– De har jo før haft succes med danskere, siger en grinende Henrik ‘Store’ Larsen til Tipsbladet.
Ja, Pisa er i sandhed blevet en danskerklub igen, efter Klaus Berggreen blev et klubikon i 80’erne og Henrik ‘Store’ Larsen var der i 90’erne.
Nu kan Henrik Meister inden længe kalde sig spiller i byen med det skæve tårn og vil være den fjerde dansker på kontrakt i klubben. Malthe Højholt, Oliver Abildgaard og Alexander Lind er i forvejen en del af Pisa.
Men hvordan kan det være, at Pisa og danskere er så godt et match?
– Jeg tror, de kigger på, hvad de får. Danske spillere er nemme at integrere, så der er ikke meget bøvl og bavl med at blive en del af den italienske kultur, og det tror jeg, er noget af det vigtige, siger Henrik ‘Store’ Larsen.
Nu skal en fjerde dansker inden længe integreres i Henrik Meister, som udlejes fra Stade Rennais. Han skal sammen med Alexander Lind stå for at rage op i modstandernes straffesparksfelt.
– Generelt har italiensk fodbold ikke så mange store spillere af egen avl. Derfor vil de gerne have sådan nogle typer ind, da de kan gøre en forskel på grund af deres størrelse. De har lidt en kærlighed for den der store tank-centerforward. Sådan en type vil have det sværere i engelsk fodbold, da de jo alle sammen ser sådan ud derovre. Men i italiensk fodbold kan de gøre en forskel, siger Klaus Berggreen til Tipsbladet.
Faktisk var både Klaus Berggreen og Henrik ‘Store’ Larsen nede og besøge Pisa i efteråret, hvor de fik mulighed for at dele tips og tricks med danskerkolonien.
– For det første skal de sørge for at integrere sig med spillerne og lokalsamfundet. De må for guds skyld ikke gå i sådan en danskerkoloni. De skal også gå ud og spise på de lokale restauranter, og så skal de mest af alt kæmpe for trøjen. Vise publikum, at de ikke kæmper for sig selv, men for trøjen. Gør de det, vil de blive elsket dernede, siger Klaus Berggreen, som bakkes op af Store Larsen.
– Vi er ikke rådgivere, men vi sagde til dem, at de skal lære sproget hurtigst muligt og være sociale med de andre, og så skal de sørge for at få lavet noget i deres fritid.
Derudover skal danskerenklaven hjælpe Pisa med at rykke retur til Serie A. Det krydser både Klaus Berggreen og Henrik ‘Store’ Larsen fingre for sker.
– Deres chance for at rykke op i år er større end nogensinde, da de ligger godt til. Så jeg satser alle mine penge på, at de snart er tilbage i Serie A efter 32 års fravær. Jeg tror virkelig, at de har en god chance for det i år, siger sidstnævnte.
Pisa indtager andenpladsen i Serie B, hvor man er tre point efter Sassuolo. Både første- og andenpladsen i Serie B rykker direkte op.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Medie peger på FC København
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER