– De har jo før haft succes med danskere, siger en grinende Henrik ‘Store’ Larsen til Tipsbladet.
Ja, Pisa er i sandhed blevet en danskerklub igen, efter Klaus Berggreen blev et klubikon i 80’erne og Henrik ‘Store’ Larsen var der i 90’erne.
Nu kan Henrik Meister inden længe kalde sig spiller i byen med det skæve tårn og vil være den fjerde dansker på kontrakt i klubben. Malthe Højholt, Oliver Abildgaard og Alexander Lind er i forvejen en del af Pisa.
Men hvordan kan det være, at Pisa og danskere er så godt et match?
– Jeg tror, de kigger på, hvad de får. Danske spillere er nemme at integrere, så der er ikke meget bøvl og bavl med at blive en del af den italienske kultur, og det tror jeg, er noget af det vigtige, siger Henrik ‘Store’ Larsen.
Nu skal en fjerde dansker inden længe integreres i Henrik Meister, som udlejes fra Stade Rennais. Han skal sammen med Alexander Lind stå for at rage op i modstandernes straffesparksfelt.
– Generelt har italiensk fodbold ikke så mange store spillere af egen avl. Derfor vil de gerne have sådan nogle typer ind, da de kan gøre en forskel på grund af deres størrelse. De har lidt en kærlighed for den der store tank-centerforward. Sådan en type vil have det sværere i engelsk fodbold, da de jo alle sammen ser sådan ud derovre. Men i italiensk fodbold kan de gøre en forskel, siger Klaus Berggreen til Tipsbladet.
Faktisk var både Klaus Berggreen og Henrik ‘Store’ Larsen nede og besøge Pisa i efteråret, hvor de fik mulighed for at dele tips og tricks med danskerkolonien.
– For det første skal de sørge for at integrere sig med spillerne og lokalsamfundet. De må for guds skyld ikke gå i sådan en danskerkoloni. De skal også gå ud og spise på de lokale restauranter, og så skal de mest af alt kæmpe for trøjen. Vise publikum, at de ikke kæmper for sig selv, men for trøjen. Gør de det, vil de blive elsket dernede, siger Klaus Berggreen, som bakkes op af Store Larsen.
– Vi er ikke rådgivere, men vi sagde til dem, at de skal lære sproget hurtigst muligt og være sociale med de andre, og så skal de sørge for at få lavet noget i deres fritid.
Derudover skal danskerenklaven hjælpe Pisa med at rykke retur til Serie A. Det krydser både Klaus Berggreen og Henrik ‘Store’ Larsen fingre for sker.
– Deres chance for at rykke op i år er større end nogensinde, da de ligger godt til. Så jeg satser alle mine penge på, at de snart er tilbage i Serie A efter 32 års fravær. Jeg tror virkelig, at de har en god chance for det i år, siger sidstnævnte.
Pisa indtager andenpladsen i Serie B, hvor man er tre point efter Sassuolo. Både første- og andenpladsen i Serie B rykker direkte op.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort