FC Fredericias drøm om en historisk oprykning til Superligaen fik et gedigent rygstød, da holdet torsdag sendte konkurrenten AC Horsens hjem nordover med et nederlag på 1-5.
Mens OB stadig ligger til at tage den første oprykningsplads, så slog Fredericia et måske afgørende hul til den tredjeplads, der betyder endnu en sæson i 1. division.
Den plads indtager Horsens, som nu har seks point op til Fredericia med syv spillerunder tilbage.
Gæsterne fik ellers en drømmestart på Monjasa Park. Der var spillet mindre end tre minutter, da Emil Frederiksen viste prøver på sin gode sparketeknik. Han hamrede bolden ind fra lang afstand til 1-0.
Føringen holdt imidlertid kun i syv minutter. Horsens havde taget en hullet defensiv med til opgøret, og det udnyttede Gustav Marcussen til at udligne på et afrettet forsøg.
Målet blev skabt i venstresiden, og et kvarters tid senere var den gal igen for Horsens i samme side. Denne gang blev et indlæg slået ind bagest i feltet, hvor Patrick Egelund headede 2-1-føringen ind.
Gæsternes defensive kvaler blev for alvor udstillet ti minutter før pausen. Gustav Marcussen driblede rundt mellem tre sæt Horsens-ben tæt under mål, og ingen formåede at prikken bolden væk. I stedet prikkede han sin anden scoring ind.
Hvis træner David Nielsen fik talt fornyet selvtillid ind i sit Horsens-hold i pausen, så forsvandt den allerede fem minutter inde i anden halvleg.
Patrick Egelund fik i en kontra lov til at løbe bolden ned på kanten af gæsternes felt. Med en flad afslutning sørgede han for, at Fredericia fik to dobbelte målscorere i opgøret.
Horsens fik lov til at have bolden meget i resten af kampen, men skarpheden i de afgørende afleveringer var en mangelvare. Derfor kom en anderledes fordeling af pointene aldrig i spil.
I stedet gjorde indskiftede Agon Mucolli den resultatmæssige ydmygelse total, da han få minutter før tid gjorde det til 5-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Arsenal-træner er rasende
DAGENS SPILFORSLAG
Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
AC Milan kigger på dansker
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED