Et rekordsalg.
B.93 scorede et stort beløb i sommer for deres profil Jeppe Erenbjerg, da danskeren blev solgt til belgiske Zulte Waregem.
Men der var faktisk andre klubber inde i billedet. Flere Superliga-klubber ville nemlig gerne have fat i danskeren, fortæller han om i et interview med Tipsbladet.
– Jeg hørte lidt forskelligt fra Danmark og udlandet, men skiftet skete nærmest også lige med det samme i transfervinduet. Det var også lidt begrænset, hvad der kunne komme af andre konkrete ting. De var meget intereserede i at få det gjort hurtigt, og det var jeg også. Jeg hørte lidt fra Superligaen og toppen af 1. division.
Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt.
Jeppe ErenbjergZulte Waregem-spiller
Jeppe Erenbjerg er en rigtig B.93-dreng, der har været med på hele klubbens rejse op i 1. division, hvor man nu er ved at etablere sig.
– Det er dejligt at kunne givet noget rent økonomisk tilbage til B.93 som tak for, hvad de har gjort for mig gennem årene og den tillid, de har vist mig. Jeg ved, at det betyder meget for B.93 at sælge spillere, der har været igennem deres ungdomssystem. Det er en god historie.
De første par måneder har været en stor succes for danskeren i Belgien. Han har scoret hele fire mål og lavet fem oplæg i 11 kampe for Zulte Waregem i den næstbedste række, ligesom han er faldet til i landet.
– Jeg synes også, at det har været en god start uden for banen. Det har været en god og nem tilvænningsperiode. Jeg synes, at alle har været gode til at tage imod mig. Det er også en større klub end B.93.
Artiklen fortsætter under billedet.

Efterladt kæreste, familie og venner i Danmark
Den tidligere B.93-profil har allerede udviklet sig meget af at være i udlandet. Alt har dog ikke været nemt.
– Jeg tror, at det var meget sundt med luftforandring og prøve noget lidt andet, så nogle andre øjne kunne kigge på én. Det er en stor klub i Belgien, der nu er i den næstbedste række, men det kan vi forhåbentlig lave om på, siger Jeppe Erenbjerg og tilføjer:
– Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt. Dem savner jeg helt vildt, men det er godt, at der er nogle landsholdspauser, og vi snakker sammen hver dag. Der er heller ikke længere hjem end en time i fly.
Planen er dog, at Erenbjerg gerne vil flytte sammen med kæresten, der spiller fodbold i FC Nordsjælland.
Lige nu har danskeren en kontrakt til sommeren 2026, og han håber, at der kan vente noget stort.
– Den gode start har selvfølgelig givet blod på tanden for endnu mere. Det har givet en god indikation på, at der er flere skridt at tage i min karriere. Jeg håber, at Zulte Waregem kan blive startskuddet til en god udlandskarriere, afslutter Erenbjerg med til Tipsbladet.
Zulte Waregem indtager lige nu andenpladsen i den næstbedste række i Belgien. Både første- og andenpladsen i Challenger Pro League giver direkte adgang til Belgiens bedste række.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE