Et rekordsalg.
B.93 scorede et stort beløb i sommer for deres profil Jeppe Erenbjerg, da danskeren blev solgt til belgiske Zulte Waregem.
Men der var faktisk andre klubber inde i billedet. Flere Superliga-klubber ville nemlig gerne have fat i danskeren, fortæller han om i et interview med Tipsbladet.
– Jeg hørte lidt forskelligt fra Danmark og udlandet, men skiftet skete nærmest også lige med det samme i transfervinduet. Det var også lidt begrænset, hvad der kunne komme af andre konkrete ting. De var meget intereserede i at få det gjort hurtigt, og det var jeg også. Jeg hørte lidt fra Superligaen og toppen af 1. division.
Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt.
Jeppe ErenbjergZulte Waregem-spiller
Jeppe Erenbjerg er en rigtig B.93-dreng, der har været med på hele klubbens rejse op i 1. division, hvor man nu er ved at etablere sig.
– Det er dejligt at kunne givet noget rent økonomisk tilbage til B.93 som tak for, hvad de har gjort for mig gennem årene og den tillid, de har vist mig. Jeg ved, at det betyder meget for B.93 at sælge spillere, der har været igennem deres ungdomssystem. Det er en god historie.
De første par måneder har været en stor succes for danskeren i Belgien. Han har scoret hele fire mål og lavet fem oplæg i 11 kampe for Zulte Waregem i den næstbedste række, ligesom han er faldet til i landet.
– Jeg synes også, at det har været en god start uden for banen. Det har været en god og nem tilvænningsperiode. Jeg synes, at alle har været gode til at tage imod mig. Det er også en større klub end B.93.
Artiklen fortsætter under billedet.

Efterladt kæreste, familie og venner i Danmark
Den tidligere B.93-profil har allerede udviklet sig meget af at være i udlandet. Alt har dog ikke været nemt.
– Jeg tror, at det var meget sundt med luftforandring og prøve noget lidt andet, så nogle andre øjne kunne kigge på én. Det er en stor klub i Belgien, der nu er i den næstbedste række, men det kan vi forhåbentlig lave om på, siger Jeppe Erenbjerg og tilføjer:
– Nu har jeg efterladt kæreste, familie og venner i Danmark, og det er selvfølgelig hårdt. Dem savner jeg helt vildt, men det er godt, at der er nogle landsholdspauser, og vi snakker sammen hver dag. Der er heller ikke længere hjem end en time i fly.
Planen er dog, at Erenbjerg gerne vil flytte sammen med kæresten, der spiller fodbold i FC Nordsjælland.
Lige nu har danskeren en kontrakt til sommeren 2026, og han håber, at der kan vente noget stort.
– Den gode start har selvfølgelig givet blod på tanden for endnu mere. Det har givet en god indikation på, at der er flere skridt at tage i min karriere. Jeg håber, at Zulte Waregem kan blive startskuddet til en god udlandskarriere, afslutter Erenbjerg med til Tipsbladet.
Zulte Waregem indtager lige nu andenpladsen i den næstbedste række i Belgien. Både første- og andenpladsen i Challenger Pro League giver direkte adgang til Belgiens bedste række.
LIVE
LIVE: AGF forlænger med profil
MEDIE
Denne klub bejler til Thomas Frank
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSPERT
‘De har Superligaens dårligste målmænd’
TOPNYHED
Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’
Her kan du se Galatasaray mod FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’
Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes
Vilde tal fra topkamp: ‘Ikke dét, jeg betaler for’
NYHEDER
– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?
Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
BIZART
Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien
TOPNYHED
Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
TOPNYHED
Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’
NYHEDER
Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’
Her kan du se Arsenal mod Lille
Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’
TIPSBLADETS DOM
Et sort hul for FC København – fornærmende ringe
AVIS