– Du er ikke den første, der stiller mig det spørgsmål… Det er svært at sætte ord på…
Benjamin Hvidt er trods sine blot 24 år blevet forholdt spørgsmålet om et karrierestop før.
Esbjerg-midtbanespilleren nægter dog at smide håndklædet i ringen, selvom han for to måneder siden blev ramt af karrierens tredje korsbåndsskade og er blevet begrænset til få spilleminutter de seneste to år.
– Det har slet ikke været på tale, at jeg skulle smide håndklædet i ringen. Jeg er afklaret med, hvordan min situation er, og jeg kan ikke gøre noget ved det. Jeg håber, min skadeskvote er opbrugt, og jeg kommer ud af det her skadeshelvede og kan spille fodbold, siger Benjamin Hvidt i et stort interview med Tipsbladet.
Han indrømmer dog, at perioden med krykker, skinne omkring knæet, operation og efterfølgende genoptræning på op imod et år, tærer på kroppen, psyken og midtbanespillerens nærmeste.
– Selvfølgelig er det ikke fedt, at skulle gå igennem en gang til, fordi jeg ved, hvor nederen det er at skulle udsætte kroppen, kæresten, vennerne og familien for alt det her. Det er ikke den samme Benjamin, de får, efter jeg er blevet opereret, da jeg skal bruge hjælp til alt muligt bagefter, siger han og tilføjer senere:
– Du skal lære at gå igen, løbe igen, når den tid kommer, du starter fra scratch. Og nu er det endda tredje gang, så jeg tror også, de har tænkt: "hvad fanden har han gang i?" Jeg tror da også, hvis man læser om korsbåndsskader, at man vil tænke: "hvad fanden har han gang i?"
"Blev sindssygt bange"
24-årige Benjamin Hvidt fik lørdag den 24. august en bold i dybden i en førstedivisionskamp mod HB Køge.
Han fik bolden under kontrol, satte benet i jorden og mærkede et vrid.
Alt gik i sort.
– Som jeg husker det, gjorde det sindssyg ondt, og jeg mærkede, at der skete et eller andet, men jeg følte det ikke, som de andre gange. Men når man har været ude for det to gange før, bliver man selvfølgelig sindssygt bange.
To dage senere bliver han scannet, og tirsdag den 27. august meddeler hans klub Esbjerg fB, at der er tale om karrierens tredje korsbåndsskade og en pause på op imod et år.
– Jeg blev selvfølgelig rigtig ked af det. Mest fordi jeg ved, hvor lang tid det tager. Jeg fik en klump i halsen over alle de timer, jeg har lagt i det over to gange, som jeg nu skal igennem en gang til. Det tager så lang tid, og det er noget af det, der godt kan dræbe manges motivation.
Men det gælder ikke for Benjamin Hvidt, som trods alt håbede til det sidste, at korsbåndet var blevet forskånet.
– Jeg havde håbet på, at det ikke var korsbåndet. Jeg havde også bildt mig selv lidt ind, at det ikke var korsbåndet, fordi det ikke føltes på samme måde som tidligere. Men mit knæ hævede også ret meget op, og var fyldt med væske, så jeg kunne også godt regne ud, at der var noget mere, end hvad jeg håbede. Tanken havde i hvert fald strejfet mig et par gange, at det kunne være korsbåndet.
"Jeg blev rørt"
Da Tipsbladet taler med Benjamin Hvidt er det to måneder siden, at skaden skete. For en måned siden blev han opereret, og nu øjner han et comeback i 2025.
– Jeg er begyndt på genoptræningen, hvilket startede i det små efter operationen. Den er godt i gang, selvom jeg selvfølgelig ikke bare kan give den fuld gas. Jeg skal blive stærkere og opbygge den muskelmasse, jeg har tabt.
Det kræver en masse timer i genoptræningslokalet med elastikker, balancebolde og små vægte.
– Jeg skal træne alle de her muskler omkring benet, hoften og lysken, som man måske ikke lige tænker på, skal genoptrænes. Det er jeg godt i gang med, og gradvist kan jeg begynde at øge intensiteten, som styrken vender tilbage og knæet tillader det.
Først til næste år må midtbanespilleren komme på græs igen. Om det bliver januar, februar eller marts er endnu uklart, da korsbåndsskader er forskellige og har forskellige forløb, forklarer Benjamin Hvidt.
Sikkert er det, at Esbjerg-spilleren har stor tro på, at han vender tilbage i god forfatning.
– Første gang var jeg mest nervøs for hvilken fodboldspiller, der ville vende retur, fordi jeg ikke havde prøvet det før. Nu er jeg ikke nervøs for mit knæ eller min krop, fordi jeg bruger så mange timer på at gøre det så stærkt som muligt. Så jeg frygter ikke at blive en dårligere fodboldspiller af at være skadet igen.
Vejen tilbage er dog fortsat lang, men til gengæld har han fået masser af opbakning fra nær og fjern. Beskederne er væltet ind i indbakken, mens fans af hans tidligere klub AGF har sendt ham en personlig hilsen.
– Jeg blev rørt, det gjorde jeg. Selvom de ikke så så meget til mig på fodboldbanen i AGF, viser det, at jeg har efterladt et indtryk hos dem. Det er jeg glad for.
Benjamin Hvidt tog fra AGF til Esbjerg fB forud for denne sæson og fik pænt med spilletid, indtil knæet gav efter for tredje gang.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Kasper Schmeichel stopper karrieren
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER