Danskerklubben indleder redningsmission

Borussia Mönchengladbach starter forårssæsonen under nedrykningsstregen, men kan med en lørdagssejr overhale Cottbus i tabellen. Thygesen og Bøgelund starter inde.



De tyske Bundesliga-mandskaber åbner i dag op for en forårssæson, der på forhånd ser ud til at blive urimeligt spændende og tæt – i begge ender af tabellen. I den forkerte zone står Gladbachs danskerhold i en svær, men dog ikke umulig, situation. Holdet ligger tredjesidst med 15 point, men har fem andre hold indenfor en rækkevidde af fem point. En af dem, Energie Cottbus, skal besejres i eftermiddag.

I sidste sæson var det Schalke, og i denne ser det ud til at være Gladbach, der har udviklet sig til en rød-hvid enklave i nabonationen. Ikke færre end fem danskere kan Jupp Heynckes råde over, og til udekampen mod oprykkerne fra Cottbus, er det kun Sebastian Svärd, der må sidde over med en skade. Skal man tro Kickers startopstillinger, er både Mikkel Thygesen og Kasper Bøgelund på banen fra start, mens Bo Svensson og Thomas Helveg er på bænken.

Mikkel Thygesen kom som den sidste dansker til klubben i vinterpausen, og den tidligere FC Midtjylland-spiller har imponeret i træningskampene. Træner Heynckes har rost sin nye landsholdsspiller, og har altså også kvitteret med en plads i angrebet mod Cottbus.

Gladbach må undvære Oliver Neuville, Filip Daems og Michael Melka. Cottbus er uden Da Silva, Skela, Thoms og Jungnickel.

Resten af dagens Bundesliga-runde ser således ud: Hertha Berlin – Wolfsburg (15.30), Bochum – Mainz (15.30), Nürnberg – Stuttgart (15.30), Frankfurt – Schalke (15.30), Bielefeld – Hamburger SV (15.30)







Manchester United med chokbud på Real-stjerne?




LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej