– Du er ikke den første, der stiller mig det spørgsmål… Det er svært at sætte ord på…
Benjamin Hvidt er trods sine blot 24 år blevet forholdt spørgsmålet om et karrierestop før.
Esbjerg-midtbanespilleren nægter dog at smide håndklædet i ringen, selvom han for to måneder siden blev ramt af karrierens tredje korsbåndsskade og er blevet begrænset til få spilleminutter de seneste to år.
– Det har slet ikke været på tale, at jeg skulle smide håndklædet i ringen. Jeg er afklaret med, hvordan min situation er, og jeg kan ikke gøre noget ved det. Jeg håber, min skadeskvote er opbrugt, og jeg kommer ud af det her skadeshelvede og kan spille fodbold, siger Benjamin Hvidt i et stort interview med Tipsbladet.
Han indrømmer dog, at perioden med krykker, skinne omkring knæet, operation og efterfølgende genoptræning på op imod et år, tærer på kroppen, psyken og midtbanespillerens nærmeste.
– Selvfølgelig er det ikke fedt, at skulle gå igennem en gang til, fordi jeg ved, hvor nederen det er at skulle udsætte kroppen, kæresten, vennerne og familien for alt det her. Det er ikke den samme Benjamin, de får, efter jeg er blevet opereret, da jeg skal bruge hjælp til alt muligt bagefter, siger han og tilføjer senere:
– Du skal lære at gå igen, løbe igen, når den tid kommer, du starter fra scratch. Og nu er det endda tredje gang, så jeg tror også, de har tænkt: "hvad fanden har han gang i?" Jeg tror da også, hvis man læser om korsbåndsskader, at man vil tænke: "hvad fanden har han gang i?"
"Blev sindssygt bange"
24-årige Benjamin Hvidt fik lørdag den 24. august en bold i dybden i en førstedivisionskamp mod HB Køge.
Han fik bolden under kontrol, satte benet i jorden og mærkede et vrid.
Alt gik i sort.
– Som jeg husker det, gjorde det sindssyg ondt, og jeg mærkede, at der skete et eller andet, men jeg følte det ikke, som de andre gange. Men når man har været ude for det to gange før, bliver man selvfølgelig sindssygt bange.
To dage senere bliver han scannet, og tirsdag den 27. august meddeler hans klub Esbjerg fB, at der er tale om karrierens tredje korsbåndsskade og en pause på op imod et år.
– Jeg blev selvfølgelig rigtig ked af det. Mest fordi jeg ved, hvor lang tid det tager. Jeg fik en klump i halsen over alle de timer, jeg har lagt i det over to gange, som jeg nu skal igennem en gang til. Det tager så lang tid, og det er noget af det, der godt kan dræbe manges motivation.
Men det gælder ikke for Benjamin Hvidt, som trods alt håbede til det sidste, at korsbåndet var blevet forskånet.
– Jeg havde håbet på, at det ikke var korsbåndet. Jeg havde også bildt mig selv lidt ind, at det ikke var korsbåndet, fordi det ikke føltes på samme måde som tidligere. Men mit knæ hævede også ret meget op, og var fyldt med væske, så jeg kunne også godt regne ud, at der var noget mere, end hvad jeg håbede. Tanken havde i hvert fald strejfet mig et par gange, at det kunne være korsbåndet.
"Jeg blev rørt"
Da Tipsbladet taler med Benjamin Hvidt er det to måneder siden, at skaden skete. For en måned siden blev han opereret, og nu øjner han et comeback i 2025.
– Jeg er begyndt på genoptræningen, hvilket startede i det små efter operationen. Den er godt i gang, selvom jeg selvfølgelig ikke bare kan give den fuld gas. Jeg skal blive stærkere og opbygge den muskelmasse, jeg har tabt.
Det kræver en masse timer i genoptræningslokalet med elastikker, balancebolde og små vægte.
– Jeg skal træne alle de her muskler omkring benet, hoften og lysken, som man måske ikke lige tænker på, skal genoptrænes. Det er jeg godt i gang med, og gradvist kan jeg begynde at øge intensiteten, som styrken vender tilbage og knæet tillader det.
Først til næste år må midtbanespilleren komme på græs igen. Om det bliver januar, februar eller marts er endnu uklart, da korsbåndsskader er forskellige og har forskellige forløb, forklarer Benjamin Hvidt.
Sikkert er det, at Esbjerg-spilleren har stor tro på, at han vender tilbage i god forfatning.
– Første gang var jeg mest nervøs for hvilken fodboldspiller, der ville vende retur, fordi jeg ikke havde prøvet det før. Nu er jeg ikke nervøs for mit knæ eller min krop, fordi jeg bruger så mange timer på at gøre det så stærkt som muligt. Så jeg frygter ikke at blive en dårligere fodboldspiller af at være skadet igen.
Vejen tilbage er dog fortsat lang, men til gengæld har han fået masser af opbakning fra nær og fjern. Beskederne er væltet ind i indbakken, mens fans af hans tidligere klub AGF har sendt ham en personlig hilsen.
– Jeg blev rørt, det gjorde jeg. Selvom de ikke så så meget til mig på fodboldbanen i AGF, viser det, at jeg har efterladt et indtryk hos dem. Det er jeg glad for.
Benjamin Hvidt tog fra AGF til Esbjerg fB forud for denne sæson og fik pænt med spilletid, indtil knæet gav efter for tredje gang.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM ansætter ny topboss
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
‘Tottenham er i overhængende fare’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Nu svarer David Nielsen
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER