David Nielsen og AC Horsens smadret i topkamp

Gustav Marcussen og Patrick Englund førte kniven, da Fredericia kappede snoren til forfølgerne i 1. division.



FC Fredericias drøm om en historisk oprykning til Superligaen fik et gedigent rygstød, da holdet torsdag sendte konkurrenten AC Horsens hjem nordover med et nederlag på 1-5.

Mens OB stadig ligger til at tage den første oprykningsplads, så slog Fredericia et måske afgørende hul til den tredjeplads, der betyder endnu en sæson i 1. division.

Den plads indtager Horsens, som nu har seks point op til Fredericia med syv spillerunder tilbage.

Gæsterne fik ellers en drømmestart på Monjasa Park. Der var spillet mindre end tre minutter, da Emil Frederiksen viste prøver på sin gode sparketeknik. Han hamrede bolden ind fra lang afstand til 1-0.

Føringen holdt imidlertid kun i syv minutter. Horsens havde taget en hullet defensiv med til opgøret, og det udnyttede Gustav Marcussen til at udligne på et afrettet forsøg.

Målet blev skabt i venstresiden, og et kvarters tid senere var den gal igen for Horsens i samme side. Denne gang blev et indlæg slået ind bagest i feltet, hvor Patrick Egelund headede 2-1-føringen ind.

Gæsternes defensive kvaler blev for alvor udstillet ti minutter før pausen. Gustav Marcussen driblede rundt mellem tre sæt Horsens-ben tæt under mål, og ingen formåede at prikken bolden væk. I stedet prikkede han sin anden scoring ind.

Hvis træner David Nielsen fik talt fornyet selvtillid ind i sit Horsens-hold i pausen, så forsvandt den allerede fem minutter inde i anden halvleg.

Patrick Egelund fik i en kontra lov til at løbe bolden ned på kanten af gæsternes felt. Med en flad afslutning sørgede han for, at Fredericia fik to dobbelte målscorere i opgøret.

Horsens fik lov til at have bolden meget i resten af kampen, men skarpheden i de afgørende afleveringer var en mangelvare. Derfor kom en anderledes fordeling af pointene aldrig i spil.

I stedet gjorde indskiftede Agon Mucolli den resultatmæssige ydmygelse total, da han få minutter før tid gjorde det til 5-1.

/ritzau/





Tror på millionkøb af FC København-spiller




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snart kan det give rødt kort

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Bo Svensson svært utilfreds