David Nielsen og AC Horsens smadret i topkamp

Gustav Marcussen og Patrick Englund førte kniven, da Fredericia kappede snoren til forfølgerne i 1. division.



FC Fredericias drøm om en historisk oprykning til Superligaen fik et gedigent rygstød, da holdet torsdag sendte konkurrenten AC Horsens hjem nordover med et nederlag på 1-5.

Mens OB stadig ligger til at tage den første oprykningsplads, så slog Fredericia et måske afgørende hul til den tredjeplads, der betyder endnu en sæson i 1. division.

Den plads indtager Horsens, som nu har seks point op til Fredericia med syv spillerunder tilbage.

Gæsterne fik ellers en drømmestart på Monjasa Park. Der var spillet mindre end tre minutter, da Emil Frederiksen viste prøver på sin gode sparketeknik. Han hamrede bolden ind fra lang afstand til 1-0.

Føringen holdt imidlertid kun i syv minutter. Horsens havde taget en hullet defensiv med til opgøret, og det udnyttede Gustav Marcussen til at udligne på et afrettet forsøg.

Målet blev skabt i venstresiden, og et kvarters tid senere var den gal igen for Horsens i samme side. Denne gang blev et indlæg slået ind bagest i feltet, hvor Patrick Egelund headede 2-1-føringen ind.

Gæsternes defensive kvaler blev for alvor udstillet ti minutter før pausen. Gustav Marcussen driblede rundt mellem tre sæt Horsens-ben tæt under mål, og ingen formåede at prikken bolden væk. I stedet prikkede han sin anden scoring ind.

Hvis træner David Nielsen fik talt fornyet selvtillid ind i sit Horsens-hold i pausen, så forsvandt den allerede fem minutter inde i anden halvleg.

Patrick Egelund fik i en kontra lov til at løbe bolden ned på kanten af gæsternes felt. Med en flad afslutning sørgede han for, at Fredericia fik to dobbelte målscorere i opgøret.

Horsens fik lov til at have bolden meget i resten af kampen, men skarpheden i de afgørende afleveringer var en mangelvare. Derfor kom en anderledes fordeling af pointene aldrig i spil.

I stedet gjorde indskiftede Agon Mucolli den resultatmæssige ydmygelse total, da han få minutter før tid gjorde det til 5-1.

/ritzau/






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Premier League-dansker skal have ny manager

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Han vender hjem til FC København

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Vender tilbage til skærmen