David Nielsen og AC Horsens smadret i topkamp

Gustav Marcussen og Patrick Englund førte kniven, da Fredericia kappede snoren til forfølgerne i 1. division.



FC Fredericias drøm om en historisk oprykning til Superligaen fik et gedigent rygstød, da holdet torsdag sendte konkurrenten AC Horsens hjem nordover med et nederlag på 1-5.

Mens OB stadig ligger til at tage den første oprykningsplads, så slog Fredericia et måske afgørende hul til den tredjeplads, der betyder endnu en sæson i 1. division.

Den plads indtager Horsens, som nu har seks point op til Fredericia med syv spillerunder tilbage.

Gæsterne fik ellers en drømmestart på Monjasa Park. Der var spillet mindre end tre minutter, da Emil Frederiksen viste prøver på sin gode sparketeknik. Han hamrede bolden ind fra lang afstand til 1-0.

Føringen holdt imidlertid kun i syv minutter. Horsens havde taget en hullet defensiv med til opgøret, og det udnyttede Gustav Marcussen til at udligne på et afrettet forsøg.

Målet blev skabt i venstresiden, og et kvarters tid senere var den gal igen for Horsens i samme side. Denne gang blev et indlæg slået ind bagest i feltet, hvor Patrick Egelund headede 2-1-føringen ind.

Gæsternes defensive kvaler blev for alvor udstillet ti minutter før pausen. Gustav Marcussen driblede rundt mellem tre sæt Horsens-ben tæt under mål, og ingen formåede at prikken bolden væk. I stedet prikkede han sin anden scoring ind.

Hvis træner David Nielsen fik talt fornyet selvtillid ind i sit Horsens-hold i pausen, så forsvandt den allerede fem minutter inde i anden halvleg.

Patrick Egelund fik i en kontra lov til at løbe bolden ned på kanten af gæsternes felt. Med en flad afslutning sørgede han for, at Fredericia fik to dobbelte målscorere i opgøret.

Horsens fik lov til at have bolden meget i resten af kampen, men skarpheden i de afgørende afleveringer var en mangelvare. Derfor kom en anderledes fordeling af pointene aldrig i spil.

I stedet gjorde indskiftede Agon Mucolli den resultatmæssige ydmygelse total, da han få minutter før tid gjorde det til 5-1.

/ritzau/





FC København interesseret i Jonas Kersken




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Viborg FF – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi