lidt begrænset, hvad der kunne komme af andre konkrete ting. De var meget intereserede i at få det gjort hurtigt, og det var jeg også. Jeg hørte lidt fra Superligaen og toppen af 1. division.
Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt.
Jeppe ErenbjergZulte Waregem-spiller
Jeppe Erenbjerg er en rigtig B.93-dreng, der har været med på hele klubbens rejse op i 1. division, hvor man nu er ved at etablere sig.
– Det er dejligt at kunne givet noget rent økonomisk tilbage til B.93 som tak for, hvad de har gjort for mig gennem årene og den tillid, de har vist mig. Jeg ved, at det betyder meget for B.93 at sælge spillere, der har været igennem deres ungdomssystem. Det er en god historie.
De første par måneder har været en stor succes for danskeren i Belgien. Han har scoret hele fire mål og lavet fem oplæg i 11 kampe for Zulte Waregem i den næstbedste række, ligesom han er faldet til i landet.
– Jeg synes også, at det har været en god start uden for banen. Det har været en god og nem tilvænningsperiode. Jeg synes, at alle har været gode til at tage imod mig. Det er også en større klub end B.93.
Artiklen fortsætter under billedet.

Efterladt kæreste, familie og venner i Danmark
Den tidligere B.93-profil har allerede udviklet sig meget af at være i udlandet. Alt har dog ikke været nemt.
– Jeg tror, at det var meget sundt med luftforandring og prøve noget lidt andet, så nogle andre øjne kunne kigge på én. Det er en stor klub i Belgien, der nu er i den næstbedste række, men det kan vi forhåbentlig lave om på, siger Jeppe Erenbjerg og tilføjer:
– Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt. Dem savner jeg helt vildt, men det er godt, at der er nogle landsholdspauser, og vi snakker sammen hver dag. Der er heller ikke længere hjem end en time i fly.
Planen er dog, at Erenbjerg gerne vil flytte sammen med kæresten, der spiller fodbold i FC Nordsjælland.
Lige nu har danskeren en kontrakt til sommeren 2026, og han håber, at der kan vente noget stort.
– Den gode start har selvfølgelig givet blod på tanden for endnu mere. Det har givet en god indikation på, at der er flere skridt at tage i min karriere. Jeg håber, at Zulte Waregem kan blive startskuddet til en god udlandskarriere, afslutter Erenbjerg med til Tipsbladet.
Zulte Waregem indtager lige nu andenpladsen i den næstbedste række i Belgien. Både første- og andenpladsen i Challenger Pro League giver direkte adgang til Belgiens bedste række.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW