– Du er ikke den første, der stiller mig det spørgsmål… Det er svært at sætte ord på…
Benjamin Hvidt er trods sine blot 24 år blevet forholdt spørgsmålet om et karrierestop før.
Esbjerg-midtbanespilleren nægter dog at smide håndklædet i ringen, selvom han for to måneder siden blev ramt af karrierens tredje korsbåndsskade og er blevet begrænset til få spilleminutter de seneste to år.
– Det har slet ikke været på tale, at jeg skulle smide håndklædet i ringen. Jeg er afklaret med, hvordan min situation er, og jeg kan ikke gøre noget ved det. Jeg håber, min skadeskvote er opbrugt, og jeg kommer ud af det her skadeshelvede og kan spille fodbold, siger Benjamin Hvidt i et stort interview med Tipsbladet.
Han indrømmer dog, at perioden med krykker, skinne omkring knæet, operation og efterfølgende genoptræning på op imod et år, tærer på kroppen, psyken og midtbanespillerens nærmeste.
– Selvfølgelig er det ikke fedt, at skulle gå igennem en gang til, fordi jeg ved, hvor nederen det er at skulle udsætte kroppen, kæresten, vennerne og familien for alt det her. Det er ikke den samme Benjamin, de får, efter jeg er blevet opereret, da jeg skal bruge hjælp til alt muligt bagefter, siger han og tilføjer senere:
– Du skal lære at gå igen, løbe igen, når den tid kommer, du starter fra scratch. Og nu er det endda tredje gang, så jeg tror også, de har tænkt: "hvad fanden har han gang i?" Jeg tror da også, hvis man læser om korsbåndsskader, at man vil tænke: "hvad fanden har han gang i?"
"Blev sindssygt bange"
24-årige Benjamin Hvidt fik lørdag den 24. august en bold i dybden i en førstedivisionskamp mod HB Køge.
Han fik bolden under kontrol, satte benet i jorden og mærkede et vrid.
Alt gik i sort.
– Som jeg husker det, gjorde det sindssyg ondt, og jeg mærkede, at der skete et eller andet, men jeg følte det ikke, som de andre gange. Men når man har været ude for det to gange før, bliver man selvfølgelig sindssygt bange.
To dage senere bliver han scannet, og tirsdag den 27. august meddeler hans klub Esbjerg fB, at der er tale om karrierens tredje korsbåndsskade og en pause på op imod et år.
– Jeg blev selvfølgelig rigtig ked af det. Mest fordi jeg ved, hvor lang tid det tager. Jeg fik en klump i halsen over alle de timer, jeg har lagt i det over to gange, som jeg nu skal igennem en gang til. Det tager så lang tid, og det er noget af det, der godt kan dræbe manges motivation.
Men det gælder ikke for Benjamin Hvidt, som trods alt håbede til det sidste, at korsbåndet var blevet forskånet.
– Jeg havde håbet på, at det ikke var korsbåndet. Jeg havde også bildt mig selv lidt ind, at det ikke var korsbåndet, fordi det ikke føltes på samme måde som tidligere. Men mit knæ hævede også ret meget op, og var fyldt med væske, så jeg kunne også godt regne ud, at der var noget mere, end hvad jeg håbede. Tanken havde i hvert fald strejfet mig et par gange, at det kunne være korsbåndet.
"Jeg blev rørt"
Da Tipsbladet taler med Benjamin Hvidt er det to måneder siden, at skaden skete. For en måned siden blev han opereret, og nu øjner han et comeback i 2025.
– Jeg er begyndt på genoptræningen, hvilket startede i det små efter operationen. Den er godt i gang, selvom jeg selvfølgelig ikke bare kan give den fuld gas. Jeg skal blive stærkere og opbygge den muskelmasse, jeg har tabt.
Det kræver en masse timer i genoptræningslokalet med elastikker, balancebolde og små vægte.
– Jeg skal træne alle de her muskler omkring benet, hoften og lysken, som man måske ikke lige tænker på, skal genoptrænes. Det er jeg godt i gang med, og gradvist kan jeg begynde at øge intensiteten, som styrken vender tilbage og knæet tillader det.
Først til næste år må midtbanespilleren komme på græs igen. Om det bliver januar, februar eller marts er endnu uklart, da korsbåndsskader er forskellige og har forskellige forløb, forklarer Benjamin Hvidt.
Sikkert er det, at Esbjerg-spilleren har stor tro på, at han vender tilbage i god forfatning.
– Første gang var jeg mest nervøs for hvilken fodboldspiller, der ville vende retur, fordi jeg ikke havde prøvet det før. Nu er jeg ikke nervøs for mit knæ eller min krop, fordi jeg bruger så mange timer på at gøre det så stærkt som muligt. Så jeg frygter ikke at blive en dårligere fodboldspiller af at være skadet igen.
Vejen tilbage er dog fortsat lang, men til gengæld har han fået masser af opbakning fra nær og fjern. Beskederne er væltet ind i indbakken, mens fans af hans tidligere klub AGF har sendt ham en personlig hilsen.
– Jeg blev rørt, det gjorde jeg. Selvom de ikke så så meget til mig på fodboldbanen i AGF, viser det, at jeg har efterladt et indtryk hos dem. Det er jeg glad for.
Benjamin Hvidt tog fra AGF til Esbjerg fB forud for denne sæson og fik pænt med spilletid, indtil knæet gav efter for tredje gang.
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Peter Schmeichel taget på sengen
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT