– Du er ikke den første, der stiller mig det spørgsmål… Det er svært at sætte ord på…
Benjamin Hvidt er trods sine blot 24 år blevet forholdt spørgsmålet om et karrierestop før.
Esbjerg-midtbanespilleren nægter dog at smide håndklædet i ringen, selvom han for to måneder siden blev ramt af karrierens tredje korsbåndsskade og er blevet begrænset til få spilleminutter de seneste to år.
– Det har slet ikke været på tale, at jeg skulle smide håndklædet i ringen. Jeg er afklaret med, hvordan min situation er, og jeg kan ikke gøre noget ved det. Jeg håber, min skadeskvote er opbrugt, og jeg kommer ud af det her skadeshelvede og kan spille fodbold, siger Benjamin Hvidt i et stort interview med Tipsbladet.
Han indrømmer dog, at perioden med krykker, skinne omkring knæet, operation og efterfølgende genoptræning på op imod et år, tærer på kroppen, psyken og midtbanespillerens nærmeste.
– Selvfølgelig er det ikke fedt, at skulle gå igennem en gang til, fordi jeg ved, hvor nederen det er at skulle udsætte kroppen, kæresten, vennerne og familien for alt det her. Det er ikke den samme Benjamin, de får, efter jeg er blevet opereret, da jeg skal bruge hjælp til alt muligt bagefter, siger han og tilføjer senere:
– Du skal lære at gå igen, løbe igen, når den tid kommer, du starter fra scratch. Og nu er det endda tredje gang, så jeg tror også, de har tænkt: "hvad fanden har han gang i?" Jeg tror da også, hvis man læser om korsbåndsskader, at man vil tænke: "hvad fanden har han gang i?"
"Blev sindssygt bange"
24-årige Benjamin Hvidt fik lørdag den 24. august en bold i dybden i en førstedivisionskamp mod HB Køge.
Han fik bolden under kontrol, satte benet i jorden og mærkede et vrid.
Alt gik i sort.
– Som jeg husker det, gjorde det sindssyg ondt, og jeg mærkede, at der skete et eller andet, men jeg følte det ikke, som de andre gange. Men når man har været ude for det to gange før, bliver man selvfølgelig sindssygt bange.
To dage senere bliver han scannet, og tirsdag den 27. august meddeler hans klub Esbjerg fB, at der er tale om karrierens tredje korsbåndsskade og en pause på op imod et år.
– Jeg blev selvfølgelig rigtig ked af det. Mest fordi jeg ved, hvor lang tid det tager. Jeg fik en klump i halsen over alle de timer, jeg har lagt i det over to gange, som jeg nu skal igennem en gang til. Det tager så lang tid, og det er noget af det, der godt kan dræbe manges motivation.
Men det gælder ikke for Benjamin Hvidt, som trods alt håbede til det sidste, at korsbåndet var blevet forskånet.
– Jeg havde håbet på, at det ikke var korsbåndet. Jeg havde også bildt mig selv lidt ind, at det ikke var korsbåndet, fordi det ikke føltes på samme måde som tidligere. Men mit knæ hævede også ret meget op, og var fyldt med væske, så jeg kunne også godt regne ud, at der var noget mere, end hvad jeg håbede. Tanken havde i hvert fald strejfet mig et par gange, at det kunne være korsbåndet.
"Jeg blev rørt"
Da Tipsbladet taler med Benjamin Hvidt er det to måneder siden, at skaden skete. For en måned siden blev han opereret, og nu øjner han et comeback i 2025.
– Jeg er begyndt på genoptræningen, hvilket startede i det små efter operationen. Den er godt i gang, selvom jeg selvfølgelig ikke bare kan give den fuld gas. Jeg skal blive stærkere og opbygge den muskelmasse, jeg har tabt.
Det kræver en masse timer i genoptræningslokalet med elastikker, balancebolde og små vægte.
– Jeg skal træne alle de her muskler omkring benet, hoften og lysken, som man måske ikke lige tænker på, skal genoptrænes. Det er jeg godt i gang med, og gradvist kan jeg begynde at øge intensiteten, som styrken vender tilbage og knæet tillader det.
Først til næste år må midtbanespilleren komme på græs igen. Om det bliver januar, februar eller marts er endnu uklart, da korsbåndsskader er forskellige og har forskellige forløb, forklarer Benjamin Hvidt.
Sikkert er det, at Esbjerg-spilleren har stor tro på, at han vender tilbage i god forfatning.
– Første gang var jeg mest nervøs for hvilken fodboldspiller, der ville vende retur, fordi jeg ikke havde prøvet det før. Nu er jeg ikke nervøs for mit knæ eller min krop, fordi jeg bruger så mange timer på at gøre det så stærkt som muligt. Så jeg frygter ikke at blive en dårligere fodboldspiller af at være skadet igen.
Vejen tilbage er dog fortsat lang, men til gengæld har han fået masser af opbakning fra nær og fjern. Beskederne er væltet ind i indbakken, mens fans af hans tidligere klub AGF har sendt ham en personlig hilsen.
– Jeg blev rørt, det gjorde jeg. Selvom de ikke så så meget til mig på fodboldbanen i AGF, viser det, at jeg har efterladt et indtryk hos dem. Det er jeg glad for.
Benjamin Hvidt tog fra AGF til Esbjerg fB forud for denne sæson og fik pænt med spilletid, indtil knæet gav efter for tredje gang.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT
Tunesien – Holland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
OPTAKT
Egypten – Iran
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
New Zealand – Belgien
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Senegal – Irak