David Nielsen og AC Horsens smadret i topkamp

Gustav Marcussen og Patrick Englund førte kniven, da Fredericia kappede snoren til forfølgerne i 1. division.



FC Fredericias drøm om en historisk oprykning til Superligaen fik et gedigent rygstød, da holdet torsdag sendte konkurrenten AC Horsens hjem nordover med et nederlag på 1-5.

Mens OB stadig ligger til at tage den første oprykningsplads, så slog Fredericia et måske afgørende hul til den tredjeplads, der betyder endnu en sæson i 1. division.

Den plads indtager Horsens, som nu har seks point op til Fredericia med syv spillerunder tilbage.

Gæsterne fik ellers en drømmestart på Monjasa Park. Der var spillet mindre end tre minutter, da Emil Frederiksen viste prøver på sin gode sparketeknik. Han hamrede bolden ind fra lang afstand til 1-0.

Føringen holdt imidlertid kun i syv minutter. Horsens havde taget en hullet defensiv med til opgøret, og det udnyttede Gustav Marcussen til at udligne på et afrettet forsøg.

Målet blev skabt i venstresiden, og et kvarters tid senere var den gal igen for Horsens i samme side. Denne gang blev et indlæg slået ind bagest i feltet, hvor Patrick Egelund headede 2-1-føringen ind.

Gæsternes defensive kvaler blev for alvor udstillet ti minutter før pausen. Gustav Marcussen driblede rundt mellem tre sæt Horsens-ben tæt under mål, og ingen formåede at prikken bolden væk. I stedet prikkede han sin anden scoring ind.

Hvis træner David Nielsen fik talt fornyet selvtillid ind i sit Horsens-hold i pausen, så forsvandt den allerede fem minutter inde i anden halvleg.

Patrick Egelund fik i en kontra lov til at løbe bolden ned på kanten af gæsternes felt. Med en flad afslutning sørgede han for, at Fredericia fik to dobbelte målscorere i opgøret.

Horsens fik lov til at have bolden meget i resten af kampen, men skarpheden i de afgørende afleveringer var en mangelvare. Derfor kom en anderledes fordeling af pointene aldrig i spil.

I stedet gjorde indskiftede Agon Mucolli den resultatmæssige ydmygelse total, da han få minutter før tid gjorde det til 5-1.

/ritzau/





Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Brøndbys store karantænemareridt

FC København interesseret i denne angriber

Lothar Matthaüs storroser dansker

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Trist Kvistgaarden-melding

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Rigtig dårlig melding

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

FC København tager vild sejr i Champions League

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

De vil hente Andreas Maxsø

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Peger på mulig gave til FCK

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement