Danskerklubben indleder redningsmission

Borussia Mönchengladbach starter forårssæsonen under nedrykningsstregen, men kan med en lørdagssejr overhale Cottbus i tabellen. Thygesen og Bøgelund starter inde.



De tyske Bundesliga-mandskaber åbner i dag op for en forårssæson, der på forhånd ser ud til at blive urimeligt spændende og tæt – i begge ender af tabellen. I den forkerte zone står Gladbachs danskerhold i en svær, men dog ikke umulig, situation. Holdet ligger tredjesidst med 15 point, men har fem andre hold indenfor en rækkevidde af fem point. En af dem, Energie Cottbus, skal besejres i eftermiddag.

I sidste sæson var det Schalke, og i denne ser det ud til at være Gladbach, der har udviklet sig til en rød-hvid enklave i nabonationen. Ikke færre end fem danskere kan Jupp Heynckes råde over, og til udekampen mod oprykkerne fra Cottbus, er det kun Sebastian Svärd, der må sidde over med en skade. Skal man tro Kickers startopstillinger, er både Mikkel Thygesen og Kasper Bøgelund på banen fra start, mens Bo Svensson og Thomas Helveg er på bænken.

Mikkel Thygesen kom som den sidste dansker til klubben i vinterpausen, og den tidligere FC Midtjylland-spiller har imponeret i træningskampene. Træner Heynckes har rost sin nye landsholdsspiller, og har altså også kvitteret med en plads i angrebet mod Cottbus.

Gladbach må undvære Oliver Neuville, Filip Daems og Michael Melka. Cottbus er uden Da Silva, Skela, Thoms og Jungnickel.

Resten af dagens Bundesliga-runde ser således ud: Hertha Berlin – Wolfsburg (15.30), Bochum – Mainz (15.30), Nürnberg – Stuttgart (15.30), Frankfurt – Schalke (15.30), Bielefeld – Hamburger SV (15.30)







AGF er mestre – her er deres vej i Europa




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Disse to er færdige i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Fredericia er nærmest rykket ned



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Randers FC – OB

Brøndby IF – AGF

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

FCK kørte Silkeborg over

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

De er tilbage i Superligaen