FC Fredericias drøm om en historisk oprykning til Superligaen fik et gedigent rygstød, da holdet torsdag sendte konkurrenten AC Horsens hjem nordover med et nederlag på 1-5.
Mens OB stadig ligger til at tage den første oprykningsplads, så slog Fredericia et måske afgørende hul til den tredjeplads, der betyder endnu en sæson i 1. division.
Den plads indtager Horsens, som nu har seks point op til Fredericia med syv spillerunder tilbage.
Gæsterne fik ellers en drømmestart på Monjasa Park. Der var spillet mindre end tre minutter, da Emil Frederiksen viste prøver på sin gode sparketeknik. Han hamrede bolden ind fra lang afstand til 1-0.
Føringen holdt imidlertid kun i syv minutter. Horsens havde taget en hullet defensiv med til opgøret, og det udnyttede Gustav Marcussen til at udligne på et afrettet forsøg.
Målet blev skabt i venstresiden, og et kvarters tid senere var den gal igen for Horsens i samme side. Denne gang blev et indlæg slået ind bagest i feltet, hvor Patrick Egelund headede 2-1-føringen ind.
Gæsternes defensive kvaler blev for alvor udstillet ti minutter før pausen. Gustav Marcussen driblede rundt mellem tre sæt Horsens-ben tæt under mål, og ingen formåede at prikken bolden væk. I stedet prikkede han sin anden scoring ind.
Hvis træner David Nielsen fik talt fornyet selvtillid ind i sit Horsens-hold i pausen, så forsvandt den allerede fem minutter inde i anden halvleg.
Patrick Egelund fik i en kontra lov til at løbe bolden ned på kanten af gæsternes felt. Med en flad afslutning sørgede han for, at Fredericia fik to dobbelte målscorere i opgøret.
Horsens fik lov til at have bolden meget i resten af kampen, men skarpheden i de afgørende afleveringer var en mangelvare. Derfor kom en anderledes fordeling af pointene aldrig i spil.
I stedet gjorde indskiftede Agon Mucolli den resultatmæssige ydmygelse total, da han få minutter før tid gjorde det til 5-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE