– Du er ikke den første, der stiller mig det spørgsmål… Det er svært at sætte ord på…
Benjamin Hvidt er trods sine blot 24 år blevet forholdt spørgsmålet om et karrierestop før.
Esbjerg-midtbanespilleren nægter dog at smide håndklædet i ringen, selvom han for to måneder siden blev ramt af karrierens tredje korsbåndsskade og er blevet begrænset til få spilleminutter de seneste to år.
– Det har slet ikke været på tale, at jeg skulle smide håndklædet i ringen. Jeg er afklaret med, hvordan min situation er, og jeg kan ikke gøre noget ved det. Jeg håber, min skadeskvote er opbrugt, og jeg kommer ud af det her skadeshelvede og kan spille fodbold, siger Benjamin Hvidt i et stort interview med Tipsbladet.
Han indrømmer dog, at perioden med krykker, skinne omkring knæet, operation og efterfølgende genoptræning på op imod et år, tærer på kroppen, psyken og midtbanespillerens nærmeste.
– Selvfølgelig er det ikke fedt, at skulle gå igennem en gang til, fordi jeg ved, hvor nederen det er at skulle udsætte kroppen, kæresten, vennerne og familien for alt det her. Det er ikke den samme Benjamin, de får, efter jeg er blevet opereret, da jeg skal bruge hjælp til alt muligt bagefter, siger han og tilføjer senere:
– Du skal lære at gå igen, løbe igen, når den tid kommer, du starter fra scratch. Og nu er det endda tredje gang, så jeg tror også, de har tænkt: "hvad fanden har han gang i?" Jeg tror da også, hvis man læser om korsbåndsskader, at man vil tænke: "hvad fanden har han gang i?"
"Blev sindssygt bange"
24-årige Benjamin Hvidt fik lørdag den 24. august en bold i dybden i en førstedivisionskamp mod HB Køge.
Han fik bolden under kontrol, satte benet i jorden og mærkede et vrid.
Alt gik i sort.
– Som jeg husker det, gjorde det sindssyg ondt, og jeg mærkede, at der skete et eller andet, men jeg følte det ikke, som de andre gange. Men når man har været ude for det to gange før, bliver man selvfølgelig sindssygt bange.
To dage senere bliver han scannet, og tirsdag den 27. august meddeler hans klub Esbjerg fB, at der er tale om karrierens tredje korsbåndsskade og en pause på op imod et år.
– Jeg blev selvfølgelig rigtig ked af det. Mest fordi jeg ved, hvor lang tid det tager. Jeg fik en klump i halsen over alle de timer, jeg har lagt i det over to gange, som jeg nu skal igennem en gang til. Det tager så lang tid, og det er noget af det, der godt kan dræbe manges motivation.
Men det gælder ikke for Benjamin Hvidt, som trods alt håbede til det sidste, at korsbåndet var blevet forskånet.
– Jeg havde håbet på, at det ikke var korsbåndet. Jeg havde også bildt mig selv lidt ind, at det ikke var korsbåndet, fordi det ikke føltes på samme måde som tidligere. Men mit knæ hævede også ret meget op, og var fyldt med væske, så jeg kunne også godt regne ud, at der var noget mere, end hvad jeg håbede. Tanken havde i hvert fald strejfet mig et par gange, at det kunne være korsbåndet.
"Jeg blev rørt"
Da Tipsbladet taler med Benjamin Hvidt er det to måneder siden, at skaden skete. For en måned siden blev han opereret, og nu øjner han et comeback i 2025.
– Jeg er begyndt på genoptræningen, hvilket startede i det små efter operationen. Den er godt i gang, selvom jeg selvfølgelig ikke bare kan give den fuld gas. Jeg skal blive stærkere og opbygge den muskelmasse, jeg har tabt.
Det kræver en masse timer i genoptræningslokalet med elastikker, balancebolde og små vægte.
– Jeg skal træne alle de her muskler omkring benet, hoften og lysken, som man måske ikke lige tænker på, skal genoptrænes. Det er jeg godt i gang med, og gradvist kan jeg begynde at øge intensiteten, som styrken vender tilbage og knæet tillader det.
Først til næste år må midtbanespilleren komme på græs igen. Om det bliver januar, februar eller marts er endnu uklart, da korsbåndsskader er forskellige og har forskellige forløb, forklarer Benjamin Hvidt.
Sikkert er det, at Esbjerg-spilleren har stor tro på, at han vender tilbage i god forfatning.
– Første gang var jeg mest nervøs for hvilken fodboldspiller, der ville vende retur, fordi jeg ikke havde prøvet det før. Nu er jeg ikke nervøs for mit knæ eller min krop, fordi jeg bruger så mange timer på at gøre det så stærkt som muligt. Så jeg frygter ikke at blive en dårligere fodboldspiller af at være skadet igen.
Vejen tilbage er dog fortsat lang, men til gengæld har han fået masser af opbakning fra nær og fjern. Beskederne er væltet ind i indbakken, mens fans af hans tidligere klub AGF har sendt ham en personlig hilsen.
– Jeg blev rørt, det gjorde jeg. Selvom de ikke så så meget til mig på fodboldbanen i AGF, viser det, at jeg har efterladt et indtryk hos dem. Det er jeg glad for.
Benjamin Hvidt tog fra AGF til Esbjerg fB forud for denne sæson og fik pænt med spilletid, indtil knæet gav efter for tredje gang.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
MEDIE
Chokskifte?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
HELT VILDT